περι SatDreamGr

There are 886 replies in this Thread which was already clicked 77,996 times. The last Post () by xristos1.

  • georgeflu

    Οκ ευχαριστώ.

    Τι παραμέτρους έχεις στο bitrate ?

    Πάντως μου κάνει εντύπωση για τα συγκεκριμένα plugins γιατί τα έχω πετύχει να δουλεύουνε σε εκδόσεις python και μικρότερες και μεγαλύτερες και σε διαφορετικά image.

    Δεν θυμάμαι να μην δούλευαν καν ποτέ σε κάποια έκδοση.

    Και είχα την λάθος εντύπωση ότι άμα είναι στα feed σημαίνει θα δουλεύουνε.

    Πάντως αυτό με το wi-fi είναι λίγο περίεργο.

    Θα δούμε σιγά-σιγά....

  • οπως λεει κι ο λαος, το εχεις το δικιο σου...

    οτι στο feed θα επρεπε να ηταν μονο τα plugins που δουλευουν (και δουλευουν σωστα -> για να ριξω κι αλλου μπαλακι)

    λογικα στο github της openpli δεν εγιναν οι μετατροπες για την συμβατοτητα με την εκδοση python (οταν καναμε την αρχικη μεταβαση σε py3... πολεμος)

    το bitrate


  • 4. Επίσης τα παρακάτω plugins τα οποία εγώ χρησιμοποιω ενώ τα εγκατέστησα κανονικά μέσα από το feed. Δεν εμφανίζονται πουθενά. Ούτε στα plugins, ούτε στο remove plugins, και πλέον δεν τα βλέπω ούτε στο feed. Απλά γίνανε φαντάσματα.

    -Epgtranslator

    -Ipchecker

    αυτα τα 2 plugin που τα ειδες???

    εχω φαει τον τοπο και δεν τα βρισκω πουθενα,,,

  • Εντελώς Ειλικρινά μου τα έβγαλε στο feed χθες βράδυ όταν έκανα την αρχική εγκατάσταση.

    Γιατί είχα κρατήσει μία λίστα από το άλλο image με τα plug-in που χρησιμοποιώ και καθώς τα κατέβαζα από το feed έκανα και check δίπλα.

    (ΥΓ. Δεν ήμουν πιωμένος)

  • χμμμ... εδω δεν ειμαι 100% σιγουρος οπως τα παταγα γρηγορα στην αρχικη οθονη.

    νομιζω παντως οτι το εκανα clean.

    και σιγουρα τα κατεβασα απο τα feed γιατι εκανα reboot και μετα πηγα να τους αναθεσω hotkeys και δεν τα εβλεπα πουθενα.

  • Για κάνετε μια δοκιμή για το wifi ( μάλλον ειναι για αλλο μοντέλο)

    Code
    opkg update 
    opkg kernel-module-88x2cu
    reboot



    δεν πειραζει, κι αυριο μερα ειναι...

    οριστε, να το φτιαξουμε, να γλυτωσεις το καλωδιο :smiling face: :smiling face: :smiling face:


    Γιαυτό σας αγαπάμε, στενοχωριέστε πιο πολύ και από εμάς που έχουμε το πρόβλημα.

    Δυστυχώς ούτε τώρα. Firmware και drivers είναι μέσα.


    Καληνύχτα.


    3.jpg   4.jpg

  • καλημερα στην ομαδα. ενα αλλο θεμα που ειχα εγω χθες εκτος απο το wifi ειναι οτι παγωνει ο δεκτης μετα απο κανα τεταρτο με εικοσαλεπτο. το διαπιστωσα τρεις φορες. δεν ανταποκρινεται ουτε απο το τηλεχειριστηριο με αποτελεσμα να το κλεινω και να τον ανοιγω απο το κουμπακι πισω. ο δεκτης ειναι ο octagon sf8008

    Edited once, last by pitskou: σταματησε να λειτουργει ο δεκτης και αλλες δυο φορες μεσα σε μιση ωρα περιπου. ().

  • Εμένα εδώ δεν κάνει απο satdream10 reboot multiboot selector μετάβαση σε egami & openatv θελει με το κουμπι του δεκτη

    Κάνει νομίζω οκ στο openpli 9.0 (octagon sf8008)

  • Εντελώς Ειλικρινά μου τα έβγαλε στο feed χθες βράδυ όταν έκανα την αρχική εγκατάσταση.

    Γιατί είχα κρατήσει μία λίστα από το άλλο image με τα plug-in που χρησιμοποιώ και καθώς τα κατέβαζα από το feed έκανα και check δίπλα.

    (ΥΓ. Δεν ήμουν πιωμένος)

    αυτο παιζει...

  • Τι skin έχεις βάλει?

    Μήπως το έχεις αλλάξει γιατί και εμένα όταν έβαλα το άλλο skin που είχε στο μενού έκανε το ίδιο. Με το default όμως είναι κομπλέ.


    Πάντως υπάρχει ένας εργασιακός οργασμός :)

    Και άμα βοηθήσουμε και εμείς με τα bugs και κυρίως τα παιδιά άμα έχουνε χρόνο διότι διάθεση έχουν σίγουρα πιστεύω θα το στρώσουμε :spit: :laugh1: :goodluck:

  • καλησπέρα. εμένα χθες που κάναμε τις δοκιμές, όταν του έβαλα σταθερή εξάρτηση το usb ως HDD, ζήτησε επανεκκίνηση και με το που έκλεισε χάθηκε ο ουρανός. σαν να μπλόκαραν ξαφνικά όλες οι hdmi θύρες της τηλεόρασης, φαινόταν ότι άνοιγε αλλά δεν έδειχνε τίποτα. έπρεπε να κάνω επανεκκίνηση στην τηλεόραση τελικά για να επανέλθει εικόνα. Για την ιστορία.

  • georgeflu ευχαριστω.

    Το enigma2-plugin-extensions-ipchecker_004_all δουλευει μια χαρα και ειναι πολυ χρησιμο.

    οπως και το bitrate viewer (ειχε τεραστια διαφορα η θεση σε σχεση με το αλλο image γιαυτο δεν το εβλεπα)

    Και για οσους ειναι πολυ σημαντικο να βλεπουν την εξωτερικη IP γιατι μπορουν να χρησιμοποιουν VPN μπορουν να αναθεσουν ενα Hotkey στο ipchecker (long info, long yellow long , οτι τους βολευει) και να το βλεπουν κατευθειαν με ενα κουμπι για να τσεκαρουν οτι το vpn δουλευει μιας και δεν μπορουν να το δουν απο το μενου.

    βαζω και τα 2 αρχεια (widerguard VPN 7.6 για το SDgr 10 + ipchecker_004 ξανα μαζι να τα βρισκει καποιος ευκολα.


    Edit: για την εγκατάσταση κάντε τα unzip πρώτα :)


    Με το wifi τιποτα. παροτι εγω βλεπω to wlan δεν βρισκει καν τα δικτυα.

    πηγα με το χερι και του καρφωσα ονομα δικτυου μηπως και... αλλα ΔΕΝ.

  • giorbak οταν μπορείς δώσε στο pli   lsmod για να δούμε τι φορτώνουν εκεί

    Έδωσα την εντολή lsmod και ιδού το αποτέλεσμα. (στο pli εννοείται)


    1.jpg  2.jpg  3.jpg


    Να σημειώσω ότι το ίδιο πρόβλημα πρέπει να το έχω επίσης σε άλλα 1-2 images και αν θυμάμαι καλά το ένα δεν έβλεπε ούτε αυτό της Edision.

    Πιθανόν σε αυτά να λείπουν drivers, αλλά για το ενσωματωμένο αμφιβάλω γιατί θα είχαν διαμαρτυρηθεί και άλλοι χρήστες.

    Θα πάρω σβάρνα όλα τα images και θα αναφέρω ποια είναι αυτά.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!