Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,135 replies in this Thread which was already clicked 405,359 times. The last Post () by bigapple.

  • αν θελεις, απλα του το κανεις μια αναφορα, μηπως μπορει να κοιταξει εαν διορθωνεται...


    (απο περιεργεια, για ποιο προσθετο χρειαζεται?)

  • δεν ξερω απλα ζητηθηκε σε καποιο προσθετο δεν θυμαμαι σε ποιο και το κατεβασα.(θα το βρω ομως και θα ανεβασω και το προσθετο και το script)

  • συμφωνα με flysat k kingofsat ... ειναι ακομα στη θεση τους.


    πρακτικα, μονο καποιος με ληψη 33Ε και καταλληλο δεκτη θα μας επιβεβαιωσει...

    Μέχρι πρόσφατα με primo ip s2 τα λάμβανα κανονικά αλλά ξαφνικά σταμάτησαν γι αυτό και ρώτησα μήπως είναι θέμα δεκτη μου ή lnb.

  • καλησπερα στην παρεα. αγορασα πριν λιγες ημερες τον osnino plus του βαζω το τελευταιο satdreamdr 8 και στην αναβαθμιση λογισμικου που του κανω (40 στο συνολο) μετα κολλαει στο boot.

  • μμμ, υπαρχει καποιο σφαλμα στον τελευταιο driver (που εχει ηδη περαστει) και περιμενουμε την επιλυση του προβληματος απο την εταιρια (θελω να πιστευω πολυ συντομα) στην οικογενεια των nino (nino,nino+ k nino pro)...


    προς το παρων, βαλε και ασε το 20/5 ...


    το γμτ ειναι οτι ο driver ανεβηκε 11/8 και μεχρι τοτε αν προλαβαινες να κανεις ενημερωση, θα ειχαν ερθει καποια fix...

  • σε ευχαριστω georgeflu για την απαντηση σου. εχω την 20/5 και το αφηνω εκει μεχρι νεοτερας.

    τεταρτη 12/8 μου ηρθε ο δεκτης και χτες το απογευμα βρηκα λιγο χρονο για να τον σεταρω.

  • Γεια χαρα σε ολους.απο εχθες βραδυ διαπιστωσα το εξης:εχω ενα diseq 10x1 που εχω πανω τους δορυφορους μου,ξαφνικα απο εχθες οι μισοι δορυφοροι δεν ανοιγουν η απο αυτους που ανοιγουν δεν παιζουν πολλες συχνοτητες...να κουνηθηκαν ολα τα ματια αποκλειεται νομιζω αρα καταληγω στο diseq?τι αλλο μπορει να ειναι εχω σπασει το κεφαλι μου

  • αν ειναι στο ιδιο πιατο, ναι παιζει να κουνηθηκαν ολα τα ματια (η ολο το πιατο μαζι).ειδικα αν ειχες καναν καλο αερα...


    τωρα αν ειναι ευκολη η προσβαση/παρεμβαση, δοκιμαζεις εναν δορυφορο που βλεπεις οτι εχεις προβλημα, βγαζεις το καλωδιο του συγκεκριμενου δορυφορου, και το καλωδιο της καθοδου, και τα κανεις μια συνδεση μεταξυ τους με μια "μουφα" (η μπορεις να βαλεις και το καλωδιο της καθοδου κατευθειαν πανω στο lnb αν εχεις προσβαση).

    ετσι θα φανει εαν κατι κοβει το diseq...

  • το θεμα μου ειναι τρελο καθως ανεβηκα ταρατσα και με τον παλιο μου δεκτη.με μονο καλψδιο ο παλιος ο δεκτης δεν εβγαζε σημα στον 16 ενω ο μιο εβγαζε...με τον παλιο τον δεκτη εβγαζε σημα ο 19 ενω με τον μιο οχι...με τον παλιο δεκτη ο 0.8 εβγαζε σημα ο μιο οχι(με σπασιματα στην εικονα σαν να pixeliazei-και οχι ολες τις συχνοτητες).(αφου τα παρατησα λογω ηλιου) κατεβηκα συνδεσα παλι (με το ντισεκ κανονικα) τον μιο και εβγαζε σημα και ο 19 και ο 0.8 αλλα δεν εβγαζε ο 16 και ο 23,5.ειναι να τρελενεσαι δηλαδη.παω να σπασω το κεφαλι μου δεν μου εχει ξανασυμβει κατι τετοιο

  • αρχικα και ο παλιος σου δεκτης ειναι HD ?και το συγκριτικο (αυτος βγαζει, ο αλλος οχι) εγινε στις ιδιες συχνοτητες?

    και οταν ο ενας εβγαζε, ο αλλος οχι, ενδεικτικα τι αποδωση σηματος ειχε?

    παντως... αν με απευθειας καλωδιο στο lnb, εχεις τα οποια θεματα, περισσοτερο νου κανει οτι κατι εχει κουνηθει...


    επισης, για να εχουμε και μια καλυτερη εικονα, μιλαμε για 1 πιατο? για 2? μεγεθος? παρακεντρα και πως στηριγμενα?

  • μιλαμε για 2 πιατα το ενα 80 με 19 κεντρο και 23.5 και 16 παρακεντρα

    και το 2 135 με 7 κεντρο και παρακεντρα 0.8 1.9 10 13.ναι με τις ιδιες συχνοτητες εγιναν οι δοκιμες για αυτο μου κανει εντυπωση μια πεζανε μια οχι η σε διαφορετικες συχνοτητες μια ανοιγε καποια συχνοτητα μια οχι η επαιζε με σπασιματα


    edit:ναι hd ειναι vusolo

  • σιγουρα δεκτης με δεκτη, μπορει να εχουν διαφορετικη ευαισθησια tuner, και μια οριακη ληψη, ενας να την βγαζει και αλλος οχι.

    αυτος ομως που βγαζει... εχει τοσο μεγαλη διαφορα? η παλι βγαζει μεν, αλλα το σημα ειναι χαμηλα?

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!