Καφενείο - Γενικές Συζητήσεις

There are 1,577 replies in this Thread which was already clicked 91,265 times. The last Post () by IsN0G00d.

  • το έχω το egami. για λέγε...


    Μας έβαλαν χέρι και έχουν δίκαιο. Χαλάσαμε το νήμα με άσχετα θέματα.


    Το EGAMIBoot είναι για multiboot σε hdd/usb (όπως το NeoBoot) και όχι για extra slots.

    Βγάζω απ΄έξω την ουρά μου, λέγοντας ότι δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

  • Sd card να υποθέσω παίρνει τη μικρούλα. Θα πάρω τη Δευτέρα και βλέπουμε. Εγώ τη θέλω για δοκιμές γιατί αν το 10 δούλευε σωστά και με το skin που είπα παραπάνω θα μου έφταναν τα 4.

    Satdream 10

    Openatv me skin Ozeta

    Egami 10.4

    Openatv me skin gobalt

  • Να ρωτησω. Για να ενημερωσω το oscam στην έκδοση 11733 μέσω του μενου του egami, πρέπει να το ενημερωσω στην έκδοση 10.5; Γιατι η 10.4 σταματάει στην έκδοση του oscam 11731.

  • Νομίζω ότι μέσα από το μενού τους μπορείς να βάλεις μόνο αυτό που έχει η έκδοση αλλιώς πρέπει να κάνεις update την έκδοση του image.

    Αλλά νομίζω και στο 10.5 είναι η προτελευταία έχει και του samur εμένα αυτό από την αρχή δεν μου παίζει καλά.

    Επειδή το έχω βάλει πρόσφατα έχω καταλάβει ότι μία φορά στις 15 μια φορά το μήνα βγάζουν ένα update και κάνουν update και στο feed τους τα plugins.

    Ειλικρινά δεν θα δεις μεγάλες διαφορές έως καθόλου, αλλά μπορείς πάντα άμα θες να έχεις το τελευταίο για ψυχολογικός λόγους να το κάνεις χειροκίνητα κατεβάζοντάς το μόνος σου.

    Η τελευταία είναι αυτή νομίζω.

    Δεν παρατήρησα να βγήκε 11733 έκδοση!

  • Έχει βγει του samur για διάφορους δέκτες εδώ :

    τελευταίο post, αρκεί να ξέρει κάποιος πως να κάνει αντικατάσταση την προηγούμενη έκδοση που χρησιμοποιεί, δεν είναι .ipk αλλά μόνο

    το αρχείο oscam-emu. οι πιό πολλοί χρησιμοποιούμε το πρώτο αρχείο για κατέβασμα.

    octagon sf8008 4K combo

  • Του σαμουρ έχει και Σκάι ΙΤ και Σκάι en patch που τα έχει μόνο αυτός και καλά.

    (Για το δεύτερο παίζουν ελάχιστα sd από ότι έχω καταλάβει για το πρώτο είναι σχεδόν αδύνατη η πρόσβαση)

    Εμένα πάντως το συγκεκριμένο δεν μου παίζει σωστά γενικότερα από την αρχή που βγήκε.

    Και δεν μου κάνει clear ούτε τον Γερμανό για αυτό και δεν ασχολούμαι και δεν στο πρότεινα.

    Αλλά εδώ και κάποιο καιρό παίζω με το official (μάλλον) oscam emu πού έβαλε τελικά και το icam patch για Γερμανό.

  • καλησπέρα, έβαλα στην καρτούλα κι άλλα slots και δοκιμάζω να εγκαταστήσω image. αν το κάνω μετά από το πατημένο μπροστινό κουμπί και το πίσω με update μέσω internet το image εγκαθίσταται.

    αν πάω μέσω των ρυθμίσεων και λογισμικού και διαδικτυακό φλασάρισμα, δεν μπορώ να εγκαταστήσω τίποτα από τα backup. μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα



    ακόμη και το egami 10.5 που κατέβασα βγάζει το ίδιο μήνυμα στην εγκατάσταση σε slot της κάρτας. καμιά ιδέα;

  • Μετά από επανεκκίνηση του δέκτη έχασε τα λογοτυπα των καναλιων. Θυμήστε μου λιγο πως τα ξανα εγκαθιστώ μέσα απο το μενου του egami.

    Ευχαριστω

  • Γενικώς τον παιζει με τα picons το Egami.

    (Εκτός εάν κάνω κάτι λάθος ή κάτι μου διαφεύγει)

    Και εμένα μερικά έχουν μερικά δεν έχουν.

    Το έψαξα λίγο έβαλα και ένα πρόσθετο που έχουν στα δικά τους GioppyGio κάτι, τα κατέβασα κιόλας υποτίθεται αλλά και πάλι δεν εμφανίζονται σε όλα περίπου στα μισά.

    Αλλά επειδή δεν με τρελαίνει κιόλας σιγά το πρόβλημα και δεν χρησιμοποιώ και το image ως βασικό δεν ασχολήθηκα άλλο....


    anestis1956 στο νήμα oscam emu δες αυτά του σαμουρ ,καλά νομίζω πετάει binaries όχι ipk.

    Που δεν έχω κάνει ιδέα πώς το κάνεις εγκατάσταση και επίσης όπως έγραψα και πριν δεν έχει νόημα εκτός εάν βλέπεις τον Άγγλο και ο σερβιτόρος σου υποστηρίζει αυτά τα λίγα sd που ανοίγουν.

    Μερικά image όπως το Egami το έχουν στα feed.

    Εμένα πάντως από την πρώτη μέρα αυτή η έκδοση δεν μου παίζει σωστά το δοκίμασα και σε δύο image και μάλιστα fresh δεν μου κάνει clear ούτε Γερμανό .



    Edit: να ρωτήσω και εγώ κάτι γιατί θέλω να το κάνω δώρο σε ένα φίλο μου γιατί του έσπασε το δικό του.

    Το παρακάτω χειριστήριο από το δικό μου sf8008 (περίπου 2 ετών μοντέλο) θα κάνει και στο φίλο μου που είναι περίπου 4 ετών μοντέλο από ότι έχω καταλάβει?

    20240214_200313.jpg

    Είναι διαφορετικό πάντως το δικό του γιατί μου έστειλε φωτό.

    Screenshot_20240214_200611_Viber.jpg


    Και εσάς που υποτίθεται έχετε τα πιο καινούργια μοντέλα που έχετε και πρόβλημα με το wi-fi πώς είναι το χειριστήριο?

  • Και εσάς που υποτίθεται έχετε τα πιο καινούργια μοντέλα που έχετε και πρόβλημα με το wi-fi πώς είναι το χειριστήριο?

    Για μένα το Octagon "SF RCU 04" είναι το καλύτερο τηλεκοντρόλ που είχα ever.

    Μου αρέσει πολύ ο σχεδιασμός του, εφαρμόζει τέλεια στην παλάμη και το κυριότερο έχει τα λειτουργικά πλήκτρα (χρωματιστά) πάνω από τα βελάκια

    και τα φτάνει εύκολα ο αντίχειρας. Αυτά τα δουλεύω περισσότερο από όλα.

    Επίσης έχει έξτρα κουμπιά για χειρισμό της τηλεόρασης. Και τα κουμπιά του δεν είναι σκληρά ούτε θορυβώδη.


    1.jpg   2.jpg


    Edit

    Τα λειτουργικά πλήκτρα F1 έως F4 δεν ξέρω πως δουλεύουν γιαυτό είμαι ευχαριστημένος που τα έχει στο κάτω μέρος.

    Αν κάποιος γνωρίζει κάτι ας μας το πει.

  • bountyhunter21

    Όντως ο samur δίνει το bin file και όχι .ipk. Η διαδικασία είναι απλούστατη για την εγκατάσταση:

    1. Σταματάς να τρέχει το oscam.

    2. Στη διαδρομή /usr/bin αντικαθιστάς το oscam-emu με το αρχείο του samur, το οποίο μετονομάζεις σε oscam-emu και του δίνεις δικαιώματα 755.

    3. Επανεκκινείς το oscam και είσαι, θεωρητικά*, Ok.

    Προσωπικά το παλιό oscam-emu αρχείο το μετονομάζω πχ σε oscam-emu.old και δεν το σβήνω, ώστε αν κάτι δεν κάτσει καλά, με εκ νέου μετονομασία να επανέλθω στν προτέρα κατάσταση.

    Αν το oscam-emu αρχείο στη διαδρομή /usr/bin έχει άλλη ονομασία, τότε μετονομάζεις αντίστοιχα το αρχείο του samur.

    * Εδώ καταθέτω την εμπειρία μου στο εξής:

    Στο openatv 7.4 και στο sdgr8, τόσο στον sf8008, όσο και στον OS mio+ 4K, η παραπάνω διαδικασία δουλεύει τέλεια.

    Στο openpli nightbuild ΔΕΝ δουλεύει με τίποτα, μαυρίλα.

    Αντίθετα όλα τα oscam-emu του Mohamed OS, δουλεύουν άψογα και στους 2 δέκτες κι στα 3 images.

    Ρώτησα και στο νήμα "Samur's OSCam - Request for compilation, questions and help !!!", αλλά δεν μου είπαν κάτι που δεν ήξερα.

    Αν ξέρει κάποιος, ας μου πει τι κάνω λάθος.

    giorbak

    Το τηλεχειριστήριο του δικού μου Octagon sf8008 twin sat (είναι αγορασμένος στην Ελλάδα) είναι όπως στη συνημμένη εικόνα. Δεν χρησιμοποιώ wifi, χρησιμοποιώ ethernet.

    Μπορώ να ξέρω αν ο δέκτης ανήκει στην "προβληματική" παρτίδα, για την οποία γίνεται συζήτηση στο νήμα για το sdgr10;

  • Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά.

    Έχει κανεις στραμμένο τον δορυφόρο στο Άγγλο , και αν ναι βλέπει φως έστω στα SD με το oscam.ρου σαμουρ?

    Από περιέργεια ρωτάω γιατί ούτε σκέφτομαι καν να μπω στη διαδικασία

  • giorbak

    Το τηλεχειριστήριο του δικού μου Octagon sf8008 twin sat (είναι αγορασμένος στην Ελλάδα) είναι όπως στη συνημμένη εικόνα. Δεν χρησιμοποιώ wifi, χρησιμοποιώ ethernet.

    Μπορώ να ξέρω αν ο δέκτης ανήκει στην "προβληματική" παρτίδα, για την οποία γίνεται συζήτηση στο νήμα για το sdgr10;

    Σίγουρα δεν μιλάμε για την ίδια παρτίδα με το δικό σου.

    Δεν νομίζω ότι είναι προβληματικός ο δέκτης, απλά δεν αναγνωρίζεται το εσωτερικό wi-fi από το SatDreaGr. Στα άλλα images δεν έχουμε πρόβλημα.

    Δεν θυμάμαι το πρόβλημα στο δικό σου, αλλά γιατί δεν δοκιμάζεις με εξωτερικό wi-fi stick; Εκτός και αν το έχεις από επιλογή με καλώδιο.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!