Καφενείο - Γενικές Συζητήσεις

There are 1,588 replies in this Thread which was already clicked 92,554 times. The last Post () by IsN0G00d.

  • καλησπέρα. το ντισέκ το πήρα αλλά τζάμπα, δεν κατάφερα να συνεργαστεί με το δέκτη μου με τίποτα οπότε το παράτησα στη θήκη του και μπορεί κάποια στιγμή να ξαναδοκιμάσω.

    sf8008 , sdg (ολες οι εκδοσεις) και emp 17/1 (+1 terestrial) , δουλευει 1000% (και ολη η σειρα edision, και παρα πολλοι αλλοι δεκτες).

    με καποια image στο παρελθον, υπηρχε θεμα με τον συνδιασμο 1.0+1.1 (δεν ειχε τετοιο θεμα το sdg -> για πολλους λογους επιλεγεις μονο 1.1)

    και επειδη θυμαμαι και θεμα με τους συνδιασμους diseq (δεν γινεται να μην δουλευει τιποτα απο αυτα) ... αν δεν εχεις κανα προβληματικο καλωδιο καθοδου που για καποιο λογο κοβει τον παλμο για το 1.1(ακομα και καλο μπλενταζ στα βυσματα) ...

    δοκιμασε για αρχη μονο με 1 lnb και προσοχη σε θεσεις και διακοπτακια

  • Μόλις παρήγγειλα τον octagon sf8008 supreme twin sat. Λέω ας μεγαλώσει η παροικία με τον δέκτη.

    Η αλήθεια σκέφτηκα για λίγο και τον uclan ustym pro 4k τώρα που βγήκε και αυτός ως σχεδόν supreme.

    Αλλά τι 133 τι 153 ... καλό απόγευμα σε όλους με ευρωπαϊκή μπαλίτσα σε λίγο.

  • Σημερα εγινε η λυψη

    Να ρωτησω κατι ασχετο?

    ειναι DVB-S η DVB-S2?

    Και εχει καμια σημασια?

    τα βρισκει και με τα 2.

    διοτι στο lyngsat kai king of sat τα εχει DVB-S2.


    Vivacom on Hotbird 13F at 13.0°E

    12616 H DVB-S2 8PSK SR 30000 FEC 5/6

    12635 V DVB-S2 8PSK SR 30000 FEC 5/6

    12654 H DVB-S2 8PSK SR 30000 FEC 5/6

    12673 V DVB-S2 8PSK SR 30000 FEC 5/6

    12713 V DVB-S2 8PSK SR 30000 FEC 5/6


    (Να υπαρχουν)



    Επισης δεν εχει επιλογη μεσο μενου να προσθεσεις τις νεες συχνοτητες στο sat.xml διοτι δεν τα προσθετει αφου κανει σαρωση.

    θυμαμαι παλια γινοταν, εκτος εαν χανω κατι.

  • qwerty βγήκε ustym uclan 4k pro version4 σχεδόν octagon sf8008 supreme (λείπει m2 και bluetooth) χωρίς να έχω

    ασχοληθεί ποτέ ούτε ξέρω τι κάνουν αυτά. Ούτε οι ίδιοι που έχουν αγοράσει τον δέκτη δεν κατάλαβαν τί πήραν

    απο τα φόρουμ κατάλαβαν ότι άλλοι έχουν δέκτη με νέο tuner avalink & wifi 1200 ... και άλλοι πιο παλιές εκδόσεις.

    Γενικότερα τα τελευταία 2-3 χρόνια κυκλοφορούν διαφορετικές εκδόσεις ιδίων δεκτών με αποτέλεσμα μπέρδεμα

    σε firmware, plugins κλπ. Εγώ κατέληξα στον octagon με την ελπίδα απλά βελτιωμένο tuner ... γιατί νότια και πολύ

    ανατολικά υπάρχει ένα θέμα ... σε σχέση με κεντρική και βόρεια ελλάδα. Καλά δυτική Ελλάδα πρέπει να είναι ο

    "παράδεισος της δορυφορικής"

  • Εγώ κατέληξα στον octagon με την ελπίδα απλά βελτιωμένο tuner ... γιατί νότια και πολύ

    ανατολικά υπάρχει ένα θέμα ... σε σχέση με κεντρική και βόρεια ελλάδα. Καλά δυτική Ελλάδα πρέπει να είναι ο

    "παράδεισος της δορυφορικής"

    Δυτική Ελλάδα ==> γεωγραφικά πιο κοντά σε Ιταλία και Κεντρική Ευρώπη και πιο μέσα στα ιχνοδιαγράμματα των σχετικών δορυφόρων.

  • Καλό μεσημέρι ήρθε ο τεχνικός έβαλα στο 2.40 παράκεντρα τον 0.8 και πιάνω την 11.785 H 95% αλλά στον 1w

    δεν πιάνω τίποτα. Αθήνα και με τι μέγεθος κάτοπτρο πιάνετε ας πούμε την 12.687 h ? Να δώ μήπως δεν έχω

    βάλει σωστά το lnb γιατί στους χάρτες βλέπω ότι κανονικά πρέπει να ερχόταν αυτό!

  • IsN0G00d θα το κοιτάξω πάλι αύριο μάλλον αυτός κούμπωσε το lnb εκεί που είδε την 11785h 95%

    Γιατί σύμφωνα με το footprint του intelsat 1w έρχεται εδώ με 80αρι πιάτο ...

  • Καλό μεσημέρι ήρθε ο τεχνικός έβαλα στο 2.40 παράκεντρα τον 0.8 και πιάνω την 11.785 H 95% αλλά στον 1w

    δεν πιάνω τίποτα. Αθήνα και με τι μέγεθος κάτοπτρο πιάνετε ας πούμε την 12.687 h ? Να δώ μήπως δεν έχω

    βάλει σωστά το lnb γιατί στους χάρτες βλέπω ότι κανονικά πρέπει να ερχόταν αυτό!

    Η δική μου κατάθεση, από Αθήνα με καλό καιρό, στην ερώτησή σου.

    Octagon sf8008, openpli NightBuild, Wavefrontier T90, lnb (στον υπό συζήτηση δορυφόρο) Inverto Black Ultra, τόξο 0,8oW - 42oE.

    Δηλαδή είμαι στην άκρη του τόξου, έχεις wavefrontier και βγάζεις συμπέρασμα.

  • Πάντως οχι οτι εχουν κάτι το ιδισίτερο οι συγκεκριμένες συχνότητες, αλλά πριν λίγες μέρες το σήμα τους ηταν αρκετά υψηλό σε σχέση με τώρα. Κι εγώ τον έχω κέντρο.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!