Ευαισθησία tuner σε δεκτες και ποιοτητα δεκτων Ερωτηση!

There are 33 replies in this Thread which was already clicked 3,334 times. The last Post () by Kotsonatos.

  • Καλησπερα στο πιο καλο forum και με τις πιο καλες και αξιοπιστες απαντησεις με ανθρωπους με γνωση!!!!!

    Λοιπον....

    Εχω μοτερ και πιατο συνδεδεμενα με splitter σε 2 δεκτες---vu duo2 και edision os mini.

    Παρατηρω οτι στον edision os mini μου βγαζει σε καποιους δορυφορους (κυριως east) 10 ολοκληρες μοναδες παραπανω σημα απο τον vu duo2.δηλαδη απο 87(vuduo2 σε 97-98 edision)

    Eκτος απο τον hispasat 30w που συμβενει το αντιθετο (ο edision βγαζει 5-6 μοναδες λιγοτερες) (οχι βεβαια οτι βλεπω κατι στον Hispasat απλα απο περιεργεια τον scanara)

    Τι συμβενει?

    Εντομεταξυ οπως ολοι ξερουμε ο vuduo2 ειναι πολυ πιο ακριβος απο τον edision os mini

    Ti να κανω?

    Να χρησιμοποιησω τον vuduo2 η τον edision? (σαν κυριο δεκτη και πιο καλο?)Εννοειτε πως ο vuduo2 εχει πολλες πιο πολλες δυνατοτητες απο το edision αλλα..............εσεις τι λετε?

    Και στους 2 εχω openpli 6.1.

    Για αυτους που ξερουν ισως να φανει γελεια η ερωτηση,αλλα για αυτο μπαινω σε αυτο το φορουμ που ολοι βοηθατε με πολυ καλες προθεσεις και γνωσεις!!!!!

    Σας ευχαριστω πολυ.Περιμενω τα φωτα σας!!!!

  • θα ηθελα να σε ρωτήσω τι splitter εχεις; δηλ. Πως το δουλεύεις κλείνεις τον ενα δέκτη και ανοίγεις τον αλλο; λενε ότι μπορεί να περάσει ρεύμα και από τον ενα δέκτη στον στον άλλο και να χαλάσει το tuner η να καεί το lnb ισχύει; τι προτείνετε για να μην υπάρχει πρόβλημα.

  • το θεμα ειναι τι θελεις να κανεις αυτο ειναι για κανεις τεστ πχ στους 2 δεκτες για το ιδιο τεταρτημόριο ο ενας δίνει το ρεύμα για την πόλωση και άλλος ακολουθεί σαν slave

    αν θελεις να εχεις και στα 2 με ενα καλωδιο ανεξάρτητο πόλωσης θελεις twin lnb και staker destaker

  • να σου πω τι εγκατάσταση εχω να μου πεις τις δυνατότητες αν βαλω splitter με DC Block F

    η αλλη λυση με το staker destaker μου φαίνεται λίγο ακριβή

    σορυ επειδή δεν καταλαβαίνω τι εννοείς (2 δεκτες για το ιδιο τεταρτημόριο ο ενας δίνει το ρεύμα για την πόλωση και άλλος ακολουθεί σαν slave)

    εχω ενα διακόπτη diseqc 1 X 8 και 6 lnb το ενα lnb ειναι σε πιατο με μοτερ

    το καλωδιο απο τον δεκτή περνά πρώτα από το μοτέρ και μετά καταλήγει στο διακόπτη diseqc


    τι δεν θα μπορω να κανω με τον δευτερο δεκτη τον slave

  • σε αυτόν που θα εχει αποκοπή τάσης δεν κανεις κατι αν ειναι κλειστος ο"master" δηλαδη ουτε μοτερ μπορει να κινήσει κτλ

    αλλα και ανοικτος να ειναι ο master o slave πάντα ακολουθει (LV,HV,LH,HH)

    ενας άλλος τρόπος ειναι με διακόπτη προτεραιότητας αν ο master είναι ενεργός έχει full pass ενω o slave δεν εχει pass , αν ειναι o master ανενεργός τοτε ο slaver έχει full pass

  • stacker destacker έχει η johanson & invacom, έχει βγάλει & η megasat. οι τιμές έχουν πέσει σε τιμές εξωτερικού θα λεγα

    https://bit.ly/2IZXmGp


    https://amzn.to/2pPSw5B

    http://ebay.to/2GgIUfo

    http://ebay.to/2E2ipV2


    η λύση με διακόπτη προτεραιότητας είναι η βολικότερη όταν έχουμε 2 δέκτες. φτιάχνεις κι 1 πολυχειριστήριο κι είσαι άρχοντας

    http://ebay.to/2usI9dB

  • Καλησπέρα, να πώ και εγώ την μακακία μου ???

    Απο το να μπερδευόμαστε με το όλο θέμα, στο οποίο ειλικρινά μπερδεύτηκα, αλλά και συνάμα φοβήθηκα με την έννοια μήν

    γίνει κάποιο λάθος στην συνδεσμολογία, και καεί το οτιδήποτε,γιατί τέτοιες εποχές δέν είμαστε για κόλπα !!!


    Σκέφτομαι το εξείς,κάνοντας μια απλή αναζήτηση στο google για "twin lnb και staker destaker", είδα πώς οι τιμές είναι

    απαγορευτικές όσον αναφορα το "staker destaker" !!! Σύν να υπολογίσουμε την τιμή του "twin lnb "


    Πιστεύω πώς με τα ίδια χρήματα αγοράζουμε δεύτερο μοτερ με πιάτο ,και άντε και 50-60 ευρώ παραπάνω και για

    αγορά δέκτη μόνο και μόνο για να κάνει blindscan ή να βλέπει τα multistream ή τα powerView !!!!

    Πρίν με πάρετε με τις πέτρες , να πώ πώς το παρόν πόστ αναφέρεται σε εκείνους που μπορούν να κάνουν στην ταράτσα τους

    ότι γουστάρουν όπως εγώ !!!

  • το stacker/destacker αφορα μονο την περιπτωση που δεν υπαρχει τροπος να κατεβει 2ο καλωδιο.

    αν μπορει να κατεβει καλωδιο,τοτε απλα ενα twin lnb και το καλωδιο στον δευτερο δεκτη (φυσικα αν υπαρχει μοτερ, το κινει ο "master" που δεν ειναι μαστερ δεκτης...)


    ως προς τα αλλα,αν και πλεον εχω μονο εναν δεκτη σε καθε γραμμη (και καποιες φορες καποιους τους δουλευω με "απομακρυσμενο tuner", η με βγαλε βαλε καλωδιο, στο παρελθον δουλευα κι εγω 4 δεκτες με απλο 1/4 splitter ,με dc pass (οχι dc block) σε ολες τις γραμμες και απλα εσβηνα τους δεκτες που δεν δουλευαν (και εβγαζα απο το ρευμα τον dm800,γιατι και σβηστος εστελνε ταση).

    ευτυχως...δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα,αλλα ειναι στην κριση του καθενος αν θελει να παρει το ρισκο να το κανει (οπως και το να βαζει/βγαζει καλωδιο hdmi με τον δεκτη στο ρευμα,καλωδιο κεραιας με τον δεκτη στο ρευμα και αλλα πολλα...)

  • το stacker/destacker αφορα μονο την περιπτωση που δεν υπαρχει τροπος να κατεβει 2ο καλωδιο.

    αν μπορει να κατεβει καλωδιο,τοτε απλα ενα twin lnb και το καλωδιο στον δευτερο δεκτη (φυσικα αν υπαρχει μοτερ, το κινει ο "master" που δεν ειναι μαστερ δεκτης...)


    ως προς τα αλλα,αν και πλεον εχω μονο εναν δεκτη σε καθε γραμμη (και καποιες φορες καποιους τους δουλευω με "απομακρυσμενο tuner", η με βγαλε βαλε καλωδιο, στο παρελθον δουλευα κι εγω 4 δεκτες με απλο 1/4 splitter ,με dc pass (οχι dc block) σε ολες τις γραμμες και απλα εσβηνα τους δεκτες που δεν δουλευαν (και εβγαζα απο το ρευμα τον dm800,γιατι και σβηστος εστελνε ταση).

    ευτυχως...δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα,αλλα ειναι στην κριση του καθενος αν θελει να παρει το ρισκο να το κανει (οπως και το να βαζει/βγαζει καλωδιο hdmi με τον δεκτη στο ρευμα,καλωδιο κεραιας με τον δεκτη στο ρευμα και αλλα πολλα...)

    γειά σου ΡΕ ΓΙΩΡΓΗ με τα ωραία σου , (όχι ότι ο θοδωρής και ο γιαννάρας πάνε πίσω) για πές μου βρέ φιλαράκο ,εγώ δεύτερο καλώδιο έχω

    ¨που περιμένει " , δεύτερο δέκτη έχω ένα 3+1 picolino (στο ντουλάπι) , πές μου σε παρακαλώ πού υπάρχει κάτι σχετικό να το διαβάσω για

    να ξεστραβωθω (μόνο twin LNB θέλω-αν είναι όπως τα περιγράφεις-ται)

  • για το μοτερ θελεις Αντωνη ? ποιος απο τους 2 θα ειναι master?

    γιατι αυτος ο τροπος με το twin ειναι συνήθως αν θέλουμε να κάνουμε εγγραφή ενω βλέπουμε κατι αλλο

    γιατι κανονικα θελει δευτερο πιατο και μοτερ

  • το αν υπαρχει κατι σχετικο να διαβασεις...δεν το θυμαμαι.

    αν ομως εχεις το δευτερο καλωδιο,τοτε ναι θελεις μονο ενα twin lnb.

    αν τωρα υπαρχει μοτερ στην εγκατασταση, τοτε φυσικα το μοτερ θα το κινει μονο ο δεκτης που εχεις τωρα εν λειτουργεια, και ο δευτερος θα μπορει να δουλεψει ανεξαρτητα,οποιοδηποτε καναλι θελει (μονο ομως απο τον δορυφορο που εχει 'στειλει" το πιατο ο πρωτος δεκτης.

  • γειά σου ΘΕΟΔΩΡΕ, (καλησπέρα) κοίτα για το μοτέρ πάντα μιλάω ,λογικά τον vuSolo θα ήθελα να έχω μάστερ (με την λογική ΜΟΥ) μιάς

    και αυτόν δουλεύω κατά 99% , τον άλλο τον μικρό θα τον ήθελα μόνον για τα power (without stream realay) και ιδιαίτερα για blindscan

    Τώρα απο εκεί και πέρα , ότι πείτε εσείς ...αυτό θα κάνω

  • ok ειναι οπως το ειπαμε πιο πανω. διαλεγεις δορυφορο με τον solo2 και βλεπεις οτι θελεις απο αυτον τον δορυφορο και στους 2 δεκτες,χωρις να επηρεαζει ο ενας τον αλλο...(με το twin lnb )

  • το αν υπαρχει κατι σχετικο να διαβασεις...δεν το θυμαμαι.

    αν ομως εχεις το δευτερο καλωδιο,τοτε ναι θελεις μονο ενα twin lnb.

    αν τωρα υπαρχει μοτερ στην εγκατασταση, τοτε φυσικα το μοτερ θα το κινει μονο ο δεκτης που εχεις τωρα εν λειτουργεια, και ο δευτερος θα μπορει να δουλεψει ανεξαρτητα,οποιοδηποτε καναλι θελει (μονο ομως απο τον δορυφορο που εχει 'στειλει" το πιατο ο πρωτος δεκτης.

    αυτός είσαι , νά που θα κάνει δουλειά τώρα και το πολυ-κοντρόλ της edision που μου έδωσε ο φίλος johnmore (και πάντα μου έβαζε χέρι γιατί δεν το δουλεύω)

  • οπως τα λεει ο Γιωργος

    αλλα επειδη εσυ το θελεις για το blind scan αν ειναι κλειστος ο solo δεν μπορει να στείλει εντολές στο μοτερ και ο picollο μενει εκει που ειναι αρα πρεπει να ειναι ανοιχτος και απο την webif τον χειρίζεσαι

    το τηλεκοντρόλ ποιο ειναι το universal 2:1 ή το 4:1?

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!