Digea & EΡΤ hellas sat 39°E

There are 1,629 replies in this Thread which was already clicked 227,089 times. The last Post () by magos21.

  • Καλή Χρονιά σε όλους.. Έχω ένα δέκτη FREENET F4 HD RECEIVER, και πιάνω τα DIGEA στις 3 μοίρες...στα ΕΡΤ πιάνει μόνο τα ελεύθεραμ, Βουλή και ΕΤ3 και τα ραδιόφωνα, στα άλλα δεν έχω εικόνα..μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Ευχαριστώ πολύ:GMlinuxsat1:

  • πρωτα απ' ολα ant1,star ..κτλ σου ανοίγουνε ?

    τα ερτ 1 ,2 & hd εχουνε θεμα ... ρώτα από εκεί που τον αγόρασες αν εχει νεα αναβάθμιση που να παίζουν τα ερτ ... αλλιως θα πας για δεκτη αλλον που να τα ανοίγει και να έχει κάποια υποστήριξη ... κατι αλλο δεν μπορούμε να κάνουμε

  • Καλή Χρονιά σε όλους.. Έχω ένα δέκτη FREENET F4 HD RECEIVER, και πιάνω τα DIGEA στις 3 μοίρες...στα ΕΡΤ πιάνει μόνο τα ελεύθεραμ, Βουλή και ΕΤ3 και τα ραδιόφωνα, στα άλλα δεν έχω εικόνα..μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Ευχαριστώ πολύ:GMlinuxsat1:

    καλά σου λέει ο .:T3O:.

    σίγουρα ο δέκτης είναι αρκετά παλιός

    όμως αφού το ψάχνεις το θέμα ρίξε 1 τηλέφωνο εδώ: 2108835300

    Ψηφιακή Τεχνολογία (Μαρούσι)

    και ρώτα για ΕΡΤ στο δορυφόρο Eutelsat 3B στις 3east

    για BISS είναι δεν βαράνε μην ανησυχείς. αν υπάρχει λύση θα στο πουν στα σίγουρα


    προσωπικά θα σου πρότεινα να δωσεις 35 ευρώ τσάμπα είναι πλέον & να πάρεις αυτό με full hd & wifi & card sharing

    https://www.skroutz.gr/s/14604…atspan&keyphrase=picco+s2


    καλή συνέχεια

  • αντε τωρα να πουμε εμεις στο κοσμο που τους εχουμε εγκαταστησει δορυφορικο πιατο για 3°Ε οτι πρεπει να βαλουν κι'αλλο πιατο με disepc και να τους εξηγησεις οτι με 80αρι πιατο δεν μπορεις να πιασεις 3°Ε και 39°Ε μαζι.

    λυπάμαι που θα στο πω αλλά αφού έχεις γίνει εγκαταστάτης από διάβασμα των forums τότε θα πρέπει να ξέρεις & πώς να κινείσαι & να τους περιγράψεις τη πραγματικότητα


    1. όταν τους έβαζες έπρεπε να τους είχες πει ότι δεν είναι για πάντα αλλά για όσο κρατήσει, που σίγουρα έχουν αποσβέσει το κόστος υλικών & εγκατάστασης (εκτός αν είσαι πανάκριβος) από το να είχαν τόσα έτη το μικρό πακέτο του μπΟΤΕ ή της Γοβας....

    η θέαση δεν μπορούμε να πούμε ότι είναι παράνομη αλλά παράτυπη καθώς για το τυπικό μπηκε η BISSκοτινη κρύπτο. τίποτα σε αυτά τα πράματα δεν κρατάνε για πάντα. εδώ οτε & νοβα έχεις & συνεχώς αφαιρούν ή προσθέτουν κανάλια....


    2. τώρα στο παρόν μπορείς να τους εξηγήσεις ότι είναι τεχνικώς αδύνατον να γίνει με 1 κάτοπτρο κοινό. τα μεγάλα είναι πιο ασύμφορα.

    το diseqc 2/1 που ενώνει 2 δορυφόρους για να κατέβουν με 1 καλώδιο σε 1 δέκτη θα το πάρουν έτσι κι αλλιώς

    μπορείς να τους πεις τη κοινή λογική:

    ότι & για εσένα πιο εύκολο θα ήταν αν έβαζες με μια μπαρούλα προέκταση ένα 2ο LNB παράκεντρα παράς να στήνεις & 2ο

    επιβαρύνονται με +1 βαση & +1 κάτοπτρο παραπάνω

    στη τελική μπορείς να χρεώσεις ότι θα χρέωνες για τη παράκεντρη λήψη. το κόστος κατόπτρου δεν μπορεί να αποφευχθεί τι να κάνουμε;?


    διαφορετικά ή περιμένουν τους αναμεταδότες της ΕΡΤ αν & όταν.... (ακόμα τα ακούμε αυτά αλλά ακόμα δεν τα είδαμε δυστυχώς!)

  • Ναι αυτό χάλασε πολύ κόσμο. Έχω κάνει σε πολλούς Έλληνες εδώ Γερμανία την εγκατάσταση και μάλλον θα μείνουν μόνο με τα κανάλια στις 3 μοίρες .

    δεν ξέρω τι θα κάνουν εκεί γιατί το διαδίκτυό τους είναι αρκετά καλό & παίζει άψογα η ipTV :eye-tongue:


    αλλά για εδώ στην Ελλάδα όσοι δεν έχουν επίγεια λήψη & δεν τα έχουν είναι σημαντικό μείον

    διότι μην ξεχνάμε ότι η ΕΡΤ έχει αρκετά σπορ, τις περισσότερες ομάδες στο ελλην πρωταθλ μπασκετ & σχεδον τις μισες εδρες του ελλην πρωταθλ ποδοσφαίρου που παλιότερα ήθελαν νόβα για να τα βλέπουν με σημαντικό κόστος

    πόσο μαλλον όταν είναι σε HD που οι άνθρωποι στην επαρχία έχουν δώσει λεφτά για full HD τηλεοράσεις εδώ & χρόνια & ακόμα δεν μπορούν να δουν τίποτα σε υψηλή ανάλυση αν δεν έχουν μπΟΤΕδες & γοΒΕς... :(


    εκτός των σπορ που καίνε εμάς έχει πλέον & ορισμένες καλές ταινίες & σειρές, τα οποία πολλοί τα θέλουν


    το σημαντικότερο κόστος όμως σίγουρα είναι ότι θα χρειαστούν αργότερα δέκτη MultiStream :(

  • Γιάννη όντος οι περισσότερα την έχουμε κάνει τα τελευταία 2-3 χρόνια για iptv .

    Κάποιο ηλικοιωμενοι που δεν τους ενδιέφεραν τα σπορ βλέπανε μέσω Digea.


    Όσο για τις ταχύτητες δεν είναι και τόσο ρόδινα . Μόνο μεγάλες πόλεις εχεις 24 ώρες σταθερές ταχύτητες.. εγώ έχω vdsl 50 Mbs και το βράδυ σέρνετε 2-3 mbs μόνο.

  • ε τότε βρες για τους μεγαλύτερους serv που να δίνει μόνο ελληνικά


    2-3mbps ΠΟΥ στη Γερμανία?? για πόσο επαρχία μιλάμε

    γιατί αν είναι έτσι τότε άνετα βάζουν κι άλλο κάτοπτρο, ενώ σε πολυκατοικίες εντός πόλεων υπάρχουν τα γνωστά προβλήματα

  • πρωτα απ' ολα ant1,star ..κτλ σου ανοίγουνε ?

    τα ερτ 1 ,2 & hd εχουνε θεμα ... ρώτα από εκεί που τον αγόρασες αν εχει νεα αναβάθμιση που να παίζουν τα ερτ ... αλλιως θα πας για δεκτη αλλον που να τα ανοίγει και να έχει κάποια υποστήριξη ... κατι αλλο δεν μπορούμε να κάνουμε


    Καλησπέρα...ναι τα άλλα ανοίγουνε!

    Edited once, last by siopato ().

  • αυτό ψάχνω , κάποια αναβάθμιση, στην ψηφιακή λένε...πέταξε τον , πάρε άλλον... δεν είναι εύκολο όταν τον έχεις δώσει σε ηλικιωμένο που ζεί με μια μικρή σύνταξη!

  • αν σου λένε να τον πέταξεις και να πάρεις άλλον... τοτε δεν μπορεις απο τον να παρεις αλλον ....

    συν οτι απομενουν 24 μερες για τα ΕΡΤ πριν τα κατεβασουν απο τον 3E οποτε το συνολικό κόστος θα σου ανεβει γιατι θελεις νεο πιατο για 39Ε ,lnb ,diseqc,βαση


    https://www.timeanddate.com/co…day=1&hour=0&min=0&sec=0#

  • καλησπερα ελληνόπουλα!καταρχήν ενα ευχάριστο να πω στην παρεα εδω!σας παρακολουθώ συχνά και με της πληροφορίες εδω εχω καταφέρει αρκετα πραγματα να λύσω σε σχεση με δορυφορικά θεματα .για τα καναλια στο eutelsat 3e μπορείτε να επιβεβαιώσετε ότι το το σημα στα ελληνικα καναλια δεν ειναι σταθερό;δηλαδή εχω σκαμπανεβάσματα σε σχεση με tο dB..με μεγαλη διάφορα.Μπορεί κάποιες μερες να ειναι σε μερικα καναλια στο 6dB και ταυτόχρονα σε αλλα να ειναι πιο χαμηλό.καπου καπου ειναι σχεδων ίδιο σε ολες της συχνότητες.εχω την wavefrontier t90 και εχω 6 δορυφόρους απο 39ε-0.8w.στους άλλους δορυφόρους δεν χάνει τόσο όπως στο 3e και ας εχει κακοκαιρία .τωρα μπαινουν τα καναλια της 3ε και 1.9 με ενα ματι...εχω δοκιμάσει με ενα ματι σε 3ε αλλα παρακολούθησα το ιδιο με τα dB... το είχα κεντρίσει σε 3ε αλλα πάλι τα ιδια....δεν ξερω εαν εχετε και εσεις τα ιδια με το dB....εαν μπορειτε να μου πείτε μηπως εχετε το ιδιο σκηνικό....Ευχαριστώ για της απαντήσεις.

  • Γεια σου πατριωτη,κατ' αρχάς απο ποια περιοχή,κάνεις Λήψη και με τι Δέκτη.;;;;;;;;;

    Αναφέρεις ,ότι εχεις wavefrontier t90 με 6 Δορυφόρους,και προφανώς κέντρο θα εχεις τους

    δυνατούς Astra 19.2°E-HotBird 13°E-Eutelsat 9°E-XXXXXX ,επισης πρέπει να ξέρεις,ότι η

    wavefrontier t90.εχει το ιδίωμα,να δουλευει στο κεντρο σαν 90εκ Κατπτρο,και όσο πάμε στα

    πλάγια δουλευει σαν 60εκ.......40εκ....κτλ...κτλ....

    Εδω στην δικη μου περιοχή ΝΑ Βαυαρία,μόνο με 85-90 εκ Κάτοπτρο και μάλιστα επωνυμο,και Οχι

    κάτι no name,εχουμε σταθερό Σήμα σχεδων σε όλες τις συχνοτητες του Eutelsat 3B.

    Επίσης για 6 δορυφόρους,προφανώς θα εχεις DiSEqC 8/1 ,που και αυτό ,αν δεν ειναι επωνυμο

    π.χ. SPAUN,AXIS.....εχουμε απώλειες Σηματος,καλο καλωδειο....LNB,παρεμβολές απο LTE ..κτλ..κτλ.

    Ποσωπικα λόγου χωρου,εχω την Fuba DAA 850 A ,πολύ καλό Κάτοπτρο με κέντρο τον Eutelsat 3B,

    με LNB OCTAGON Optima,παράκετρα Eutelsat 9°E- με LNB BEST Single HD3D 101,και τέλος παρακεντρα

    τον Thor 0.8 W με OCTAGON Optima Slim OSLO,όλα αυτά με διακποτη DiSEqC Spaun SAR 411 WSG.

    Αυτην την στιγμη,εδω χιονίζει,και εχω Σήμα στην 12734=9.2db ,12702=9.4db,12720=9.5db με Δέκτες

    της υπογραφης μου.

  • wavefrontier t90.εχει το ιδίωμα,να δουλευει στο κεντρο σαν 90εκ Κατπτρο,και όσο πάμε στα

    πλάγια δουλευει σαν 60εκ.......40εκ....κτλ...κτλ....



    να κανω μια μικρη διευκρινηση/διορθωση...,μια και δεν οριοθετεις το ποσο ειναι το κεντρο...

    αυτο που αναφερεις,συμβαινει κατα κανονα σε ενα συμβατικο κατοπτρο.

    το wave frontier, δουλευει στο κεντρο κατι παραπανω απο 90εκ (μια και η πραγματικη του διαμετρος στο υψος ειναι 1.10) ,

    22 και 22 μοιρες δεξια και αριστερα δουλευει ως 90εκ , και μετα απο αυτες τις μοιρες, αρχιζει μια ομαλη πτωση οπως την αναφερεις (και ισως και πιο αποτομη).

  • καλημερα σε ευχαριστώ για της πληροφορίες που με έδωσες.ακριβώς εχω κεντρο 19.2ε.ετσι οπως μου τα λες εχετε εκει σε σας κεντρο τον δορυφόρο 3ε που θα επρεπε να ηταν και σε μενα για να μπαίνει με φουλ σημα αυτος ο δορυφόρος.Επειδή θα εχουμε θεμα με τα ερτ σε λιγο καιρο επρεπε να βαλω κε το Hellas sat 39ε.για αυτο το λογο και για τα γερμανικα που χρειάζομαι την τ90 την έχω ρυθμίσει με την σελιδα του satlex.de.περιοχη μου ειναι ανατολικη ελβετια ,δεκτης ειναι ενας παλιος dream 8000 και εχω diseq 17/4 της centauri που ειναι κανονικα μονο για 4 δορυφορους.μου κανει εντύπωση οτι εχω το hellas sat 39 ε πολυ πλαγια σχεδων στο τελος και σε αυτα τα καναλια δεν μου χανει τοσο οταν εχει κακοκαιρια δηλαδή χιόνια καταιγίδες κτλ.(εχω 7 db στα ελληνικα) απο αριστερά εχω το thor που και αυτο το ματι καθετε σχεδων στο τέλος και εκει δεν χανει πολυ...Μαλλον πρεπει να τσεκαρω τα καλώδια.με καλο καιρό ειχα μεχρι και 7db σε κάποια κανάλια παρόλο που με αυτο το μάτι πιάνω και τα βουλγαρικα στο 1.9.δυλαδη και εδω να πω οτι το ματι δεν το εχω κεντρίσει στο 3ε.αλλα και σε καλο καιρο ανεβαίνει και κατεβαίνει το σημα. εαν δεν το εχετε παρατήσει σε σας ειμαι σίγουρος οτι δεν ειναι απο τον δορυφορο το πρόβλημα και θα θέλει να τσεκάρω καλώδια κτλ. για τους δορυφόρους που πιανω μέχρι στιγμής :39ε 19.2ε 13ε 9ε 3ε 1.9ε και 0.8w

  • το αυθεντικό WaveFrontier έχει σίγουρη ποιότητα κατασκευής για άλλα δεν ξέρω

    διαστάσεις 97x108cm με μεγάλη διάσταση το πλάτος (σαν ξαπλωμένο αυγό)


    ισχύει περισσότερο αυτό που είπε ο georgeflu ..... δεν πέφτει η απόδοσή του στα άκρα όπως των κοινών OffSet κατόπτρων

    λειτουργεί ως μεγαλύτερο από 1 ποιοτικό κάτοπτρο του ενός μέτρου

    αφενός δεν είναι 90αρι στο κέντρο όπως νομίζουν αρκετοί, αφετέρου δεν μπορεί να λάβει πλήρως ΚΑΙ 1west ταυτόχρονα ΚΑΙ 46east που βλέπω κάποιους να στήνουν με κέντρο 23,5........θα χάνει αρκετά κανάλια/δέσμες κλπ


    εξασθενεί στις άκρες +/- ως εξής στο περίπου:


    +/-10=>90+

    +/-15=>80

    +/-20=>65


    βάση δικής μου κλίμακας


    συγκριτικό t90 & t85 μπορείτε να δείτε στο pdf που αναρτώ


    panorama μπορώ να σου πω άνετα ότι τα CENTAURI diseqc είναι ποιοτικότατα! δεν ξέρω γιατί μένεις σε spaun - axis που χαμε παλιότερα

  • σωστός είσαι που πας με το satlex

    https://satlex.de/en/wavefront…&lo=-5.93&country_code=uk


    1) δοκίμασες να παίξεις & με το skew LNB του 3east??


    2) την τιμονιέρα πίσω στο t90 (skew dish) την έχεις ορίσει σωστά για κέντρο 19,2east?

    πχ για Αθήνα ο μαθημ. τύπος εύρεσης της κλίσης αυτής είναι:

    90°+ (+/- SAT) - 23,6°


    όπου SAT = o κεντρικός δορυφόρος (19,2e στη περίπτωσή σου)

    όπου 23,6° = true south για Αθήνα (εσύ βρες το δικό σου για εκεί)


    + θετικό πρόσημο είναι για EAST

    + αρνητικό πρόσημο είναι για WEST


    τέλος στο κάτοπτρο αυτό αν έχεις σωστή κατακόρυφο στο στύλο μπορείς να μετρήσεις και την κλίση της ύψωσης όπως δειχνει η φώτο

    υπάρχουν & Digital Protractor


    ==========================================================================================================


    τα αρνητικά στη περίπτωσή σου είναι:


    το tuner του δέκτη αυτού ΔΕΝ βοηθάει να μην τα χάνεις καθότι <ευαίσθητα>

    αν πας στις 16east κέντρο του t90 ή στις 13east θα χάσεις σίγουρα τις 39east (που θα πάνε τα ΕΡΤ τέλη Ιανουαρίου)

    λύση? να βάλεις 1 μικρό για 39east ξέχωρα αν έχεις χώρο

    ίσως & το diseqc 17/4 να έχεις απώλειες, συνεπώς στα οριακά πέφτεις κάτω από το κατώφλι λήψης :(

    για εναν δορυφόρο δλδ τον 39 δεν ξέρω αν αξίζει να παιδεύεσαι με κέντρο 19!!


    αρχικά δοκίμασε να βγάλεις το diseqc δίνοντας κατευθείαν από το LNB του 3east στον δέκτη & να δεις κανά 2 μέρες τι θα γίνει.....


    αν δεν μπορείς να αναβαθμίσεις την εγκατάσταση τότε θα σε προέτρεπα να πάρεις:

    => καλύτερο LNB

    => edision pro

    => καλύτερο καλώδιο


    καλημέρα

    Edited 2 times, last by spartans ().

  • καλησπέρα σε ευχαριστώ για της πληροφορίες.Κέντρο 19e έπρεπε να το βάλω όπως μου το είχε βγάλει το satlex. ξέρω οτι δεν μου συμφέρει να το εχω επειδη το 19e γενικά εχει δυνατό σημα... το skew μου το εβγαλε στην σελιδα με 96.το ρύθμισα λίγο πιο πανω απο την γραμμή που γράφει 95 πίσω στο πιατο.νομιζω ενταξει ειναι.για τον δέκτη σκέφτομαι να παρω το mio .αυτο που αναρωτιέμαι ειναι εαν οντως θα τα βάλουν σε multistream τα ερτ.ξερω οταν βγηκε η digea στην ελλαδα ειχαν δωσει στον πελατη εναν δεκτη για να πιανουν τα κανάλια της digea.τωρα εαν τα ερτ θα ειναι multistreamδεν θα χριαστουν πελατες της digea εναν καινουργιο δεκτη για να μπαίνουν τα multistream και να βλεπουν τα ερτ συν τα καναλια της digea; θα τσεκαρω και τα καλωδια που πανε στο diseqc και στο ματι μπας καπου εκει να ριναι το πρωβλημα.γενικα εχθες τσεκαρα τα κάθετα κανάλια σε διάφορους δορυφόρους και μου φαίνεται οτι εχουν λιγο πιο χαμηλό σημα με τα ορίζοντα κανάλια.σχεδόν 2db.δεν με ενοχλεί και πολύ επειδη έχω αρκετό καλο σημα >10db.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!