LNB's

There are 40 replies in this Thread which was already clicked 6,156 times. The last Post () by Stef L.a.

  • Καλησπερα σε ολους!

    Ειχα ενα lnb inverto black premium quad και σημερα πηρα το inverto black ultra high gain.

    Σε ενα μοτερ με 1.10 πιατο και vu duo2(δεν το δοκιμασα στον osmini akoma)

    Απο οτι βλεπω το quad exei 1-2 db παραπανω απο το Ultra σε πολλες συχνοτητες καθως και στις δυσκολες.Μερικες φορες στις δυσκολες το 1ο εχει 5,5 ενω

    το 2ο 0 .

    Δεν ξερω.

    Εσεις τι λετε?

    Thanks!

  • θεωρητικά το 2ο δίνει περισσότερο σήμα!

    1. είναι ULTRA άρα πιο δυνατό

    2. είναι SINGLE άρα λιγότερες απώλειες


    αν όμως είναι ελαττωματικό ή "τραυματισμένο" ίσως να δίνει λιγότερα

    όμως αυτό που γράφεις τόσα dB λιγότερα το κάνεις την ίδια ώρα? με το ίδιο LNB skew?

  • μια προσωπικη εμπειρια,με το εν λογω lnb (χωρις απαραιτητα να ειναι και κανονας)...


    ψαχνοντας κι εγω καποτε (οταν ειχα πιατομοτερ) να βρω το καλυτερο lnb,μια παρελαση ελαβε χωρα...


    με το συγκεκριμενο,ειχα το εξης θεμα. δεν μπορουσα να βρω στανταρ σημειο εστιασης...

    δηλαδη...εχει εναν αρκετα μακρυ λαιμο. αν το εφερνα τερμα εμπρος,κερδιζα στους κεντρικους δορυφορους,εχανα στους ακραιους.

    αν το πηγαινα τερμα πισω,κερδιζα στους ακραιους,εχανα στο κεντρο.

    αν το εβαζα στη μεση εχανα σε ολους...


    με αλλα lnb δεν ειχα παρομοιο θεμα (οποτε δεν υπηρχε θεμα ρυθνισης του πιατου).

  • Καλημερα παιδια!

    Τελικα εχει δικιο ο George ,,το εβαλα τερμα πισω και πιανω ολους τους δορυφορους με κανονικο σημα και στους δυσκολους απο 0 πηγε 5,5 με σπασιματα χωρις ber αλλα δεν πειραζει(viasat history 4,8-5,5db πχ) απο 0 στα 5,5

    Αλλα και παλι το inverto premium quad black εχει σχεδον τα ιδια αποτελεσματα με to ultra.Aντε λιγο παραπανω πιανει το Ultra πλεον ,με την συμβουλη του George.

    Γιαννη και George αυτα ειχα να πω σχετικα με τα 2 αυτα lnb.

    Thanks και στους 2 σας!!!!

    Καλημερα!!

  • η συζητηση με τα lnb...

    το εβαλα τερμα πισω και πιανω ολους τους δορυφορους με κανονικο σημα και στους δυσκολους απο 0 πηγε 5,5 με σπασιματα χωρις ber αλλα δεν πειραζει(viasat history 4,8-5,5db πχ) απο 0 στα 5,5

    και στους κεντρικους και στους ακραιους?

  • kalimera apo stutgarti


    Geia digea me 60 ri piato ti lnb protimate?

    εχω ξαναγραψει την αποψη μου για τα lnb, (οτι γενικα προτιμω lnb με φαρδια χωανη), αλλα πολλες φορες ασχετα με το ποιο ειναι καλυτερο θεωρητικα,ειναι το ποιο θα "κατσει" καλυτερα στο καθε πιατο,

    αλλα...οταν μιλαμε για digea, το 60αρι πιατο ειναι λιγο. ενα 60αρι με ενα πολυ καλο lnb, θα εχει μικροτερη αποδοση απο ενα 80αρι με μετριο lnb...

  • Ναι George και στους κεντρικους και στους ακραιους.

    Αλλα στις 4,8 το viasat history(FSS) τα ιδια και τα ιδια.5,5dm με σπασιματα.

    Το ειπε εξαλλου και ο Medousa αλλα μερικοι με σταθερα ,το πιανουν,χωρις σπασιματα αν και με χαμηλο σημα.

  • εχω το ιδιο lnb με μοτερ(το εχω περίπου στην μέση ) και εχει αυτο το ιδίωμα με το μακρύ λαιμό και την εστίαση οπως λεει ο Γιωργος αλλα σε εγκατάσταση προτιμώ το sharp pll (phase lock loop) επειδή έχει μεγάλη χοάνη ειτε παρόμοια με μεγάλη χοάνη

    Την ρύθμιση την κάνεις με τον δεκτη ?

  • Ναι με τον δεκτη.

    Ακομα και με signalfinder me pc εξω με wifi συνδεδεμενο ασυρματα με την ip του δεκτη.

    Εχω ενα ibm laptop palio με δυνατο beeper για αυτο τον λογο.

    Το παιδιομετρο μου εχει παραδωσει πνευμα η μπαταρια.

    Edited 2 times, last by lex7791 ().

  • Σαφως καλυτερος ο Osmini οπως παντα στο θεμα tuner.

    Πιανει καλυτερο σημα 5,9 με ψιλοσπασιματα,, πολυ λιγα.

    Μου κανει εντυπωση οτι το DTX στον 0.8 πιανει 17,8db!!!!!!!!

    Στον edision παντα.

    -------------------------------------------------------------------------------------------

    Edited once, last by lex7791 ().

  • Οκ Θεοδωρε!!

    Αν θελεις και εχεις χρονο καποια στιγμη και διαθεση μου τον μαθαινεις τον τροπο.Παντα φιλικα και με πολυ αγαπη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    thanks!!!!!!!!!!!!!

    linux μου μυριζει η δουλεια

  • δεν είμαι λάτρης των κινητών αφού ο προσανατολισμός μου δεν είναι μόνο τα αθλητικά κανάλια

    αν όμως είχα κινητό κάτοπτρο θα έβαζα ένα INVACOM snh, καθώς εσείς χρειάζεστε μόνο 1 LNB από μας με τα πολλά παράκεντρα :)

    είχα γράψει παλιότερα εδώ μέσα links που το έχουν σε χαμηλές τιμές στο Amazon...!

    έχεις δοκιμάσει Γιώργο?

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!