Καφενείο - Γενικές Συζητήσεις

There are 1,577 replies in this Thread which was already clicked 90,659 times. The last Post () by IsN0G00d.

  • qwerty πως πάει το 11.748 samur πάει σταθερά ? Τώρα έχω αφήσει το 11.726 δείχνει οκ σε όλους τους δορυφόρους.

    Θα το αφήσω ακόμα λίγο να δω για πιο σίγουρα.

    Όσα ανέφερα στο #post μου είναι ελεγμένα μετά από σύντομο zapping.

    Το περίεργο είναι ότι στον sf8008 (όχι supreme) και στα 3 images αργούν γύρω στα 10 λεπτά να ανοίξουν τα AFN, ενώ στον OS mio+ 4K ανοίγουν αμέσως.

    Τώρα, τι παίζει με τις διαδοχικές εκδόσεις oscam, που κοντεύον να βγαίνουν 2 κάθε μέρα, δεν ξέρω, κρατάω αυτό που έγραψε ο georgeflu ότι δηλ. κάθε επόμενη διορθώνει λάθη της προηγούμενης, που μάλλον θα έγιναν από βιασύνη (αυτό το εκτιμώ εγώ).

    Ίσως πιο σημαντική είναι η ενημέρωση του emu, που μέσα σε λίγες εβδομάδες πήγε από 799 σε 800, αλλά πάλι δεν έχω τις γνώσεις για να πω κάτι περισσότερο.

  • querty τα afn άνοιγαν και ανοίγουν σχεδόν αμέσως και με παλιότερη έκδοση oscam. Πριν από λίγο που πέρασα την 749.800 δεν είδα καμμία διαφορά στο afn.

  • Ναι, έτσι είναι. Εγώ, απλώς, καταγράφω τη διαφορά ανάμεσα στους 2 δέκτες μου, η οποία υπήρχε και πριν, όταν είχα την 11734-799, από την οποία έκανα κατ' ευθείαν τη μετάβαση στην 11748-800 (ψιλοακολουθώ τον samur).

  • Image?

    Διότι σε γενικές γραμμές, παίζει μόνο στο τελευταίο OATV 7.4

    (Παίζει και σε κάποια άλλα image, με μονταρίσματα, αλλά αυτό είναι κουβέντα για άλλο thread )

    Άμα χρησιμοποιείς το OATV 7.4 κάντο update διέγραψε τα πάντα και ξαναπέρασε το πρέπει να δουλεύει θεωρητικά και να εγκαταστεί μόνο του τα dependencies.

  • Τις παλιότερες εκδόσεις του oscam πως τις σβήνω;


    Ευχαριστώ

    Αφού Προφανώς τα κάνεις πρώτα απεγκατάσταση μέσα από το μενού,

    Αν έχουν μείνει απομεινάρια πας στο

    /Etc/init.d/

    Και διαγράφεις αυτά που έχεις απεγκαταστήσει και δεν χρειάζεται και του κάνεις και ένα reboot καλού-κακού.



    Επίσης ρε παιδιά αυτό είναι το επίσημο site του oscam-emu?

    GitHub - oscam-emu/oscam-patched: Open Source Cam Emulator
    Open Source Cam Emulator. Contribute to oscam-emu/oscam-patched development by creating an account on GitHub.
    github.com

    Η όχι?


    Και δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο στην προηγούμενη έκδοση είχαν συμπεριλάβει το icam patch, τώρα λένε τη βγάζουν και θα είναι μόνο στο trunk.


    Μας έχουνε κουράσει με αυτά κάθε τρεις και λίγο :)

    Και δυστυχώς για μένα τουλάχιστον επειδή έχω δοκιμάσει πολλά τα μισά δουλεύουν τα μισά δεν δουλεύουν.

  • Εγώ άφησα πάνω τελικά τo 11.726 oscam-icam είναι σταθερό τουλάχιστον στο δικό μου σύστημα

    με όλους τους δορυφόρους και πολύ γρήγορο κιόλας. Οπότε δεν έχει νόημα να ψάχνω άλλο εκτός

    αν κάποιος εδώ επιβεβαιωμένα πει κάποια άλλη έκδοση που να είναι οκ πάντα μιλάμε για image

    egami, openatv, satdream10 σε octagon sf8008 supreme.

  • Στον octagon ακόμα αυτή χρησιμοποιώ. Τον 8000 εχω κάνει πειραματόζωο. Αλλά στο openpli δεν βρήσκω πως απεγκαθιστώ τα softcams, plugins κτλ.

  • 1) ναι, φαινεται να ειναι το github αναπτυξης του


    2) εως τωρα, το icam ηταν στο patch για το oscam-emu . πλεον εχει μπει στο απλο oscam, οποτε δεν υπαρχει λογος να υπαρχει και στο emu


    3) τα εχω ξαναπει... το οτι δεν κανει compile πχ σε ios, δε νομιζω να αφορα και πολλους...! μεχρι και πολλοι developers βγαζουν το δικο τους build οταν κρινουν οτι ισως υπαρχει ουσια (και παλι οχι απαραιτητα για ολους) .


    4) αναλογα το image, γινεται χρηση και των σχετικων αρχειων lib. αν ο developer ενσωματωσει στο .bin , η δωσει οδηγιες (πχ για εγκατασταση καποιων lib, η για δημιουργια symlinks).

    για να εντοπιστει παντως το τι δεν ειναι συμβατο, ξεκινας με telnet το oscam-emu... και βλεπεις την απαντηση...

  • Πληροφορίες απο Βουλγαρία αναφέρουν αλλαγές προσεχώς σε Vivacom & Bulsat κατάργηση του bulcrypt και ότι η

    μετάδοση στις 13 ανατολικά είναι τέστ. Μόνιμα θα μεταφερθεί στον Hellas Sat. Αρχές Απρίλη η κατάσταση θα έχει

    ξεκαθαρίσει και σε τι συστήματα η εκπομή. Καλό απόγευμα Παρασκευής!

  • Πληροφορίες απο Βουλγαρία αναφέρουν αλλαγές προσεχώς σε Vivacom & Bulsat κατάργηση του bulcrypt και ότι η

    μετάδοση στις 13 ανατολικά είναι τέστ. Μόνιμα θα μεταφερθεί στον Hellas Sat. Αρχές Απρίλη η κατάσταση θα έχει

    ξεκαθαρίσει και σε τι συστήματα η εκπομή. Καλό απόγευμα Παρασκευής!

    Μάλλον έχει να κάνει με την απόκτηση του Bulsatcom από τον όμιλο United Group, όπου ανήκει και η ελληνική n**a.

  • IsN0G00d Πού τα βλέπεις εσύ live? 😂😂😂

    Εγώ εδώ στο forum τα βλέπω...

    Και φυσικά δεν τα έχω κάνει update, περιμένω καμία εβδομάδα με 10 μέρες μέχρι να σταματήσουν να βγάζουν καινούργιες εκδόσεις, που σημαίνει ότι διόρθωσαν τουλάχιστον τα περισσότερα ασφάλματα και μετά τα βάζω και τα δοκιμάζω.

    τώρα είμαι oscam_11734-r799 του Mohamed,

    Και το oscam-emu που έχω κατεβάσει από τα feed του OATV.

    Δεν ξέρω βέβαια τι έκδοση είναι, αλα σίγουρα έχει το icam patch μέσα διότι η μέρκελ κάτι κάνει.


    Και τα δύο μία χαρά φαίνονται.


    hatters1976 , πού έχεις πληροφορίες πάντα έγκυρες και από μέσα, θα μείνει τουλάχιστον στους 1.9e ή θα φύγει και από κει?

    Διότι Δεν με παίρνει για άλλες μανούρες.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!