περι SatDreamGr

There are 886 replies in this Thread which was already clicked 78,211 times. The last Post () by xristos1.

  • Μακάρι να βγει απο αυτούς που γνωρίζουν κάτι δικό μας στο στυλ του egami. Νομίζω αυτό το έχουν φτιάξει Ιταλοί ...

    Απο όσα έχω δοκιμάσει νομίζω ότι το egami είναι λίγο πιο συμπαθητικό ...

    Θα μπορούσε βέβαια να βγει satdream11 ... με κάθε respect σε κάθε ομάδα image - firmware

  • Γούστα είναι αυτά και κυρίως τι ανάγκες και απαιτήσεις έχει ο καθένας από τα image.

    Και φυσικά και θέμα συνήθειας.

    Κατά την αποψή μου το βασικότερο είναι να είναι σταθερό, να ανανεώνεται συχνά και να μην μένει πίσω σε τυχόν σε εξελίξεις και να υποστηρίζει τα περισσότερα plugin κατευθείαν κατεβάζοντάς τα από το feed χωρίς να κάνεις μανούρες.

    Σε κάθε περίπτωση να ευχαριστήσουμε πολύ τα παιδιά από το satdream gr team που αφιερώνουν τόσο χρόνο όχι μόνο για να κάνουν το προσωπικό τους χόμπι αλλά και επίσης να παρέχουν και σε μας κάτι το οποίο είναι αρκετά αξιόλογο χωρίς υποθέτω να έχουν το παραμικρό οικονομικό αντίκρισμα.

    Και ας προσπαθήσουμε όλοι να τους βοηθήσουμε όσο μπορούμε με αναφορά για πιθανά bugs, δοκιμάζοντας το image.

  • Καλησπέρα.

    Είπα σήμερα που βρήκα λίγο χρόνο να ασχοληθώ με το sdgr 10 και να το δοκιμάσω.

    Το εγκατέστησα σε ένα octagon sf8008 twin. (Multiboot έκδοση στο slot 4)

    Επειδή ο georgeflu μας είπε να κάνουμε update, μία ερώτηση γιατί εγώ δεν βρίσκω μέσα από το μενού το software management - update software? Δεν βρίσκω το update πουθενά

    Σωστά δεν το βρίσκω ή τα έχω χάσει και έχω τυφλωθεί και ενώ είναι εκεί δεν το βλέπω? 😳

    Και από κάτω μία φωτογραφία με την έκδοση που έβαλα.

    ΥΓ1. Παρατήρησα το εξής καθώς έψαχνα για το update: στα περισσότερα μενού όταν μπαίνεις παρότι δεν αλλάζεις κάτι, κάθε φορά όταν βγαίνεις σε ρωτάει αν θες να βγεις χωρίς να αποθηκευτούν οι αλλαγές.

    ΥΓ2. Και καθώς το χάζευα και δοκίμαζα διάφορα, Οταν άλλαξα το skin με το άλλο που έχει μέσα, όταν πάω στο shut down menu, είτε για να επιλέξω άλλο image multiboot, ακόμη και το recovery μενού, απλά κρασαρει και αναγκάστηκα να το βγάλω από την πρίζα και να μπω στο recovery χειροκίνητα.

    20240204_162707.jpg

  • bountyhunter21 πήρες και εσύ μια ιδέα τι γίνεται εγώ προς το παρόν το παράτησα μέχρι να παίξει το

    wireguard και μετά εδώ είμαστε πάλι. Update έχει γιατί το έκανα εγώ και βγάζει μετά 2/2024 δες το καλύτερα!

  • βασικα εχω την εντυπωση οτι στα τελευταια build , υπαρχει κανονικα η "διαχειριση" η "ενημερωση λογισμικου" στο menu των ρυθμισεων...


    αν δεν... η κατεβαζεις απο το systemplugins το software manager,

    η με telnet ...

    opkg update

    opkg upgrade

    και λογικα θα ερθει (μαλλον το build ηταν πιο παλιο???)


    σχετικα με τα skin, αν υπαρχει προβλημα με καποιο (γενικοτερα)

    με ftp πας στο usr/share/enigma2 και διαγραφεις τον φακελο του (οποτε στην επομενη επανεκκινηση δε θα τον βρει και θα ανοιξει στο default)

    με αυτον τον τροπο βεβαια, ισως μεινουν τυχων αλλα αρχεια του skin σε αλλες διαδρομες.

  • georgeflu από το μενού δεν το έχει 100%.

    Το τελευταίο κατέβασα όπως φαίνεται και στην φώτο :)

    Θα κάνω αυτό που λες και θα επανέλθω μόλις κάνει το update να δω αν θα το εμφανίσει.

    Όσο αφορά το skin δεν με νοιάζει απλά είπα να το αναφέρω μιας και το διαπίστωσα.

    Θα προσπαθήσω να τεστάρω και κάποια plugins- softcams.

    Προς το παρόν όμως έχει αεκ (μπορεί να πει κάποιος στους λαλάκες μην έχουν τέρμα τα μεγάφωνα τους ακούω μέχρι εδώ? Εντάξει όταν έχει κόσμο άμα μπαίνει γκολ το ακούμε πριν το δούμε αλλά τώρα δεν χρειάζεται χωρίς κόσμο τέρματα μεγάφωνα ακόμα και όταν μπαίνει γκολ....αχχχχχ τέρμα ένταση τηλεόρασης όλα κλειστά και βλέπουμε) και μετά έχει και πολλά ντέρμπι θα δούμε... Σιγά-σιγά μέσα στην εβδομάδα :).

    Θα επανέλθω.


    hatters1976 αυτά έχουν τα experimental, δοκιμάζουμε βλέπουμε το λέμε και στα παιδιά και σιγά-σιγά να φτάσουμε εκεί που πρέπει.

    Πάντως από ταχύτητα σκίζει (δεν το έχω φορτώσει τίποτα βέβαια αλλά okay :) )

  • 1. βάζουμε το image satdream10 28/1/24

    2. κάνουμε install plugin software manager

    2i.δίνουμε software update

    3. κάνουμε install plugin levi panel (εγω το εχω σε usb)

    4. απο levi panel install wireguard 7.3

    5. βάζουμε στο etc/private.key.key και ρυθμίζουμε τα settings

    6. Επιβεβαιώνω την λειτουργία με wireguard proton vpn έχω επιτέλους την ελβετική σημαία.


    georgeflu ευχαριστώ για ότι κάνατε στο software update και δουλεύει τώρα!

  • αν εχεις το 1

    δεν χρειαζεται να κανεις το 2 (αφου ηδη υπαρχει).


    το περιεργο ειναι , οτι και οι 2 εχετε τον ιδιο δεκτη, αλλα ο ενας το εχει, κι ο αλλος οχι?

  • georgeflu και εγώ μετά απο κατέβασμα του software manager ... αν δεν έγραψα κάτι καλά διόρθωσε το


    Επόμενος προβληματισμός αν μπορείτε να κάνετε την εικόνα να μην κάνει pixel στα feeds με σήμα 8.8 - 9.5 % db

    Τώρα για παράδειγμα στις 7e 12.686 7200 έχω τα γνωστά ... με όλα τα image ...

  • το διορθωσες μονος σου :beer1:


    τωρα τα ως προς το σημα...

    φημιζομαστε οτι εχουμε ενα απο τα πιο "ακριβη" συστηματα υπολογισμου σηματος (dvbapi 5-σε σημειο που εχω κανει συγκριση στα db με πεδιομετρο rover HD4 tab, και televes H45) ,

    οποτε η εχεις στιγμιαιες πτωσεις σηματος,

    η απλα εισαι στο οριο ( που εδω το βλεπεις 8.8 , με αλλο image μπορει να το βλεπεις 6, και με αλλο 13, αλλα στην τελικη η ιδια συμπεριφορα υπαρχει με διαφορετικο νουμερο)

    αυτο λοιπον, και δεν γινεται, αλλα και δεν υπαρχει λογος να αλλαξει...

  • Το πέρασα .όλα καλά.

    Η αρχική εικόνα με το φίδι μπορεί να αλλάξει με κάποιο τρόπο; ο Δίας μου άρεσε περισσότερο.

    Και για το wirequard. Το πέρασα και όταν το έβαλα να κάνει αναβάθμιση σε νεότερη έκδοση ενώ έδειξε ότι έγινε, χάθηκε από τα πρόσθετα. Θα το ξαναπεράσω, απλά το λέω

  • οταν το image βγει οριστικα (γιατι ακομα ειναι σε φαση συμμαζεματος) το φιδι σιγουρα θα εχει αλλαξει.


    αν θελεις να το αλλαξεις αμεσα, τοτε μπορεις να πας στις ενοτητες με τα bootlogo, να κατεβασεις καποιο που σου αρεσει, και να το περασεις με ftp στην διαδρομη

    usr/share (bootlogo.mvi)


    σχετικα με το wireguard plugin τωρα υπαρχει σχετικη ενημερωση για τους χρηστες λογισμικου openpli (και οσα το χρησιμοποιουν σαν βαση =και το SDG)


    wireguard.jpg

  • 3.9.9

    Και αυτό για το φίδι ήθελα να το πω και εγώ 😂😂😂...

    Αλλά λέω ας δοκιμάσουμε και φτιάξουμε τα βασικά πρώτα και μετά ας τραγουδήσουμε όλοι μαζί το άσμα.

    Όσο δερμα κι αν πετάξεις φίδι είσαι δεν θα αλλάξεις 😂😂😂😂


    Όσο για το wireguard πήγαινε στην αρχική σελίδα τοu thread του plugin και σου λέει ποιες εκδόσεις να εγκαταστήσεις για ποια python.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!