P@werVU Channels με ελληνικούς υπότιτλους & EPG

There are 1,017 replies in this Thread which was already clicked 102,401 times. The last Post () by georgeflu.

  • Μέσα στο /usr/lib τα έχει και τα δυο, το libssl 1.0.2 ως κανονικό αρχείο με δικαιώματα 755 και το libssl 1.0.0 (αυτό που λέει ότι λείπει) ως φάκελο με σύνδεση και με 777 δικαιώματα.

    Liverpool.png


    YOU'LL NEVER WALK ALONE


  • η πρώτη εντολή από feeds επιστρέφει το παρακάτω

    και "τρέχει" η

    Code
    root@vuuno:~# openssl version
    OpenSSL 1.0.2m  2 Nov 2017

    Liverpool.png


    YOU'LL NEVER WALK ALONE


  • για κανε μια δοκιμή με replace στο binary

    sed -i 's/OPENSSL_1.0.2d/OPENSSL_1.0.2m/g' /usr/bin/oscam-emu


    σε δοκιμη σ' εμενα τωρα ζηταει την 1.0.2m σε σχεση με την αρχική 1.0.2d

    Code
     strings -a oscam-emu| grep OPENSSL
      33525 OPENSSL_1.0.2d
    
    tmp# sed -i 's/OPENSSL_1.0.2d/OPENSSL_1.0.2m/g' oscam-emu
    strings -a oscam-emu| grep OPENSSL
      33525 OPENSSL_1.0.2m
    
    /tmp# ./oscam-emu
    ./oscam-emu: /usr/lib/libssl.so.1.0.0: version `OPENSSL_1.0.2m' not found (required by ./oscam-emu)
    ./oscam-emu: /usr/lib/libcrypto.so.1.0.0: version `OPENSSL_1.0.2m' not found (required by ./oscam-emu)
  • Κι εδώ το ίδιο με την μόνη διαφορά ότι τώρα αναφέρει και το libcrypto.so ως αγνοούμενο...άβυσσος.


    Code
    root@vuuno:~#  /usr/bin/oscam
    /usr/bin/oscam: /usr/lib/libssl.so.1.0.0: version `OPENSSL_1.0.2m' not found (required by /usr/bin/oscam)
    /usr/bin/oscam: /usr/lib/libcrypto.so.1.0.0: version `OPENSSL_1.0.2m' not found (required by /usr/bin/oscam)


    Και πολύ που ασχοληθήκαμε μωρέ medousa89. O μόνος λόγος που έχω συνδεδεμένο τον Vu+ Uno είναι

    για να πειραματιίζομαι και να τον κάνω να δουλεύει σωστά (πόσο ακόμη?) με το OBH που είναι κομμένο και ραμμένο στα μέτρα των VU+ ,

    κατά τ άλλα αυτός δουλεύει μια χαρά με SatDreamGr, κι εγώ κάνω την δουλειά μου με άλλον uhd enigma2 δέκτη επίσης μια χαρά

    με SatDreamGr.


    Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.:)

    Liverpool.png


    YOU'LL NEVER WALK ALONE


  • Χαιρετώ την παρέα!

    Όχι μόνο νεούλης στο φορουμ, αλλά και σε linux δέκτες!

    Αγόρασα έναν OCTAGON SF8008 πριν 3 ημέρες κι έχω ξεσκιστεί στο διάβασμα και στο ψάξιμο,κοντεύω να τα φτύσω παιδιά.

    Φοράει το ελληνικό Satdreamgr-6-sf8008-20190601.

    Έκανα 2 μέρες να περάσω ένα oscam-emu και να ρίξω μέσα τις γραμμούλες μου, διότι τα Σερβικά Arena με απλό CCcam δε δούλευαν!

    Ούτε και θυμάμαι ποιό κι από πού το βρήκα!

    Εδώ στα PWU κανάλια τώρα.

    Κατέβασα το τελευταίο SoftCam.key (by enigma1969), το έβαλα στο /etc/tuxbox/config/oscam-emu

    έκανα επανεκκίνηση και ούτε τα PWU στις 0,8Ε (12303V), ούτε η ΕΡΤ στις 39Ε δουλεύουν.

    Τι άλλο πρέπει να ρυθμίσω?

    Παρακαλώ, βοηθήστε τον αόμματο πατριώτες... :crying1:

    octagon sf8008 4K combo

  • καταρχην αν εχεις δορυφορικα πιατα συνδεδεμενα με disecq?. μπαινεις μενου>εγκατασταση>tuners&scanning>ρυθμιση tuner>tuner A(αν το εχεις συνδεδεμενο στο A) και μετα οριζεις για καθε δορυφορο και το lnb(π.χ. 0.8W LNB 1, 1.9E LNB 2)

  • Δεν εννοώ οτι δεν έχω σήμα σ' αυτά τα κανάλια, έχω αλλά δεν ανοίγουν με τα σωστά κλειδιά που έχει το SoftCam.key (by enigma1969).

    Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

    octagon sf8008 4K combo

  • anestis1956 για τα ΕΡΤ θέλειςνα πεις ότι έχεις διαβάσει το νήμα Digea 3.1°e & EΡΤ 39°e και δεν αναφέρει τι χρειάζεται ???.... Γιατί νομίζω στο ποστ #370 αναφέρω τι θέλει για satdreamgr ειδικά και τι για oscam-emu

    Και για τα powervu Θελεις και config τα οποία τα έχω στο νήμα για τα Edision OS mini,mini plus,mega,nino /+/Pro ,4K PVU config Και στην γενική ενότητα για τον oscam-emu PowerVU config files for oscam-emu

  • Συγνώμη αλλά δεν έπεσα επάνω τους, φυσικά θα πάω τώρα να τα δώ.

    Μη νομίζεις όμως οτι βαριέμαι, απο προχθές ψάχνω κι έχω κι άλλες πολλές απορίες...

    Ευχαριστώ για την ώρα.

    octagon sf8008 4K combo

  • Φίλε medousa89, εντάξει με τη ΕΡΤ.

    Για τα PWU όμως κόλλησα. Το config που ανέβασες εκεί έχει διαφορετικά αρχεία απο αυτά που υπάρχουν στον δέκτη μου.

    Μπορώ απλά να αντικαταστήσω το δικό μου oscam.conf με το δικό σου, ή πρέπει να αντικαταστήσω όλα τα δικά μου με τα δικά σου

    και να ενημερώσω το SoftCam Key και να ξαναπροσθέσω τις c-lines μου?


    Υ.Γ. Στο δικό μου oscam.conf δεν υπάρχει τέτοια ενότητα :

    [streamrelay]

    stream_relay_enabled = 0

    stream_emm_enabled = 1

    octagon sf8008 4K combo

  • Τα powervu παίζουν?

    Γιατί κάποιοι πράγματα έχουν αλλάξει από τότε που έχουν γραφτεί πχ στα δικά μου πρέπει να έχει stream relay για τα comple μέσα

    Code
    [streamrelay]
    stream_relay_ctab             = FFFE

    Αν θέλεις δες περισσότερα στο git από τον oscam-emu

    https://github.com/oscam-emu/o…tched/wiki/PowerVU-config

  • anestis1956 λογικά δεν βλέπεις [streamrelay] στο oscam.conf γιατί oi προεπιλεγμένες ρυθμίσεις (default) δεν γράφονται. Πήγαινε στο webif και στο config θα βρεις σίγουρα επιλογή streamrelay.


    Για τα powervu δεν χρειάζεται streamrelay με τον δέκτη που έχεις. Οπότε απενεργοποίησέ το, εκτός και αν το θες για άλλα κανάλια (compel, rosscrypt), όπως σου γράφει ο medousa89. Οπότε σε αυτή την περίπτωση δες πώς να το ρυθμίσεις.

  • Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο, δεν μου βγαίνει τίποτα με τα pvu, απ' ότι κατάλαβα θέλει πολύ διάβασμα.

    Σαν παλιός και έμπειρος χρήστης των άλλων απλών δορ. δεκτών δεν έπρεπε να μπλέξω με linux, όπως και απέφευγα τόσα χρόνια να το κάνω,

    διότι ήξερα ότι έπρεπε όλη μέρα να ψάχνομαι στο PC με πρόσθετα και enigma2 εκδόσεις.

    Τώρα που έμπλεξα ούτε ξέρω πόσο καιρό θα μου πάρει να ρυθμίσω τον δέκτη μου όπως τον θέλω.

    Υπομονή και σ' εσάς που έχετε τόσο κόσμο να βοηθάτε και ένα πολύ μεγάλο μπράβο σας και σ' εμένα τον παππού που κάποια στιγμή ίσως τα καταφέρω.

    octagon sf8008 4K combo

  • τα αρχεια που εχουμε δωσει ειναι στανταρ ... ουτε ειπαμε να κανεις κατι πολυ προχωρημένο απλός μια αντικατάσταση ,γιατι σας τα έχουμε ετοιμα ... αυτοι που βοηθάνε ειναι μετρημένοι ...

    και θα χρησιμοποιήσω τα λογια του nautilus7 για τον ιδιο θεμα

    Quote

    .....Τελικά δόθηκε λύση από εμάς εδώ.... και όχι από ... το άγιο πνεύμα. Αν εσύ δεν την είδες, δεν την κατάλαβες ή απλά δεν σου άρεσε σαν λύση είναι άλλο θέμα.

  • όπως καταλαβα απο το ποστ γιατι εγινε και προσθήκη οτι εκανες σύγκριση και αντικατάσταση σε αυτά

    και σου αναφεραμε και απο που τα βρίσκεις δεν ηρθε σε κανεναν με.. το αγιο πνεύμα και ουτε θα γίνουνε μονα τους

    το προβλημα ποιο ειναι οτι πρεπει να διαβασεις ??? ειτε πρεπει να γινει και αμεσα ???γιατι μου μπαίνουν ψύλλοι στα αυτιά

  • Χίλια συγνώμη, αλλά σ' έχασα! Νοιώθω οτι σ' εκνευρίζω χωρίς να έχω καμμία τέτοια πρόθεση, λόγω τιμής.

    Δεν καταλαβαίνω καθόλου τι εννοείς με το "γιατι εγινε και προσθήκη οτι εκανες σύγκριση και αντικατάσταση σε αυτά

    και σου αναφεραμε και απο που τα βρίσκεις"

    ούτε βαριέμαι να διαβάσω, αυτό κάνω εδώ και μία βδομάδα περίπου, ούτε απαιτώ κάτι να γίνει άμεσα,

    ούτε καταλαβαίνω ποιοί ψύλλοι ακριβώς άρχισαν να σου μπαίνουν στ' αυτιά.

    Συγνώμη, αλλά σε διαβεβαιώνω οτι λάθος εντύπωση σχηματίζεις για μένα.

    octagon sf8008 4K combo

  • σε 0.8W δουλευει???

    αν οχι,δες απο την oscamwebif config/dvbapi και παιξε με τις επιλογες "API for extended CWs" (και επανεκκινηση του cam σε καθε αλλαγη)

    Φίλε georgeflu αυτό το ποστ μ' έσωσε στην κυριολεξία!

    Απο χθες ψάχνω γιατί δεν μου παίζουν!!!

    Ευχαριστώ, νάσαι καλά!

    octagon sf8008 4K combo

  • αν ειχες λίγο ψάξει σε αυτά που λέει το git θα το ειχες βρει https://github.com/oscam-emu/o…api-on-compatible-devices

    ειτε αυτο που ειναι το ιδιο extended_cw_api =1


    και διαβάζετε τα πιο πισω ... οταν θελετε τα βρίσκετε

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!