Καφενείο - Γενικές Συζητήσεις

There are 1,577 replies in this Thread which was already clicked 91,496 times. The last Post () by IsN0G00d.

  • h**ps://play.google.com/store/apps/details?id=com.krkadoni.app.signalmeter&hl=en&gl=US&pli=1

    Τη χρησιμοποιώ σε samsung a71 με android 12.

  • Λοιπόν για όποιον ενδειαφέρεται. Εκανα εξωτερικό ένα bluray writer συγκεκριμένα το pioneer bdr s09 xlt και το σύνδεσα στον octagon. Κατέβασα το bluray disc plugin. Ολα κομπλέ σχεδόν. Παίζει 1080p και 4k απροβλημάτιστα. Αυτό που δεν βρήκα ακόμα είναι πως εμφανίζονται οι υπότιτλοι.

  • Καλησπέρα. Δηλαδή αν συνδέσω στον octagon sf 8008 τον απλό που δεν εχει wifi ένα wifi usb adapter υπάρχει περίπτωση να δουλέψει και να έχει ίντερνετ μέσω wifi;

  • Ψάχνοντας χθές για άλλο πράγμα έπεσα σε drivers wifi και usb tuners. Μεγάλη ποικιλία και στα 2. Οπότε αν κατεβάσεις τους σωστούς drivers για το adaptor λογικά ναι θα έχεις.

  • Default ο δέκτης δεν αναγνωρίζει 5Ghz wifi δίκτυα. Μόνο 2.4Ghz.

    Δεν ξέρω άμα είναι θέμα της κεραίας που έχει πάνω ενσωματωμένης η είναι θέμα του τσιπ. (Η να θέλει και κάποιον driver (?) ίσως, που δεν έχω ασχοληθεί να το ψάξω γιατί δεν είχε και νόημα και δεν το χρειαζόμουν για κανένα λόγο)

    Οπότε να το έχεις και αυτό υπόψη και σε κάθε περίπτωση σχεδόν ολοι οι ρούτερ εκμπεμπουν και στις 2 συχνότητες.

    Στην ταχύτητα δεν έχεις θέμα πιάνει 100 και με to 2.4GHz...

    Αν και η ταχύτητα που ποτέ θα χρειαστείς τουλάχιστον με τα τωρινά δεδομένα ακόμη και για πάρα πολύ καλά streaming link είναι μέχρι 20mbps.

    Εγώ δεν έχω βρει κάτι που να απαιτεί περισσότερο και το εικοσάρι πολύ σπάνια.

  • Ο δέκτης υποστηρίζει και 2.4Ghz και 5Ghz αρκεί να το υποστηρίζει το image.

    Στο OpenATV για παράδειγμα υπάρχουν και τα δύο.



    Edit


    Ξαναγύρισα γρήγορα γιατί έκανα πατάτα.

    Έστειλα screenshot από άλλο δέκτη. Μόλις δοκίμασα στον sf8008 με OpenATV αλλά δεν έχει επιλογή 5Ghz. Sorry...

    Θα κάνω δοκιμή και με άλλα images και αν έχω θετικό αποτέλεσμα θα απαντήσω.



    Edit2


    Δοκίμασα με OpenPLi, Egami, OpenVIX και SatDreamGr χωρίς αποτέλεσμα.

    Μάλλον δεν γίνεται, δεν κοιτάζω άλλα images ... δεν έχει νόημα.

  • ευχαριστώ πολύ παιδιά. Λέω να πάρω ένα από αυτά που είπατε παραπάνω

    Edision - WiFi EDI-Mega ή Level One - WUA-0614

    και να δοκιμάσω. έτσι κι αλλιώς δεν είναι ακριβά.

    όταν το πάρω το συνδέω στη θύρα usb και κατεβάζω driver να υποθέσω ή τους βρίσκει αυτόματα; αν όχι πως θα ξέρω ποιους driver να εγκαταστήσω;

  • ψάχνοντας βρήκα σε ένα κουτί ένα usb adapter wirelles lan που είχα σε ένα bluray samsung του 2009! ! λέτε να το δοκιμάσω ή θα πάθει κανα πατρατάκ ο δέκτης;

  • Να ρωτήσω και εγώ κάτι μιας και πιάσαμε τα wi-fi?

    Σε ποια διαδρομή/ αρχειο αποθηκεύεται ο κωδικός wifi από ένα δίκτυο που έχεις συνδεθει?

    Μπορείς για παράδειγμα μέσω υπολογιστή να πας σε αυτην την διαδρομή και να του βάλεις τον κωδικό και να μην τον πληκτρολογείς το χέρι κάθε φορά?

    Γιατί έχω παρατηρήσει το εξής: δεν έχει σημασία άμα έχεις συνδεθεί σε πολλαπλά δίκτυα ασύρματα στον παρελθόν και δεν θυμάται/αποθηκεύευι τον κωδικό παρά μόνο θυμάται τον τελευταίο κωδικό που έχεις εισαγει από το τελευταίο δίκτυο που έχει συνδεθεί.

    Και επειδή τον κουβαλάω και σε κάποιους φίλους κάποιες φορές κάθε φορά το βάζο με το χέρι και είναι πάρα πολύ σπαστικό γιατί έχουν κάποια άπειρους χαρακτήρες.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!