περι SatDreamGr

There are 886 replies in this Thread which was already clicked 78,480 times. The last Post () by xristos1.

  • Καλή και ευπρόσδεκτη η πρότασή σου, αλλά πως να πάω εκεί που υποδεικνύεις, ενώ δεν μπορώ να έχω δικτυακή σύνδεση, μέσω laptop, με τον δέκτη μου;

  • Δεν έχω λόγια να σας ευχαριστήσω.

    Με γλιτώσατε από ξαναφλασάρισμα.

    Η επιτομή της αλληλοβοήθειας.

    Να είστε καλά, παλιοί, άξιοι και δοκιμασμένοι (georgeflu) και νέοι στην παρέα (bountyhunter21).

  • υπεροχα...


    τωρα στο θεμα σου... καλο ειναι αρχικα να κανεις ενα backup το image να υπαρχει...


    μετα, μπορεις να κανεις χρηση του τροπου που σου εδωσε ο lex (που προσωπικα και εμπιστευομαι οτι δουλευει)


    η σε πιο απλο τροπο (ηρθα σπιτι και ειδα τι ειχα κανει εγω σε μια περιπτωση που ειχα)


    στο etc/network/ ανοιγεις το αρχειο "interfaces" και προσθετεις απο κατω την τελευταια γραμμη


    Code
    auto eth0
    iface eth0 inet static
        address 192.168.1.**
        netmask 255.255.255.0
        gateway 192.168.*.***
            pre-up ifconfig eth0 hw ether 00:10:ΧΧ:ΧΧ:ΧΧ:ΧΧ

    (οπου Χ , βαζεις τα νουμερα που θελεις.

    να θυμησω οτι η νεα mac θα ισχυει μονο για χρηση ethernet

    και επισης εδω δεν υπαρχει το "διαγραφω κατι" αν παει κατι λαθος (εδω παντως δεν πηγε καμια φορα-χωρις κατι προχωρημενο)

  • μμμ, ναι υπαρχουν και αυτες...


    μια περιπτωση ειναι καποια "συνδρομη" η καποιο πειρα(γ)μα σχετικα με , που απαιτει κατι τετοιο.

    αλλη... σε περιπτωση δεκτη κλωνου (η demo) , υπαρχει περιπτωση να εχουν ολοι ιδια mac address. αν υπαρχουν 2+ στο ιδιο δικτυο, θα υπαρξει θεμα...

  • Giasas agorasa simera OCTAGON SF8008 4K ke thathela na dokimaso to sadtreamgr 10 ean iparhi.


    Γειά σας αγόρασα σήμερα octagon sf8008 4K και θα ήθελα να δοκιμάσω το satdreamgr 10 εαν υπάρχει

    Edited once, last by georgeflu: edit by mod: greekglish to greek ().

  • θα συμφωνησω με τον προλαλησαντα... και επισης, αναφερεται στους κανονες της Ελληνικης κοινοτητας ...



    το image... σε ενα λεπτο εχεις προσωπικο μηνυμα...

  • Edision mio+ 4K και sdgr8.

    Είχα εγκαταστήσει σε στικάκι το skin GlamourAuraFHD. Χρειάστηκε να αλλάξω το στικάκι. Προσπαθώ να ξανακατεβάσω το skin, ώστε μετά να το περάσω στο νέο στικάκι. Το βρίσκω στά πρόσθετα στο feed του image, το πατάω να εγκατασταθεί και παίρνω το μήνυμα:

    "Πρόοδος εκτέλεσης:

    No packages installed or removed.

    Η εκτέλεση ολοκληρώθηκε!!

    Πιέστε OK ή Exit για ματαίωση"

    Το skin δεν είναι διαθέσιμο για εγκατάσταση, όσες φορές και αν επαναλάβω τη διαδικασία.

    Υπάρχει κάποια λύση, πχ αν το skin είναι διαθέσιμο σε .ipk ή μπορεί να γίνει η δουλειά με κάποια εντολή μέσω telnet;

    Ευχαριστώ.

  • πρασσινο /κοκκινο/skin και δες αν εχει εκει ιχνος , και κανε απεγκατασταση.

    κανε reboot και μετα ξαναδοκιμασε να το εγκαταστησεις.


    αν παλι δεν... δοκιμασε να εγκαταστησεις το πιο κατω .ipk


    αλλα για ποιο λογο το περνας στο στικακι??? σε αυτον τον δεκτη, απο χωρο δεν εχουμε προβλημα...

  • Σχετικά με το στικάκι, μου είχε μείνει από τον προηγούμενο δέκτη μου (vu+ solo se), που είχε μεγάλο πρόβλημα χώρου.

    Τώρα

    Πράσινο/κόκκινο/skin κανένα ίχνος, άρα δεν απεγκατέστησα τίποτε.

    Εγκατέστησα το .ipk, αλλά τζίφος.

    Η απάντηση είναι ίδια

    "Πρόοδος εκτέλεσης:

    No packages installed or removed.

    Η εκτέλεση ολοκληρώθηκε!!

    Πιέστε OK ή Exit για ματαίωση"

  • βαλε το .ipk στο /tmp και...


    απο telnet

    Code
    cd /tmp
    opkg install *.ipk --force-reinstall

    και δες τι γινεται... (τσεκαρεις και οτι δεν υπαρχει αλλο .ipk στο /tmp , αν και σε reboot διαγραφονται απο εκει)

  • Καλησπερα Γιωργο. Ευχαριστω πολυ για το image, αλλα εχω ενα προβλημα . Βαζω το image αλλα δεν κανει boot. Κανω κατι λαθος ?

  • για να σου πω αν κανεις κατι λαθος... θα πρεπει να ξερω τι κανεις... (και επισης τι εχεις ηδη πανω στον δεκτη).

    εγω εχω στην flash sdg8 και σε multiboot 10αρι χωρις προβλημα, απο αναφορες παιδιων, και με openatv 6.4 και μετα και παλι σε multiboot το 10αρι ειναι οκ...

  • Δεν εχω κανενα αλλο image το εβαλα μονο του αυτο που μου εστειλες οχι το multiboot. Το αποσυμπιεσα φαινεται οτι το παιρνει κανονικα αλλα δεν κανει doot.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!