Λήψη 10e

There are 36 replies in this Thread which was already clicked 3,614 times. The last Post () by pitskou.

  • Καλησπέρα.

    Θα ήθελα οποίος έχει κινητό πιάτο να μου πει τι snr βγάζει στον δορυφόρο 10e και από ποια τοποθεσία είναι.

    Γιατί από Θεσσαλονίκη με κινητό 1.80μ πιάτο βγάζω λίγο σήμα ενώ στους άλλους δορυφόρους πολύ καλό σήμα.

    Συχνότητες

    11221 V DVB-S2 30000 5/6 QPSK

    Η κάποια άλλη συχνότητα γράψτε ποια κάνατε μέτρηση.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  • Με 1.8 πιάνεις μόνο 6 dB?εγώ 11 στο Kurdistan TV HD.

    Ρωταω γιατί φίλος από Ναύπλιο πιάνει 14-15 και πολλά feeds στις 10e δεν μπορώ να τα πιάσω . ειδικά ισπανικά και σήμερα ένα ελληνικό.

    Την 10756 V 2480 7/8 πόσο την πιάνεις;

    Ας αναφέρει και κάποιος άλλος ώστε να δω αν φταίει η ρύθμιση του πιατου ή είναι λόγω γεωγραφικής θέσης.

  • Ελληνικό υπήρχε και έληξε. Ήταν feed για οποίους γνωρίζουν. Οποίοι είναι βόρειο Ελλάδα θα παρακαλούσα να δώσουν μια μέτρηση για αυτά τα κανάλια.

    Εγώ κινητό 1.8 mabo,lnb black ultra inverto.

  • Με 1.8 πιάνεις μόνο 6 dB?εγώ 11 στο Kurdistan TV HD.

    Ρωταω γιατί φίλος από Ναύπλιο πιάνει 14-15 και πολλά feeds στις 10e δεν μπορώ να τα πιάσω . ειδικά ισπανικά και σήμερα ένα ελληνικό.

    Την 10756 V 2480 7/8 πόσο την πιάνεις;

    Ας αναφέρει και κάποιος άλλος ώστε να δω αν φταίει η ρύθμιση του πιατου ή είναι λόγω γεωγραφικής θέσης.

    εγω με 115 και lnb black ultra inverto στο Αιγιο εχω 13,1dB στην 11221 V 30000 και 7,9 στην 10756 V 2480

    μπορει να ειναι λόγω γεωγραφικής θέσης ή μικρορύθμιση στο πιατο.ειτε κάποιου εμποδίου......

    4cbca6fc1a163b05e877.jpg7d49f24d70.jpg

  • Μήπως οσο ανηφορίζουμε προς βόρειο Ελλάδα μειώνεται η ισχύς του σήματος?

    Γιατί πολλές συχνότητες απο feeds ισπανικά δεν μπορώ να τις βρώ με τίποτα.

  • αρα τι μπορει να φταιει?

    οχι τελεια τοποθετηση πιατου κινητου ή ενα απλο στριψιμο στο lnb?

    τα καναλια του δορυφορου τα πιανω,τα feeds ειναι που μερικες φορες δεν μπορω να πιασω.

  • πεδιομετρο εχω το satlink 6933.

    πριν μια εβδομαδα εβαλα το inverto black ultra quad για να εχω καλυτερη απολαβη σηματος σε feeds.

    Ανεβηκα στο πιατο και μεγιστοποιησα το σημα στον δορυφορο που ηταν,δηλαδη στις 19(στριψιμο lnb).

    να το παω το πιατο καλυτερα στις 10e και να μεγιστοποιησω το σημα σαυτον τον δορυφορο?

    υπαρχει δυνατοτητα με 1.80 πιατο να μην βγαζω καθολου σημα σε καποιες συχνοτητες(ενεργα feeds)?

    οταν εννοεις μεσα-εξω εννοεις ποσο μεσα μπαινει το lnb ή οχι?

  • αρα τι μπορει να φταιει?

    οχι τελεια τοποθετηση πιατου κινητου ή ενα απλο στριψιμο στο lnb?

    τα καναλια του δορυφορου τα πιανω,τα feeds ειναι που μερικες φορες δεν μπορω να πιασω.

    επειδη δεν το κατεχω καλα, οταν λες τα feeds τι εννοεις

  • feed ειναι ενα καναλι που εκπεμπει σε μια συχνοτητα για κανα δυωρο περιπου οταν παιζει το ματς και μετα χανεται.

    περα απο παιχνιδια,εχει και διαφορα αλλα event.

  • Καλημέρα στην παρέα .

    Φίλε dalas καθημερινά στούς 7Ε παίζει -εκπέμπει ένα feed το IMGA EU ....DVB-S2 11020-V-7198-8PSK

    Αυτή την στιγμή δεν μας ενδιαφέρει το κλειδί να το ανοίξουμε αλλά αν έχεις σήμα εκεί !!!

    Τώρα όσον αναφορά τους 10Ε υπάρχουν 2-3 καναλάκια ...είναι στήν

    συχνότητα DVB-S2 11681-H-3200 -8PSK ....για πές μας τη σήμα έχεις εκεί.

    Τα ισπανικά feeds (11428-V-34000)έχουν αρκετά καλό σήμα -λογικά έπρεπε να έχεις καλό σήμα εκεί !!!

    Να έχεις υπόψην πως το LNB πρέπει στα κινητά κάτοπτρα να είναι εντελώς κάθετο....και ο "κορμός του" να είναι περίπου στην μέση !!

    Αν θές -λόγω του ότι απο αύριο βγαίνω σε άδεια και θα έχω αρκετό χρόνο ...να σε πάω βήμα βήμα.

  • Η στροφη lnb πρεπει να ειναι στο 0 για κινιτα πιατα


    το σημειο 0 του μοτερ για τη θεσαλονικη ειναι 22,5east

    θα σε βοηθησει ο δορυφορος ASTRA 3B στις 23,5east

    οταν εισαι στο 0 πρεπει να παει το πιατο ελαχιστα αριστερα οπως βλεπεις το πιατο απο πισω αλλιως δεν εισαι στο γεωγραφικο νοτο

    τσεκαρεις και τα δυο ακρα και κανεις μικρορυθμισεις αν χρειαστει

    ενοειτε για τη βαση οτι ειναι καθετη και απο τις δυο πλευρες

    tecatel 1.40 polar maunt

    dreambox 800se sim2.10

  • Το ws-6933 επειδή το είχα δεν είναι κατάλληλο για μοτέρ γιατί δεν υποστηρίζει diseqc1.2 είναι μόνο για σταθερή εγκατάσταση ή για έλεγχο του lnb

    Τι εγκατάσταση την έχεις κάνεις εσύ μόνο σου?? Και πως έχεις αποθήκευση τις θέσεις για τον κάθε δορυφορο???

    Γιατί κανείς ρύθμιση στον 19Ε ????

    Το skew δεν το αλλάζουμε εύκολα όπως λενε και τα παιδιά στα μοτερ

  • Αγαπητε φιλε ολα τα λεφτα ειναι αυτα που σου ειπε ο Centaurus 69 και το ερωτημα του medousa89 γιατι στις 19Ε

  • to zimbo έχει δυνατό σήμα ,από ΑΘΗΝΑ με 1 μέτρο σταθερό στο 10 ε και lnb black ultra inverto 65% ποιότητα σήματός. από την 10 κοίτα την 10840 v 3255 ortc να δεις αν την λαμβάνεις!

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!