ΑΘΛΗΤΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ για Feed Hunters

There are 42 replies in this Thread which was already clicked 4,117 times. The last Post () by Nikos248.

  • ΑΘΛΗΤΙΚΑ για FEED HUNTERS


    ΤΙ ΕΙΝΑΙ

    πρόκειται για έκτακτες αθλητικές τροφοδοσίες που χρησιμεύουν για διάφορες αναμεταδόσεις


    ΠΟΥ & ΠΩΣ

    τα βρίσκουμε από τη γνωστή σελίδα http://www.satelliweb.com/index.php?section=livef&langue=en


    ή κάνοντας Blind Scan

    οι απλοί δέκτες ALI (μη enigma) των Εdision - Amiko - G.I. - SAB κλπ κάνουν αναλυτική τυφλή ανίχνευση δορυφόρου σε λίγα λεπτά, ενώ οι περισσότεροι enigma παρά όλα τα πλεονεκτήματά τους υστερούν, αφού ή δεν μπορούν να εκτελέσουν καθόλου ή το σκανάρισμά τους δεν είναι τόσο αναλυτικό :(

    σίγουρα χρειαζόμαστε δέκτη (tuner) μεγάλης ευαισθησίας & ποιοτικό LNB, καλύτερα όχι slim (λεπτό), καθώς χαμηλό Symbol Rate που έχουν ή δύσκολο FEC δυσχεραίνουν την λήψη τους


    να προσθέσω ότι ορισμένα είναι ελεύθερα και άλλα <κλειδωμένα> σε κρυπτογράφηση BISS (=Basic Interoperable Scrambling System) λόγω πνευματικών δικαιωμάτων

    τα <κλαδιά> αυτά είναι της μορφής: 12 34 56 78 90 AB CD EF (8 ζεύγη σε ΗΕΧ)


    ΕΔΩ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΜΕΤΡΑΕΙ ^^

    συνήθως απαιτούν μεγάλη διάσταση κατόπτρου, δηλαδή παρόλο που μπορεί να λαμβάνουμε στον ίδιο δορυφόρο κανάλια-πακέτα χωρών επαρκώς, ίσως το κάτοπτρό μας δεν επαρκεί για να τα λάβει ή να έχει <σπασίματα>, άρα χρειάζεται αυτό που λέμε υψηλό <<κατώφλι σήματος>> έχουν πολύ καλή ανάλυση και υψηλό bitrate (ρυθμός μετάδοσης ελληνιστί)


    ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΟΛΗΨΙΑ ΧΡΩΜΑΤΟΣ

    τα περισσότερα feed είναι σε μετάδοση 4:2:0 Chroma Subsampling και γίνονται θεατά κανονικά


    μερικά όμως είναι σε 4:2:2 https://www.rtings.com/tv/learn/chroma-subsampling

    εδώ επειδή υπάρχει μεγάλη σύγχυση να πούμε ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΠΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ή κάποιο <κλείδωμα>

    για θέαση απευθείας στον δέκτη χρειάζονται ειδικοί δέκτες που έβγαιναν παλαιότερα (όμως πάνε έως 8 ή 16 PSK συνήθως & δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν σε πιο σύγχρονα hd => 4:2:2), όπως KATHREIN 910, ορισμένοι ΑΖΒΟΧ με το δικό τους όμως image κλπ.....περισσότερα εδώ:

    https://bit.ly/2JovDTE

    https://bit.ly/2MfCvQG


    μπορούμε όμως αν έχουμε LINUX δέκτη (enigma 2) να κάνουμε streaming στον υπολογιστή μας & να παρακολουθήσουμε από κει!

    επίσης θεατά είναι σε νεότερες κάρτες δορυφορικής TV για υπολογιστή

    τέλος ίσως είναι δυνατή η θέαση σε τηλεοράσεις με δορυφορικό δέκτη των sony, lg, samsung. panasonic αλλά δεν το έχω τσεκάρει (για BISS θα χρειάζεται module card)


    VIDEO


    ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ

    όποιον τον ενδιαφέρει να διαβάσει εκτενέστερα στην Ελληνική Γλώσσα περί του θέματος Chroma Subsampling έχω αναρτήσει συνημμένο PDF (σελίδα #21)

    ευχαριστώ τον Σπύρο γι'αυτό!

  • Καλημερα σε ολους σας καλη εβδομαδα!

    Βρισκομαι στην περιοχη του Ναυπλιου και δυσκολευομαι τρομερα να πιασω 3west

    Εχω μοτερ και 1.20μ πιατο +edision os mio4k lnb inverto black ultra hg

    Πιανω σημα μεγιστο 5.6db με 60agc

    Tι μπορω να κανω για 3west στην περιοχη που βρισκομαι με αυτο το σεταπ που εχω?

    Δοκιμασα εξωτερικες μικρορυθμισεις στο μοτερ-πιατο .Το ιδιο σημα βγαζω

    Ειναι το πρωτο μου ξεκινιμα .Moυ ειπε καποιος οτι θα μεταφερθουν αγωνες στις 3w ((εκτος των 10 και 7 east))) .Εμαθα και την διαδικασια biss-keys ktl...oscam...ktl..

    ----------------------------------

    Yπαρχει περιπτωση να βαλω ----Line amplifier--- και να εχω καλυτερα αποτελεσματα.Η θελω πιατο πολυ μεγαλυτερο για την περιοχη που βρισκομαι για 3w?

    Σας ευχαριστω! Nα σας πω οτι ειναι δυσκολο στο σημειο που εχω βαλει ττην κολωνα να βαλω πολυ μεγαλυτερο πιατο!!

    Παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας γιατι ειμαι αρχαριος στα biss-keys-feeds

    Στις 7ε και 10ε καταφερα πολυ καλα να δω αγωνες αλλα 3w δεν μου βγαζει καθολου σημα στα feeds.Exω σημα μονο ,,οπως προειπα 5.6db στα καναλια

    που σκαναρει κανονικα ο δορυφορος και οχι στα feeds.

    Edited once, last by lex7791 ().

  • Καλημέρα,


    ο ABS 3W είναι γενικά δύσκολος δορυφόρος. To line amplifier είναι επίσης μια περίεργη κατάσταση. Μπορεί σε κάποιες συχνότητες να είναι «συνεργάσιμο» και να τις ενισχύει κι άλλες να τις «μπουκώνει» και να έχεις προβλήματα στα βασικά. Επειδή κι εγώ έχω παρόμοιο εξοπλισμό (LNB-Πιάτο) και στο σπίτι και στην δουλειά με διαφορετικούς δέκτες (ΑΜΙΚΟ & EDISION) κι έχω τεστάρει ταυτόχρονα κυκλώματα με τα ίδια αποτελέσματα καταλήγω στα εξής συμπεράσματα:
    α) Ο διπλανός δορυφόρος στις 4w δημιουργεί αρκετά θέματα σε πολλές συχνότητες. Σαν να τις «ταπώνει». Θα το καταλάβεις αν επιχειρήσεις να κατεβάσεις όλες τις «ορατές» συχνότητες στις 4w.

    β) μου έχει τύχει να υπάρχει κύκλωμα της SL από Τρίπολη να έχει 0% ποιότητα, να έχω ξεχάσει τον δέκτη καμιά 15' λεπτά εκεί και να βρίσκει κάποια στιγμή 15-20% και μόλις κλείδωσε να το κατεβάσω. Σε πληροφορώ ότι σε όλον τον αγώνα το σήμα έδειχνε να βρίσκεται τις περισσότερες φορές κοντά στο 0% αλλά δεν είχα ούτε δευτερόλεπτο σπάσιμο εικόνας.

    Άρα, που καταλήγουμε;;; Ίσως ένα μεγαλύτερο πιάτο γύρω στο 1,5 να έκανε δουλειά, αλλά εκεί ξεφεύγουν τα ποσά.

    *Αν κάποιος έχει κάτι να προσθέσει ή να διορθώσει, πολύ ευχαρίστως:cool1:

  • Καλημερα στην παρέα!τον τελευταίο καιρό δεν μπορώ να πιασω feed στις 10 αλλά ούτε στις 3w.Βρισκομαι περιοχή Θεσσαλονίκης το πιατο που έχω είναι 1.80 περιστρεφόμενο γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να φταίει ή τι τεστ μπορώ να κάνω αν υπάρχει κάποιο θέμα;;

  • Καλημερα στην παρέα!τον τελευταίο καιρό δεν μπορώ να πιασω feed στις 10 αλλά ούτε στις 3w.Βρισκομαι περιοχή Θεσσαλονίκης το πιατο που έχω είναι 1.80 περιστρεφόμενο γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να φταίει ή τι τεστ μπορώ να κάνω αν υπάρχει κάποιο θέμα;;

    Μπορείς να μας πεις διαστάσεις πιάτου, lnb?

  • 1.80 είναι το πιατο όπως έγραψα..lnb δεν θυμαμαι πρέπει να ανέβω ταράτσα κάποια στιγμή να το κοιταξω.αύριο στο feed του ντέρμπυ ελπίζω να έχω εικονα

  • 1.80 είναι το πιατο όπως έγραψα..lnb δεν θυμαμαι πρέπει να ανέβω ταράτσα κάποια στιγμή να το κοιταξω.αύριο στο feed του ντέρμπυ ελπίζω να έχω εικονα

    Συγγνώμη δεν το πρόσεξα ότι το είχες γράψει. Δεν βλέπω κάποιο feed να τρέχει τώρα να κάνουμε μία δοκιμή. Το πιάτο είναι επαρκέστατο, οπότε λογικά μήπως θέλει λίγο καλύτερο κεντράρισμα την ώρα που υπάρχει ανοικτό feed.

  • Αυτήν την ώρα στις 3w άνοιξαν τρία feed γερμανικών αγώνων


    12601 V 10000

    12613 V 10000

    12625 V 10000


    Σε όλα έχω 65%-70% ποιιότητα. Κάντε μία δοκιμή;)

  • Επίσης στις 10e

    11005 H 7200 3/4 με 35% ποιότητα. Ο δέκτης μου δεν δείχνει db οπότε μόνο quality μπορώ να γράφω

    Το απόγευμα θα μπορέσω να δοκιμάσω κάποια feed.Θα δοκιμάσω και θα ενημερώσω.

  • Επίσης στις 10e

    11005 H 7200 3/4 με 35% ποιότητα. Ο δέκτης μου δεν δείχνει db οπότε μόνο quality μπορώ να γράφω

    Το απόγευμα θα μπορέσω να δοκιμάσω κάποια feed.Θα δοκιμάσω και θα ενημερώσω.


    10E 11068 H 7200


    έχει Ολυμπιακό - Πανιώνιο. Κατεβάζω με 67% ποιότητα;)

  • Καλησπερα στην παρεα!Κατεβασα και εγω κανονικα το feed του Ολυμπιακου χωρις κανενα προβλημα

    απλα αργει μεχρι να λοκαρει και δεν μπορω να καταλαβω γιατι συμβαινει αυτο.

  • Μπορείς να δώσεις αν είναι DVB-S ή DVB-S2, QPSK ή 8PSK και FEC;

    Περιοχή και διάμετρος πιάτου;

    Sorry μετά έφυγα και δεν απάντησα έγκαιρα. FEC δεν βάζω ποτέ, είναι στο auto όταν κοιτάω για feed. Δεν έχει σημασία. Πάντα τα έχω σε DVB S2

  • Καλησπερα στην παρεα!Κατεβασα και εγω κανονικα το feed του Ολυμπιακου χωρις κανενα προβλημα

    απλα αργει μεχρι να λοκαρει και δεν μπορω να καταλαβω γιατι συμβαινει αυτο.

    καταρχην καλή χρονιά σε όλους, χάθηκα μεν αλλά έπεσε δουλειά και ήμουν εξωτερικό... αδερφέ όταν ο JohnMorsAT έλεγε μην ξερνάτε κλαδιά και ξανά μανά επανάληψή .. έχει πέσει η τρελή παρεμβολή στα συγκεκριμένα feed.. 100% στα ματσ Λιμάνι Πειραιά..

  • Καλησπερα στην παρεα!Κατεβασα και εγω κανονικα το feed του Ολυμπιακου χωρις κανενα προβλημα

    απλα αργει μεχρι να λοκαρει και δεν μπορω να καταλαβω γιατι συμβαινει αυτο.

    Ξεκίνα από κάτι βασικό... π.χ. στείλε το πιάτο στις 23,5e που είναι ο πραγματικός νότος σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη και με ένα αλφάδι δες αν το lnb σου είναι εντελώς κάθετο.

  • απλα αργει μεχρι να λοκαρει και δεν μπορω να καταλαβω γιατι συμβαινει αυτο.

    αργει να λοκαρει,γιατι το sr ειναι απο τα λεγομενα scpc . οταν τα sr ειναι μικρα (τετραψηφια) , παντα υπαρχει μια καθυστεριση στο "κλειδωμα".

  • Καλησπερα στην παρεα!Κατεβασα και εγω κανονικα το feed του Ολυμπιακου χωρις κανενα προβλημα

    απλα αργει μεχρι να λοκαρει και δεν μπορω να καταλαβω γιατι συμβαινει αυτο.

    καταρχην καλή χρονιά σε όλους, χάθηκα μεν αλλά έπεσε δουλειά και ήμουν εξωτερικό... αδερφέ όταν ο JohnMorsAT έλεγε μην ξερνάτε κλαδιά και ξανά μανά επανάληψή .. έχει πέσει η τρελή παρεμβολή στα συγκεκριμένα feed.. 100% στα ματσ Λιμάνι Πειραιά..

    ακριβως το ιδιο προβλημα αντιμετοπιζω και εγω manosat μαλλον την εχουνε καταλαβει και σπερνουν παρασιτα...σε λιγο δεν θα βλεπουμε ουτε αυτα...

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!