περι SatDreamGr

There are 891 replies in this Thread which was already clicked 79,000 times. The last Post () by senos.

  • Αν δεν μπορείς να έχεις έξτρα slots (δεν είναι δύσκολο, υπάρχει έτοιμο script για δημιουργία) ή δεν θέλεις να μπλέξεις,

    μπορείς να χρησιμοποιήσεις multiboot σε usb-στικάκι και να κάνεις τις δοκιμές σου.


    Ευτυχώς το sf8008 δέχεται multiboot. Συγκεκριμένα το NeoBoot-v9.5 δουλεύει μια χαρά.

  • με τις εντολες telnet που ειχες ανεβασει

    μαλιστα...

    πιθανον να κουβαλαει κατι απο παλια...

    αν εχεις ελευθερο slot, φλασαρεις ενα απο τα τελευταια που ειναι στο ιδιο λινκ...

    και αν ολα ειναι οκ, το στηνεις σιγα-σιγα και περνας σε εκεινο. (προτεινεται καθαρο χωρις επαναφορα ρυθμισεων).

  • καλησπερα. παντως εγω που ξαναδοκιμασα το 10αρι σημερα παλι κολλαει μετα απο κανα τεταρτο (παγωνει η εικονα και ο δεκτης εντελως) και θελει επανεκκίνηση απο το κουμπακι απο πισω.


    Αν έχεις τροφοδοτικό από άλλο δέκτη και ταιριάζει, δεν κάνεις μια δοκιμή να το αλλάξεις;


    Αυτός ο διάβολος έχει πολλά ποδάρια.

  • καλησπερα. παντως εγω που ξαναδοκιμασα το 10αρι σημερα παλι κολλαει μετα απο κανα τεταρτο (παγωνει η εικονα και ο δεκτης εντελως) και θελει επανεκκίνηση απο το κουμπακι απο πισω.


    Αν έχεις τροφοδοτικό από άλλο δέκτη και ταιριάζει, δεν κάνεις μια δοκιμή να το αλλάξεις;


    Αυτός ο διάβολος έχει πολλά ποδάρια.

    δεν νομιζω να ειναι το τροφοδοτικο για το λογο οτι το κανει μονο σε αυτο το image. σε αλλα τρια image που εχω βαλει δεν το κανει. αλλα θα το δοκιμασω δεν εχω να χασει κατι.

  • καλησπέρα. το έβαλα το skin cobalth και είναι εντάξει. για τον καιρό msn όμως γράφει ότι λείπουν module urllib2. πώς το εγκαθιστώ αυτό;

    το έλυσα με άλλο τρόπο εγκαθιστώντας το msn weather NP

  • καλησπέρα. μπορεί να μου θυμίσει κάποιος που υπάρχει η ρύθμιση να φαίνεται η ώρα και όχι ο αριθμός του καναλιού στην οθόνη του δέκτη όταν είναι ανοικτός;

  • καλησπέρα. μπορεί να μου θυμίσει κάποιος που υπάρχει η ρύθμιση να φαίνεται η ώρα και όχι ο αριθμός του καναλιού στην οθόνη του δέκτη όταν είναι ανοικτός;

    μπορει να γινει με ρυθμιση στο display_skin.xml , αλλα σε πιθανη ενημερωση του skin, θα ξαναερθει/αλλαξει.

    για να ειναι ανεξαρτητο, εγω χρησιμοποιω το (ελα ντε, ποιο...) η το permanentclock , η το permanentvfdclock (αν δε βιαζεσαι, το βλεπω το βραδυ, αν βιαζεσαι, 90% ειναι το vfd clock, αν σου κρασαρει πες μου)

  • επειδή το περπάτημα ακυρώθηκε λόγω βροχής, βρήκα το vfd από τα feeds του image, το εγκατέστησα και δούλεψε κανονικά. ευχαριστώ πολύ.

  • Επιβεβαιώνω κι εγώ αυτό που έγραψε ο Hutters για τη μη επανεκκίνηση όταν πηγαίνεις σε άλλο image. Το κάνει τις περισσότερες φορές (αυτός με το πρόβλημα στο wifi και το καινούριο πληκτρολόγιο). Μένει κολλημένος στην ώρα και πρέπει να τον επανεκκινήσεις από πίσω.

    Ένας παλιότερος octagon απλός χωρίς wifi δεν εμφανίζει τέτοιο πρόβλημα.

  • και σε μενα τα ιδια. οχι μονο οταν πας να αλλαξεις image αλλα και οταν πας να κανεις ενα απλο reboot στο ιδιο το sgr10. στο wifi δεν βρισκει τιποτα. δεκτης octagon sf80084k

  • προς το παρων (και μεχρι νεωτερας) μην κανετε την πρωινη ενημερωση, σε sf8008 μενει στα spinner, σε αλλους θα δω με την πρωτη ευκαιρια...

  • οι αλλοι δεκτες ειναι οκ,

    με τους sf8008 υπαρχει προβλημα με καποιον νεο driver που προσπαθουμε να περασουμε, και δημιουργει θεμα, οποτε σε αλλους δεκτες κανετε κανονικα ενημερωση, σε sf8008 οχι μεχρι νεωτερας...

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!