VDSL ΠΕΡΙΟΧΕΣ που έχουν ή θα έχουν (στο μέλλον)

There are 20 replies in this Thread which was already clicked 4,231 times. The last Post () by manion.

  • VDSL ΠΕΡΙΟΧΕΣ που έχουν ή θα έχουν στο μέλλον υπηρεσίες VDSL vectoring (NGA) μέσω FTTC (Fiber To The Cabin)


    κατεβάστε τα από δω:


    Α' ΦΑΣΗ => ΟΤΕ μόνο

    https://www.dropbox.com/s/nlwn…%9F%CE%A4%CE%95.xlsx?dl=0


    Β' ΦΑΣΗ => WIND & VODA

    https://www.dropbox.com/s/sz6n…A3%CE%97%20WIND.xlsx?dl=0

    https://www.dropbox.com/s/xqro…A3%CE%97%20VODA.xlsx?dl=0

    Επίσημη Πηγή

    http://www.eett.gr/opencms/ope…DSLvectoring/assignments/



    29/09/2017 10:30

    Προχωρά η Γ' ανάθεση του VDSL Vectoring


    Τη Γ’ Φάση της Πρώτης Ανάθεσης περιοχών για την ανάπτυξη δικτύου VDSL Vectoring ενέκρινε η Ολομέλεια της ΕΕΤΤ (Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων). Ενδιαφέρον να αναλάβουν επιπλέον περιοχές για υλοποίηση δικτύων πρόσβασης νέας γενιάς (NGA) εκδήλωσαν ο ΟΤΕ και η WIND.


    σ.σ.: η nova (ex forthnet) φαίνεται να μην μπορεί λόγω χρεών αν κατάλαβα καλά


    σε επόμενο μήνυμα θα αναρτήσω επισημάνσεις για όσους δεν γνωρίζουν ή δεν έχουν ακούσει


    ps: προσωπικά έχω ήδη VDSL εδώ & μερικές εβδομάδες & είμαι απόλυτα ικανοποιημένος

  • Και θα είναι και η πιο κοντινή σε ανακοινώσεις. Μετά οι άλλες θα αργήσουν και δεν έχουν προσδιορίσει ακόμα ήμερομηνιες καν

  • Τέλη Οκτωβρίου περιμένουμε την ανακοίνωση για το τι θα αναλάβει κάθε εταιρεία και ποιες καμπίνες θα αναβαθμιστουν

  • μια ερωτηση για οποιον εχει καποια "καλη ενημερωση"

    οι συνδρομητες που παιρνουν απευθειας απο το ΑΚ ????????

    το ΑΚ αναβαθμιζεται ???? σε τι????? ποτε??? και πως?????

    thnks

  • μια ερωτηση για οποιον εχει καποια "καλη ενημερωση"

    οι συνδρομητες που παιρνουν απευθειας απο το ΑΚ ????????

    το ΑΚ αναβαθμιζεται ???? σε τι????? ποτε??? και πως?????

    thnks

    δυστυχώς πας για αργότερα νομίζω!

    τι αναβάθμιση να γίνει εκεί? τερματίζει η οπτική ίνα στο Α/Κ

    απλά αν είσαι στους τυχερο-άτυχους που λαμβάνεις VDSL από τώρα μέσω Α/Κ (dslam) από μεγάλη απόσταση πχ 500 μέτρα περίπου τότε μεν έχεις vdsl αλλά 30αρι φαντάζομαι (άλλοι είναι σε χειρότερη μοίρα) όμως δεν σου βάζουν ακόμα καμπίνα γιατί είσαι <//= 550 μέτρα από Α/Κ. οπότε πας για μετά......αν έχεις αυτό το VDSL που φαντάζομαι σκέψου ότι αυτοί που είναι μακρυτερα είναι ακόμα σε adsl έως 24 δήθεν με τραγικές ταχύτητες & αστάθεια στο internet :(

    άρα υπομονή συνέλληνα


    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


    ΟΤΕ & WIND παίρνουν τη Γ' ανάθεση

    που σημαίνει ότι & οι 2 αυξάνουν τις καμπίνες τους αφού ο μεν ΟΤΕ είχε πάρει στην 1η φάση & η δε WIND είχε πάρει στην 2η φάση

    η vodafone μένει πίσω στο "μαραθώνιο" των οπτικών ινών


    η nova ανύπαρκτη καθώς & στη πόλη που διαμένω ακόμα να δώσει έστω & λιανική από τον ΟΤΕ που έχει βάλει σε μας τις καμπίνες

    η cyta κλείνει ή πάει στη "ποδιά" της wind


    btw όσοι δεν έχουν ΟΤΕ θα βλέπουν μεσω iptv (σαν το connex tv) με μερικά ευρώ ακόμα τα NOVA SPORT :)

    αυτό έχει προηγούμενο story οταν η nova έδινε full pack τα κανάλια της στο iptv της on/vinodi (αθήνα,σαλόνικα κλπ)

    οπότε σε λίγο θα μιλάμε για 2πολο με άξονες 2 υπερπακέτα (σταθερη/κινητη/διαδίκτυο/τηλεόραση)


  • ...μαλλον δεν το εθεσα σωστα...

    στην περιοχη ο πΟΤΕς εχει κανει αναβαθμηση στις καμπινες εκτος απο μερικες περιμετρικα που απεχουν απο το ΑΚ γυρω στα 300 μετρα. οποιος περνει απο καμπινα περνει οκ.

    Ξερω περιπτωση(επαγγελματιας) που απεχει απο το ΑΚ γυρω στα 200μετρα τον ψησανε να βαλει vdsl50, συγχρονιζει στα 18. Οταν το ειδα του ειπα να διαμαρτηρηθει κλπ... και ο πΟΤΕς του το γυρισε σε vdsl30 αλλα παλι δεν αλλαξε η ταχυτητα συχρονισμου. Να πω πως σε adsl συχρονισμος του ειταν γυρω στα 16.

    ..κι εγω ειμαι στην ιδια περιπτωση, απεχω 260 μετρα ειμαι σε voda συχρονιζω στα 16,5 αλλα δεν εχω κανει ενεργεια ακομα για vdsl γιατι πιστευω πως κανουν "π@π@ριες" στο dslam...

    Εδω ειναι η ερω5τηση μου, αν εχει καποιος ενημερωση(απο μεσα???) για το τι γινεται ...!

    να πως πως το ΑΚ που αναφερομαι ειναι του Περιστεριου ..(γνωστο και μη εξαιρεταιο!!!!) ;)

  • γείτονες είμαστε

    να σου πω λοιπόν πώς ο συγχρονισμός είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων

    ορισμένοι από αυτούς είναι η απόσταση που αναφέρεις σίγουρα αλλά & η ποιότητα της καλωδίωσης (χαλκού) ακόμα & η μόνωση από υγρασία ή για αποφυγή ΕΜΙ, ακόμα και το ότι όλα τα υλικά έχουν μία αντοχή στο χρόνο...

    έτσι έχουμε το θόρυβο, την εξασθένηση, τις παρεμβολές κουλουπου :(


    ακόμα ένας παράγοντας είναι όχι μονο η συμβατότητα modem σπιτιού με modem dslam αλλά & η ποιότητα του.

    (θα ήταν προτιμότερο οι πάροχοι να πωλούν σε καλύτερες τιμές ανώτερης ποιότητας-τιμής modem ακριβώς όπως γίνεται με τα κινητά στην τηλεφωνία απ'το να τα δίνουν δωρεάν, ας έδιναν καλύτερα μοντέλα με περισσότερες δυνατότητες των BRANDS που χρησιμοποιούν & είναι συμβατά έστω)


    αρκετοί λογικοί άνθρωποι θα πουν μα δεν ξέρει ο πάροχος τι πρέπει να δίνει για να χει ευχαριστημένους πελάτες?

    ναι αλλά δεν ξέρει επίσης τι modem πρέπει να δίνει για να καλύψει τις ελάχιστες απαιτήσεις & παράλληλα να μην έχει ΖΗΜΙ'Α?

    δεν θέλω να μιλήσω περί modem του κιλού διότι στη vdsl εποχή τα modem που απαιτουνται είναι κάπως καλύτερα από τα ερείπια που έδιναν στο adsl


    ακόμα & τα firmware τους που διορθώνουν ορισμένα πραματάκια παίζουν ρόλο

    η ταχύτητα επίσης εξαρτάται από την κατηγορία του καλωδίου, cat5 cat6 cat7...

    αλλά & από την απόσταση συσκευής - router όταν πρόκειται για wifi (σε μικρές αποστάσεις προτιμούμε την band 5Ghz AC για τις συσκευές που το υποστηρίζουν)


    επίσης κάτι που θα ακουστεί μπακαλίστικο αλλά ισχύει:

    από τότε που έβαλε internet & η κουτσή μαρία (δεν έχω κάτι με τις μαρίες) έπεσαν οι μέσοι όροι ταχύτητας

    υπάρχει & σ'αυτό λογική μην κοιτάς που δεν θα το παραδεχτούν ποτέ, γιατί ειδάλλως θα έπρεπε να είχαν κάνει επενδύσεις!


    έως τώρα ΑΡΧΩΝ του "γηπέδου" ήταν ο ΟΤΕ που είχε ΟΛΑ τα adsl KV (καφάο) και είχε & θα έχει στη κυριότητά του όλο το δίκτυο χαλκινης καλωδίωσης.

    ΠΛΕΟΝ όμως οι καμπίνες μοιράζονται σε 3 "παίκτες" και ίσως σε κάποιες περιοχές να'ναι καλύτερα να έχεις τον πάροχο στον οποίο ανήκουν οι vdsl FTTC (Fiber To The Cabins) και πλέον δεν είναι πανάκεια ο ΟΤΕ.

    (παρά μόνο αν θέλουμε χαμηλά pings για online gaming ή iptv λόγω του backbone του)

    προσωπική άποψη: σε περιοχή με καμπίνα ΟΤΕ μένεις σ'αυτόν επειδή έχει & τον χαλκό. σ'αυτές τις περιπτώσεις ξέρεις όποιος έχει την πίτα έχει & το μαχαίρι


    κι εγώ μαζί σου να τους τα χώνουμε για τις επενδύσεις που δεν έχουν κάνει τόσα χρόνια & για τις όποιες ΠΑΤΕΝΤΕΣ έχουν κάνει!!!

    ΟΜΩΣ και η καλωδίωση του σπιτιού αν είναι λανθασμένη ή μη ποιοτική παίζει κι αυτή το ρόλο της! αλλά οι περισσότεροι από μας λένε έλα μωρε σιγά για λίγα μέτρα τι θα αλλάξει?!


    παλαιότερα θυμίζω την έκαναν μόνο ηλεκτρολόγοι την καλωδίωση του σπιτιού. να εξαιρέσω ευχαρίστως τους ψαγμένους ηλεκτρολόγους που έκαναν ωραίες δουλειές αλλά είναι δουλειά ηλεκτρονικού αυτή

    είναι εύκολο να παραπονιόμαστε εάν δεν γνωρίζουμε. βέβαια είναι & δύσκολο να αλλάξουμε εσωτερική καλωδίωση σε πολυκατοικία, πόσο μάλλον όταν είναι παλιά & δεν επιδέχεται ατσαλίνες


    μπορούμε βέβαια να αλλάξουμε πρίζες/φίλτρα ή να καταργήσουμε κάποιες άλλες αν δεν χρειάζονται λόγω της χρήσης ασυρμάτου

    εφόσον είμαστε σε μονοκατοικία ιδιόκτητη υπάρχουν λύσεις που μπορούμε να εφαρμόσουμε ;)

    γενικά ότι κάνεις μπορείς να πετύχεις από ελάχιστη έως περισσότερη βελτίωση αλλά κυρίως σταθερότητα!

    γιατί τι να το κάνω εγώ να έχω ferrari formula σε δρόμους με λακκούβες κάπου σκοντάφτει το πράμα

  • ...εκτιμω τελικα πως δεν γνωριζει κανεις(απο πιθανη ενημερωση εκ των εσω) τι κανουν με αναβαθμισεις, ρυθμισεις κλπ..κλπ..κλπ στο ΑΚ και οποτε συνεχιζω να ειμαι της αποψης πως οποιος υπαγεται σε αναβαθμισμενη καμπινα και ειναι σε αποσταση εως 300 μετρα απο αυτην προχωραει σε αναβαθμιση VDSL ειδαλως μενει εκει που ειναι......

  • δυστυχώς εκτιμώ πως δεν κατάλαβες ούτε τα μισά :(


    αν μείνει εκεί που είναι αυτός που αναφέρεις >300 μέτρα + (συν) την αποσταση από το Α/Κ ήταν σίγουρα χειρότερα με το adsl


    παράδειγμα να σου αναφέρω εμένα Χαϊδάρι:

    ήμουν σε απόσταση κοντά στα 2km με ταχύτητα γύρω στο 8 με ενεργοποιημένο fast path OTE

    με την έλευση της αναβαθμισμένης καμπίνας όπως την αναφέρεις, ενεργοποιώντας το vdsl & το αντιστοιχο τέλος φυσικά

    έφυγα από την αποσταση των ΤΟΣΩΝ πολλών μέτρων ΧΑΛΚΟΥ παλαιάς τεχνολογίας τονίζω & πήγα σε ελάχιστα μέτρα χαλκού της τάξης των έως <550 μέτρων.


    ΓΙΑΥΤΟ το λόγο & τις τοποθετούν έτσι για να μην είσαι μακρύτερα από 550 μέτρα συνέλληνα

    http://fttxgr.eu/map

    πάνω δεξιά είναι οι επιλογές => adsl OTE τα παλιά καφάο που είχε μόνο αυτος & καμπίνες που έχουν εως τωρα 3 εταιρείες

    για Περιστέρι εσένα πατάς VDSL ote & ADSL ote. το dslam σας είναι Τσαλδάρη & Τανάγρας γωνία


    εγώ έβαλα 30mbps vdsl2 και εξαιτίας του ότι παίρνω από FTTC τώρα είμαι στα 28 πραγματική ταχύτητα από πριν που ήμουν στα 8 επι εποχής adsl που η αρχική ταχύτητα ήταν 12 και μετα έπεσε σταδιακά στα 8 ;) γιατί άραγε για σκεφτείτε......

    αρκετοί που θέλανε 50mbps και είναι κοντά στα 500 μέτρα έχουν πολύ λιγότερο με αποτέλεσμα να μην αξίζουν τα παραπανίσια ευρούδια που έδωσαν! εκεί ίσως να αξίζει καλύτερα το 30αρι που στη περιοχή μου ΜΟΝΟ ο μπΟΤΕ φαίνεται να δίνει, οι άλλοι "εκβιάζουν" για το 50αρι σε όλους :(

    παντως κυρίαρχοι του παιχνιδιού ξαναγράφω είναι ΟΤΕ & WIND (γιατί έχω ασχοληθεί πολύ με την όλη υπόθεση φέτος)


    στο Α/Κ κάθε δήμου (dslam) τερματίζονταν οι οπτικές ίνες επί εποχής adsl

    τι ενημέρωση εκ των έσω, συνωμοσίες και κουραφέξαλα;? δεν υπάρχει κάτι μυστικό ή κρυφό. δεν είχαν κάνει επενδύσεις τόσα χρόνια

    τώρα "υποχρεώθηκαν" κάποια στιγμή θα γινόταν λόγω ότι η χώρα μας υπάγεται στην Ε.Ε., ασχέτως που όλα καθυστερούν & μένουν πίσω.


    τώρα οι οπτικές ίνες συνεχίζουν έως τα FFTC (ΚΑΜΠΙΝΕδεΣ) για να μπορούν να καλύψουν σπίτια που είναι > ή = 550 μέτρα μακρυά από το Α/Κ! αυτοί που είναι κοντά στο Α/Κ είχαν εδώ & καιρό καλυτερες ταχύτητες από τους υπόλοιπους, οπότε τώρα προσπαθούν να καλύψουν αυτούς που δεν είχαν.


    μην νομίζει κανείς ότι θα είναι 50 η ταχύτητά του! ας το δούμε πιο χαλαρά τι είχαμε & τι θα χουμε με λίγα ευρώ παραπάνω.

    θα μου πείτε θα δώσω ευρώ παραπάνω εν μέσω κρίσης....αλλά θελετε να δείτε τι έξοδα έχουν τα έργα που γίνονται ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ?;

    πιο ληστρικά είναι τα διόδια που δεν μιλάει κανείς, περνάει & τα πληρώνει κάθε φορά στο πήγαινε & στο έλα :(

  • ..χωρις να εχω αποψη που αφορα τις γνωσεις σου στα τεχνικα, και φυσικα χωρις την διαθεση οποιασδηποτε αντιπαραθεσης εκτιμω πως καπου τα λες σωστα και καπου σιγουρα οχι..

    ενδεικτικα μπορεις να δεις (περιληπτικά-ενδεικτικα) https://el.wikipedia.org/wiki/VDSL και https://en.wikipedia.org/wiki/VDSL

    (ειναι γνωστο πως καθε ενας, καθε αποψη ειναι σωστη αναλαγα απο ποια πλευρα το βλεπει ο καθενας και πως το αιτιολογει!)

  • ναι είμαι υπάλληλος του οτε & της wind

    θες να μας πεις το ονοματάκι σου? επειδή εμένα με ξέρουν στη πιάτσα αγαπητέ


    φιλοσοφίες δεν κάνω. αν έχεις πάει στρατό κανονικά θα ξέρεις πολύ καλά ότι η θεωρία & άσκηση επί χάρτου απέχει παρασάγκας από την πράξη & την πραγματικότητα!!!

    πετάς 2 link ξερά την κριτική σου και somethiings run to the gipsy :)

    έχω πάει σε αμέτρητα σπίτια τα τελευταία 2 έτη & γνωρίζω από 1ο χέρι


    λέγομαι Γιάννης & αφού μένεις περιστέρι μπορώ να σου δω το θέμα που αναφέρεις.......

    αερολογίες μακρυά από μας

    το ότι ΚΑΘΗΣΑ και σου έγραψα τόσα δεν σου κάνει εντύπωση αλλά θα κάτσεις σε λίγο να μας πεις όπως ορισμένοι του cstalk ότι δεν ξέρουμε τι λέμε & μόνο bla bla


    ΤΟΥΣ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΤΟΤΕ: γιαυτο ΠΑΝΤΑ θα βλέπετε & καταφέρνετε ΛΙΓΟΤΕΡΑ


    δεν έχω καμία διάθεση στυλ του ποιος την εχει πιο μεγάλη τη γνώση

    ΑΛΛΑ οταν μου γραφεις ξερά περι αποστάσεων & ΜΟΝΟ?????????????????


    αντε βρες τώρα εσύ άκρη όταν το άρθρο που έχουν γράψει στο wiki που θεωρεις πανάκεια & φουλ αξιόπιστο

    ενώ η δομή & σχεδιασμός έγινε με βάση τα ίσον ή έως <//= 550 μέτρα


    θα αρχίσω να σου εξηγώ μετά τι σημαίνει GSM κυψελωτό & με ποια λογική τοποθετούνται οι κεραίες ανά την επικράτεια...

    καλό κάνει το διάβασμα αλλά απέχει η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ & υλοποίηση καμιά φορα.

    Edited 3 times, last by spartans ().

  • οκ...

    και το ονομα μου ειναι Παναγιωτης

    σου ειπα και παραπανω πως δεν παω σε αντιπαραθεση...

    ειμουν πανω απο 25 χρονια ηλεκτρονικος και στην τελεπικοινωνια και στον στρατο αλλα και επαγγελματικα ( ποτε βεβαια σε εταιρεια τηλεπικοινωνιας ΟΤΕ κλπ..κλπ..κλπ) και εκτιμω(και οχι μονο προσωικα) πως οι γνωσεις μου στο θεμα ειναι αρκετα ψηλες.!

    .."για το θεμα που αναφερω" σιγουρα δεν καταννοησες τι αναφερω...

    οποτε δεν το συνεχιζω..

  • Με δύο κουβέντες. Από α/κ vdsl vectoring, super vectoring για το άμεσο μέλλον δεν υπάρχει στο σχεδιασμό κανενός. Οι μέχρι τώρα τυχεροί που ήταν κοντά σε α/κ μετατρέπονται σε άτυχους μιας και όλες αυτές οι νέες υπηρεσίες θα παρέχονται μέσω των νέων κάμπινων σε απόσταση 550μ. και ανω και όχι σε ολες.

  • εσείς μιλάτε για vdsl και εγώ εδώ που μένω έχω 3,5.ρε κλοτσιές που θέλουν όλοι τους με τις κώλο εταιρίες τους

    You'll Never Walk Alone

  • Με δύο κουβέντες. Από α/κ vdsl vectoring, super vectoring για το άμεσο μέλλον δεν υπάρχει στο σχεδιασμό κανενός. Οι μέχρι τώρα τυχεροί που ήταν κοντά σε α/κ μετατρέπονται σε άτυχους μιας και όλες αυτές οι νέες υπηρεσίες θα παρέχονται μέσω των νέων κάμπινων σε απόσταση 550μ. και ανω και όχι σε ολες.

    ..ετσι οπως τα λες...

    και οπως παρατηρεις ουτε οι εκ των εσω γνωριζουν ή δεν θελουν να γνωριζουν τι γινεται ή τι θα γινει με τα ΑΚ

  • Με δύο κουβέντες. Από α/κ vdsl vectoring, super vectoring για το άμεσο μέλλον δεν υπάρχει στο σχεδιασμό κανενός. Οι μέχρι τώρα τυχεροί που ήταν κοντά σε α/κ μετατρέπονται σε άτυχους μιας και όλες αυτές οι νέες υπηρεσίες θα παρέχονται μέσω των νέων κάμπινων σε απόσταση 550μ. και ανω και όχι σε ολες.

    ..ετσι οπως τα λες...

    και οπως παρατηρεις ουτε οι εκ των εσω γνωριζουν ή δεν θελουν να γνωριζουν τι γινεται ή τι θα γινει με τα ΑΚ

    κατάλαβες greekcos? εμείς είμαστε εκ των έσω που μαθαίνουμε διαβάζουμε ψαχνόμαστε :)

    συνωμοσία για αυτό που ανέφερες δεν υπάρχει Παναγιώτη.

    limitation ΝΑΙ βαζουν οι πάροχοι & άλλες <φ0ύστικες> πατέντες κάνουν τα ξέρεις συμφωνούμε

    για τις επενδύσεις που δεν έγιναν τόσα έτη κι εγώ μαζί σου. αλλά τι στο καλό

    το περιέγραψε πολύ ωραία ο Παντελής (greekcos) σε λίγες προτάσεις το τι συνέβη με το vdsl από A/K (dslam) τι ξέρουμε & δεν στο λέμε?


    δεν θα γράψω εγώ βιογραφικό το που ήμουν στο ΠΝ, στο εξωτερικό κι αλλού το γνωρίζουν οι πιο στενοί φίλοι

    και οι δουλειές που έχουμε κάνει στα sat ειδικά μιλάνε από μόνες τους φώτο που διαθέτω.......στη διάθεση σου όποτε θες

    το 25 έτη που αναφέρεις να σχολιάσω μόνο....μήπως είσαι της παλαιάς σχολής αγαπητέ Παναγιώτη?

    ο παλιός είναι αλλιώς, ο νέος είναι εκσυγχρονισμένος καμιά φορά........τα παραδείγματα πολλά άμα θες να ανοιξουμε ένα άλλο πιο τεχνικό νήμα


    ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ για τελευταία φορά ανέρτησες σε ελληνική & αγγλική άρθρο που συμπληρώνει ο καθείς.....το οποίο αναφέρει τα 300μέτρα & μπορεί να αφορά οποιοδήποτε μέρος του κόσμου!

    εδώ είναι Ελλάδα & σου ανέφερα όπως & ο εκλεκτός φίλος Παντελής ότι έχει γίνει σχεδιασμός να υπάρχει καμπίνα σε μέγιστη απόσταση 550 μέτρα. έχεις φάει & σκάλωμα θα έλεγα όσο πιο ευγενικά μπορώ να το πώ ΜΟΝΟ με τον παράγοντα ΑΠΟΣΤΑΣΗ που καθορίζει μόνο ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ την ταχύτητα-σταθερότητα της γραμμής μας.


    παραθέτω έτσι μια φώτο για το θεαθήναι αφιερωμένη σε ηλεκτρονικούς & ηλεκτρολόγους της παλιάς σχολής.....άνευ επιπλέον φίλτρων & splitters (μπλιαχ)

    με είχε βγάλει ασπροπρόσωπο & στην adsl εποχή

    αν το θελήσετε μπορώ να σας πω & την υπόλοιπη συνδεσμολογία....... ο Παντελής ξέρει

    απαιτούμε απ'τους ΠΑΡΟΧΟΥΣ ναι αλλά κοιτάμε & στο σπίτι μας τι μπορούμε να κάνουμε όσο το δυνατόν καλύτερο


    ελπίζω στο τελευταίο τουλαχιστον να συμφωνήσεις ε?

  • εσείς μιλάτε για vdsl και εγώ εδώ που μένω έχω 3,5.ρε κλοτσιές που θέλουν όλοι τους με τις κώλο εταιρίες τους

    καταρχήν με τις αναρτήσεις μας ελπίζω να βοηθάμε με τον έναν ή τον άλλο τρόπο τους απανταχού συμπολίτες μας


    αδελφέ Σάκη καταννοώ την αγανάκτησή σου είσαι σε χειρότερη τύχη απ'τις δικές μας που φαγωνόμαστε ενώ έχουμε συγκριτικά με σένα μια χαρά internet, αλλά ξέρεις το ανθρώπινο ΟΝ είναι αχόρταγο & ακόρεστο! έτσι κάποιες φορές βγαίνει OFF

    (((πόσο μάλλον όταν αναφερόμαστε σε γυναίκες...ακόμα πιο αδηφάγες & ανικανοποίητες :S8o )))

    αντίστοιχες παρεκτροπές του ελληνικού συστήματος υπάρχουν & στην επίγεια ψηφιακή τηλεόραση με τις ΛΕΥΚΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ που δεν τοποθετήκαν gap fillers & είναι αναγκασμένοι να έχουν ote/nova family/start pack ή παράτυπα freewview GREEK SAT TV από 3east!

    τα ξέρετε όλοι πώς έχουν τα πράματα τι να λέμε :(


    δίνουν τώρα 50αρα ταχύτητα σε κάποιες περιοχές & η 1η ερώτηση είναι γιατί δεν έχει πραγματική ταχύτητα 50mbps =O:huh:

    δίνεις λύση σε κάποιον για δωρεάν ντοκυμαντερ με ελληνικούς υπότιτλους & σου λέει πώς θα δούμε δωρεάν & n0v@te tv

    του βρίσκεις λύση για τα 2 ελληνικά iptv & σου λέει θέλει & videoclub stream full hd με gr subs

    καταφέρνει να δει 2-3 ντέρμπυ σε κανα 2 δορυφόρους & μετά παραξενεύεται γιατι δεν μπορεί να δει & τα υπόλοιπα match?!


    προσωπικά αν & ξέρετε ότι είμαι high tech έβαλα 30αρα αντί για 50. και είμαι στα 27-28 download πραγματική

    για να κερδίσω σε απόσταση από οπτική ίνα => σταθερότητα+ταχύτητα

    & δεν με αφορά το 50 που θαναι 40 ή 45 real ούτε το 100mbps. ούτε τους δίνω δεκάρα παραπάνω!


    όσοι είστε σε ακριτικές/απομακρυσμένες περιοχές τσεκάρετε ΜΗΠΩΣ σας έρχεται το OTE north ή south RURAL

    σε γνωστό μου η πλέον από δω & στο εξής 50/20 down/uploap γραμμή του αποδίδει πραγματική => περί τα 45down & 17 upload!!!!!!!!


    να σημειωθεί πως δεν διαφημίζω ΟΤΕ.......επιδότηση μέσω ΕΣΠΑ έχει πάρει ο κυρ ΟΤΕ & ΑΛΛΟΙ νοματαίοι

    το γαϊτανάκι στο VDSL το σέρνουν ΟΤΕ - WIND και μετα βίας η VODA!


    CENRAL broadband για Θεσσαλία, Ανατολική Στερεά, Νοτία Ηπείρο, Εύβοια, Κυκλάδες έχουν πάρει οι εταιρείες INTRAKAT- INTRACOM HOLDINGS - HOL, άρα κατά το 10% είναι συμφέρον της VODAFONE από πίσω

    το όλο εγχείρημα έχει σκοντάψει:

    http://www.bankingnews.gr/%CE%…sdit-rural-broadband.html


    όσο αφορά του ΟΤΕ εδώ:

    RURAL south νέοι οικισμοί (έως 07/09/2017 τελευτ ενημέρωση)

    https://www.oteruralsouth.gr/w…3PxMfQ19jcz1C7IdFQF-4li2/

    περιοχές κάλυψης

    https://www.oteruralsouth.gr/w…/d5/L2dBISEvZ0FBIS9nQSEh/


    RURAL north νέοι οικισμοί (έως 26/09/2017 τελευτ ενημέρωση)

    https://www.oteruralnorth.gr/w…/d5/L2dBISEvZ0FBIS9nQSEh/

    περιοχές κάλυψης

    https://www.oteruralnorth.gr/w…/d5/L2dBISEvZ0FBIS9nQSEh/


    ενώ η κυρά γόβα ως καθολικός πάροχος τηλεφωνίας (βαθιά χωμένη στα χρέη) υποχρεούται να δίνει τηλεφωνία στο πιο απομακρυσμένο σημείο της χώρας!

    http://www.nova.gr/gr/upiresies-gia-to-spiti/sat/2play-sat/

    όσο δορυφορομανής κι αν είσαι στο θέμα ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ καταλαβαίνεις το delay που έχει στη τηλεφωνία (latency ορθότερα)

    & τα υψηλά PING που έχει το satellite broadband (ka band) πέρα από την ογκοχρέωση & υψηλή τιμή!

    ο κυρ μπΟΤΕ έδινε τηλεφωνία σε τέτοιες περιπτώσεις μέσω mw links

    και οι 2 τρόποι βεβαίως έχουν εξάρτηση από καιρικά φαινόμενα & λειτουργούν κανονικά ύπο Κ.Σ.


    nova χρεωμένη & cyta για μύγες & κουνούπια πάει φαλιμέντο & οδηγείται μάλλον στη WIND τελικώς

    & οι 2 έπειτα από 3 αναθέσεις χωρίς ούτε 1 καμπίνα που να αναγράφεται το όνομά τους

    καταλήγουμε όπως είχα ξαναγράψει & παλαιότερα τα νήματα να τα κινούν οι 3 (πάλαι ποτέ) εταιρείες κινητής τηλεφωνίας!

    Edited once, last by spartans ().

  • Υστερόγραφο. Δεν δουλεύω στον ΟΤΕ, ούτε έχω κάποιον συγγενή. Απλά ακόμα και στη περίπτωση μου που είμαι στην νόβα με ψευτο vdsl 50υπηρχε διαπιστωμένο βραχυκύκλωμα στη γραμμή μου, εκτός οικοδομής, και μετά από άπειρα τηλέφωνα, παράπονα, απειλές το δήλωσαν βλάβη. Και ποιος ήρθε να το φτιάξει και το έφτιαξε τελικά; ο ΟΤΕ. Ακόμα και στις καμπίνες που θα στήσουν οι Voda, wind το last mile θα ανοίκει στον ΟΤΕ. Τέλεια και Παυλίδης.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!