Edision OS nino PRO DVB-S2x, multistream, native t2-mi,

There are 200 replies in this Thread which was already clicked 21,698 times. The last Post () by kostas85.

  • να αναφέρω οτι σε atv 6.1 δεν λειτουργεί το blindscan ενω σε satdreamgr 5 είναι λειτουργικό ...

    το BlindScan ικανοποιητικότατο


    ευχαριστώ Θοδωρή :!:


    να αναφέρουμε εδώ οτι η EDISION θα μπορούσε να βάλει το SatDreamGR ως αρχικό κι όχι το ξενικό προς εμάς openATV το οποίο αποδέχομαι ως καλό αλλά αφού δεν λειτουργεί σε πλήρες BlindScan ο κάθε άσχετος μπορεί ανετότατα να το ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ στην εταιρεία - καταστηματά της.

    έχω δει πολλές φορές για δορυφορική ή και επίγεια δεκτάκια να γράφουν σχόλια στο skroutz που μπορεί καποιος σχετικός να γελάει αλλά αφού έτσι το δίνει η εταιρεία? δεν αναφέρομαι βέβαια σε ανεπίσημα λογισμικά ή ό,τι άλλο......αλλά για το blind scan που δεν <πέφτει> από όσο ξέερω πάνω σε κάποιο νομικό θέμα έτσι :?:

    ας το σκεφτούν καλύτερα την επόμενη φορά...

    common sense :!:


    αν μπουμε στη λογική ο <<προπονητής>> πάντα ξέρει κάτι καλύτερα τότε τους περιμένουμε με χαρά να αντιπαρατεθούν στο επιχείρημά μου αφού ξέρουμε ότι μας διαβάζουν


    προσωπικά έκρινα ότι πρέπει να το αναφέρω διότι οι του SDG είναι σεμνοί & δεν κοκορεύονται

    ελπίζω να μην παρεξηγηθώ

    ευχαριστώ

  • συμπληρώνω 1 φώτο που έλειπε νομίζω για τον συγκεκριμένο δέκτη

    84242356_down-lower.jpg


    ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν έχει σύστημα για να στερεωθεί :( 2 απλές τρυπούλες ξέχασαν...... έ δεν νομίζω να κόστιζαν

    δεν είναι κάτι αυτό απλά επειδή συνοδεύεται από επέκταση - βύσμα IR receiver θα μπορούσε να τοχει κι αυτό ;)

    απλή αναφορά κάνω


    ο δέκτης ειναι ΤΕΛΕΙΟΣ ασυζητητί

    σου δίνει πολλές δυνατότητες λήψεις εκτός των καθιερωμένων παραμετροποιήσεων λόγω του linux


    το ΤΗΛΕΧΕΙΡΙΣΤΗΡΙΟ τώρα δεν είναι μεταλλικό όπως ο δέκτης. έτσι είχε ακουστεί νομίζω αλλά τελικώς καλύτερα διότι θα βάραινε!

    η αίσθησή του είναι καλή τα πλήκτρα δεν ακούγονται αν κοιμάται μικρό παιδί ή η γυναίκα σου δίπλα ^^

    αρκετά λεπτότερο από τη προηγούμενη <κουμούτσα> με σχεδόν όλα τα πλήκτρα ίδια & για το χειρισμό της τηλεόρασης το κάνουμε πρακτικότατο

    ΜΠΡΑΒΟ:!:


    η αποσπώμενη κεραία είναι όλα τα λεφτά

  • Να ρωτήσω κάτι άλλο ,στον Zgemma H9S σε κανάλια με ελληνικούς υπότιτλους έχει θέμα με τους υπότιτλους.

    Όχι ότι δεν τους προβάλει , αλλά χάνει σειρές(λόγια) από τους υπότιτλους .Μου το κάνει σε όλα τα image .Ο VU+ Uno 4K SE δεν έχει τέτοιο θέμα .

    Έχει κάποιο τέτοιο θέμα ο Edision Nino PRO ;

  • όχι δεν υπαρχει θεμα . το οποιο θέμα των υποτίτλων στα nino έχει λυθεί πάνω από 6 μήνες

    αυτο που λες για τον Zgemma H9S φαίνεται να είναι θέμα drives ... οπότε μόνο η μαμά εταιρεία μπορεί να κάνει κάτι, αν δεν το εχει κάνει ?? ...

  • Τον παρήγγειλα .


    Είχα σκοπό να την "βγάλω" με τον Octagon SX88 για τα t2-mi και έχω τον ZGEmMA H9S για τα multistream.


    Τον παρήγγειλα γιατί έχει ένδειξη σε db , πολύ καλό tuner από ότι διαβάζω , είναι combo και είναι όλα μαζί σε ένα δέκτη .

    Δεν είναι 4K , έχω 4K δέκτες για την 4K TV ,ενώ η άλλη TV που έχω είναι 1080p και προορίζεται ο nino PRO για εκεί .


    Μου κάηκε χτες και ένας Dr.HD F15 ,που τον είχα για οριακές λήψεις ,οπότε ο nino PRO θα πάρει τη θέση του .

  • Να ρωτήσω κάτι άλλο ,στον Zgemma H9S σε κανάλια με ελληνικούς υπότιτλους έχει θέμα με τους υπότιτλους.

    Όχι ότι δεν τους προβάλει , αλλά χάνει σειρές(λόγια) από τους υπότιτλους .Μου το κάνει σε όλα τα image .Ο VU+ Uno 4K SE δεν έχει τέτοιο θέμα .

    Έχει κάποιο τέτοιο θέμα ο Edision Nino PRO ;

    στο EDISION PRO οοοοόλα τέλεια μέχρι στιγμής

    και ντέρμπυ είδαμε δια της πλαγίας με σουπερ εικόνα

  • Έβαλα το Satdreamgr 6 και έκανα τυφλή αναζήτηση σε όλο τον δορυφόρο στις 40Ε και βρήκε τα κανάλια σε t2-mi και τα αποθήκευσε ο δέκτης.

    Όμως όταν πάω στα κανάλια αυτά , παίζει για μερικά δευτερόλεπτα και μετά "πέφτει μαύρη οθόνη ", όχι μόνο σε αυτά τα κανάλια αλλά σε όλα .

    Δεν μπορεί να συντονιστεί ο δέκτης και "πέφτει μαύρη οθόνη " σε όλα τα κανάλια .

  • Εχεις κάνει ενημέρωση? Γιατί από εχτές έχει πιο νέους drivers για όλα τα nino ver.20181010

    Αν μπορείς κάνε αναφορά του προβλήματος στο satdreamgr και αν υπάρχει θέμα driver να προωθηθεί στον κατασκευαστή γιατί c band δεν εχουνε και όλοι...

  • Έβαλα το Satdreamgr 6 και έκανα τυφλή αναζήτηση σε όλο τον δορυφόρο στις 40Ε και βρήκε τα κανάλια σε t2-mi και τα αποθήκευσε ο δέκτης.

    Όμως όταν πάω στα κανάλια αυτά , παίζει για μερικά δευτερόλεπτα και μετά "πέφτει μαύρη οθόνη ", όχι μόνο σε αυτά τα κανάλια αλλά σε όλα .

    Δεν μπορεί να συντονιστεί ο δέκτης και "πέφτει μαύρη οθόνη " σε όλα τα κανάλια .


    Καλησπέρα greekgreek,


    Στις δοκιμές που πραγματοποιήσαμε όσο είχαμε στα χέρια μας τον δέκτη αυτό, ολοκληρώσαμε το blindscan σε MIS/PLS.


    Όσον αφορά τις δοκιμές που έγιναν στο T2MI, με χαρά διαπιστώσαμε πως τα T2MI στις 4.8Ε Zeonbud παίζουν δίχως να χρειάζεται επιπλέον αλλαγές!


    Δυστυχώς κανένας μας δεν είχε πρόσβαση σε C-Band που υπάρχουν T2MI με PLP-ID > 0 ώστε να ολοκληρώσουμε τις αλλαγές στο enigma2.


    Αν έχεις όρεξη για δοκιμές, μπορούμε να δοκιμάσουμε μερικές αλλαγές για να λειτουργήσει ορθά το T2MI.


    Σε ευχαριστώ.

  • Εχεις κάνει ενημέρωση? Γιατί από εχτές έχει πιο νέους drivers για όλα τα nino ver.20181010

    Αν μπορείς κάνε αναφορά του προβλήματος στο satdreamgr και αν υπάρχει θέμα driver να προωθηθεί στον κατασκευαστή γιατί c band δεν εχουνε και όλοι...

    Έτσι, όπως τα λές...

  • Τα κανάλια αυτά τα πιάνω με τον Octagon SX88 και στις δυο συχνότητες.

    Έχω 9,5 db περίπου στην 3665 L ,και 8,5 db στην 3915 L .

    Ο δορυφόρος είναι ισχυρός για c band.

    Την 3915 L δεν μπόρεσα να την αποθηκεύσω με τον Edision Nino Pro, αλλά μόνο την 3665 L.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!