Προβλημα με vu zero και satdreamgr

There are 14 replies in this Thread which was already clicked 1,424 times. The last Post () by spartans.

  • Καλημερα σε ολους! Εβαλα προσφατα το satdreamgr image στον vu zero μου και για καποιο λογο δεν μου δουλεύει το streaming στην εφαρμογη vu player του android. Ενω συνδεεται κανονικα η εφαρμογη με την ip του δεκτη, οταν παταω πανω σε καναλι δεν κάνει streaming. Το openWebif ειναι ενεργο με τις προεπιλεγμενες ρυθμισεις. Παλιοτερα με blackhole και openvix επαιζε μια χαρα. Πρέπει να κάνω κάποια ρυθμιση που μου διαφευγει? Οποιαδηποτε βοηθεια πραγματικα θα ηταν πολύτιμη.

    Ευχαριστώ πολύ.

  • Καλημερα σε ολους! Εβαλα προσφατα το satdreamgr image στον vu zero μου και για καποιο λογο δεν μου δουλεύει το streaming στην εφαρμογη vu player του android. Ενω συνδεεται κανονικα η εφαρμογη με την ip του δεκτη, οταν παταω πανω σε καναλι δεν κάνει streaming. Το openWebif ειναι ενεργο με τις προεπιλεγμενες ρυθμισεις. Παλιοτερα με blackhole και openvix επαιζε μια χαρα. Πρέπει να κάνω κάποια ρυθμιση που μου διαφευγει? Οποιαδηποτε βοηθεια πραγματικα θα ηταν πολύτιμη.

    Ευχαριστώ πολύ.

    Νίκο όταν είχες blackhole + openvix θυμάσαι αν ήσουν με το ίδιο modem-router και το ίδιο κινητό?

    αν ναι τοτε ευθύνεται το satdreamgr...

    με καλώδιο ethernet είσαι ή wifi για τη συνδεση με το router?

  • Καλησπερα και παλι! Παιδιά χίλια ευχαριστω! Τελικα το προβλημα ηταν το plugin pau οπως πολυ σωστα τονισε ο φιλος .:T3O:. ...το εκανα install και τωρα παιζει κανονικα η εφαρμογη στο android. ☺

    Ομως παρατηρησα και κατι αλλο σημερα, ασχετο με το παραπανω θεμα. Οταν παταω στον δεκτη Εγγραφή ενος προγραμματος, ενω κανει κανονικα εγγραφη, οταν μπαινω στο media player να το δω, μου δειχνει μια μαυρη εικονα. Δοκιμασα με δυο διαφορετικα usb. Κανω αρχικοποιηση και προσαρτηση ως /media/hdd σωστα? Συγνώμη για την φλυαρία μου, αλλα ειμαι καινουριος στο satdreamgr και ακομα μαθαινω...

  • ο medousa είναι enigma expert :)


    λογικές και αυτονόητες οι απορίες σου. έτσι κάνουν & οι beta testers για να δουν τα όποια bugs. καλά το πας που τα πιάνεις 1by1
    τα στικάκια usb σε τι format τα έχεις?

  • ο medousa είναι enigma expert :)


    λογικές και αυτονόητες οι απορίες σου. έτσι κάνουν & οι beta testers για να δουν τα όποια bugs. καλά το πας που τα πιάνεις 1by1
    τα στικάκια usb σε τι format τα έχεις?

    Στην αρχη δοκίμασα με ext3. Τωρα τα εχω σε ext4

  • ο medousa είναι enigma expert :)


    λογικές και αυτονόητες οι απορίες σου. έτσι κάνουν & οι beta testers για να δουν τα όποια bugs. καλά το πας που τα πιάνεις 1by1
    τα στικάκια usb σε τι format τα έχεις?

    Στην αρχη δοκίμασα με ext3. Τωρα τα εχω σε ext4

    σε REC ποιών καναλιών το κάνει αυτό?


    για δοκίμασε αρχικά από 1 ελεύθερο

    μετά από 1 με BISSκοτο

    και μετα απο κανένα με cs αν διαθέτεις γκαρσόνα...


    είπες μαύρη εικόνα.....ούτε ήχο έχεις έτσι;?

    δείχνει ότι το τρέχει το player? δλδ ότι προχωράει χρόνος του video?

  • Δοκιμασα και σε fta καναλια και σε cs με σερβιτορο. Δεν εχω ουτε ηχο. Δεν δειχνει οτι προχωραει ο χρονος του player. Μια μαυρη εικονα βλεπω με τον τιτλο του προγραμματος της εγγραφης.

    Παρέλειψα να πω οτι η εκδοση του image ειναι stable...

  • Τωρα καταλαβα τί συνεβη. Το "λαθος" ήταν οτι εκανα εγγραφη διάρκειας 1 λεπτου. Δοκιμασα να γραψω με διάρκεια 2 λεπτων και παιζει κανονικά το προγραμμα στον player. Κάτι παθαίνει με το μονολεπτο δηλαδη! Ισως ειναι και θεμα usb stick.. Ευχαριστω και παλι ολους τους φίλους για την βοηθεια! ???

  • ωραίος μπράβο το επόμενο που σκεφτόμουν να σε ρωτήσω......

    μου είχε συμβεί σε δέκτη Edision nano, piccollino κλπ παλιότερους με ali chip

    δεν νομίζω να ευθύνεται το οποιοδήποτε usb για αυτό

  • ωραίος μπράβο το επόμενο που σκεφτόμουν να σε ρωτήσω......

    μου είχε συμβεί σε δέκτη Edision nano, piccollino κλπ παλιότερους με ali chip

    δεν νομίζω να ευθύνεται το οποιοδήποτε usb για αυτό

    Ειναι θεμα του image εννοεις?

    Μιας και το φερε το θεμα, τί μεγεθος usb να προτιμήσω? Σε καποιο αλλο φορουμ μου ειχαν πει οτι καλο ειναι για εγγραφη να χρησιμοποιώ μικρού μεγέθους usb... Εως 10 gb περιπου... Δεν ξερω αν ισχυει αυτό...

  • μαλλον ευθυνεται ο ιδιος ο δεκτης...

    και εξηγω, σε 2-3 δεκτες,η vu+ εκανε την "τσιγγουνια" να μην πληρωσει δικαιωματα pvr (εγγραφων και κατ επεκταση και stream,τα οποια βασιζονται στην φιλοσοφια των εγγραφων). μετεπειτα με "hackerιες κλπ,προσπαθησε να παρακαμψει το θεμα αυτο των εγγραφων (στα image με βαση το openpli,την δουλεια αυτη την κανει το "pau" (στα λογισμικα που ειναι σε vu+ original,οπως το blackhole και το vti υπαρχει ενσωματωμενο κατι αντιστοιχο).

    λογικο λοιπον,να υπαρχουν και καποια μικροbugs.

  • Γιώργο δεν ξέρω αν πρόσεξες αυτό που έγραψα περί non-Enigma receiver με ALI chip (edision, amiko & συνομοταξια....)

    ακριβώς το ΙΔΙΟ θέμα

    αν γράψεις κάπου λιγότερο από <1' είναι σαν να μην το χει δει!! ως μη γενόμενο :)


    Νίκο στικάκι 10αρι δεν υπάρχει. όλα είναι κάτι λιγότερο από αυτό που γράφουν εμπορικά. το ίδιο με τον κυβισμό των αυτοκινήτων μας δηλαδή :)

    + καλό είναι να έχεις μεγάλο χώρο απόθεμα γιατί όσο γεμίζει φουλάρει να πω καλύτερα αρχίζει μετά να σέρνεται

    + καλό είναι να προτιμήσεις SANDISK που έχει συνενωθεί με τη γνωστή WD. ή τη γνωστή σε όλους KINGSTON. βέβαια κι όποια άλλη επώνυμη μια χαρά είναι

    + τέλος μπορείς να κοιτάξεις στα specs των επώνυμων αναγράφουν ταχύτητες read + write! ορισμένα απ'τα ακριβότερα μοντέλα των επώνυμων είναι συνήθως γρηγορότερα ή ανθεκτικότερα, ανάλογα....

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!