Digea & EΡΤ hellas sat 39°E

There are 1,629 replies in this Thread which was already clicked 226,050 times. The last Post () by magos21.

  • Πάντως από σήμα επειδή πήγα σε καταστήμα ηλεκτρικών ειδών που έχουν πιάτο για τις 39E και απ' εκεί έκανα αναζήτηση ώστε να κατεβάσει ο δέκτης τα κανάλια και είδα ότι παίζουν όπως ανέφερα πιο πάνω,από σήμα πάντως ήταν όλα καμπάνα ο δέκτης έπιανε στο κατάστημα σε όλες τις συχνότητες 90%, εκτός από την 12224 με το 1mux της ERT που ήταν γύρω στο 75-78

  • Johnanagno2001

    Με ολο το σεβασμο,εχεις φέρει τουμπα ολα τα Ελληνικα φορουμ μια εγκατάσταση στις 39Ε πηγες να κανεις και ξεσηκωσες το κοσμο. Οκ καλο σαν ιδεα σου να σταματησεις τον ΟΤΕ και να βάλεις 39Ε και το έκανες ταινια φοσκολου. Για 80αρι αυτο ειναι το τέρμα σου στο σημα για αυτη την συχνοτητα μια χαρά εισαι

  • Συγνώμη βρε παιδιά αν σας ταλαιπωρησα απλώς θέλω να σιγουρευτώ για να κόψω το Cosmote tv ότι θα βλέπω φυσιολογικά και χωρίς προβλήματα σε HD ανάλυση όπως και επίγεια

  • εχω βαλει σε περιπτωσεις, το διαθεσιμο (απο προηγουμενο συνδρομητικο) 65αρι πιατο που υπηρχε, χωρις να υπαρχει προβλημα.


    επισης, τα ερτ, λογω διαμορφωσης, θα παιζουν ακομα και με πολυ χαμηλο σημα (περιπου 3db) .

  • georgeflu

    το δοκίμασα κάποτε σε κάποιον το 65αρι σε HELLAS SAT τα digea οκ ηταν μέσα σε λογικά ορια αλλα της ΕΡΤ ηταν οριακά. Με τα πρώτες βροχούλες σήμα γιοκ οποτε το εβαλα ενα cosmote 80αρι που βρήκα και πολύ καλύτερα τα πράγματα.

  • Καλησπέρα παιδιά, σήμερα ρύθμισα με την βοήθεια τεχνικού το πιάτο εδώ στο χωριό από την Cosmote στις 39E με το 80αρι πιάτο της Televes πού έχω.

    Όλα έπιασαν καμπάνα τα Digea είναι με 95-96% ποιότητα,η ERT το 1mux στην 12224 είναι λίγο χαμηλά αλλά σε φυσιολογικά πλαίσια γύρω στο 75-78%,και το 2mux έρχεται καμπάνα όπως τα Digea με 95%

  • δεν μπορεις να κάνεις τίποτα εκει, εχω δοκιμάσει τα παντα. Σε καμια καλη συνεφια θα δεις χειρότερες βουτες το σήμα.

  • Με νοιάζει κυρίως το 2mux ΤΗΣ ΕΡΤ γιατί το 1ο το παίρνω επίγεια από τον τοπικό αναμεταδότη που έχει βάλει η ERT εδώ στο χωριό οπότε δεν με νοιάζει αν κάνει σκαμπανεβάσματα η όχι το 1mux

  • Πάντως απ' ότι παρατηρώ στις συχνότητες της ΕΡΤ στον HELLAS SAT ανεβοκατεβαίνουν η μια με την άλλη, δηλαδή πχ τώρα το πρωί που πάλι η 12241 με το 2mux είναι γύρω στο 75%,το 1 mux στην 12224 που χτες που είχα βάλει το έκανα λήψη με 75-78 τώρα είναι στο 81-83

  • Εντάξει πάντως δεν συγκρίνεται το σήμα αυτό με το σήμα που υπήρχε παλιά στις 3Ε που με το ζόρι να εφτανε στο 67-71 με καλό καιρό,και έπεφτε και στο 40 σε σημείο να γίνονται σπασίματα

  • Αμα έβαζα πιάτο 100cm θα ήμουνα πιο καλύτερα? εννοώ δηλαδή να μην υπάρχει περίπτωση με τα σκαμπανεβάσματα που κάνει η ERT στο σήμα σε μια απλή συννεφιά η βροχή να μην έχω θέμα

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!