Καφενείο - Γενικές Συζητήσεις

There are 1,559 replies in this Thread which was already clicked 89,287 times. The last Post () by IsN0G00d.

  • Καλημέρα στα παιδιά μετά απο πολλές αμφιταλαντεύσεις τελικά αποφάσισα να κάνω το 2.40 κινητό όπως παλιά!

    Βρήκα actuator heavy duty 36 inch 159 ευρώ νομίζω καλή η τιμή και το παρήγγειλα. Το positioner και τεχνικός το

    Μάϊο για να μην είναι οικονομικά ... όλα μαζί! Το μόνο που πρέπει να σκεφτώ είναι τι τόξο. Το wave frontier t90

    έχει 1.9, 4.8, 9, 13, 16, 19.2, 23.5, 26, 33, 36, 39, 42, 45&46. Πάντα βέβαια να είναι και ασφαλές για το πιάτο το τι

    τόξο θα βάλω να μην μας έρθει και κάτω!

    Νομίζω ότι έκανες την καλύτερη επιλογή, που την έχεις ήδη δοκιμάσει. Όσο μεγαλύτερο το τόξο, δηλ. μεγαλύτερες διαδρομές του actuator, τόσο αυτό καταπονείται και συντομεύει ο βίος του.

    Με το καλό να πάνε όλα και κράτα μας ενήμερους.

  • Δεν έχω σκοπό τα πολλά πάνω και κάτω μάλιστα σκέφτομαι να βάλω στο positioner στην μνήμη μόνο sats που δεν

    είναι στο wave frontier T90. Περιμένω να πληρωθώ βρήκα 155 ευρω new το actuator 36 inch και 35 μεταχειρισμένο λίγο

    positioner. Να έρθουν πρώτα αυτά και έχει ο Θέος μπορεί να τα στήσω Μαϊο. qwerty στα feeds παίζεις λίγο και δεξιά

    αριστερά το positioner ή εκεί που το έχεις στήσει στην μνήμη πάντα είναι το καλύτερο σήμα. Γιατί εδώ παρατήρησα

    κάτι περίεργο ότι χρειάζεται ανάλογα την ώρα στροφή του lnb ? (europeA)

  • hatters1976

    Ναι, σχεδόν πάντα κάνω μικρορυθμίσεις δεξιά-αριστερά με το τηλεχειριστήριο του positioner, ειδικά στα feeds. Ο δικός μου τεχνικός μου εξήγησε ότι είναι αδύνατο το πιάτο μου να πάει από 46οΕ σε 30oW και πάλι πίσω και να μη χαθεί το ελάχιστο από το κεντράρισμα.

    Άλλωστε και στα κανονικά κανάλια, το σήμα δεν είναι ποτέ σταθερό μέρα-νύχτα.

  • Καλησπέρα στα παιδιά προσεχώς μετά το wave frontier maximum T90 και κινητό το πιάτο μου 2.40 μάλλον

    Άρης. Περιμένω μεταχειρισμένο positioner και καινούργιο actuator 36inch. Η διαδικασία είναι εύκολη για τον

    τεχνικό πόση ώρα χρειάζεται ας πούμε να βάλει τους ακριανούς και μετά τους άλλους τους βρίσκω εγώ. Απο

    χρήματα πόσο να έχω μια ιδεά? Thank you!

  • hatters1976

    Να μη φέρω την καταστροφή αλλά, κατά τη γνώμη μου και με βάση τη δική μου εμπειρία αλλαγής actuator από τεχνικό σε κινητό πιάτο αλουμινίου μισής διαμέτρου σε σχέση με το δικό σου, δηλ. πολύ ελαφρύτερο και πιο εύκολα διαχειρίσιμο, η δουλειά ίσως είναι πιο σύνθετη απ' όσο αρχικά εκτιμάς.

    Αρχικά χρειάζεται επανέλεγχος της κατακορυφότητας του στύλου και στη συνέχεια έλεγχος όλου του τόξου και όχι μόνο των άκρων του, γιατί παίζει ρόλο και η ανύψωση στο μέσον.

    Στη δική μου περίπτωση αυτό πήρε περίπου δυόμιση ώρες.

    Ρίξε μια ματιά και στο link

    h**ps://www.satspot.gr/satellite-reception/satellite-reception-installations/45-moving-satellite-dish-installations/134-satellite-dish-polar-mount-actuator

    Υ.Γ. Δεν είμαι τεχνικός, για να έχω επαγγελματικό συμφέρον αν υπερβάλω.

    Σου εύχομαι γρήγορα, αποτελεσματικά και οικονομικά.

  • Ευχαριστώ για την εκτίμηση georgeflu εδώ κάτω δεν έχει και ... πολλούς τεχνικούς!

    Αν έμενα Αθήνα πχ. σίγουρα θα ήταν πιο απλή υπόθεση.

    κι αυτο σχετικο ειναι...

    μπορει εκει κατω να ειναι 2-3 και να τους κοβει

    και αλλου να ειναι 400, αλλα 2-3 να τους κοβει...

  • Καλησπέρα παιδιά,

    Να ρωτήσω κάτι.

    Έχω το εξής θέμα στην εναλλαγή των δορυφόρων.

    Σε έναν και μόνο δορυφόρο τον 19.2, όταν είμαι σε άλλων δορυφόρο και γυρίζω πολλές φορές είναι σα να μη γυρίζει και το σήμα μένει 0.

    Μερικές φορές όμως αν το αφήσω πολύ ώρα στο κανάλι που είναι 0% μπορεί να πάρει και 5 και 10 λεπτά ξαφνικά βρίσκει full σήμα και λειτουργεί καλά και μπορώ και αλλαζω μία χαρά μεταξύ των δορυφόρων μέχρι το επόμενο reboot.

    Το σήμα στον δορυφόρο είναι φουλ και σταθερό.

    Επίσης άλλαξα το καλώδιο και τα φυσάκια και το diseqc, θέση στο diseqc, πάλι το ίδιο.

    Υποθέτω κάτι παίζει με το lnb?

    Αυτό που ήθελα να ρωτήσω γιατί ποιος πάει να αγοράσει και δεύτερον να κάτσει και να στήσει το lnb ξανά είναι αν υπάρχει καμία ρύθμιση στις ρυθμίσεις που μπορεί να το βοηθήσει να πάρει μπρος.

    Γιατί αυτό που καταλαβαίνω είναι λες και δεν πάει εντολή/ρεύμα πάνω να αλλάξει τον δορυφόρο.

    Είναι και μεγάλη απόσταση περίπου 20 m μπορεί και λίγο παραπάνω.

    Και μου κάνει το ίδιο σε τρία διαφορετικά image.

    Ενεργοποίησα το increase voltage, αλλά δεν βλέπω κάποια διαφορά.

    Μήπως υπάρχει κάποια άλλη?

    Έχω diseqc 8*1 με 5 δορυφόρους.

    Και το έχω ρυθμίσει στο advanced 1.1.

    Ευχαριστώ.

  • πολλες φορες αυτοταλαντωνει καποιο αλλο lnb και "κολλαει" η ιστορια...

    ξεκινα, αποσυνδεοντας απο την εγκατασταση σου οσα inverto εχεις (και μη μου πεις οτι ειναι ολα τα αλλα )

  • Δηλαδή για να καταλάβω τον παίζει άλλο lnb και την πληρώνει άλλο lnb? 😂😂😂

    Δεν έχω ούτε ένα inverto, όλα no name της πλάκας είναι...

    Έχω δύο inverter βέβαια αλλά δεν νομίζω ότι συνδέεται 😂😂😂...

    Περίεργο πάντως γιατί μου το κάνει μόνο στον 19.2.

    Ευχαριστώ πολύ παιδιά αυτή τη στιγμή για παράδειγμα παίζει μία χαρά ακόμη και μετά από δύο restart.

    Αν μου το ξανακάνει θα πάω και θα αρχίσω να αποσυνδέω ένα-ένα να δω μήπως φταίει άλλο lnb.

    Πάντως όταν δοκιμάζω απευθείας το συγκεκριμένο lnb που μου κάνει θέμα να το συνδέσω ως μονό δεν έχει θέμα.

    Το είχα δοκιμάσει και αυτό ξέχασα να το αναφέρω.


    *Και κάτι άσχετο σε όποιον μπορεί να ενδιαφέρετε που παρατήρησα τις προάλλες.

    Ο Ράμα στους 16 έχει επιλογή στα περισσότερα ματς δεύτερου ήχου που ανάλογα το πρωτάθλημα μπορεί να είναι αγγλικά ιταλικά και στα ελληνικά είναι ελληνικά.

    Αυτό που παρατηρώ τουλάχιστον στο δικό μου μηχάνημα (δες φωτό προφίλ μου), είναι ότι όταν του επιλέγω ήχο δεύτερο αγγλικά και με ρύθμιση stereo, ο ήχος ακούγεται άθλια και αρκετά χαμηλά στις περισσότερες μεταδόσεις.

    Όταν όμως πάω και αλλάζω το στέρεο συνήθως σε left δια μαγείας και ο ήχος του σχολιαστή και του γηπέδου ακούγεται πολύ πιο καθαρά και δυνατά. (Όχι πάντα,αλλά στο 80% των περιπτώσεων περίπου ισχύει)

    Και το αναφέρω γιατί έχει και ελληνικό ενδιαφέρον.

  • Από περιέργεια όσα παιδιά έχουν τη δυνατότητα είτε με το ίδιο μηχάνημα είτε με άλλα να μας πουν άμα έχουν το ίδιο θέμα στον ήχο με τον Ράμα στους 16, και αν με αυτή την μαγική ρύθμιση συνήθως λύνεται.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!