Κανάλια Ελληνικού Ενδιαφέροντος

There are 836 replies in this Thread which was already clicked 101,454 times. The last Post () by xristos1.

  • οκ.. thnkss...

    κατι γινεται με την ληψη.... πιθανον εχω παρεμβολη στη συχνοτητα

    Είναι λίγο περίεργο, sat finder κατεβάζει κανονικά , enigma δεν, σκέφτομαι μήπως έκανε auto update vhannibal και χάλασε κάτι.

  • βαλτε το σε χειροκινητη αναζητηση και βαλτε το fec στο auto...(αναλογα το tuner του δεκτη ισως να του φταιει κατι εκει)

  • βαλτε το σε χειροκινητη αναζητηση και βαλτε το fec στο auto...(αναλογα το tuner του δεκτη ισως να του φταιει κατι εκει)

    Έχω δοκιμάσει τα πάντα, μήπως από dreambox edit αν μπορώ να κάνω κάτι.

  • βαλτε το σε χειροκινητη αναζητηση και βαλτε το fec στο auto...(αναλογα το tuner του δεκτη ισως να του φταιει κατι εκει)

    ..πηγα στην επιλογη signal finder και εκανα scan απο εκει και ω! του θαυματος τα επιασε και τα 5 καναλια της συχνοτητας στο 11333

    ...να εκτιμισω πως μαλλον ειναι απο τον Vhannibal..?

  • βαλτε το σε χειροκινητη αναζητηση και βαλτε το fec στο auto...(αναλογα το tuner του δεκτη ισως να του φταιει κατι εκει)

    ..πηγα στην επιλογη signal finder και εκανα scan απο εκει και ω! του θαυματος τα επιασε και τα 5 καναλια της συχνοτητας στο 11333

    ...να εκτιμισω πως μαλλον ειναι απο τον Vhannibal..?

    Η σωστή συχνότητα είναι 11334 εσύ έβαλες 11333 και στα κατέβασε;

  • Μπράβο ρε φιλε!!!
    Μόνο έτσι κλείδωσε.

    ..σωστα εδω και σε εμενα ετσι εδειχνε 11334, αλλα οταν μπαινω στο καναλι μου την δειχνει 11333.. νομιζω πως δεν παιζει και μεγαλο ρολο

    τωρα που οφειλεται το προβληματακι εκτιμω πως καποια λεπτομερεια απο την λιστα του Vhannibal

  • εγω εδω εχω μια ας πουμε "τακτικη" , οτι εχω δικες μου λιστες, τις ανανεωνω και μετα τις μεταβιβαζω στους αλλους δεκτες μου.

    ηταν αρκετες οι φορες που στον osmega ειχα θεμα.

    κατοπιν ερευνας, διαπιστωσα οτι ο osmega ηθελε ολες τις παραμετρους σωστες, ενω ο mio+ και με λαθος fec η dvbs/dvbs2 φορτωνε τα καναλια.

    υποπτευομαι οτι κατι τετοιο εγινε κι εδω, γι αυτο και λεω πιο πανω (και γενικα) μια χειροκινητη σαρωση της συχνοτητας (με εισαγωγη των σωστων παραμετρων) ειναι πιο safe λυση απο ετοιμα settings κλπ...

  • ..τις δικες σου λιστες να υποθεσω πως τις εχεις κανει απο εναν δεκτη της εμπιστοσυνης σου σκαναροντας τους δορυφορους που θελεις να χρησιμοποιησεις , αρα παλι να υποθεσω σκαναρισμα σε το πολυ 5-6 δορυφορους ή και παραπανω δεν ξερω...

    εγω χρησιμοποιοντας μοτερ βρηκα σαν πιο ευκολη χρηση τις ετοιμες απο Vhannibal λιστες, που παρεπιπτοντως εχω πετυχει και αλλες παρομοιες περιπτωσεις..(ας πουμε οταν πηγε η Digea στις 39 ο Vhannibal εκανε κανα μηνα ή και παραπανω να τα βαλει σωστα)

    αρα θα πρεπει να παιξω και εγω καπως ετσι, να κατσω να φτιαξω την δικη μου λιστα..κλπ..κλπ

  • ο δεκτης... οπως αποδειχθηκε, (μιο+,h sf8008,αλλα και πολλοι αλλοι νεοι) δεν ειναι της απολυτου εμπιστοσυνης (μετα το πηρα χαμπαρι και το προσεχω), γιατι οπως ειπα, κανουν κατα καποιο τροπο auto adjust στον τυπο (dvbs/dvbs2) fec και το modulation (qpsk -8pskκαι πιανουν παντα σημα (και με λαθος παραμετρους), ενω αντιθετα ο osmega, o solo2 (που εχω διασταυρωσει) και αλλοι θελουν σωστες παραμετρους.


    μοτερ δεν εχω, αλλα απο wave frontier και 2 αλλα πιατα, συνολο 16 δορυφοροι σημερα (αυριο βλεπουμε :beaming face with smiling eyes: )

  • σχετικα με το πιο πανω, ενα τεστ στα γρηγορα με τους 4 που ειναι τωρα στην πριζα...

    mio+ , sf8008, zgemma H11S , gigablue quadplus... (με τη σειρα που ειναι και οι φωτο)

    στην ιδια συχνοτητα, ληψη πειραζοντας το dvbs/dvbs2 ...

    mio+ k sf8008 "στα παπακια τους" οτι και αν αλλαξω,

    gblue k zgemma τσουκ (o zgemma παντως με fec k modulation και αυτος στα παπακια του)




    mio2.jpg


    octagon1.jpg


    octagon2.jpg


    zgemma1.jpg


    zgemma2.jpg


    giga1.jpg


    giga2.jpg

  • Όποιος θέλει ας ρίξει μια ματιά στον Hotbird , 11393 V 27500 3/4 . Food Network HD EMEA . Κανονικά με υπότιτλους για όποιον του αρέσει η μαγειρική :smiling face:

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!