περι SatDreamGr

There are 891 replies in this Thread which was already clicked 78,954 times. The last Post () by senos.

  • Παρακαλώ τους mods, επειδή η παρέμβασή μου ήταν εκτός θέματος στο παρόν νήμα, να την μεταφέρουν μαζί με τις ΠΟΛΥ χρήσιμες απαντήσεις, όπου νομίζουν, στο "Ερωτήσεις - Απαντήσεις" ας πούμε.

  • OpenPLi Enigma2 crash log


    crashdate=Ξ¤ΟΞΉ Φεβ 8 12:22:10 2022

    compiledate=Feb 6 2022

    skin=Default Skin

    sourcedate=2022-02-06

    branch=python3

    rev=317eed9

    component=enigma2, signal


    stbmodel=osmio4k

    stbmodel=dm8000

    kernelcmdline=root=/dev/mmcblk1p9 rootfstype=ext4 rootwait mitigations=off

    nimsockets=NIM Socket 0:

    imageissue=satdreamgr 10 %h



    REMOVE Peer osmio4k

    REMOVE Peer osmio4k

    REMOVE Peer osmio4k

    PC: b66386d8

    Fault Address: 00000004

    Error Code: 519

    Backtrace:

    /usr/bin/enigma2(_Z17handleFatalSignaliP9siginfo_tPv) [0x757E4]

    /lib/libc.so.6(__default_rt_sa_restorer) [0xB616A0F0]

    -------FATAL SIGNAL 11



    dmesg


    <4>FAT-fs (mmcblk1p1): Volume was not properly unmounted. Some data may be corrupt. Please run fsck.

    το κανει σε μπουκετο

  • το εχω δει αυτο το σφαλμα, στο greekstreamtv στο star, πριν απο 7-8 βραδια (αργα) ...

    τα "βαρια πιστολια" του team , ανακαλυψαν οτι

    Code
    Signal 11 (SIGSEGV, also known as segmentation violation) means that the program accessed a memory location that was not assigned to it.


    την επομενη μερα που του εστησα "καραουλι" για να το τσακωσω, σταματησε να το κανει...


    το εχεις σταθερα σε καποιο "κοινο" καναλι??? γιατι αν ειναι απο καμια "περιεργη" πηγη..., δυσκολευει το πραμα...

  • Καλησπέρα παιδιά, ερώτηση:

    Έχει μόνο cccam 2.3.2 στα feed η έχω τυφλωθεί? Νομίζω έχει βγει μέχρι 2-3 9 που θεωρητικά διορθώνει κάποια θέματα και παίζουν και τα Γερμανικά...

    (Έτσι κι αλλιώς χρησιμοποιώ oscam-emu) Αλλά κάπου διάβασα ότι για τον δέκτη μου sf8008 SDGR 8,έχει πρόβλημα με συγκεκριμένες συχνότητες και κωδικοποίησεις.

    Όπως το πολωνικό NC+ canal+ στον 13e και έλεγα μήπως δοκίμαζα και με cccam αλλά με το 2.3.2 δεν φαίνεται να δουλεύει ούτε καν για τα Γερμανικά.


    Επίσης συμβουλεύετε να αφήσω όπως είναι defaults όλα τα αρχεία από τον oscam emu στο folder configs και απλά να προσθέσω το server file?


    Ευχαριστώ.

  • το cccam, ειναι ενα emu κλειστου κωδικα, που εχει κοψει υποσηριξη εδω και παρα πολυ καιρο.


    η εκδοση 2.32 ειναι η τελευταια ας πουμε πιο επισημη. οι αλλες, ειναι διαφορα fix απο τριτους.


    σχετικα με αυτο που αναφερεις... προσωπικα δε θυμαμαι κατι να παζει σε cccam και οχι σε oscam... το αντιθετο μαλιστα...

  • το cccam, ειναι ενα emu κλειστου κωδικα, που εχει κοψει υποσηριξη εδω και παρα πολυ καιρο.


    η εκδοση 2.32 ειναι η τελευταια ας πουμε πιο επισημη. οι αλλες, ειναι διαφορα fix απο τριτους.


    σχετικα με αυτο που αναφερεις... προσωπικα δε θυμαμαι κατι να παζει σε cccam και οχι σε oscam... το αντιθετο μαλιστα...

    Κάπου διάβασα ότι το συγκεκριμένο μηχάνημα με oscam έχει θέμα με την κωδικοποίηση nagra νομίζω σε συγκεκριμένες συχνότητες. Αλλά επειδή γενικώς ψάχνω διάφορα τώρα που μόλις το πήρα για να μαθαίνω μπορεί να κατάλαβα κάτι λάθος και δεν μπορώ να ξαναβρώ το post.

    Θα δοκιμάσω και με το 2.3.9R6 από περιέργεια. Μπορεί να φταίει και ο σερβιτόρος μου.

    Ευχαριστώ πάντως.

    Θα συνεχίζω να πρήζω :)

  • georgeflu καλησπέρα μήπως μπορούμε το SatDreamGR 10 για vu zero ή solo2 μιας και δεν έχω 4k ή είναι πολύ νωρίς? Απλά γιατί έχω δοκιμάσει το OpenAtv, το OpenBlackHole και το Pli...από αυτά το καλύτερο μέχρι τώρα είναι το OBH έχει και αυτό τα θεματάκια του όμως.. Ευχαριστώ.

  • vrasidas το sdg10 ειναι ακομα σε πειραματικο σταδιο. για να εχουμε λιγο ελεγχομενη κατασταση, εχουμε μικρη βαση δεκτων. οταν περασουμε σε κατι πιο σταθερο, θα υπαρξει image και για αλλους δεκτες...


    bountyhunter21 αν σου κανει κανονικα boot το sdg μεσω του recovery menu... τοτε μαλλον ολα ειναι οκ.

    το multiboot menu σε ολα τα image, ειναι μεσα στο menu τερματισμου... (αν δεν ειναι εκει... θελει λιγο πιο αναλυτικα ψαξιμο το τι γινεται)

  • να ενημερωσω οτι στη λιστα με τους δεκτες για τους οποιους υπαρχει διαθεσημο test image sdg10, εχουν προστεθει και οι δεκτες HD51 (mut@nt -ax κλπ)

  • Καλημέρα και καλή σαρακοστή.

    Θέλησα να αλλάξω την mac address στον octagon sf8008 (sdgr8) και πέρασα το change-mac-address_e2_all.ipk του MasterG (THREAD How to change the mac address on an Enigma2 receiver).

    Ο δέκτης έκανε αμέσως επανεκκίνηση και από τότε δεν μπαίνει στο δίκτυο.

    Δηλαδή στις ρυθμίσεις προσαρμογέα δικτύου του βάζω "χρήση διεπαφής - ΝΑΙ", αποθηκεύω τη ρύθμιση, αλλά δεν την κρατάει με τίποτα.

    Στα άλλα image που έχω στον δέκτη δηλ. openpli8.1 και openatv6.4, μπαίνει κανονικά στο δίκτυο.

    Υπάρχει κάτι για να διορθωθεί το πρόβλημα, ή πρέπει να ξαναφλασάρω το image από στικάκι;

    Ευχαριστώ

  • Ξαναφλασαρε απο την αρχη και κανε τα παρακατω....

    Κανε open with to .sh με Notepad και βαλε την mac που θελεις atr 777

    Και ξεκινησε με το readme....

    Eιναι υποθεση telnet....

    και general reboot

    -----

    Ειναι δικη μου πατεντα και παντα πιανει

  • αν μπορεις να μπεις στο δικτυο απο ασυρματη... να δουμε τι εχει γινει (γιατι καπου σε καποιο θεμα το ειχα δει, και υπηρχε μια # σε μια εντολη και δεν ενεργοποιουσε ξανα την ethernet). RE: How to change the mac address on an Enigma2 Receiver


    για να γλυτωσεις λοιπον το φλασαρισμα, αν μπορεις να μπεις απο wifi, πας στο etc/network/if-pre-up.d κανεις επεξεργασια το αρχειο που ειναι μεσα, σβηνεις την κοκκινη διαιση (και μια τελευταια γραμμη που δεν την εχω εδω, αλλα δεν εχει σχεση με δορυφορικη) , βαζεις και την mac που θελεις

    #!/bin/sh

    ifconfig eth0 down

    ifconfig eth0 hw ether 00:1D:EC:00:2E:CF

    #ifconfig eth0 up


    και στο reboot θα πρεπει να ειναι οκ... (ξαναενεργοποιεις φυσικα το ethernet network).

    επισης... με το πιο πανω,η αλλαγμενη mac θα υπαρχει μονο για συνδεση με ethernet.

  • Την είδα την παρατήρησή σου σχετικά με τη δίεση στο ξενόγλωσσο νήμα, που αναφέρεις, αλλά ο δέκτης έκανε αμέσως επανεκκίνηση και δεν μπορούσα να το προλάβω.

    Σε αυτή τη γραμμή

    ifconfig eth0 hw ether 00:1D:EC:00:2E:CF

    βάζω τη νέα MAC, αντικαθιστώντας τα κόκκινα;

    Ευχαριστώ πολύ.

  • Δυστυχώς με την ασύρματη σύνδεση δεν περπατάει το πράγμα.

    Δεν μπορεί να πάρει διεύθυνση στο δίκτυο ο δέκτης, είτε με DHCP, είτε χωρίς.

  • τον εχεις ξανασυνδεσει στο παρελθον με ασυρματο? (για να δουμε αν ειναι και αυτο "κομμενο" , η αν κατι στις ρυθμισεις...)

  • ok...

    τοτε μια περιπτωση ειναι να το ψαχουλεψουμε, μηπως και βρουμε ακρη να συνδεθει με wifi,


    δευτερη περιπτωση (παει που παει για reflash) , με τον "διαχειριστη αρχειων" μεσα απο το panel+ , πας στο etc/network/if-pre-up.d και μεσα θα πρεπει να υπαρχει ενα "nfsroot" και ενα "wpa-supplicant" . αν υπαρχει αλλο αρχειο μεσα (καποιο "cm"), κανε το διαγραφη και reboot...(και βλεπουμε).


    διαλεγεις και το παμε...

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!