περι SatDreamGr

There are 886 replies in this Thread which was already clicked 78,013 times. The last Post () by xristos1.

  • OpenPLi με εξωτερικό wifi stick εκτός.


    root@sf8008:~# lsusb

    Bus 001 Device 002: ID 05e3:0608

    Bus 001 Device 004: ID 0bda:818b

    Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002

    Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001

    Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0002

    Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0003

    Bus 001 Device 003: ID 05e3:0751

    root@sf8008:~#

  • ναι, οντως το rtl ειναι...


    και αν δωθει σε sdg10 η εντολη που εχει ανεβασει ο Τεο πιο πισω, κανει κατι? (η αν λεει κατι...?)

  • Πάντως υπάρχουν οι drivers. Τους είχα απεγκαταστήσει και τους εγκατέστησα ξανά παλαιότερα αλλά δεν είχα αποτέλεσμα.


    Ίσως να πρόκειται για μια ειδική παρτίδα δεκτών. Το είχα παραγγείλει από μαγαζί που πουλάει αποκλειστικά Edision αλλά επειδή

    με ξέρει μου έκανε τη χάρη και μου το παρήγγειλε. Δεν τον ρώτησα από τακτ που το πήρε, ίσως από το Internet.

    Έχει τηλεχειριστήριο το "SF RCU 04" το οποίο με βολεύει αφάνταστα στον χειρισμό.


    Μην σπάτε πάντως το κεφάλι σας για 2-3 δέκτες, μικρό το κακό. Με το εξωτερικό wifi στικάκι όλα είναι εντάξει.

    Ευχαριστούμε για την προσπάθεια και τον χρόνο σας.

  • λεμε να το παλεψουμε οσο μπορουμε...,

    παντως εβαλες πιθανο σημειο αναγνωρισης... την παρτιδα με αυτο το remote control...

  • και μένα το ίδιο τηλεχειριστήριο έχει.

    giorbak για στείλε μου αν θες το στικάκι που έχεις πάρει γιατί ένα tp-link που έχω που γυρίζει το wifi σε καλώδιο δε μου δουλεύει σωστά

  • δοκιμασε λιγο με telnet τις εντολες του τεο πιο πισω,

    η δοκιμασε και αυτες... (και κανε μου ενα copy paste τα μηνυματα που θα βγαλει)

    Code
    opkg update
    opkg install kernel-module-8192eu
    opkg install firmware-rtl8192eu
    reboot
  • Μου έβγαλε αυτό αλλά την προηγούμενη φορά που τις έδωσα (πριν από μισή ώρα) μου έβγαλε αρκετές γραμμές τις οποίες βλακεία μου δεν τις έδωσα σημασία.

    Πιθανόν να έκανε εγκατάσταση.


    1.jpg

  • τίποτα κι από εδώ. αφήστε το παιδιά. δεν πειράζει. αν κάποια στιγμή υπάρξει διόρθωση, ειδοποιάτε που λέει και το ελληνικό

  • Τζίφος. Το εξωτερικό επάνω για να τραβάω screenshot.


    root@sf8008:~# lsusb

    Bus 001 Device 002: ID 05e3:0608

    Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002

    Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001

    Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0002

    Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0003

    Bus 001 Device 003: ID 148f:5370

    Bus 001 Device 004: ID 05e3:0751

    root@sf8008:~#


    2.jpg

  • για να υπαρξει διορθωση... θα πρεπει να υπαρξει συμβολη απο καποιον με την εν λογω παρτιδα δεκτη.

    ο δικος μου ειναι με το παλιο control και παιζει κανονικα...

  • giorbak για στείλε μου αν θες το στικάκι που έχεις πάρει γιατί ένα tp-link που έχω που γυρίζει το wifi σε καλώδιο δε μου δουλεύει σωστά


    Το στικάκι που έχω επάνω είναι της Edision το WIFI EDI-Mega.

    Έχω και κάποια άλλα που δουλεύουν αλλά τα έχω τώρα παραχωμένα μέσα σε σακούλες (άντε να τα ξεθάψω).

  • Λοιπόν παιδιά επειδή βλέπω μας έπιασε οίστρος και δοκιμάζουμε πολλοί διάφορα (καλό είναι αυτό 🙂 )

    Το Έβαλα και εγώ σε octagonsf8008 twin sat wifi και άρχισα τις δοκιμές.

    Θα αναφέρω τι διαπίστωσα όσο αφορά κάποια δημοφιλή plugins αλλά και κάποια άλλα πράγματα που παρατήρησα.


    0. Όσο αφορά το wifi ΠΡΟΒΛΗΜΑ και εδω (ο δέκτης μου είχε κανονικά το wi-fi ενσωματωμένο όταν το αγόρασα πριν περίπου 1.5- 2 χρόνια από amazon γερμανίας και δεν χρησιμοποιώ κάποιο εξωτερικό)

    Ενώ στο μενού δικτύου βλέπω κανονικά και το Wlan connection, όταν μπαίνω και πάω στο scan απλά δεν βρίσκει τίποτα, κανένα wifi δίκτυο και τρέχει τρέχει και στην λίστα κενό.


    1. Το Wireguard VPN 7.6 για python 3.9.9 δουλεύει μία χαρά με Nord VPN.

    georgeflu υπάρχει τρόπος από το μενού του δέκτη να μπορείς να δεις την εξωτερική ip?

    Μενου-πληροφοριες-κτλ ξέρω γω, κάπου.

    Διότι εγώ δεν το βρίσκω πουθενά.

    Μόνο με εντολή telnet το εμφάνισε.


    2. Το ajpanel 9.2 φαίνεται να λειτουργεί μία χαρά.


    3. τα sofcams (ncam 14.3 και oscam_11731r799 ) που δοκίμασα φαίνεται να παίζουν σταθερά.

    Στο δεύτερο ΔΕΝ εμφανίζει όνομα. Σε οποιοδήποτε σημείο του μενού η του infobar το εμφανίζει ως:

    $(CAMNAME)

    ενώ το ncam 14.3 το εμφανίζει κανονικά.

    Πάντως φαίνεται να δουλεύει κανονικά Και με streamrelay η Μέρκελ αλλά και με τον νέο τρόπο με whitelist.


    4. Επίσης τα παρακάτω plugins τα οποία εγώ χρησιμοποιω ενώ τα εγκατέστησα κανονικά μέσα από το feed. Δεν εμφανίζονται πουθενά. Ούτε στα plugins, ούτε στο remove plugins, και πλέον δεν τα βλέπω ούτε στο feed. Απλά γίνανε φαντάσματα.

    -Epgtranslator

    -Ipchecker


    5. Το plugin bitrate (viwer) που εγκατέστησα και βλέπω και στο μενού κανονικά και το ρύθμισα μια χαρα...

    Το αποτέλεσμα του όμως δεν το βλέπω πουθενά.


    6. Τα:

    Hbbtv-webkit

    Serviceapp

    Weather msn

    Φαίνεται να δουλεύουν καλά.


    7. Το e2iplayer φαίνεται μάλλον να δουλεύει.


    Επίσης Θα ήταν ωραίο να μπορείς να βάλεις τα plug-ins με τη σειρά που θέλεις. Δεν έχει επιλογή για edit.


    Αυτά προς το παρόν.

  • για το τελευταιο με τα βελακια διπλα απο το 0 τα πας βολτα οπου θες...


    για το 1 , οχι δεν υπαρχει αναλυτικη για το δικτυο


    για το 4, αν τα plugin δεν εχουν μεσα τα .py αρχεια και ειναι σε αλλη εκδοση python (3.9.9 το image) , δεν προκειται να δεμφανιστουν, η θα βγαζει "τα παρακατω προσθετα δεν ειναι διαθεσημα" ...


    για το 5 ????

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!