Καφενείο - Γενικές Συζητήσεις

There are 1,577 replies in this Thread which was already clicked 91,371 times. The last Post () by IsN0G00d.

  • Πάντως εδώ και καιρό που ψάχνω για το 150 δεν βρήκα τίποτα αρνητικό, με όσα γράφονται. Εκτός αν ο τεχνικός σου έλεγε για τις ράβδους στήριξης που ίσως επηρεάζουν τα παράκεντρα lnb

  • Όχι, αναφερόταν καθαρά στην απολαβή του πιάτου.

    Τώρα που το θυμάμαι, ο άλλος που μου είχε εγκαταστήσει το 125L το 2009, μου είχε πει ΤΟΤΕ, ότι δεν αξίζει τον κόπο (NOT VFM).

    Αν κάποιος πολύ πιο έμπειρος επαγγελματίας εδώ μέσα στο forum, έχει άλλη άποψη...

    Εγώ ως απλός ερασιτέχνης - καταναλωτής - χρήστης μιλώ.

  • Καλά σίγουρα. Το op125 το είχα πάρει σε σούπερ τιμή καινούριο από φίλο. Δυστηχώς είχε μόνο 1 κι από τότε δεν ξανά έφερε άλλο. Οπότε σκέφτηκα να δοκιμάσω και το 1 κλικ παραπάνω.

  • Καλά σίγουρα. Το op125 το είχα πάρει σε σούπερ τιμή καινούριο από φίλο. Δυστηχώς είχε μόνο 1 κι από τότε δεν ξανά έφερε άλλο. Οπότε σκέφτηκα να δοκιμάσω και το 1 κλικ παραπάνω.

    Στον ίδιο πειρασμό μπήκα και εγώ και σου παρέθεσα το όλο σκηνικό.

  • Γνωρίζω ότι με το 2.40 απο παλαιότερα IsN0G00d ότι έρχονταν συχνότητες της δέσμης Europe όταν με το

    καλό γίνει πάλι κινητό θα τσεκάρω. Το πρόγραμμα έχει πρώτα τρίψιμο βάψιμο σε χρώμα γκρι του πιάτου κ

    αργότερα παραγγελία actuator + positioner.

  • Καλημέρα στα παιδιά να ρωτήσω κάτι απο δέκτες καλούς και γρήγορους όχι πολύ ακριβούς enigma2 linux

    καλό tuner : edision, octagon έχουμε και κάτι άλλο ή αναμένεται μέσα στο 2024? Thank you!

  • hatters1976 εσύ δεν θες δέκτη αλλά ενισχυτή σήματος (δεν ξέρω αν υπάρχει για δορυφορική). Πάντως δεν φταινε οι δέκτες σου. Ψάξτο καλύτερα. Οπως πχ παλιό ή κακής ποιότητας καλώδιο/α ή αν έχεις πολλά μέτρα, αν έχεις πρίζες tv/sat, κακή συνδεσμολογία, παλιά diseqc. Τι παραπάνω να σου δώσει ένα tuner; Δεν γνωρίζω αν το πεδιόμετρο που πήρες έχει φασματογράφο. Αν έχει πειραματίσου.

  • Μέχρι στιγμής το να μην κολλά ο gt media v8x/gt combo και να pixel/freeze ο sf 8008 δείχνει πιο πολύ tuner.

    Απλά αναρωτιέμαι τί είναι να βγει προσεχώς επειδή γενικότερα δεν έχουμε δει ή ακούσει κάτι πχ. οι

    edision είναι το 2018,2020. Βέβαια πολύ παράξενο το γεγονός ότι δεν υπάρχει ακόμα τίποτε στο youtube

    σαν αξιολόγηση για τον sf8008 supreme. Επίσης δεν υπάρχει ξεκάθαρη εικόνα του τι παίζει με τον

    αλγερινό novaler pro 4k (ultracam,novacam) και τον τούρκικο sungate titan 4k, next innova 4k (linux iks).

  • οπως ξαναειπα, μην λαμβανεις ως δεδομενο το τι σημα δειχνει ο δεκτης...,

    μπορει ο τροπος υπολογισμου σηματος που κανει ο δεκτης (η ακομα και το image), να το δειχνει παραπανω, ενω πραγματικα δεν...

    σε μια οριακη ληψη αν ο ενας δεκτης εχει σημα και ο αλλος οχι (η ο ενας σταθερα εικονα και ο αλλος freeze)θα δειξει ποιος δεκτης εχει καλυτερο tuner

  • Η κατανόηση της διαφοράς μου έγινε φανερή στα feeds 7east. Στον octagon μέχρι στιγμής σπάνια η θέαση στα feeds

    με σήμα σταθερά γύρω στο 57% με image τα openatv & egami.


    Αντίθετα και στους δυο gt media η θέαση οκ στις περισσότερες των περιπτώσεων εκτός μιας συχνότητας που μας κάνει

    νούμερα αστάθειας την 12704v


    Βέβαια georgeflu  IsN0G00d μπορεί το θέμα να είναι η τοποθεσία και όχι τα tuners.

    Αφού εγώ με εσάς τους δυο ως μέρη είμαι " στου διαόλου την μάνα " ... τέρμα νοτια ανατολικα.

    Και είναι προφανές γιατί στο wave frontier έχει πομπούς στον Turksat 42E 86 - 91% ...

    Δεν νομίζω εσείς στο wave frontier να έχετε τέτοια σήματα εκεί ...

  • Eμενα ο δορυφόρος με το ποιο δυνατο σήμα ειναι ο bulgaria sat και ο thor oσον αφορά τον 16Ε έχω και εγω αυτο το θέμα με τις διαφορές σήματος συχνοτητα με συχνότητα.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!