Digea & EΡΤ hellas sat 39°E

There are 1,629 replies in this Thread which was already clicked 225,759 times. The last Post () by magos21.

  • μαλλον οχι...

    και αυτος ο δεκτης, δεν αναγνωριζει το κλειδωμα των καναλιων... μονο αν βγει νεο λογισμικο που να εχει fix...



    εν τω μεταξυ... (αν προλαβω να παιξω λιγο το σ/κ) αν μπορει καποιος φιλος με picco η piccolo/piccolino , αν θελει/μπορει

    -> διαγραφη των HD καναλιων, νεα σαρωση, δημιουργια backup λιστας καναλιων η και ολοκληρο το software και ας μου το ανεβασει εδω...

  • Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Συχνότητα έχω την καινούρια, 12738.

    Δυστυχώς δεν παίζει ούτε με 044C στον Alpha.

    Νομίζω ότι στο Video θέλει δεκαεξαδική τιμή, έβαλα και το 3110, αλλά δεν παίζει (και σε hex το έβαλα αλλά δεν).

    Σε άλλα keys που έχει περασμένα για άλλους provider, στο Video έχει δεκαεξαδικές τιμές, πχ 07DC.

    φιλος... μ@***κιτσα δικια μου... πιο πισω σου ειπα 044C, αλλα αυτο ηταν για τον alpha HD.


    για το απλο, βαλε στο sid 0C1C ...


  • Τι θες να κανεις? αφου βγηκε firmware για αυτους τους δεκτες για HD DIGEA και τα ρεστα


    piccollino_S2+T2C_v.1572

  • Ισχύει και για PICCOLO 3IN1 PLUS που δεν παιρνει updates πλεόν? Αν ναι να ανεβάσω εγώ μέσα στο ΣΚ.

  • komhsgr ... στραβομαρα, αν και μπηκα το πρωι ,δεν το προσεξα οτι εχει νεο αρχειο (εκδοση) ... απο βιασυνη... νομισα ειναι τα ιδια...


    scorpionfighter ... δεν ξερω αν το λογισμικο του εν λογω δεκτη, μπορει να ανοιξει με τα tools που εχω χρησιμοποιησει σε αλλους κατα καιρους..., αλλα αν θες ανεβασε το να το ριξω μια ματια, και αν εισαι τυχερος... μπορει να βρουμε και κατι.

  • ΒΑΛΤΕ ΑΥΤΑ ΣΤΟ oscam.dvbapi



    ΒΑΛΤΕ ΑΥΤΑ ΣΤΟ constant.cw



    ΒΑΛΤΕ ΑΥΤΑ ΣΤΟ SoftCam.Key

    Edited once, last by .:T3O:.: Τελευταία φορά την επόμενη φεύγεις ().

  • νομιζω μας τα ξαναεδωσες εδω Digea 3.1°e & EΡΤ 39°e και νομιζω κατι σου εγραψα αμεσως μετα, και εισαι παλι με το ιδιο λαθος...


    επισης, δεν βρισκω τον λογο του ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ λιγο τι γραφεται πιο πισω, και να ποσταρετε αερα οτι να ναι...

  • Αυτό με το all feeds key τι εξυπνάδα είναι ;;; Και το έχετε βάλει σε όλα τα fora ... Συν τοις άλλοις και με το priority στο caid 2610 (P: 2610:000000)

    Θα φταίμε μετά αν διαγράφουμε τα ποστ και μέλος για τις αναρτήσεις του

  • Kafao δοκιμασες με το sid που σου εγραψα πιο πανω?

    λοιποι φιλοι κυριως με τα picco picollo picollino, λυθηκε το θεμα?


    δεν απαντατε κατι, και δεν ξερουμε εαν λυθηκε το προβλημα σας...

  • Το πρόβλημα παραμένει στα HD κανάλια σε Piccolo 3in1 Plus CI με Firmware 2486. Είναι κρίμα να το πετάξουμε γιατί το απαξίωσε η Edision τόσο νωρίς.....:crying: . Αλλιώς ένας octagon ακόμα προς αγορά.....

    Edited once, last by Sakis70 ().

  • Kafao δοκιμασες με το sid που σου εγραψα πιο πανω?

    λοιποι φιλοι κυριως με τα picco picollo picollino, λυθηκε το θεμα?


    δεν απαντατε κατι, και δεν ξερουμε εαν λυθηκε το προβλημα σας...

    Καλημέρα, μόλις ήρθα στο γραφείο, είχα εξωτερικές δουλειές από την Παρασκευή και τον δέκτη τον έχω εδώ. Σε λίγο θα ξέρω.

    Εννοείτε πως θα απαντήσω, είναι το λιγότερο, αφού μπαίνει κάποιος στον κόπο να σου γράψει κάτι. Τουλάχιστον αν έχει και άλλος τέτοιο θέμα να ξέρουμε.


    Σχετικά με τα HD κανάλια που γράφτηκε παραπάνω. Για να καταλάβω, το θέμα είναι ότι δε στέλνει ο πάροχος το "flag" ότι το κανάλι είναι κλειδωμένο, ώστε να το καταλάβει ο δέκτης και να ενεργοποιήσει την αποκωδικοποίηση; Αν ναι, το ίδιο δεν συμβαίνει με την ΕΡΤ, που εκτός την Βουλή, όλα τα άλλα τα έχει με "flag" ξεκλείδωτα;




    Edit: Έχω καλά νέα, είδαμε φως, σε λίγο τα νεότερα!

    Edited 2 times, last by Kafao: νεότερα ().

  • ωραια...

    σχετικα με τα HD, ναι ακριβως αυτο ειναι το προβλημα... (με καποιους δεκτες ομως οπως πχ ο παλιος progressive εχει patch στο λογισμικο οπως φαινεται και το περναει...)

  • Τελικά βρήκα τι χρειάζεται για να παίξει ο δέκτης μου (Opticum HD X110TS).

    Λοιπόν, "georgeflu" αν δεν μου έγραφες ότι το σωστό SID για τον Alpha SD είναι 0C1C δεν θα το έφτιαχνα.


    Από το post #816, πήρα το αρχείο config.rar και από το SoftCam.Key πήρα τις τιμές για τα keys τις Digea, με βάση το 0C1C για τον

    Alpha που μου είπες και έπαιζε. Η τιμή για το κάθε κανάλι στο "Video" που θέλει, είναι το Video PID του καναλιού σε hex, για τον Alpha

    είναι 3110, οπότε σε hex είναι 0C26. Αλλά οι τιμές αυτές υπάρχουν στα keys που έχει μέσα το Softcam, οπότε γλίτωσα μία μετατροπή.

    Έτσι έφτιαξα όλα τα SD κανάλια τις Digea στις 3.0°E και παρακάτω είναι ο πίνακας με ότι χρειάζεται ο δέκτης για να δουλέψει.

    Πιθανώς αυτά να ταιριάζουν και σε άλλους δέκτες εκτός από τον Opticum που δοκίμαζα εγώ.


    Digea SD (3.0°E)

    CA ID SID Video Type Idx Key Data Channel

    2600 0C1C 0C26 Key16 00 11xxxxxxxxxxxx33 11xxxxxxxxxxxx33 Alpha

    2600 0C80 0C8A Key16 00 11xxxxxxxxxxxx33 11xxxxxxxxxxxx33 Skai

    2600 0CE4 0CEE Key16 00 11xxxxxxxxxxxx33 11xxxxxxxxxxxx33 ANT1

    2600 0D48 0D52 Key16 00 11xxxxxxxxxxxx33 11xxxxxxxxxxxx33 Open Beyond

    2600 0DAC 0DB6 Key16 00 11xxxxxxxxxxxx33 11xxxxxxxxxxxx33 Star

    2600 0E10 0E1A Key16 00 11xxxxxxxxxxxx33 11xxxxxxxxxxxx33 Mega

    2600 0E74 0E7E Key16 00 11xxxxxxxxxxxx33 11xxxxxxxxxxxx33 Macedonia TV


    Τώρα για τα HD.

    Υπάρχουν δέκτες που επειδή δεν βλέπουν το σήμα κωδικοποιημένου ("flag") στο κανάλι, δεν ενεργοποιούν την αποκωδικοποίηση και δεν παίζουν.

    Το ίδιο συμβαίνει και με την ΕΡΤ και τα ΕΡΤ1-2 από παλιά. Ο δικός μου ο δέκτης όμως έχει εικόνα σε όλα τα κανάλια της ΕΡΤ, οπότε αυτό το

    θέμα το έχουν λύσει. Άρα γιατί να μην παίζει και τα HD από την Digea.

    Ξεκινώ να φτιάχνω και τα keys για τa Digea HD. Από το post #952 πήρα τα SID των καναλιών, από τον δέκτη μου πήρα τα Video PID

    και τα έκανα hex, έβαλα τα σωστά keys, τα πέρασα και όλα άνοιξαν.

    Όλα τα SD όλα τα τα HD. Ακολουθεί ο πίνακας με ότι χρειάζεται ο δέκτης και για τα HD.


    Digea HD (3.0°E)

    CA ID SID Video Type Idx Key Data Channel

    2600 044C 0456 Key16 00 11xxxxxxxxxxxx33 11xxxxxxxxxxxx33 Alpha HD

    2600 04B0 04BA Key16 00 11xxxxxxxxxxxx33 11xxxxxxxxxxxx33 Skai HD

    2600 0514 051E Key16 00 11xxxxxxxxxxxx33 11xxxxxxxxxxxx33 ANT1 HD

    2600 0578 0582 Key16 00 11xxxxxxxxxxxx33 11xxxxxxxxxxxx33 Open Beyond HD

    2600 05DC 05E6 Key16 00 11xxxxxxxxxxxx33 11xxxxxxxxxxxx33 Star HD

    2600 0640 064A Key16 00 11xxxxxxxxxxxx33 11xxxxxxxxxxxx33 Mega HD

    2600 06A4 06AE Key16 00 11xxxxxxxxxxxx33 11xxxxxxxxxxxx33 Macedonia TV HD


    Ελπίζω να χρειαστούν και σε κάποιον άλλο τα παραπάνω και να βοηθήσουν πιθανώς και για κάποιο άλλο δέκτη.

    Ευχαριστώ για την βοήθεια και τον χρόνο όσων απάντησαν.




    Edit:

    Και τα αντίστοιχα για την ΕΡΤ στις 39°E

    CA ID SID Video Type Idx Key Data Channel

    2600 000A 008Α Key8 00 A1xxxxxxxxxxxxB1 A1xxxxxxxxxxxxB1 ERT 1

    2600 0028 008D Key8 00 A1xxxxxxxxxxxxB1 A1xxxxxxxxxxxxB1 ERT 1 HD

    2600 0014 008B Key8 00 A1xxxxxxxxxxxxB1 A1xxxxxxxxxxxxB1 ERT 2

    2600 0001 0080 Key8 00 A1xxxxxxxxxxxxB1 A1xxxxxxxxxxxxB1 ERT 2 HD

    2600 0002 0081 Key8 00 A1xxxxxxxxxxxxB1 A1xxxxxxxxxxxxB1 ERT 3 HD

    Edited 2 times, last by Kafao ().

  • Το πρόβλημα παραμένει στα HD κανάλια σε Piccolo 3in1 Plus CI με Firmware 2486. Είναι κρίμα να το πετάξουμε γιατί το απαξίωσε η Edision τόσο νωρίς.....:crying: . Αλλιώς ένας octagon ακόμα προς αγορά.....

    Δυστυχώς ούτε εγώ κατάφερά κάτι μέχρι τώρα με τον Piccolo 3in1 plus CI....

    To μόνο που κατάφερα ( και προς στιγμήν χάρηκα) ήταν μέσω του channel editor να αλλάξω τα κανάλια ώστε να φαίνονται κωδικοποιημένα και να

    τα ξαναφορτώσω στο δέκτη αλλά δούλεψαν μόνο για μια φορά το καθένα... Μόλις έκανες zapping το κλέιδωμα χανόταν και πάλι...

    Οπότε δεν έγινε κάτι ουσιαστικό....

    Επίσης σε επικοινωνία στο επίσημο forum της Edision μου επιβεβαίωσαν ότι δεν πρόκειται να βγούν ενημερώσεις για δέκτες μου δεν είναι πλέον στην παραγωγή.

  • Kαλησπερα!!Εχω ενα spiderbox HD 6000!!στο χωριο και θελω να ρωτησω αν ξερει καποιος αν με καποιο τροπο γινεται να δω φως στη DIGEA η να παει στα σκουπιδια ο δεκτης!!

  • ξεκαθαρα για πεταμα...

    εχω πρασσινο καδο στο μαγαζι, στειλε τον να μην ρυπαινουμε το περιβαλλον :laughing::laughing::laughing:



    σε καποια ξενη ιστοσελιδα ειδα αυτο...

    Code
    Go to Menu - Key Edit -Press OK - CAS Type --> BISS 
    -Press add (yellow button) 
    - add the frequency of the channel and then put the keys on the key data pressing OK 
    - then Exit -Save -OK - Save again -OK -Exit.
  • καλησπέρα ,έχω να μπω κάτι αιώνες στο linuxsat επειδή έβλεπα διάφορα περίεργα + ότι φύγανε και κάποια δυνατά μέλη πχ ο ΓΙΑΝΝΗΣ κτλ.πάμε τώρα στην ταμπακιέρα . όταν γίνεται promotion από εδώ μέσα για την εδισιον θα πρέπει και η ίδια εταιρεία να σέβεται και τους πελάτες μετά. όταν έβγαλε κάποιος δέκτες combo και διαφήμιζε την Eutelsat 3b ελληνικά κανάλια θα έπρεπε να κάνει μια ΑΝΑΜΑΣΗΣΗ για το flag fix όπως έκανε και στο μεγκα έστω και αν είχε καταργηθεί το προϊόν, αλλά δυστυχώς στην αγορά υπήρχε/υπαρχή με 5 χρόνια εγγύησή. σου λέει όμως πονηρά πάρε ΜΕΓΑΛΕ το piccollo S2+T2/C h.265 CI+ αντί για το piccollo 3in1 plus ci .... χαμένη βγαίνει στο τέλος γιατί ο πελάτης για κλειστού κωδικού πάντα θα πάει να πάρει ένα ΑΜΙΚΟ ΜΙΝΙ COMBO 4Κ Ultra HD S2X+T2C με τα ίδια λεφτά.

    όσο αναφορά πχ piccollo 3in1 plus ci αν βάλεις τα κλειδιά ΠΗΓΑΝΕ μετά στο menu και μετά πχ στα παιχνίδια η στο και καιρό η στο youtube και ξανά στο HD κανάλι .. θα παίξει απλά δυστυχώς άμα το αλλάξεις και πας στο επόμενό HD θέλει την ίδια διαδικασία.. και για όλα αυτά γιατί η εταιρία τα ανέφερα πιο πάνω τα γραπτά μένουν.....

  • Καλησπέρα παιδιά,

    μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με το προβλημα μου...????????

    εχω τον XTREND ET 9500 HD περασμενω image Open -pli 8.1 me oscam emu για να ανοιγουν τα καναλια...

    το προβλημα μου ειναι οταν παω στην digea 3.0 δορυφορο και otan επιλεγω ενα καναλι ανοιγει ,,,,αλλα οταν παω σε αλλο καναλι βγαζει μαυρο και θελει απανακινηση η oscam-emu... δεν επρεπε να παιζουν ολα..????

    εχω περασει τα κλειδια στο softcam.key και στο dvbapi.......

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!