Edision OS nino PRO DVB-S2x, multistream, native t2-mi,

There are 200 replies in this Thread which was already clicked 21,574 times. The last Post () by kostas85.

  • αυτο που εχω εγω ειναι το

    Code
    root@osninopro:~# opkg list-installed  |grep hbbtv
    enigma2-plugin-extensions-opera-hbbtv - 1.0-r3

    οποτε σε telnet  opkg update && opkg install enigma2-plugin-extensions-opera-hbbtv && reboot

    η hybrid tv της ερτ και του open κάνουν χρήση hbbtv 2.0 το οποίο δεν είναι πλήρες συμβατό με αυτο που εχουν τα mips (έκδοσης hbbtv 1.5)

    3982160068c74f68e39db33da.jpg053914df0f0893.jpg

    518dd99b947b908.jpg

    και star hbbtv την οποία μάλλον δεν θα την υποστηρίζει πλήρως

    f4f2ae2.jpg

  • mini φροντιστηριο στα γρηγορα... , αλλα αν θες να "απολαυσεις" τις δυνατοτητες του δεκτη σου, τοτε θες και πολυ διαβασμα, ωστε να μπορεις να κατανοησεις και πολλες απο τις απαντησεις μας...


    για να δουλεψεις με τον δεκτη, χρειαζεσαι 2 βασικα πρωτοκολα. το telnet και το ftp .


    το πρωτο θα σου επιτρεψει να δωσεις καποιες "εντολες" στον δεκτη απο τον υπολογιστη σου.

    προγραμμα για telnet ειναι το putty


    το ftp, θα σου επιτρεψει να μεταφερεις αρχεια απο pc -> δεκτη και αναποδα...

    προγραμμα ftp filezilla


    υπαρχει και το dcc , που περιεχει και τα 2 πιο πανω σε ενα προγραμμα, αλλα τα 2 μεμονομενα προσφερουν περισσοτερες δυνατοτητες.

  • Θέλω να πιστεύω (αλλά δεν είμαι ΚΑΘΟΛΟΥ σίγουρος) ότι κάτι τέτοιο θα δούλευε πολύ καλά για ΕΠΙΜΕΛΕΙΣ και φιλότιμους μαθητές.

    Τι να σας πω; Έχετε γράψει χιλιάδες χιλιομέτρων στο αντικείμενο, έχετε εμπειρία, αποφασίστε....

  • καλημέρα - επειδι καταλαβα σας (κουραζω) με τα θεματα μου λογο αγνειας το σταματαω εδώ ειταν μια λαθος αγορα τον πακετάρω και αν βρω θα τον πουλισω και παλι καλημέρα και σας ευχαριστω για την βοηθεια

  • νομίζω κάποια πράγματα τα παρεξηγούμε ή ντρεπόμαστε να τα πούμε και λέμε κάποια ψεματάκια το αφηνω αυτο (γιατι θα παρεξηγηθώ παλι )

    πιο πάνω έκανα μια πρόταση για θεματα λειτουργικότητα και πιο εύκολη εύρεση γιατι δεν εχουμε απεριόριστο χώρο ... και δεν θεωρώ οτι κουραστηκε καποιος αντίθετα δόθηκε αμεσα απάντηση στην απορία σου

    μετα εχουμε αναφερει οτι το enigma θελει διαβασμα και οχι επειδή μας το φόρτωσε καποιος και μας ειπε οτι θα κανει τα πάντα απο μόνο του, αυτο δεν γίνεται ... και κανεις δεν γεννήθηκε με γνώσεις σε αυτο το αντικείμενο και εγώ ρωτησα κάποιους και διάβασα για αυτό

    έπειτα θεωρω οτι εχεις κανει μεγάλα βήμα πάνω στον δεκτη με το να περάσεις νεο image plugin κτλ... το hbbtv ειναι υποκειμενικό οτι θα λειτουργήσει άριστα... και ακόμα πιο εύκολα για να φύγεις απο τις εντολες (επειδή κάποιοι δεν τις μπορούνε ) μπορεις μεσα τα προσθετα (οταν είμαστε στην αρχή με πράσινο κουμπι ) -> λήψη πρόσθετων (πρασινο κουμπί) ->Εxtensions->opera-hbbtv(1.0-r3)

    8799b7aca03d0.jpg57da8251bdc4c7c35dedc.jpg

  • Εγώ ρώτησα γενικά το πως δίνουμε τις εντολές στο Telnet δεν ήθελα κάτι συγκεκριμένο.

    Δηλαδή αντιγράφω την μία γραμμη και πατάω enter ή και τις δύο γραμμές;


    Για τον φίλο troulis κανείς δεν τα ήξερε όλα. Κι εγώ απο το μηδέν ξακίνησα και σιγά σιγά μαθαίνω.


    Μην τον πουλήσεις τον δέκτη γιατί δεν πρόκειται να βρεις απλό δέκτη με τις ευκολίες του enigma2.


    Οργάνωσε τις απορίες ανα θέμα και θα βρεις εδώ τα ανάλογα thread να διαβάσεις. Αν έχεις απορία ρωτάς.

  • στις πιο πάνω εντολές στην αρχή ρωτάω τον δέκτη να μου τυπώσει ποιο plugin έχω εγώ εγκαταστημένο (αυτή είναι εντολή opkg list-installed |grep hbbtv) το δεύτερο μέρος είναι η απάντηση (enigma2-plugin-extensions-opera-hbbtv - 1.0-r3) για να το χρησιμοποιήσω μετα για εσάς ώστε να κάνετε εγκατάσταση στο δικό σας (opkg update && opkg install enigma2-plugin-extensions-opera-hbbtv && reboot) το οποίο αποτελείται από 3 εντολές αλλά εκτελείται σε μια γραμμή λόγω των ενωτικών

    ***Η διαδικασία αυτή είναι για μη 4Κ δηλαδή για mips δέκτες

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!