περι SatDreamGr

There are 886 replies in this Thread which was already clicked 76,992 times. The last Post () by xristos1.

  • Μία χαρά λειτουργεί και πάλι :)

    Ερώτηση: υπάρχει καμία περίπτωση έστω και ελάχιστη να ξαναπαίξει ο ΑΝΤ1 με κάποιον τρόπο?

    Υποθέτω έχει να κάνει με το ANT1 plus απλά αναρωτιομουν.

  • Καλησπέρα παιδιά μία ερώτηση και βοήθεια γιατί έχω λίγο τρελαθεί.

    Έχω octagon sf8008 me satdreamgr8.

    Μέχρι τώρα είχα ρυθμίσει και το λειτουργώ με καλώδιο Ethernet lan.

    Σήμερα προσπαθώ να το βάλω με wifi και ενώ πάω στις ρυθμίσεις του δικτύου δεν μου έχει πουθενά επιλογή να προσθέσω wifi wlan δίκτυο.

    Στο openatv 6.4 που δοκίμασα στις ρυθμίσεις δικτύου μου δίνει αυτή τη δυνατότητα και το συνδέω κανονικά.

    Ευχαριστώ

  • Περίεργο! Στον δικό μου (μοντέλο combo) πάω Ρυθμίσεις>Σύστημα>Προχωρημένες ρυθμίσεις>Επιλογή προσαρμογέα δικτύου

    και εκεί επιλέγω Σύνδεση WLAN και μετά Ρυθμίσεις προσαρμογέα δικτύου>Χρήση διεπαφής (ενεργοποίηση)>ΟΚ

    Τέλος πάω στην Ανίχνευση ασύρματων δικτύων και επιλέγω το δίκτυο που θέλω και συμπληρώνω τον κωδικό του.

    octagon sf8008 4K combo

  • Και εγώ έτσι ήμουν προχτές με τις ρυθμίσεις.

    Ισχύει αυτό που γράφει ο φίλος πιο πάνω.

    Κάπου γράφει "κρυφό δίκτυο" ,και πρέπει να επιλέξεις ναι για να σου εμφανίσει αυτές τις επιλογές.

  • Ευχαριστώ παιδιά αλλά είναι πραγματικά κουλό.

    Θυμάμαι και εγώ ότι το έβλεπα κανονικά παλιά σήμερα ξανά εγκατέστησα το satdreamgr8 me online εγκατάσταση και μου βγάζει το πρόβλημα που περιέγραψα. Δεν ξέρω άμα έχει πάρει κάποιο μικρό update τελευταία και έχει αλλάξει κάτι... Θα προσπαθήσω να βρω την ρύθμιση με το κρυφό δίκτυο.


    Το μοντέλο μου είναι sf8008 TWIN sat αλλά δεν νομίζω να παίζει ρόλο.


    Edit: greekgreek μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις πού είναι αυτή η ρύθμιση εμφάνιση κρυφού δικτύου γιατί πραγματικά έχω τρελαθεί.

    Έχω φάει τον τόπο και από τις ρυθμίσεις δικτύου όταν το πατάω αντί να μου ανοίξει τις 2 επιλογές wlan και lan για να μπω μέσα και μετά να το ρυθμίσω μου μπαίνει κατευθείαν στο μενού της lan.

  • Πιστεύω ότι παίζει ρόλο το μοντελο (ίσως λείπει κάποιος driver απο το δικό σου).

    Δοκίμασες σε openatv image αν δείχνει και wlan και σκέτο lan?

    octagon sf8008 4K combo

  • Δεν λείπει driver.

    Ο δέκτης δεν είναι δικός μου τον πήρα από το ίδιο μαγαζί με τον δικό μου για να το σετάρω και είναι ο twin. Είναι ο τρίτος που σετάρω με την ίδια διαδικασία.

    Με το που το πήρα έκανα τα εξής:

    Flash Recovery image μέσο usb Το openatv 6.4 latest build. (όλα λειτουργούν άψογα εδώ)

    Μετά μέσω network upgrade πέρασα το sdgr8 miltiboot sto 2ο slot. Όλα λειτουργούν καλά αλλά είναι σαν να μην αναγνωρίζει ότι το μηχάνημα έχει δυνατότητα wlan. Το φλαςάρα ακόμη και στο sloτ 3. Τίποτα.

    Μετά δοκίμασα 2 αλλά image εγκατάσταση μέσω δικτύου σε multiboot (open pli 8.2 και bh.5) μία χαρά λειτουργεί.

    Και είναι περίεργο γιατί έχω σετάρει τρία μηχανήματα με αυτόν τον τρόπο και στα άλλα (όπως και στο δικό μου) παίζει κανονικά.

    Σε αυτό αρνείται να αναγνωρίσει ότι το μηχάνημα έχει δυνατότητα wlan.

    Περίεργο διότι μιλάμε για ακριβώς τα ίδια μοντέλα αγορασμένα από το ίδιο κατάστημα με διάφορα μερικών μηνών και από ότι γνωρίζω τους τελευταίους 10 μήνες δεν νομίζω ότι έχει αλλάξει κάτι με το recovery μενού ή τους drivers του μηχανήματος.

    Ίσως κάποια από τα παιδιά από το development να μας πουν τι γίνεται.

    Το ξέρω ότι μία λύση ίσως είναι να φλασάρω recovery image το sdgr8 και να δω πώς πάει.

    (Βέβαια σε κανένα από τα προηγούμενα δύο δεν το είχα κάνει, είχα πλασάρει αρχικό image recovery openatv 6.4)

    Αλλά πραγματικά το σεταρα δύο φορές από την αρχή και το έδωσα τελικά στον θείο μου το μηχάνημα.

    Απλά για το γαμωτο το γιατί τρελάθηκα και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί.

    Σας ευχαριστώ παιδιά

  • κι εγω δεν εχω συνανατησει κατι παρομοιο...


    μπορεις να δοκιμασεις να βαλεις καποιο παλαιοτερης ημερομηνιας image και μετα να δοκιμασεις ενα online update...

  • Στην ανίχνευση ασύρματων δικτύων επιλέγεις το δίκτυο που θέλεις και μετά χρήση διεπαφής (ενεργοποίηση).

    Τότε σου εμφανίζει το "κρυφό δίκτυο" που κάνεις (ενεργοποίηση).

    Πιο κάτω στο κωδικοποίηση με το δεξί βελάκι επιλέγεις WPA/WPA2 και πιο κάτω βάζεις τον κωδικό.

  • Ευχαριστώ φίλε μου greekgreek αλλά το θέμα είναι πολύ πιο πολύπλοκο. Με τo satdreamgr8 ο δέκτης συμπεριφέρεται λες και δεν έχει καν wlan δυνατότητα. Ενώ με τρία αλλά image που δοκίμασα όλα είναι κανονικά.


    georgeflu ευχαριστώ και ερώτηση: άμα κατεβάσω μία παλιά έκδοση multiboot μπορώ να το κάνω εγκατάσταση μέσο USB απλά αντιγράφοντας στο root του USB τα 3 αρχεία που περιέχει η πρέπει να κάνω αποσυμπίεση το αρχείο rootfsxxx.zip? Γιατί δοκίμασα και κάτι τέτοιο αλλά μου λέει πως δεν βρέθηκε κάποιο image όταν πάω να το κάνω από το recovery μενού εγκατάσταση multiboot image μέσω του USB. Γιατί ειλικρινά τον έχω στήσει τόσες φορές έχει ήδη δύο image σεταρισμενα πάνω και θα είναι όλοκληρη διαδικασία άμα είναι να περάσω recovery image και διαγραφούν όλα.

    Πραγματικά είναι κουλό με δεδομένο ότι σε όλα τα άλλα image Όλα παίζουν κανονικά.

    Εκτός εάν το τελευταίο recovery image you openatv 6.4 έχει κάποια αναβαθμισμένα drivers που δεν είναι συμβατά μόνο με το sdgr8?

    Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω.

  • Είχα κάνει και εγώ αυτήν τη διαδικασία σε δυο δέκτες και δεν μπορούσα να βγάλω άκρη, τελικά είχαν πρόβλημα και οι δυο δέκτες.

    Κάποια προβλήματα είχα και εγώ βάζοντας το openatv και miltiboot sdgr8 & 10 και open pli 8.2.

    Για να είμαι σίγουρος τα έσβησα όλα και στον ένα δέκτη έχω μόνο το sdgr8 και στον άλλο έβαλα μόνο το open pli 8.2( τον τρίτο τον πήγα στο σέρβις).

    Στο openatv 6.4 είχα διαφορετική συμπεριφορά ανάλογα πια αναβάθμιση έβαζα, κοίταξε το(για αυτό και τα έσβησα όλα).

    Και δοκίμασε και το sdgr10 μήπως σε αυτό δεν βγάζει πρόβλημα.

  • υπαρχει περιπτωση σε καποιο οποιοδηποτε build καποιο πακετο να μην εχει δημιουργηθει σωστα (πιθανον στο τελευταιο να φταιει κατι στον driver το wlan chip του sf...) .

    οπως ειναι συμπιεσμενο το αρχειο, περασε το μεσα στο /hdd (usb stick) του δεκτη σου.

    μετα μεσα απο το image που τρεχεις, στην αντιστοιχη διαδρομη, πας και επιλεγεις να το κανεις εγκατασταση (openatv το εχει καπου σαν "εγκατασταση στο φτερο")... επιλεγεις το "downloaded images" και αντιστοιχα επιλεγεις slot κλπ. μην επιλεξεις ομως κατα το boot, να κανει επαναφορα settings.

  • καλησπερα. εχω κανει ερωτηση και στην ενοτητα "ερωτησεις- απαντησεις" αλλα θα κανω και εδω.

    εχω εγκαταστησει το satdreamgr 10 σε osmega αλλα δεν μου κανει backup με το backup suite απο τα προσθετα. υπαρχει αλλος τροπος να κανω backup .

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!