Digea & EΡΤ hellas sat 39°E

There are 1,629 replies in this Thread which was already clicked 227,775 times. The last Post () by magos21.

  • ξερει κανένας πως ξεκλειδώνουμε γράφοντας απο τον δεκτή για να παιξη στον υπολογιστή μας ?

  • το ρωτησες 5 φορες (και εδω κι αλλου).

    για να μην παιρνεις απαντηση, κατι τρεχει.

    δεν ειναι κατι ευκολο, ειδικα εαν ο δεκτης γραφει κλειδωμενο το προγραμμα.


    τωρα εξαρταται το πως ξεκλειδωνει αυτο το καναλι. καποιος σου προτεινε το dvb dream (δεν ξερω εαν και πως)

  • αυτη την ωρα και στιγμη, με βροχουλα, ειναι ειναι στα 8.5 (συνηθως ειναι στα 9.0 -9.2)


    και για να εχεις ως μετρο συγκρισης, στο ερτ world αυτη τη στιγμη ειμαι στα 13.6 (συνηθως στα 14.5)


    πιατο wave frontier με κεντρο 21) και δεκτης osmio+


    σε καθε περιπτωση ομως το καλο με αυτα, ειναι οτι λογω διαμορφωσης (QPSK) παιζουν και με αρκετα χαμηλο σημα...

  • 2 και 3 ποσο σας δινει εμενα τωρα 4,8 με ψιλοβροχο μαλλον μου εχει φυγει λιγο το πιατο

    Από Ελβετία με βροχή έχω 6.3dB τώρα στο ερτ2hd ερτ3hd.συνήθως έχω 7dB. Wavefrontier με κέντρο 19e.το LNB του Hellassat αρκετά στα άκρα το έχω.ερτ world 12.3dB.γενικα στα ΕΡΤ 1 2 3 sd στα 4.5dB ειχα σπασίματα....μάλλον και τα hd το όριο τους θα είναι κάπου στα 4dB.μηπως θέλει να το διορθώσεις λιγάκι λόγο "Ρεζέρβα " στα dB με κακοκαιρία....

  • εμενα με μοτερ τωρα Αθηνα μου δινει 12,0db

    ερτ world 15,8db

    με Gibertini op125

    moter stab HH120

    ε γιαυτό ρώτησα,ρύθμιση το πιάτο από την αρχή...το ίδιο μοτέρ έχουμε,Αθήνα Ν.Ιωνία

    Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις αναφορές σας,με κατατοπίσατε!

  • Kαλησπέρα φίλος και καλησπέρα σε όλους γενικά.

    Πρώτο μου post κι έχω το εξής περίεργο πρόβλημα.

    Στα του δέκτη:
    Έχω έναν odin2 plus και περασμένο το opennfr-6.4.
    Για emulator το oscam-emu.
    Για softcam έχω περάσει προσφατο αρχείο του @informed.
    Τα κλειδιά είναι εντός του φάκελου oscam-emu ο οποίος βρίσκεται στο /etc/tuxbox/config.

    Πάμε λοιπόν στα του emulator:
    Τα προγράμματα που ανοίξανε όλα εκτός από αυτά της ΕΡΤ.
    Δεν μου ανοίγει που λέτε κανένα κανάλι από το πακέτο της.

    Πρόσθεσα λοιπόν μετά από δεκάδες δοκιμες στο oscam.dvbapi τις δύο γραμμές που δημοσίευσε ο φίλος Τολης (εξού κι έχω την δημοσίευση σε παράθεση).
    Με αυτά έχω φως στα ERT2HD και ERT3HD.
    Τα υπόλοιπα όμως συνεχίζουν να δείχνουν σκοτάδι.

    Λογικά να φανταστώ oτι μπορούν να προστεθούν αντίστοιχες γραμμές και για όλα τα υπόλοιπα προγράμματα της ΕΡΤ (ERT1,2,3 και ΕΡΤ1HD).
    Μπορεί κάποιος να μου τις στείλει (αν δεν επιτρέπεται εδώ μέσα, εννοείται μέσω pm)

    Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.


    Φιλικά,
    Θοδωρής από Στουτγκάρδη

    Edited once, last by theo2905 ().

  • Λογικα θέλει και για ert1 ,2 &ert1hd

    Code
    A: ::000A 2600:000000:1FFF ; ert1
    A: ::0014 2600:000000:1FFF ; ert2 
    A: ::0028 2600:000000:1FFF ; ert1HD
    A: ::0001 2600:000000:1FFF ; ert2HD
    A: ::0002 2600:000000:1FFF ; ert3HD

    Φίλε μου τι να πω...

    Σε υπέρευχαριστώ!

    Ανοίξανε!


    Με την ευκαιρία, μου εξηγείς (εάν έχεις όρεξη βέβαια χαχα) ποια είναι η διαδικασία για να ανοίξουν μέσω το oscam.dvbapi ?

    Όπως και να χει μου φαίνεται λιγάκι "κουφό" αυτό που συνεβη.

    ΥΓ: Έχω έναν ολόιδιο δέκτη στο υπνοδομάτιο ο οποίος όμως δουλεύει με το παλιό opennfr6.2 και oscam-ymod.
    Σε αυτό η μορφή του αρχείου που δέχεται είναι oscam.key και μου ανίξανε όλα με το καλημέρα.

  • Το" κουφό "είναι ότι δεν στέλνουν το flag ότι είναι σε biss και οι δέκτες το βλέπουν σαν fta οπότε δεν μπαίνουν στην διαδικασία για ξεκλείδωμα

    Οπότε με το κόλπο πιο πάνω του λες να ξεκλειδώσει ότι είναι με τα πιο πάνω sid &pmt pid αφού δεν υπάρχει το flag

    Tο ymod είναι τροποποιημένο oscam και έχει διαφορετική λειτουργία και αρχεία κλτ...

  • Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
    Τώρα αρχίζω να το καταλαβαίνω λιγάκι καλύτερα.
    Όντως, τα εμφανίζει ως FTA.

    Τα sid & pmt pid που τα βρισκονται;
    Προσπαθώ να μάθω τον τρόπο ετσι ωστε στο μέλλον να μπορώ να κάνω κάτι ανάλογο μόνος μου αν χρειαστεί (έστω κι αν τα κλειδιά BISS
    τόσο η ΕΡΤ όσο και τα προγράμματα της Digea τα έχουν ίδια για χρόνια)

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!