Καφενείο - Γενικές Συζητήσεις

There are 1,588 replies in this Thread which was already clicked 92,502 times. The last Post () by IsN0G00d.

  • hatters1976 επειδή συνεχώς αναφέρεις για v2 του 8008, η μόνη διαφορά με την αρχική είναι οι κεραίες που μπήκαν 1 εκατοστό πιο μέσα. Κι αυτό γιατί η μια ήταν ακριβώς πάνω από το 2ο tuner και ηταν δυσκολη η τοποθέτηση του καλωδίου. Δεν υπάρχει καμμία άλλη αναβάθμιση.

  • hatters1976 εγώ έχω στον octagon sf8008 τα εξής: Openatv 7.3, openpli nightbuild και τη σταθερή αξία satdreamgr8 (που θα αντικατασταθεί μόνο με το sdgr10!).

    Είχα και εγώ το openpli 9.0, αλλά μετά από την πρωτοχρονιάτικη ενημέρωση λογισμικού κόλλησε ο δέκτης και φλασάρισα το nightbuild στη θέση του. Στο openpli 9.0 δεν μου δούλευε με τίποτα το oscam-emu (bin file) του samur.

    Ευκαιρία να προσέξω αυτό που λέει ο IsN0G00d για τις κεραίες!

  • qwerty τώρα θα το βάλω το satdream τέταρτο να δοκιμάσω αν είναι οκ γιατί τρέχω wireguard - proton

    αυτά που έχω πάνω ήδη παίζει το wireguard σε διάφορες εκδόσεις σε openatv 7.3, egami 10.5, openpli 9.0

    Δηλαδή 4 θα έχω μέσα σταθερά στο σύνολο για ανταλλαγή απόψεων κλπ

  • Σ' αυτές τις συχνότητες του 7 λίγο πολύ χτυπάμε ταβάνι. Το θέμα είναι τι γίνεται με τα feeds του που θέλουν μεγάλο πιάτο.

  • Μέχρι στιγμής φαίνεται ότι ένα πιάτο γύρω στο 1.25 για πιο βόρεια και 1.50 - 1.80 για νότια της αθήνας θέλει για τις 7e.

    Υπάρχει μια διαφορά στις δέσμες και προκύπτει αυτό δέσμη Europe A, δέσμη Europe B IsN0G00d

  • Στο παρελθόν είχα 3.70 πιάτο το είχα πληρώσει 1.500 ευρώ μαζί με εκτελωνισμό. Με το 3.70 λάμβανα σχεδόν όλα

    πλην της δέσμης UK. To 2.40 το έχω δεκαετίες περιμένω φίλο μου να το βάψει γιατί γέρασε το 2.40 και θα το κάνω

    πάλι κινητό με 36αρι actuator και με positioner όσο επιτρέπεται μην έρθει και κάτω σκέψη για 30 w - 42/46e.

  • Θα ξεκίνησω έρανο για το gibertini op150. Γτ αυτά που μάζεψα θα μου τα φαει ο ενφιας.

    Πριν από ενάμιση μήνα παρέδωσε πνεύμα μετά από 14 χρόνια το actuator του κινητού μου πιάτου OP125L. Ρώτησα τον τεχνικό (έμπειρος και με πολλές εγκαταστάσεις) που μου τοποθέτησε το καινούργιο και ήλεγξε τη ρύθμιση του πιάτου, αν αξίζει τον κόπο να πάω στο 150S (Gibertini πάντα). Μου απάντησε αρνητικά, λέγοντας ότι το συγκεκριμένο πιάτο δεν είναι τόσο καλοσχεδιασμένο (είναι πιο βαθύ, ή λιγότερο βαθύ από όσο πρέπει, δεν θυμάμαι ακριβώς πώς μου το είπε) όσο το 125 και δεν έχει την απολαβή, που ώφειλε να έχει σε αυτό το μέγεθος. Μου είπε ότι αν θέλω κάτι σημαντικά καλύτερο από το 125, να κοιτάξω για 180.

    Δεν έχω τις γνώσεις και την εμπειρία να ελέγξω την ακρίβεια των όσων μου είπε, απλώς τα αναφέρω.

    Κάποιος έμπειρος επαγγελματίας εγκαταστάτης εδώ μέσα θα έχει σίγουρα πιο υπεύθυνη άποψη.

  • καλησπέρα. επειδή θα αλλάξω τα καλώδια της δορυφορικής στην πλάκα γιατί ήδη έχουν φθαρεί, λέω γι αυτό παρακάτω.

    ρωτώντας σε μαγαζί στην περιοχή μου το καλό (υποτίθεται έχει 1.10 ευρώ )οπότε λέω ότι αυτό θα είναι σίγουρα καλύτερο.

    πώς το βλέπετε;

    ACCORDIA VECTOR SAT 110 Ομοαξονικό καλώδιο TV - SAT 75Ohm τύπου RG6 Κλάση Θωράκισης Α (Mέτρο)
    ACCORDIA VECTOR SAT 110 Ομοαξονικό καλώδιο TV - SAT 75Ohm τύπου RG6 Κλάση Θωράκισης Α (Mέτρο)
    www.wisdomstores.com
  • Εμένα που μου έβαλε λεπτά καλώδια στο wave frontier είναι μια χαρά πάντως. Γιατί υπάρχει και το άλλο το

    πολύ χοντρό. Εντάξει εξαρτάται ο καθένας στην εγκατάσταση που έχει.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!