Digea & EΡΤ hellas sat 39°E

There are 1,629 replies in this Thread which was already clicked 227,924 times. The last Post () by magos21.

  • ξερω οταν βγηκε η digea στην ελλαδα ειχαν δωσει στον πελατη εναν δεκτη για να πιανουν τα κανάλια της digea.τωρα εαν τα ερτ θα ειναι multistreamδεν θα χριαστουν πελατες της digea εναν καινουργιο δεκτη για να μπαίνουν τα multistream και να βλεπουν τα ερτ συν τα καναλια της digea;

    αυτο,μαλλον δεν το ξερεις καλα...

    η digea ποτε δεν εδωσε δεκτη σε κανεναν, ποτε δεν προτεινε δεκτη σε κανεναν και ποτε δεν ειχε πελατες (μαλλον ειχε πελατη την ΕΡΤ,αλλα για αλλο λογο και με αλλο καθεστως).

    ασχετα αν καποιοι εκμεταλευτηκαν την ληψη των καναλιων και το ευκολο συστημα κωδικοποιησης, η μεταδοση αυτων των καναλιων,γινεται αποκλειστικα για την εξυπηρετηση των επιγειων πομπων της digea...

  • Εγο εχο με Τ90 καιντρο 23

    Απο 42 μεχρι 1 west δεν εχο προβλιμα

    Περιοχι Στουτγαρδι Γερμανιας

    ΛΟΓΙΚΟ

    είσαι κοντά στα beams των περισσότερων δορυφόρων :)


    όμως Ελλάδα η καλύτερη επιλογή είναι:


    κέντρο 9 & 10 east

    1west & 0,8west

    1,9east

    3,1east

    5east

    7east

    13east

    16east

    19east

    23east


    σε 1 t90 wf


    για να βγαίνουν όλα τα ελληνικού ενδιαφέροντος & όλα τα sports & τα αγγλόφωνα που είναι πολλά σε 1w, 5e, 23e!

    FTA, keys, cs


    για 39 βάζουμε extra κάτοπτρο! εξάλλου με μεγάλυτερο κάτοπτρο ειδικά για τις 39e μπορούμε να λάβουμε κι άλλα καλούδια :shocked2::quiet:

    γιατί αν βάλουμε ανατολικότερο κέντρο (πχ 16e ή 19e) για να βρει σήμα στον 39e θα χάνονται σίγουρα τα powervu του 1w

    ειδικά όσο πάμε νοτιότερα στην Ελλάδα που αναφέρομαι


    έχω δει να το βάζουν & 1w έως 46e τεχνικοί σε πελάτες βάζοντας από 10 έως 16 LNB φαρδιά & λεπτά μόνο & μονο για να τους πουν κοίτα έχεις τόσους πολλούς δορυφόρους

    μα το θέμα είναι & τι βλέπεις σε αυτούς τους δορυφόρους έτσι?;

    στη δική μου περίπτωση βολεύει η διάταξη αυτή καθώς γνωρίζω ελληνικά & αγγλικά

  • 1W εως 46Ε ,δυσκολο γιατι εισαι εξω απο τα ορια του πιατου.

    δευτερο πιατο ομως για 39Ε δεν χρειαζεται .στο δικο μου , 1W εως 42Ε (που ειναι μεσα στα ορια του πιατου), το σημα ειναι υπεραρκετο. ο 45Ε τωρα που ειναι οριακα εξω απο το τοξο,ερχεται οριακα,το ιδιο και ο 4W... (ομοιως και σε φιλαρακι στον πειραια...)

  • μια και γινεται κουβεντα για ευρος .

    ας πουμε με offset Gibertini 125 στην Αθηνα με κεντρο 19Ε που μπορει να φτασει Ε και W με ικανοποιητικα db για Ελληνικου ενδιαφεροντος καναλια???

    Αν το εχει κανει καποιος θα εχουν ενδιαφερον τα στοιχεια, εκτος και υπαρχουν καπου και εγω δεν τα εχω δει....

  • 1W εως 46Ε ,δυσκολο γιατι εισαι εξω απο τα ορια του πιατου.

    δευτερο πιατο ομως για 39Ε δεν χρειαζεται .στο δικο μου , 1W εως 42Ε (που ειναι μεσα στα ορια του πιατου), το σημα ειναι υπεραρκετο. ο 45Ε τωρα που ειναι οριακα εξω απο το τοξο,ερχεται οριακα,το ιδιο και ο 4W... (ομοιως και σε φιλαρακι στον πειραια...)

    Συμφωνώ απόλυτα με τον georgeflu, ακριβώς τα ίδια ισχύουν και στην δική μου εγκατάσταση του T90 στην Αθήνα.

    θα διαφωνήσω με το εξής πρακτικό επιχείρημα


    με ενδιαφέρει η σταθερή λήψη από 1west έως 23east με όλα τα ελληνικού ενδιαφέροντος

    συν τα feed 7e ή 10east (που ταυτόχρονα παίζει & 9east οτε Ζ)

    μέσα εκεί ειναι & τα digea 3east που είναι απαραίτητα σε όσους δεν τα λαμβάνουν από επίγεια (δεν γράφω ΕΡΤ γιατί σε λίγες μέρες σταματούν εκει)


    κι όταν λέω σταθερή εννοώ ότι ΑΘΗΝΑ αν βάλεις 16, 19 ή 23 για να πιάσεις 39east τότε δεν θα χεις στη βροχή,συννεφιά κλπ τα powervu στις 1west! τσεκάρετέ το όσο θέλετε το χω ψάξει

    ενώ με 1 ξέχωρο στις 39east θα βγάλεις φουλ & τα feed για όσους ξέρουν τι εννοώ


    ότι μπορεί να βγουν κανάλια βγαίνουν & από 1 west έως 46 east

    αλλά τι να τα κάνω

  • μια και γινεται κουβεντα για ευρος .

    ας πουμε με offset Gibertini 125 στην Αθηνα με κεντρο 19Ε που μπορει να φτασει Ε και W με ικανοποιητικα db για Ελληνικου ενδιαφεροντος καναλια???

    Αν το εχει κανει καποιος θα εχουν ενδιαφερον τα στοιχεια, εκτος και υπαρχουν καπου και εγω δεν τα εχω δει....

    Νομίζω ότι 1,25 Gibertini το κάνεις κινητό και τελειώνεις για να έχεις μέγιστη απολαβή από κάθε δορυφόρο. Σκέψου πόσα Lnb θα χρειαστείς και τον υπόλοιπο εξοπλισμό και θα δεις ότι θα σου έρθει μία η άλλη να το κάνεις κινητό. Με σταθερό θα πιάσεις 10-15 δορυφόρους με πολλά προβλήματα στα οριακά feed 7 & 10 ενώ με το κινητό θα φτάσεις από 45w μέχρι 75e το λιγότερο.

  • μια και γινεται κουβεντα για ευρος .

    ας πουμε με offset Gibertini 125 στην Αθηνα με κεντρο 19Ε που μπορει να φτασει Ε και W με ικανοποιητικα db για Ελληνικου ενδιαφεροντος καναλια???

    Αν το εχει κανει καποιος θα εχουν ενδιαφερον τα στοιχεια, εκτος και υπαρχουν καπου και εγω δεν τα εχω δει....

    Νομίζω ότι 1,25 Gibertini το κάνεις κινητό και τελειώνεις για να έχεις μέγιστη απολαβή από κάθε δορυφόρο. Σκέψου πόσα Lnb θα χρειαστείς και τον υπόλοιπο εξοπλισμό και θα δεις ότι θα σου έρθει μία η άλλη να το κάνεις κινητό. Με σταθερό θα πιάσεις 10-15 δορυφόρους με πολλά προβλήματα στα οριακά feed 7 & 10 ενώ με το κινητό θα φτάσεις από 45w μέχρι 75e το λιγότερο.

    ..εχω κινητο,

    απλα επειδη γινεται η συζητηση για ευρος, εκανα την ερωτηση στο Gibertini 125 με 19 κεντρο που μπορει να φτασει στις ακρες E & W ικανοποιητικα

    Αν το εχει δοκιμασει κανεις θα με ενδιεφεραι η απαντηση( οι ακρες δηλαδη)

  • επειδή το νήμα αναφέρεται σε digea 3east & ert 39east που θα ναι μόνο εκεί σε λίγες μερες & όχι για wave frontier t90 ας επανέλθω επί του θέματος για να με επαναφέρω στην τάξη :chuckle:


    η καλύτερη πιο οικονομική λύση για τα 2 (σχεδόν) ελεύθερα ελληνικά μπουκέτα είναι πάλι με κάτοπτρα. καλύτερη εννοώ για λήψη & σε δυσμενή καιρικά φαινόμενα

    γιατί τα μεγάλα κάτοπτρα (για ταυτόχρονη θεάση 3e & 39e) είναι ακριβά πολύ :(


    2 πιάτα ENGEL (103x95cm) ή Xtreme Europa (110x100cm) γύρω στα 55€ με 70€

    ΟΧΙ edision!


    σε diseqc & δέκτη ΝΑΙ edision

    https://www.skroutz.gr/c/243/a…html?keyphrase=diseqc+2x1

    με δέκτη edision PICCO S2 που έχει & wifi & cs δυνατότητες εκτός από keys 34€ είναι τσάμπα αν δεν έχουμε ήδη δέκτη

    https://www.skroutz.gr/s/14604…atspan&keyphrase=picco+s2


    να και βάσεις

    https://www.skroutz.gr/c/243/a…1%CF%86%CE%BF%CF%85%CF%82

    που βασικά επαρχιά αν έχεις φίλο σιδερά βρίσκεις & ποιοτικότερη με λίγα ευρά ;)


    καλώδιο προτιμώ πάντα το ελληνικό BIOKAL

    δεν χάνουμε & τίποτα να στηρίζουμε και δικά μας Brands...


    βύσματα προτιμήστε αυτά των 7mm με τη καλή κεφαλή

    https://www.skroutz.gr/s/88302…ctor-female-FFL0-7DL.html

    https://www.skroutz.gr/s/12679…ay-F-Connector-81018.html

    δεν σας <βγαίνουν τα δάκτυλα> να τα βάλετε & ξεβιδώνουν & με 1 κλειδάκι 11άρι


    https://www.ergo-tel.gr/product_info.php?products_id=38572

    για diseqc άνω των 8 θέσεων...

  • μπορεί να φτάσει αρκετά άκρη φίλε! σίγουρα βγάζει & 39e ERT & 1west powervu που ειναι τα δυσκολότερα....με κέντρο 19e που γράφεις

    αλλά θες βάσεις που δεν υπάρχουν Ελλάδα

    ή κάνεις πατέντες μόνος σου

    για feed ξένα όμως λήψη έχει δίκιο ο fiestastyle

    όπως έχω ξαναναναφέρει κι εγώ για ΑΘΛΗΤΙΚΑ και μόνο η επιλογή είναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ => ΚΙΝΗΤΟ μεγάλο γύρω στο 110 με 130cm!


    απλά ξεφύγαμε από το θέμα του νήματος εδώ μέσα

  • Γιαννη μου,καλοδεχουμενος οποτε θες,να δεις εν λειτουργεια το δικο μου wave frontier.

    το κεντρο μου ειναι στις 21 μοιρες (καθαρα λογω γεωγραφικου μηκους,ωστε να μην πειραξω την περιφορα).

    ο 1W (σε συχνοτητα powervu) ερχεται με

    ">


    ενω στο αλλο ακρο ο 42Ε

    ">


    (υπαρχει και 4W απο τη μια, και 45Ε απο την αλλη, αλλα λογω του οτι ειναι εκτος της εμβελειας του πιατου, η λήψη τους υπαρχει,αλλα ειναι οριακη.)


    ποτε δεν ειχα προβλημα σε φυσιολογικες βροχες, αλλα οταν ειχα προβλημα απο καταιγιδα, τοτε δεν επιανε 1W ουτε το 85αρι που εχω στην βεραντα σαν backup...


    εκει που εχω σοβαρο προβλημα, ειναι οτι δεν χωραει με κανεναν τροπο,η τετραπλετα 3Ε, 5Ε, 7Ε, 9Ε , οποτε και θυσιασα τον 7Ε...


    τα παραπανω (για τα ακρα) , απ οσο θυμαμαι,ισχυουν στο επακρο,και σε εταιρο wave frontier που περασα στον πειραια, αν θελει ο φιλος (ας μην πω εγω ποιος ειναι) ,απλα μπορει να το επιβεβαιωσει...

  • μα Γιώργο είσαι πιο Βόρεια λογικό!

    Αθήνα WaveFrontier έχω 9+10east μαζί όπως έχω αναφέρει

    & βγάζω με κόλπο 2e arena + 3e digea-ert μαζί, 5e powervu + viasat gr subs, 7e full

    ακριβώς επειδή είναι ΚΕΝΤΡΟ => 9,5east (θεωρητικό)

    το χει δει ο Θοδωρής

    για να χάσω 1w powervu ή 23e το δυσκολότερο dvb-s2 θα πρέπει να κάνει κατακλυσμό :bubble:


    σήμα βγάζουμε το ίδιο στο animal τώρα που κοίταξα

    υπενθυμίζω όμως ότι σε αυτά όσο πάμε νοτιότερα Ελλάδα <χάνεται> το σήμα...


    υπόψη ότι Αττική δεν χρειάζονται πουθενά τα ΕΡΤ 39east αφού λαμβάνονται από επίγεια ψηφιακή

    γι'αυτό και έχω πάντα COMBO sat+ter δέκτη!


    ΠΡΟΦΑΝΩΣ και το πάω με βάση τη σταθερότητα λήψης, δεν είπα ότι δεν λαμβάνονται αφού έχεις καλό χέρι κι εσύ :GMlinuxsat1:

  • καλησπερα και καλος σας βρηκα παιδια,ειμαι νεος στο φορου.

    ηθελα να ρωτησω τι χρειαζομαι για να βλεπω δορυφορικη digea (ειμαι Κρητη) και τι αναλυση εχουν τα καναλια?

    ευχαριστω.

  • θελεις ενα πιάτο του ενος μετρου στις 3° ανατολικα lnb και ενα δεκτη που να περνει τα κλειδια ,η αναλυση ειναι 704χ576

    για τα ερτ θα χρειαστείς δεύτερο πιατο στις 39Ε γιατι σε λιγες μερες φεγουν απο τις 3Ε

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!