περι SatDreamGr

There are 886 replies in this Thread which was already clicked 78,043 times. The last Post () by xristos1.

  • georgeflu and All.

    Succes, succes , succes...

    Με το τελευταίο image που μου έστειλες το wi-fi επιτέλους παίζει.

    Σε octagon sf8008 twin sat (το παλιό από ό,τι έχω καταλάβει όχι το καινούργιο με αυτό το περίεργο τηλεκοντρόλ που νομίζω τα παιδιά έχουν διαφορετικά θέματα εκεί)


    Θα προσπαθήσω να εγκαταστήσω και να δοκιμάσω και τα plug-ins αυτά τα λίγα που χρησιμοποιώ εγώ. Διότι θέλω να το πάω clean μην κάνω κανένα restore και έχουμε αλλα.


    ΥΓ. Θα μου πει κάποιος με απλά βήματα άμα δεν βαριέται πώς αλλάζουμε το boot logo και να μου προτείνει και κανένα καλό ? :)

    Please 🥺


    Συνεχίζουμε....

  • περιπτωση 1) κατεβαζεις καποιο που σου αρεσει απο την ενοτητα με τα bootlogo, και το περνας στο usr/share .


    περιπτωση 2) κατεβαζεις καποιο bootlogo tool, παιρνεις οτι φωτογραφια θελεις, την μετατρεπεις σε bootlogo (νομιζω εχει περιορισμο στις διαστασεις) και το στελνεις.

  • παιδιά επειδή έρχεται ο δέκτης του θείου μου παρασκευή sf8008 combo και θα θέλει wifi εγώ πάντα το έχω με καλώδιο

    ποιο είναι ακριβώς το satdream10 που είναι οκ με wifi τώρα έχω εδω το 28/1 έχω κάνει όλα τα updates δεν βλέπω να έχει

    δώσει και επιλογή wifi ..

  • η ολα (στις πρωτες παρτδες)

    η κανενα (στις καινουριες)...


    αυτο ψαχνουμε να λυσουμε,


    ενα

    dmesg

    κι ενα

    lsmod


    με τελευταιο sdg10

    μετα απο reboot


    θα ηταν χρησιμο απο καποιον που εχει δεκτη απο την παρτιδα

  • Μπορείς να μας διαφωτίσεις πως να γράψουμε το αποτέλεσμα των εντολών dmesg και lsmod σε αρχείο στο hdd ή και στο ίδιο το image

    γιατί στο παράθυρο telnet δεν χωρούν (ειδικά η πρώτη) για να κάνω copy-paste.

    Edited once, last by giorbak ().

  • επειδη ειδα οτι δουλευεις dcc,

    πας στο πεδιο telnet και δινεις την εντολη,

    και μετα στο πεδιο του configuration εχει ενα "telnet protocol"

    απ οπου μπορεις αντιγραφη... (επικολληση αν ειναι μεγαλο και δε χωραει σε post, κανε τα ενα .txt)


    αλλιως... putty


    dcc.jpg

  • giorbak , μια και ανελαβες το χρεος να λυσεις την υποθεση,

    δωσε μια σε telnet

    Code
    opkg files kernel-module-8192eu

    να δουμε τι και που βλεπει...

    και δοκιμασε μια να κανεις επανεγκατασταση τον driver με "force"

    Code
    opkg update
    opkg install kernel-module-8192eu --force-reinstall
    opkg install firmware-rtl8192eu --force-reinstall
    reboot
  • καλησπέρα σε όλους.

    τι έγινε; πολύ ησυχία ξαφνικά.

    λοιπόν ήλθε το Edision wifi edi mega (ευχαριστώ giorbak) και βρίσκοντας λίγο χρόνο σήμερα. είπα να κάνω δοκιμές. το open Atv 7.3 το αναγνώρισε αμέσως. το satdream 10 που είχα περάσει με τίποτα. τελικά ήθελε ξαναφλασάρισμα με το τελευταίο της 7/2/20024 και το βρήκε. (το wifi το δικό του εννοείται με τίποτα). το edition edi mega δουλεύει μια χαρά. γενικώς καλά πάμε. βέβαια δε λείπουν κάτι περίεργα όπως μετά από ενημέρωση λογισμικού να ζητάει επανεκκίνηση, να του λες ναι, να κλείνει και να μην ανοίγει χωρίς επανεκκίνηση από το πίσω κουμπί.

    ερώτημα: skin όπως τα cοbalthfhd ή Ozeta μπορούν να περαστούν;

  • ερώτημα: skin όπως τα cοbalthfhd ή Ozeta μπορούν να περαστούν;

    το cobalt απ οτι θυμαμαι, το δουλευει ο korn και ειναι οκ...

    to Ozeta δεν γνωριζω.


    για δοκιμες... αν περισσευει κανα slot στον δεκτη, βαζετε ενα πειραματικο sdg εκει, και αν κατι δεν παει καλα... δε θα το λυπηθουμε..

    διαφορετικα,στα skin, αν κρασαρει, usr/share/enigma2 και διαγραφεις το προβληματικο (θα κανει boot στο προεπιλεγμενο)

    η μεσα απο το etc/enigma2/settings διαγραφη του επιλεγμενου skin (θελει init 4 /επεξεργασια/init 3)

  • καλησπερα. παντως εγω που ξαναδοκιμασα το 10αρι σημερα παλι κολλαει μετα απο κανα τεταρτο (παγωνει η εικονα και ο δεκτης εντελως) και θελει επανεκκίνηση απο το κουμπακι απο πισω.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!