Καφενείο - Γενικές Συζητήσεις

There are 1,577 replies in this Thread which was already clicked 90,182 times. The last Post () by IsN0G00d.

  • Καλησπέρα να ρωτήσω τα μέλη μήπως ήρθε στα χέρια σας δέκτης εξ Τουρκίας. Χαζεύω εδώ τώρα 2-3 και έχουν??

    πολύ καλά και τελευταία χαρακτηριστικά ... hisilicon 300v κλπ. enigma2 linux ... αν ναι εντυπώσεις??


    Πάντως δεν μπορώ να έχω καθόλου εικόνα σε σχέση με τα tuner του octagon sf8008 supreme με το σκεπτικό ότι

    εμένα είναι πολύ πρόσφατος δηλαδή με τα δυο ίδια si 2661.

  • Καλησπέρα να ρωτήσω τα μέλη μήπως ήρθε στα χέρια σας δέκτης εξ Τουρκίας. Χαζεύω εδώ τώρα 2-3 και έχουν??

    πολύ καλά και τελευταία χαρακτηριστικά ... hisilicon 300v κλπ. enigma2 linux ... αν ναι εντυπώσεις??


    Πάντως δεν μπορώ να έχω καθόλου εικόνα σε σχέση με τα tuner του octagon sf8008 supreme με το σκεπτικό ότι

    εμένα είναι πολύ πρόσφατος δηλαδή με τα δυο ίδια si 2661.

    O octagon sx88V2 enigma2 εχει Huawei Hisilicon Hi3798MV300 και τον εχω αλλα οι drivers ακομα.......δεν

  • Ερώτηση σε περίπτωση που μετατρέψω σε κινητό το 2.40 για να το χρησιμοποιώ μόνο όταν είναι απαραίτητο

    όταν χρειάζεται διαφορετικά το wave frontier πως το κάνω στον δέκτη octagon αυτό?


    Θα μπορούσα ας πούμε στο lnb 16 (αυτό είναι το 2.40) που τώρα το έχω ως σταθερό να είναι όταν γίνει κινητό αλλά θα θέλει αλλαγή

    ρύθμισης απο diseq 1.1. σε 1.0 λόγω του positioner? Δεν ξέρω τα λέω σωστά? Γιατί έριξα μια ματιά και τα positioner είναι μόνο 1.0 ή 1.2

  • επειδη υπαρχει σε γνωστο μου παρομοια εγκατασταση...

    7 lnb σταθερα και ενα 8ο σε περιστρεφομενο,

    για να μην εχεις πολυπλοκοτητα, θα ειναι καλυτερα να χειριζεσαι το κινητο/positioner χειροκινητα (απο το τηλεκοντρολ,- δεν εχουν ολα τα positioner... τα περισσοτερα εχουν)


    προχωρημενες ρυθμισεις,

    τα lnb/δορυφοροι του wave οπως πρεπει στο setup,

    τους υπολοιπους δορυφορους, ολους πχ lnb16 και οπου γυρισεις το μεγαλο, εκεινος θα παιζει (+τους σταθερους)

  • Εγώ έχω τρία σταθερά και ένα περιστρεφόμενο πιάτο.


    Στον δέκτη συνδέεται 4πλό DiSEqC 1.0 και πάνω σ' αυτό συνδέονται δύο DiSEqC 1.1.

    Στη πόρτα A συνδέεται δεκάρι DiSEqC 1.1, στη πόρτα B οχτάρι DiSEqC 1.1 και στη πόρτα C το περιστρεφόμενο.

    Στις ρυθμίσεις χρησιμοποιώ συνδυασμό DiSEqC 1.0 και 1.1 εκτός από την πόρτα C που είναι το κινητό.


    Χρησιμοποιώ το positioner χειροκίνητα. Ποτέ δεν μου άρεσε το αυτόματο γιατί με την συχνότητα που αλλάζω δορυφόρους

    θα διέλυα το μοτέρ σε χρόνο dt (ήδη κλωτσάει στους ακραίους δορυφόρους).

  • Ευχαριστώ για τις απαντήσεις georgeflu  giorbak μάλλον θα πάω στην πιο απλή επιλογή.

    Ερώτηση απο την ώρα που έρθουν το αctuator + positioner πόση ώρα δουλειάς είναι για

    τον τεχνικό να κάνει την δουλίτσα και πόσο συνήθως είναι το λογικό κόστος. Μέχρι στιγμής

    ξέρω ότι χρειάζομαι 190 + 50 = 240 με άγνωστα τα μεταφορικά προς το παρόν.

  • giorbak επειδή κι εγώ έχω την ίδια ακριβώς εγκατάσταση με δεκάρι DiSEqC 1.1, μπορώ να βάλω ένα απλό 4πλό DiSEqC 1.0 στο οποίο να πηγαίνω την έξοδο του 10.1 και να προσθέσω έτσι επιπλέον δορυφόρους που θα πηγαίνουν στο απλό;;

  • με τις σχετικες ρυθμισεις μεσα απο τον δεκτη, ναι μπορεις να...

    στειλεις το 10αρι (το οποιο ειναι diseq 1.1) στην (ας πουμε) πρωτη εξοδο ενος diseq 1.0 4ων εισοδων και

    στις αλλες 3 εισοδους η να βαλεις απλα εναν δορυφορο,

    η να βαλεις 8αρια η 10αρια diseq (αυστηρα 1.1) και να αυξησεις τους δορυφορους σου.

    με τις σχετικες ρυθμισεις μεσα απο

  • giorbak επειδή κι εγώ έχω την ίδια ακριβώς εγκατάσταση με δεκάρι DiSEqC 1.1, μπορώ να βάλω ένα απλό 4πλό DiSEqC 1.0 στο οποίο να πηγαίνω την έξοδο του 10.1 και να προσθέσω έτσι επιπλέον δορυφόρους που θα πηγαίνουν στο απλό;;

    Φυσικά. Η χαρά του DiSEqC 1.1 που θα έχει και παρέα.


    Εδώ είναι οι ρυθμίσεις π.χ του Astra 1 στο δικό μου.

    Εσύ θα πρέπει να αλλάξεις τη ρύθμιση "Σειρά εντολών" σε DiSEqC 1.1, DiSEqC 1.0 αφού θα τα συνδέσεις έτσι.

  • Λοιπόν θέλω την γνώμη σας. Σκέφτομαι αναβάθμιση 2 κατόπτρων. Αγορά 2 gibertini op150. Το ένα θα αντικαταστήσει το op125 που εχω για 4w/5w, 0.8w κέντρο,1.9e, 4.8e και 7e. Το op125 θα αντικαταστήσει ένα oem 1.15 που έχει επάνω 13e, 16e, 19.2e και 23.5e. Το 2ο gibertini op150 θα αντικαταστήσει επίσης ενα oem 1.15 με 7e,9e και 16e.

    Αξίζει αυτή η αναβάθμιση;

    Να τονίσω πως δεν μπορώ να κάνω κάποιο κινητό λόγο χώρου.

    Edited once, last by IsN0G00d ().

  • IsN0G00d Ο τεχνικός, εξαιρετικός γνώστης και ΤΙΜΙΟΣ, που μου αντικατέστησε το actuator στο κινητό μου GIBERTINI 125L, πριν από 1 μήνα (μετά από 14 χρόνια τα έφτυσε), μου είπε ότι το GIBERTINI 150S δεν αξίζει, εκ κατασκευής, λόγω σχεδίασης (δεν είναι όσο βαθύ πρέπει, ή κάτι τέτοιο), επειδή του ζήτησα πρόταση αναβάθμισης για λήψεις feed.

    Με προέτρεψε, ΑΝ θέλω, σε εξοπλισμό διαμέτρου 180, που, για την ώρα, τον απέρριψα και έμεινα στα κορυφαία 125 εκ. της αγοράς.

    Ερεύνησέ το λίγο παραπάνω.

  • Κι εγώ για τα feed τα θελω. Οσο για το 1.25 δεν εχω παράπονο. Εξαιρετικό πιάτο.

    Οσο για το 1.80 δεν μπορώ να το βάλω λογο χορου.

    Edited once, last by IsN0G00d ().

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!