Καφενείο - Γενικές Συζητήσεις

There are 1,559 replies in this Thread which was already clicked 88,656 times. The last Post () by IsN0G00d.

  • ποιός δέκτης απο τους φορέβερ ανοιγει τα κανάλια 13ε κ 19ε? Τα hd ?(όλοι την ίδια δουλειά κάνουν?)

    κόμη μπείκα αμέσως στο ζουμί.

  • Καλησπέρα στα παιδιά αν κάποιος έχει τις γνώσεις απο δέκτες, αντιμετωπίζω το εξής ο δέκτης παίζει κανονικά και μετά απο 5 10 λεπτά το πολύ είναι νεκρός εντελώς πάγωμα εικόνας στο κανάλι που είμαι και δεν ακούει remote τιποτε. Τι μπορεί να φταίει έχει εγγύηση ακόμα δεν έληξε ο 1 χρόνος.

  • ειχα και εγω το ιδιο προβλημα σε picco s2 και αλλαξα τροφοδοτικο. τωρα στην δικη σου περιπτωση δεν ξερω τι μπορει να φταιει

  • Μόλις είδα ένα βίντεο στο youtube και μάλλον λέει αυτό που λες και ένας Ταλιμπάν κάνει εγχείρηση στο δέκτη αλλά εγώ δεν ξέρω από αυτά. Η εγγύηση σε τέτοιες περιπτώσεις σου αλλάζουν το δέκτη δωρεάν; Μάλλον..

  • Καλησπέρα στα παιδιά αν κάποιος έχει τις γνώσεις απο δέκτες, αντιμετωπίζω το εξής ο δέκτης παίζει κανονικά και μετά απο 5 10 λεπτά το πολύ είναι νεκρός εντελώς πάγωμα εικόνας στο κανάλι που είμαι και δεν ακούει remote τιποτε. Τι μπορεί να φταίει έχει εγγύηση ακόμα δεν έληξε ο 1 χρόνος.

    αρχικα δοκιμασε να αλλαξεις image
    μετα πρεπει να ανοιξεις τον δεκτη να δεις αν ειναι ολα καλα μεσα. Ισως καποιος πυκνωτης να αργοπεθαινει ή η ψυχτρα να θελει αλλη παστα.
    Βρες κανενα addon που αναφερει την θερμοκρασια της cpu.

  • Για την ενημέρωση όλων ο δέκτης ειναι ο tiger one million v2. Ειδα καπου αναφορες προβληματος ως power problem κοινό σε δεκτες tiger,starsat.

    Ισως να μου ετυχε και σε μενα το ιδιο προβλημα. Ο πωλητής μου ειπε στειλε τον πισω και θα επιβαρυνθεις τα εξοδα απο μπαχρειν. Το σκεφτομαι.

    Ευχαριστώ ολους για τις γνωμες.

  • εξωτερικο τροφοδοτικο? η ενσωματωμενο ?

    αν ειναι εξωτερικο, αγοραζεις ενα ιδιας τασης και εντασης (volt k amper)


    αν ειναι ενσωματωμενο, αν ξεβιδωσεις το καπακι, ισως να δεις καποιους πυκνωτες να εχουν φουσκωσει (απλα για να το ξερεις).

    αν οπως λες τωρα δεν "πιανεις" τετοιες δουλειες, σε εναν ηλεκτρονικο, να το ερευνησει...


    αν θες παντως βαλε μια το link, να δουμε τι κανει στο βιντεο ο "τεχνικος" (αν προκειται δηλαδη για κατι απλο στην τροφοδοσια κλπ).

  • Το βιντεο ειναι αυτο χωρις να γνωριζω οτι ο δεκτης μου εχει ακριβως το ιδιο θεμα ... αλλα το βρισκω πολυ πιθανον.

    Γιατι παιζει 7-8 λεπτα μετα νεκρος.


  • εξωτερικο τροφοδοτικο εχει ο δεκτης (οποτε και η πρωτη προταση ειναι να δοκιμασεις με ενα αλλο- μπορει να ταιριαζει απο ενα σωρο αλλους δεκτες) .


    αυτο που σκαλιζει, ειναι καποιο ολοκληρωμενο εσωτερικα. λογικα, καποιος τεχνικος μπορει να το αντικαταστησει (μην ειναι κανα περιεργο μονο και δεν μπορει να το βρει) , αλλα πας πρωτα στο τροφοδοτικο και μετα αυτο...

  • Ευχαριστώ πολύ θα το σκεφτω γιατι ειναι ακομα μεσα στην εγγυηση ο δεκτης και θα ρωτησω τα μεταφορικα γιατι ειπαν στειλε και θα το αλλαξουμε ο πωλητης με δικα σου τα μεταφορικα απο εκει.

  • Ευχαριστώ πολύ θα το σκεφτω γιατι ειναι ακομα μεσα στην εγγυηση ο δεκτης και θα ρωτησω τα μεταφορικα γιατι ειπαν στειλε και θα το αλλαξουμε ο πωλητης με δικα σου τα μεταφορικα απο εκει.

    δες και ένα update στο software πρώτα, υπάρχει σε ένα menu δε θυμάμαι που, ενημερώνουν σχεδόν κάθε δίμηνο. Δεν θα χάσεις καμία ρύθμιση, μη το φοβάσαι. Δεν έχω κανένα απολύτως θέμα αλλά είμαι με ethernet όχι με το ελεινό usb wifi donglε που στέλνουν. Μπορεί κ να μη λέει κάτι βέβαια αυτό.

    Τσέκαρε κ κάτι τέτοιο πρίν πακετάρεις. Εναλλακτικά δες τη συμπεριφορά σε κάποια free to air κανάλια βγάζοντας τελείως το dongle, δε το έχω χωνέψει από την αρχή, Το έχω βάλει δοκιμαστικά σε ένα raspi. κλειδώνει έως 56 και απλά δουλεύει (αν δε στριμάρεις iptv βέβαια δε θες παραπάνω) .... μη ξεχνάς ότι πρόκειται για κινεζομηχάνημα οπότε πρέπει να σκεφτείς την παραμικρή βλακεία.


    Δουλεύει όμως βράχος και δε χάνει ούτε frame να πούμε την αλήθεια....

    Edited 5 times, last by kxrist ().

  • Μαλλον κανει νερα ο δεκτης δεν εχω μηχανημα εκτος του δεκτη που βλεπεις το σημα. Αν εχει καποιος ας δοκιμασει.


    10.775 h pal

    12.731 h pal


    12 - 13 east ...

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!