περι SatDreamGr

There are 886 replies in this Thread which was already clicked 77,701 times. The last Post () by xristos1.

  • Πρέπει να έχεις το μενού ρυθμίσεις του player, όταν τελειώνει το ένα να του ορίζεις τι να κάνει μετά... Π.χ. να παίζει το επόμενο να κλείνει να γυρίζει στο προηγούμενο κανάλι κτλ...

    Για ψάξου λίγο

  • αντιθετως, εχουν γινει απο περυσι σε python 3 και τρεχουν μια χαρα στο sdg10

    το θεμα με τα python3 ειναι οτι εχουν μεγαλωσει πολλες διαφορες μεταξυ των image (της βασης τους καλυτερα) και...

  • καλησπέρα,σε EDISION OS Nino+ με SDGR10 ,τι άλλο χρειάζεται να κάνω για να παίζει τα Digea και τα Ερτ από 39° , βασικά τι είναι το πιο εύκολο ;

    OSCAM Emu από ότι κατάλαβα είναι το καλύτερο και ευκολότερο ;

    Ψάχνοντας είδα ότι πρέπει να μπούν και κάποιες Σειρές κάπου,που ακριβώς και πως μπαίνουν ; Έχω κάνει πολλές φορες προσπάθειες αλλα δεν τα έχω καταφέρει ποτε να παίζουν όλα τα κανάλια χωρίς Πρόβλημα, πάντα κάποιο κανάλι δεν θα παίζει για εντελώς ανεξήγητους λόγους.Για παράδειγμα,θα παίζουν τα SD της Digea αλλα όχι τα HD ,η θα ανοίγουν ΕΡΤ1 HD και ΕΡΤ2 HD αλλα όχι το ERT3 HD...περίεργα πράγματα :thinking face:

  • οι σειρες που ειδες , αν αρχιζουν με "Α" μπαινουν στο oscam.dvbapi .

    που ειναι αυτο θα πεις...

    η θα μπεις με καποιο προγραμμα ftp στον δεκτη και θα πας στην διαδρομη etc/tuxbox/config/oscam-emu και θα το βρεις εκει μεσα,

    η απο τον browser που χρησιμοποιεις,

    θα γραψεις την ip που εχει ο δεκτης,

    καπου στα αριστερα (κατω απο το remote control) πατας πανω στο "διεπαφη δικτυου oscam"

    πας πανω στο files

    και στην απο κατω του γραμμη "oscam.dvbapi".

    οπως και αν το κανεις, -> save και επανεκκινηση oscam-emu.

  • .:T3O:.

    Closed the thread.
  • Καλησπέρα , Για έναν παροπλισμένο OPTIMUSS OS 1 , αυτός νομίζω ήταν της EDISION ,υπάρχει SATDREAMGR λογισμικό ,

    η ποιο είναι κατά την γνώμη σας καλύτερο λογισμικό να βάλουμε για να παίζει DIGEA και ΕΡΤ μέσω Hellassat ;

    Oι Διαδρομές για Softcam κλπ ώστε να ανοίγει και τα HD είναι ίδιες η αλλιώτικες από τον OS NINO ;


    Συγγνώμη αν ρωτάω πολλά αλλα δεν είμαι και κανένας εξπέρ... :smiling face:

  • δυστυχως ο δεκτης ειναι απο τις παλιες παρτιδες, που δεν ειχε υποστηριξη απο satdreamgr.


    οι διαδρομες... εξαρταται απο το image που χρησιμοποιεις, αν και απο καποια στιγμη και μετα στα περισσοτερα image υπαρχει μια κοινη λογικη σε αυτο το θεμα.


    τωρα το ποιο ειναι το καλυτερο... δεν το ξερω μια και ποτε δεν επιασα τον δεκτη,

    αλλα δεν ειδα και πολλες επιλογες (και καποιες ομαδες που τον υποστηριζαν παλαιοτερα, εχουν σταματησει).

    αν ομως το θεμα σου ειναι μονο τα καναλια στις 39Ε, τοτε με οποιοδηποτε λογισμικο (και με λιγο ψαξιμο) μπορεις να κανεις τη δουλεια σου.


    αν χρειαστεις κατι, κανεις μια νεα ερωτηση, σε αλλη ενοτητα ομως (μια και οπως ειπαμε, sdg δεν υπαρχει για τον δεκτη...)

  • Καλησπερα. Υπάρχει το image sdg10 για τον δέκτη octagon sf8008 4k dvb-s2-x & Dvb-C/T2?

    Επίσης μια ερώτηση αν γνωρίζετε, μπορουμε να προσθέσουμε τα κανάλια της Vodafone tv στον δεκτη με το tuner DVB-C? (Είμαι συνδρομητής vodafone tv)

    Ευχαριστώ!

  • για το sdg10 εχεις pm


    για το vodafonetv , αν θυμαμαι καλα εισαι γερμανια και δουλευει με διαφορετικο τροπο απο το ελληνικο (το οποιο σιγουρα δε δουλευει)


    αν ειναι dvbc τα καναλια πιθανον να μπορει να τα φορτωσει, αλλα δεν ξερω με ποιον τροπο γινεται η αποκρυπτογραφιση τους, την οποια μαλλον δε θα μπορεσει να κανει ο δεκτης...

  • Καλησπέρα στην παρέα. Μου έφερε ένας φίλος από Γερμανία το δέκτη του octagon sf4008 ο οποίος ήταν κολλημένος στο booting.. αφού κατάφερα να τον αναστήσω του πέρασα διάφορα image και κατέληξα στο SatDreamGR 8 ως το πιο σταθερό και χωρίς προβλήματα.Μήπως υπάρχει και το 10 για δοκιμή? Ευχαριστώ!!

  • vrasidas
    εχεις pm για τo sdg10 αλλά ειναι πειραματικό

    Καλησπέρα, δοκίμασα το experiment SatDreamGR 10 sf4008 και παραθέτω τις διαπιστώσεις μου:

    1)Δεν εμφανίζει τα αρχεία .ipk στην διαχείριση λογισμικού/εγκατάσταση τοπικής επέκτασης...το έκανα από την εξερεύνηση αρχείων

    2)Δεν βρέθηκε το πρόσθετο MSN-Wheather για την εμφάνιση καιρού στην επιφάνεια χρήστη. Εγκατέστησα εξωτερικά το αρχείο και δούλεψε.

    3) Hbbtv δεν δουλεύει καθόλου στην ΕΡΤ και στα υπόλοιπα υπάρχουν προβλήματα.Και στα 2 κολλάει ο δέκτης και θέλει επανεκκίνηση.


    Και μια ερώτηση για το SatDream 8, στο backup που πήρα δεν υπάρχει αρχείο update.bin και είναι πιο μεγάλο σε όγκο το αρχείο kernel.bin. Να φλασάρω το δέκτη με αυτό ή θα υπάρχει πρόβλημα και καλύτερα να του περάσω ένα από την αρχή?

    Ευχαριστώ!!

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!