Amiko DM 3800 μοτερ ερωτηση!

There are 12 replies in this Thread which was already clicked 1,131 times. The last Post () by spartans.

  • Καλημερα σε ολους!!!

    Εχω ενα Amiko DM 3800 μοτερ και θα ηθελα να του κανω reset...

    Eχει 3 μεθοδους .Οι 2 ειναι για εξω στο περιβαλλον του πιατου αλλα ο αλλος μεσα απο pc kai stb.

    H ερωτηση μου ειναι πως μπορω να το κανω απο μεσα.

    Σας παραθετω το manual στα Attachments.

    Boηθηστε παρακαλω γιατι δεν καταλαβαινω τιποτα...

    Thanks!!!

  • Αν και αργά θα απαντήσω.

    Στέλνεις το μοτέρ στο 0', αποσυνδέεις και ξανά συνδέεις το καλώδιο που έρχεται από το μοτέρ, και ξανά δίνεις την εντολή να πάει στο 0'. Δεν το έχω δοκιμάσει όμως για 100% σίγουρα.

    Είναι πολύ καλό μοτέρ, το έχω και εγώ σε μεγάλο πιάτο, και το έχω κάνει ρεσέτ αλλά από τα κουμπιά του γιατί μου φάνηκε και εμένα κάπως αυτή η εντολή, όμως το συστήνω σαν μοτέρ.

  • Ρε Σακαρε το ποστ ειναι απο τις 30 Ιουλιου!

    Τα εχουμε πει .Τωρα ολα οκ.Ειχε παθει κοκομπλοκο με τον Gshare δεκτη.

    Με αγαπη Lex!!!!

  • Εγώ έβαλα σε φίλο το Tecatel 1.25 (σιδερένιο) και δεν το πάει καλά... Δηλαδή αν στρίψει το πιάτο πέρα από τις +/-30 μοίρες από τον νότο, τότε το μοτέρ δεν έχει δύναμη να επαναφέρει το πιάτο.

  • Αυτό το πιάτο πρέπει να είναι πολύ βαρύ, 1.25 χ 1,40 είναι?

    Το βιβλιαράκι του (μαύρο απ' έξω) αναφέρει πως μπορεί να κινήσει πάνω από 1,4Μ αλλά δε λέει για σίδερο, χάλυβα ή αλουμίνιο, και το 1.4Μ μου φαίνεται λίγο υπερβολικό.

    Το 1.25 που έχω είναι αλουμίνιο.

  • Ναι, 1,25 x 1,40 είναι. Υποτίθεται ότι το πιάτο ονομάζεται με τη μικρή του διάσταση, άρα θεωρητικά είναι μέσα στις προδιαγραφές του μοτέρ.

  • καλώς τον Σάκη...


    αγαπητοί φίλοι

    common sense


    όσοι ασχολείστε με μηχανικά θα το καταλάβετε τι θα πω......

    παίζει μεγάλο ρόλο το ΒΑΡΟΣ => άρα το υλικό κατασκευής του πιάτου συν το στηριγμα πισω (AZ/EL όπως το αποκαλούν ορισμένες εταιρείς πχ η gibertini το δινει ξέχωρα)


    συνεπώς & με παράδειγμα 1 καλό μοτέρ με ΜΕΤΑΛΛΙΚΑ γρανάζια μπορεί να υποστηρίξει σε γερή βάση με Φ12 ας πουμε

    (+ το κολπάκι για υποστύλωμα) έως και 125x140 κάτοπτρο ΑΛΟΥΜΙΝΙΟ

    αφού το αλουμίνιο κατά βάση είναι ΕΛΑΦΡΥΤΕΡΟ


    γράφω κατά βάση γιατί πρέπει να ναι καρατσεκαρισμένο το υλικό κι όχι μούφα αλουμίνιο αλλιώς αν είναι κραμα μπορεί το σύνολο να ναι βαρυ


    αν θελετε να ανεβείτε σε διασταση => >dB λήψης παίρνετε αλουμίνιο ή καποιο που το κράμα του να βγάζει συνολικο βάρος μικρό

    εδώ το μικρότερο μέγεθος μετράει (....βάρους) ^^

    Edited once, last by spartans ().

  • Αυτό το πιάτο πρέπει να είναι πολύ βαρύ, 1.25 χ 1,40 είναι?

    Το βιβλιαράκι του (μαύρο απ' έξω) αναφέρει πως μπορεί να κινήσει πάνω από 1,4Μ αλλά δε λέει για σίδερο, χάλυβα ή αλουμίνιο, και το 1.4Μ μου φαίνεται λίγο υπερβολικό.

    Το 1.25 που έχω είναι αλουμίνιο.

    ακριβώς! γενικολογία η διάσταση αφού δεν λέει βάρος ή υλικό :( μισες δουλειές κάνουν με το fuck1ng manuali

    και μετα σου λέει RTFM :hello

    πάντως φίλε υπάρχουν & κράματα όπως έγραψα παραπάνω....δεν είναι 3 είδη μόνο συν την ηλεκτροστατική βαφή ή θερμογαλβανισμό & πάει λέγοντας.......όρεξη να χουμε


    καλή επιλογή το αλουμίνιο για τέτοιες λύσεις, σωστή επιλογή μπράβο!

  • Ναι, 1,25 x 1,40 είναι. Υποτίθεται ότι το πιάτο ονομάζεται με τη μικρή του διάσταση, άρα θεωρητικά είναι μέσα στις προδιαγραφές του μοτέρ.

    μωρέ θεωρητικά σε γενικές γραμμές σωστό αλλά η θεωρία πολλές φορές απέχει απ'τη πράξη.....πάντως τα επώνυμα όλα προδιαγραφές έχουν αλλά τα μοτέρια γράφουν ότι θελουν γενικολογίες άμα κάνανε έτσι κ οι γιατροί στα χειρουργεία τότε οι μισοί θα κλαίγαμε συγγενείς & φίλους τεσπα


    Σπύρο το συγκεκριμένο όμως τα dB είναι σαν 130 ;)


    όποιος μετά θέλει να ανέβει κι άλλο βάζει ACTUATOR POSITIONER


    καλή συνέχεια σε ό,τι κάνετε & καλές λήψεις μάγκες!

    Edited once, last by spartans ().

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!