Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,135 replies in this Thread which was already clicked 399,800 times. The last Post () by bigapple.

  • Χρησιμοποιώ αυτό "openpli-enigma2-9.3-dm800se". Για την ώρα εχω βρει το plugin για το tuneinradio αλλα για καποιο λογο crashαρει μολις αρχιζει να παιζει το ραδιο.


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  • Μιας και κάνουμε κουβέντα έχω άλλη μια απορία. Εχω σήμα απο 4 δορυφόρους (19.2, 13, 9-κέντρο, 1.9 ) αλλα για κάποιο λόγο δεν μπορώ να κάνω λήψη του δορυφόρου που συνδέεται στη θύρα LNB 3 όποιο δορυφόρο κ αν συνδέσω, ενώ μόνο με αυτη τη σειρά των δορυφόρων παίρνω σήμα απο LNB 4 -μεχρι τώρα θεωρούσα ότι δεν παίζει ρόλο σε ποια θυρα θα συνδεθει ο καθε δορυφόρος. To Diseqc είναι 2.0 (με 4 εισόδους και 1 έξοδο).

    Ημουν σιγουρος ότι εφταιγε το diseqc αλλα όταν δοκίμασα και ένα άλλο με 10 εισόδους και 1 έξοδο πάλι δεν έπαιρνα σήμα απο lnb 3 και επόμενες εισόδους.

    Οπότε γενικά πως μπορώ να διαπιστώσω οτι ενα diseqc δουλεύει κανονικά για όλες τις εισόδους του? Αξίζει να αγοράσω και 3ο diseqc για να το δοκιμάσω?

  • χμμ...

    για να καταλαβω χωρις παρανοηση... τωρα εχεις 9Ε στη θυρα 3 και παιζει κανονικα???

    και εαν βαλεις οποιοδηποτε αλλο, τοτε δεν παιζει?

  • Στη θύρα 3 έχω 9Ε αλλα σε αυτή τη θύρα δεν παίζει τίποτα. Και οι 4 όμως παίζουν απευθειας στο δέκτη αλλα και στις Θύρες 1 και 2. Εχω φάει αρκετές ώρες να δοκιμάζω διάφορους συνδυασμούς αλλα ο μόνος που να παίρνω σήμα έστω απο τους 3 δορυφόρους είναι αυτός που περιέγραψα.

    Δεν μπορώ να σκεφτώ κατι αλλο απο το οτι και τα 2 diseqc που εχω να είναι προβληματικα

  • βαλε στη θυρα 3 καποιον απο τους δορυφορους, και στις υπολοιπες τιποτα... (υπαρχει περιπτωση καποιο lnb...)

    με ποιον τροπο οριζεις το tuner setup στον δεκτη (απλο a/b/c/d ?)



    επισης, το 10αρι diseq, προφανως και δουλευει με τυπο 1.1 . εκανες σωστα το tuner setup συμφωνα με diseq 1.1 ???

  • Οκ αυτό όντως δεν το έχω δοκιμασει μονο του το LNB 3.

    Το setup με το 4πλο diseqc 2.0 είναι απλό a/b/c/d

    To 10αρι λογικα θα είναι 1.1 αν και δεν το γράφει πανω και δεν θυμαμαι να είμαι ειλικρινής. Σ αυτο το έιχα στο advanced κσι δοκίμασα όλες τις επιλογές 1.0 , 1.1 , 1.2 , τις υπόλοιπες επιλογες βεβαια δεν τις πειραξα

  • 8αρια και 10αρια (και 16αρι) , εχω συναντησει 2 τυπων . καποια που δουλευουν μονο 1.1 , και καποια που δουλευουν συνδιαστικο 1.0 +1.1 (και καποια με επιλογη με διακοπτακι) .


    σιγουρα καπου θα γραφει επανω, αλλα αν γραψεις και το μοντελο του, θα το βρουμε...

    το πιθανοτερο ειναι οτι θα ειναι μονο 1.1 , και

    Quote


    Σ αυτο το έιχα στο advanced κσι δοκίμασα όλες τις επιλογές 1.0 , 1.1 , 1.2 , τις υπόλοιπες επιλογες βεβαια δεν τις πειραξα

    αυτο θελει λιγο παραπανω αναλυση, στο ποιες επιλογες εκανες οταν επελεγες κατι... (καποια φωτο απο το menu του δεκτη,να φαινονται παρακατω τα του setup)

  • Καλημέρα,


    Μετά την πολύτιμη βοήθεια του georgeflu το πρόβλημα λύθηκε.


    Συμπερασματικά:

    Στο Diseqc 2.0 (4x1), η θύρα LNB 3 δεν λειτουργεί για κανένα λόγο.

    Το Diseqc 1.1 (10x1) δούλεψε μια χαρά σε όλες τις θύρες μετά από σχετική ρύθμιση στον DM800se.


    Τώρα θα μου πείτε και τι κατάλαβα? :grinning squinting face: Ε χόμπι είναι αυτά... :winking face:

  • Καλημέρα.

    Στον octagon sf8008 με SDGR8 full image στο slot1, openatv 6.4 multiboot στο slot 2 και openpli 8.3 multiboot στο slot 3 μου παρουσιάστηκε το εξής:

    Έκανα ενημέρωση στο openatv 6.4 και μετά την επανεκκινηση ο δέκτης μετράει μέχρι το 100 και βλέπω την οθόνη της πρώτης φωτογραφίας. Εκεί κολλάει, δεν "ακούει" το τηλεχειριστήριο και δεν συνδέεται με το laptop μέσω dcc.

    Τον έσβησα με τον διακόπτη από πίσω και τον άναψα κρατώντας πατημένο το μπροστινό κουμπί.

    Τότε κολλάει στην οθόνη της δεύτερης φωτογραφίας. Πάλι δεν "ακούει" το τηλεχειριστήριο και πάλι δεν συνδέεται με το laptop μέσω dcc.

    Επομένως δεν μπορώ να αλλάξω και να ξεκινήσει με άλλο image.

    Παρακαλώ για βοήθεια.

  • Δεν μπορώ να σε βοηθήσω, αλλά κάτι δεν πάει καλά με τα openatv, εχθές μετά από ενημέρωση στο δικό μου openatv v.7.1 (beta) έκανε το ίδιο πράγμα μετά από την επανεκκίνηση όπως στην πρώτη σου φωτο και παρ' όλο που με άφηνε να συνδεθώ με το dcc δεν κατάφερα να το ξεκινήσω κι αναγκάστηκα να περάσω το atv 7.0 (stable) με καθαρή εγκατάσταση στο ίδιο slot. Έφαγα 3-4 ώρες και δεν χάρηκα καθόλου.

    Δεν μπορούμε όμως να τους ζητήσουμε και τον λόγο, τόσα και τόσα κάνουν για εμάς τα παιδιά εκεί στην ομάδα του openatv...

    octagon sf8008 4K combo

  • Φίλε σε ευχαριστώ για την απαντηση.

    Έχω σκεφτεί να ξαναφλασάρω τον δέκτη με στικάκι με SDGR8 full image για να ξαναξεκινήσει το μηχάνημα και μετά να ξαναπεράσω Openatv multiboot. Συνιστάς 6.4 ή 7.0;

    Απλώς έλεγα μήπως υπήρχε κάποιος τρόπος ,για να αποφύγω μια ταλαιπωρία παρόμοια με τη δική σου.

  • Κάτι παρομοιο είχα πάθει και εγώ με ένα update που είχα κάνει στο openatv 6.4 πριν λίγο καιρό...

    (εγώ βέβαια το είχα στο 1ο σλοτ και το είχα εγκαταστήσει ως αρχικό recovery image)

    Του φλασαρα recovery me USB στο τέλος.

    Και από τότε απλά δεν κάνω update και παίρνω full backup για όλα τα image κάθε μήνα.

    Με το router (internet) το συνδέεις με wi-fi ή με καλώδιο ethernet? Για δοκίμασε και με τους δύο τρόπους μπας και μπορεσεις να συνδεθείς και μετά μήπως του δώσεις καμία εντολή να κάνει ξανά update μπας και στρώσει... (Η να πάρεις backup)

    Όσο για τα ATV 6.4 και 7 image επειδή τα έχω και τα δύο δεν βλέπω χαώδεις διαφορές...

    Είναι σχετικά σταθερά (εάν δεν κάνεις update, ειδικά άμα έχεις καιρό να κάνεις update και του κάνεις κάτι θα χτυπήσει)

    Το 7 είναι σαφώς πιο αργό αλλά το 6.4 θα χάσει την υποστήριξη του στο τέλος του χρόνου.

    Το bh 5.1 είναι αρκετά καλό...

    Αλλα φυσικά το sdgr8 και open pli 8.3 είναι με διαφορά πιο γρήγορα.

    Καλή τύχη.

  • Είμαι κι εγώ στο στάδιο δοκιμών των εκδόσεων openatv αφού σταματάει η υποστήριξη του 6.4, κι απ ότι αποδείχτηκε το 7.1 κράσαρε στην πρώτη online αναβάθμιση και τώρα από εχθές δοκιμάζω το 7.0 stable. Αύριο θα το δοκιμάσω σε online αναβάθμιση αφού κρατήσω full backup για καλό και για κακό και θα σου πω.

    octagon sf8008 4K combo

  • Ευχαριστώ και τους δυό σας για τις αναλυτικές απαντήσεις και:

    1. Η σύνδεση του δέκτη με τον router γίνεται ενσύρματα. Εφ' όσον είναι κολλημένος είναι αδύνατο να κάνω αλλαγή σε ασύρματη σύνδεση.

    Έκανα πάνω από 10 επανεκκινήσεις, πάντα με το πίσω διακοπτάκι, και με τους δύο τρόπους (απλή και κρατώντας πιεσμένο το μπροστινό κουμπί), αλλά αποτέλεσμα μηδέν.

    2. Από την περασμένη Κυριακή μέχρι αργά το βράδυ της Παρασκευής ήμουν χωρίς internet. Πάροχος VODAFONE, καμπίνα και οπτική ίνα WIND και την καλωδιακή βλάβη με νέα μικτονόμηση την ανέλαβε η COSMOTE! Και ευχαριστημένος να είμαι που έκανα μόνο 6 μέρες χωρίς internet (εδώ γελάνε!).

    3. Μαζεύτηκε αρκετό πράμα για update στο Openatv 6.4 και ήρθε το κόλλημα.

    4. Αδύνατη η σύνδεση με τον router, παρά το ότι ο δέκτης παίρνει διεύθυνση (192.168.1.189, όπως φαίνεται στην δεύτερη φωτογραφία).

    5. Εγκαταλείπω το Openatv 6.4, του οποίου, όπως λέτε, σταματάει η υποστήριξη και προχωρώ στο Openatv 7.0.

    6. Μπορώ να κάνω φλασάρισμα το Openatv 7.0 με στικάκι με recovery στο slot 2, ή πρέπει να ξαναφλασάρω σαν full image το SDGR8 στο slot 1 για να πάρει μπροστά ο δέκτης, μια και τώρα επειδή έχει κολλήσει με το Openatv 6.4 δεν μπορεί να ξεκινήσει με κάποιο από τα άλλα 2 image, και στη συνέχεια να φλασάρω σαν multiboot το Openatv 7.0 στο slot 2;

    Δυστυχώς δεν είχα πάρει backup, καλά να πάθω.

  • Άμα δεν μπορείς να συνδεθείς με τον υπολογιστή δεν σε βλέπω να το γλιτώνεις το ολικό φορμάτ... Εγώ στη θέση σου επειδή δεν ξέρεις τι έχει πειραχτεί με το update θα πέρναγα recovery και να ξεκινήσω clean. Και μετά να προσέχεις με update και να παίρνεις full backup.

    Αλλά Άμα φλασάρεις recovery image έτσι κι αλλιώς θα χαθούν όλα...

    Αν όμως σε αφήσει να φλασάρεις multiboot image μεσο USB , δοκίμασε ένα openATV 7.0 πρώτα να το φλασαρεις πανω στο slot του 6.4...

    Αν σε αφήσει με δεδομένο που Από ότι βλέπω και από τις εικόνες φαίνεται να έχει κολλήσει και το recovery μενού...

    Καλή τύχη.

    Πες μας αν τα κατάφερες Καί τι

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!