Ερωτήσεις - Απαντήσεις

There are 5,135 replies in this Thread which was already clicked 398,455 times. The last Post () by bigapple.

  • σερβιτόρο θέλεις ... για μπισκότα μόνο κάτι με κυνοδρομίες του οπαπ και γενικά περι στοιχήματος και το πιο βασικό σε viaccess ο ant1 europe που είναι στα softcam.key που κυκλοφορούν

    και τελος τα afn σε powervu

  • καλησπερα ,πριν λιγες μερες ειχα αναφερει ενα θεμα που ειχα οταν κουμπωνα 4ο δορυφορο κουα απορυθμιχε του αλλους 3 ως προς το σημα..ενα φιλος μου ειχε προειτει αλλαγη lnb η αλλαγη disqec ενα απο τα 2 δημιουργουσε το προβλημα,τεληκα δοκιμασα αλλαγη μονο lnb ..και απο οτι φανηκε το προβλημα λυθηκε αλλα παρατηρησα σε 2 με 3 συχνοτητεςμου εβγαζε προβλημα συντονισμου ενω οι υπολοθπες μια χαρα δουλευουν μια χαρα δουλευουν,,,,

    αν εχει καποιος καμια ιδεα...ευχαριστω

    αν οπως λες το γενικο προβλημα φαινεται πως λυθηκε, αναλογα ποιος δορυφορος ειναι και ποιες οι συχνοτητες ισως θελει λιγο καλυτερη ρυθμιση το lnb

    απλα φιλε μου μου κανει εντυπωσει οταν βγαζω το 4ο δορυφορο τοτε σε αυτες της συχνοτητες αμεσω δειχνει το σημα...αλλα οταν το βαζω αποτυχια συντονισμου στης συγκεκριμενες συχονοτητες

    χμμ, θελεις να πεις, αν καταλαβα τωρα καλα, πως οι 2-3 συχνοτητες με το προβλημα ειναι σε αλλον δορυφορο και οχι σε αυτον που το lnb αλλαξες...

    αν ισχυει αυτο τοτε θα πρεπει να πας σε αρκετες δοκιμες αλλαζοντας lnb ή ακομα και disqec

  • ναι φιλε αυτο που λες ειναι,ειναι σε αλλο δορυφορο οι συχνοτητες αυτες...μαλλον αυτο που λες θα κανω!! ευχαριστω

  • ποιος ο δεκτης ειπαμε?

    αν δεν εχεις ιδιαιτερο προβλημα χωρου,τοτε δεν ειναι και τοσο μεγαλα...


    για απεγκατασταση σε openpli menu/plugins/κοκκινο κουμπι /softcam

    Οντως με το κόκκινο κουμπί έχεις την επιλογή για απεγκατασταση.. ευχαριστώ!

  • καλησπερα ,θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιο οδηγος με τα βηματα για εγκατασταση απο 4 δορυφορους και πανω


    τυπος ρυθμισης ---------------προχωρημενο

    δορυφορος------------------- χχχχ

    LNB ----------------------LNB1 εως LNB 64

    Ππροτεραιοτηρα -------------------αυτοματο

    LOF ----------------universal LNB

    ταση λειτουργιας ---------------------πολωση/13V/18V

    αυξημενη ταση ---------------------οχι/ναι

    τυπος τονου ------------------------------μπαντα/ανοικτο/κλειστο

    λειτουργια DISEqC ---------------------1.1/1.2

    γρηγορο DISEqC----------------------- οχι

    ριπη τονου ---------------------------------οχι/A/B

    εντολη DISEqC 1.0----------------------------ΠΟΡΤΑ Α εως ΠΟΡΤΑ D

    εντολη DISEq C 1.1 --------------------------------------- εισαγωγη1 εως εισαγωγη 16

    σειρα εντολων -------------------------------------diseqc1.0 ,diseqc 1.1 ,toneburst

    επαναλληψεις diseqc 1.1 --------------------------κανενα

    επαναλληψη ακολουθιας εντολων------------------------------ οχι/ενα/δυο/τρια


    ετσι ειναι στο μενου στο δεκτη


    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

  • Αν ο διακόπτης diseqc είναι ο edision 10x1 δοκίμασε τις θέσεις 1-4 να τις βάλεις στην πόρτα Α με σειρά εντολών 1.0 (commited), 1.1 (uncommited), toneburst και τις επόμενες 2 στην πόρτα Β με σειρά εντολών 1.1 (uncommited), 1.0 (commited), toneburst.

    Από προσωπική πείρα...

  • Αν ο διακόπτης diseqc είναι ο edision 10x1 δοκίμασε τις θέσεις 1-4 να τις βάλεις στην πόρτα Α με σειρά εντολών 1.0 (commited), 1.1 (uncommited), toneburst και τις επόμενες 2 στην πόρτα Β με σειρά εντολών 1.1 (uncommited), 1.0 (commited), toneburst.

    Από προσωπική πείρα...

    φιλε με 2 diseqc 4x1 το ιδιο ειναι?

  • Αν ο διακόπτης diseqc είναι ο edision 10x1 δοκίμασε τις θέσεις 1-4 να τις βάλεις στην πόρτα Α με σειρά εντολών 1.0 (commited), 1.1 (uncommited), toneburst και τις επόμενες 2 στην πόρτα Β με σειρά εντολών 1.1 (uncommited), 1.0 (commited), toneburst.

    Από προσωπική πείρα...

    Αυτος ακριβως ειναι ο διακοπτης φιλε μου,σε ευχαριστω πολυ θα το δοκιμασω και θα επανελθω

  • Αν ο διακόπτης diseqc είναι ο edision 10x1 δοκίμασε τις θέσεις 1-4 να τις βάλεις στην πόρτα Α με σειρά εντολών 1.0 (commited), 1.1 (uncommited), toneburst και τις επόμενες 2 στην πόρτα Β με σειρά εντολών 1.1 (uncommited), 1.0 (commited), toneburst.

    Από προσωπική πείρα...

    Το εκανα... Ουτε ετσι ανοιγουν παλι οι 2 ιδιοι δορυφοροι που δεν μου ανοιγαν και με την προηγουμενη ρυθμιση...εχεις κατι αλλο στο μυαλο σου?

  • Παράδειγμα από τον δέκτη μου και με image openpli για τις θέσεις 1-4

    τυπος ρυθμισης ---------------προχωρημενο

    δορυφορος------------------- ΔΟΡΥΦ.1 (ΔΟΡΥΦ.2, ΔΟΡΥΦ.3, ΔΟΡΥΦ.4)

    LNB ----------------------LNB1 (-LNB2, -LNB3, -LNB4)

    Προτεραιοτηtα -------------------αυτοματο

    LOF ----------------universal LNB

    ταση λειτουργιας ---------------------πολωση

    αυξημενη ταση ---------------------οχι

    τυπος τονου ------------------------------μπαντα

    λειτουργια DISEqC ---------------------1.1

    γρηγορο DISEqC----------------------- οχι

    ριπη τονου ---------------------------------οχι

    εντολη DISEqC 1.0----------------------------ΠΟΡΤΑ Α

    εντολη DISEq C 1.1 --------------------------------------- εισαγωγη 1 (-2, -3, -4)

    σειρα εντολων -------------------------------------diseqc1.0 ,diseqc 1.1 ,toneburst

    επαναλήψεις diseqc 1.1 --------------------------κανενα

    επανάληψη ακολουθίας εντολών------------------------------ οχι


    Για τις θέσεις 5-6

    τυπος ρυθμισης ---------------προχωρημενο

    δορυφορος------------------- ΔΟΡΥΦ.5 (-ΔΟΡΥΦ.6)

    LNB ----------------------LNB5(-LNB6)

    Προτεραιοτηtα -------------------αυτοματο

    LOF ----------------universal LNB

    ταση λειτουργιας ---------------------πολωση

    αυξημενη ταση ---------------------οχι

    τυπος τονου ------------------------------μπαντα

    λειτουργια DISEqC ---------------------1.1

    γρηγορο DISEqC----------------------- οχι

    ριπη τονου ---------------------------------οχι

    εντολη DISEqC 1.0----------------------------ΠΟΡΤΑ Β

    εντολη DISEq C 1.1 --------------------------------------- εισαγωγη 5 (-6)

    σειρα εντολων -------------------------------------diseqc 1.1 , diseqc1.0 , toneburst

    επαναλήψεις diseqc 1.1 --------------------------κανενα

    επανάληψη ακολουθίας εντολών------------------------------ οχι

  • Ναι ετσι το εκανα και εγω και παλι δεν ανοιγουν αυτοι οι 2 αλλαξα και τις θυρες πανω στο ντισεκ αλλα παλι οι συγκεκριμενοι 2 δεν ανοιγουν...

  • αν ο διακοπτης χρησιμοποιει συνδιασμο 1.0 +1.1 ,τοτε ενα παραδειγμα για το lnb 5 (και αντιστοιχα τα υπολοιπα)


    1.jpg


    αν ομως ο διακοπτης ειναι μονο 1.1 (προσωπικα ολα τα 10/1 που επιασα στα χερια μου,ετσι ηταν) τοτε


    (παραληψη δικη μου,τις 2 τελευταιες επιλογες,οπως στην πρωτη φωτο)


    2.jpg

  • Την ρυθμιση που εχεις στην δευτερη φωτο εχω για ολους τους δορυφορους ακομα και για αυτους που δεν παιζουνε... Ακομα και με την ρυθμιση του φιλου qwerty με τα ντισεκ και τις πορτες ουτε με αυτην επαιζαννν

  • επαναληψεις diseq και επαναληψη ακολουθιας, εβαλες "ΟΝ" ?

    επισης η σειρα των δορυφορων που πας να βαλεις,ειναι σιγουρα η σωστη?

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!