περι SatDreamGr

There are 886 replies in this Thread which was already clicked 78,538 times. The last Post () by xristos1.

  • καλησπέρα σε ολους,εχω δεκτη dinobot4k+ γινετε να περασω satdream,openpli? δεν βρισκω κατι.ευχαριστω!

  • δυστυχως για εσενα,τιποτα απο τα 2.

    υπαρχει openatv ...

    georgeflu τελικά το openatv είναι για όλα τελευταία οι άλλοι τα παράτησαν

    τι θα βρείτε τώρα να κάνετε?

  • το openatv, καθε τι νεο που βγαινει, το ριχνει στην κατσαρολα με τα υπολοιπα και βγαζει image (δικαιωμα τους).


    εμεις απο τα παλια τα χρονια, πηγαιναμε πιο συντηριτικα. και για λογους χρονου, και για λογους χωρου, και για αλλους λογους,οπως το οτι για να βγαλουμε ενα image, θα πρεπει πρωτα να δοκιμαστει και να ειναι οκ...

  • μια μικρη ενημερωση προς τους φιλους που χρησιμοποιουν το SatDreamGr image...

    εαν προσπαθησετε να κανετε ενημερωση λογισμικου στον δεκτη σας και δειτε το πιο κατω μυνημα, απλα αγνοηστε το, και αυτο θα διορθωθει σε επομενη ενημερωση (αφορα μονο το SDG image)


  • Γενέθλια του SatDreamGr


    Σαν σήμερα, στις 1 Ιανουαρίου 2011, η ιστοσελίδα του SatDreamGr, άνοιγε τα φτερά της για να μπει στον διαδυκτιακό χώρο της Ελληνικής Δορυφορικής Κοινότητας και όχι μόνο.-

    Μετά από εννιά (9) χρόνια λειτουργίας σήμερα στο SatDreamGr υπάρχουν
    11.426 μέλη
    15.185 θέματα
    129.038 Μηνύματα


    Η ομάδα του SatDreamGr θελει να ευχαριστήσει όλους μαζί και τον καθένα σας ξεχωριστά, για την συμμετοχή σε αυτή την προσπάθειά, την εμπιστοσύνη με την οποία περιβάλλεται την ιστοσελίδα για την δορυφορική σας ενημέρωσή .-

    Σας Ευχαριστούμε - Η προσπάθεια συνεχίζεται


    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ SATDREAMGR


    images?q=tbn:ANd9GcQu8o9xUEHwV34dEcjhfbrEi_nsZ6PeeNfrD_Xnuq1tnU4towFaOQbirthday7ac81kx81je4.gifimages?q=tbn:ANd9GcQCxNvaSdLxViuHK91R2VgY2OtAeLwk3r4gxytW4yfT89EMj2Q1Kw
  • Γεια σε όλους και καλή χρονιά.

    Έχω τον Edision OS mini με το τελευταίο satdream image με όλα τα updates, έβαλα το openopera όπως διάβασα κάπου, γύρισα το πιάτο στις 39 έπιασα την ΕΡΤHD πάτησα το κόκκινο κουμπί από το remote και άνοιξε μετά από λίγο το menu του hbbtv αλλά ενώ η είκονα τής ERΤ ήταν φυσικά full screen όταν πάτησα το κόκκινο μίκρυνε και είναι σαν παράθυρο δηλαδή δεξιά και κάτω έχω μια αρκετά μεγάλη τρέσα μαύρη τι κάνω λάθος?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  • Για να βγήκε image για τον δέκτη, σημαίνει ότι επίκειται η ανακοίνωση της τιμής και η επίσημη κυκλοφορία του στην αγορά.

    Στη αναμονή, λοιπόν.

  • Έκανα τη τελευταία αναβάθμιση, με περασμένο το skin Proteus FHD (άσχετο αλλά το αναφέρω), και παρατηρώ ότι, δε βρίσκω που πήγε η ρύθμιση για την αλλαγή των σκίν και επίσης στα πρόσθετα μου βγάζει αυτό στην εικόνα που έχω παρακάτω. Να το διαγράψω το software manager, χρησιμεύει πουθενά?

  • φυσικα και χρησιμευει,στο να κανεις online ενημερωσεις..., επισης σου λεει οτι υπαρχει προβλημα με το εν λογω προσθετο (και αν δεις εχει εξαφανιστει απο το εν λογω μενου, οποτε δεν μπορεις να κανεις αναβαθμιση μεσα απο το menu.)


    δινεις με telnet μια μια τις πιο κατω εντολες


    Code
    opkg update 
    
    opkg upgrade
    
    reboot 

    λογικα θα στρωσει..

  • SatDreamGr images update 27-02-2020

    E2 Changes:

    OE Changes:


    Code
    8b7a343 Synced "menu.xml" with latest openpli changes
    ec6a668 greeknetradio: update recipe

    Upgrade from enigma2 : menu->setup->software managment->online update

  • Ο ένας δέκτης μου είναι ο vu+ solo se και από χθες ο δεύτερος δέκτης μου ο καινούργιος edision mio plu 4K και οι δύο με satdreamgr6 image και skin το glamour aura και στους δύο.

    Όταν πάω να κάνω έλεγχο δικτύου μέσα από το μενού είτε του ενός, είτε του άλλου δέκτη, ο δέκτης κρασάρει, βγάζει πράσινη οθόνη και έλεγχος δεν γίνεται. Όταν αλλάζω skin και βάζω το satdreamgr-HD-TransBA, δεν υπάρχει κρασάρισμα και πράσινη οθόνη και ο έλεγχος δικτύου γίνεται κανονικά.

    Στα crash.log αρχεία, τα οποία παραθέτω αμέσως, διαβάζω για ανάγκη επικοινωνίας με τον δημιουργό του glamour aura.

  • δεν ειδα τα logs, αλλα μαλλον εχεις κανει μονος σου και την διαγνωση. αφου με το skin του image ειναι ok και με το glamour εχεις προβλημα και στους 2 δεκτες, λογικα καποια αλλαγη ειναι την οποια θα πρεπει να δει/κανει και στο skin ο Ηλιας (δημιουργος του image) , η ισως και να την εχει ηδη κανει, και απλα να χρειαζεται καποια ενημερωση...

  • Code
    skin.SkinError: [Skin] {GlamourAuraFHD/skin.xml}: Pixmap file 'GlamourAuraFHD/menu/lan-seloff.png' not found!  Please contact the skin's author!

    δε βρισκει αυτο το .png στη διαδρομη...

  • εκανα μια ενημερωση στον Ηλια στο github για το προβλημα, και το διορθωσε αμεσα.

    τωρα... αν καποιος βιαζεται πολυ η το χρειαζεται αμεσα, το κατεβαζει απο το giτhub και το κανει επανεγκατασταη.


    διαφορετικα, μεσα απο το SDG στην επομενη ενημερωση (τις επομενες ημερες ) θα ερθει και το fix...

  • Άμεσα αντανακλαστικά, μπράβο στην ομάδα του satdreamgr και ειδικά στον δημιουργό του glamour aura.

    Μια απορία:

    Εδώ και κάποιες εβδομάδες υπάρχει στα images για κατέβασμα μια καινούργια (images 8), στην οποία μέχρι στιγμής δεν υπάρχει κάτι διαθέσιμο. Όταν θα υπάρξει, να περιμένουμε και κάποια επεξηγηματική ενημέρωση, υποθέτω.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!