Octagon SX88 HD Multistream T2mi Blindscan

There are 24 replies in this Thread which was already clicked 2,589 times. The last Post () by .:T3O:..

  • Μου ήρθε σήμερα ο Octagon SX88.

    Πολύ μικρός , διάβαζα ότι είναι πολύ μικρός ,δεν περίμενα τόσο .


    Οι πρώτες εντυπώσεις :

    Ποιότητα εικόνας :Μου φάνηκε πολύ καλή με το επίσημο firm που είχε .

    Με τον Zgemma H9S που έκανα μια γρήγορη σύγκριση , δεν είδα διαφορές .Θα το κοιτάξω και πιο αναλυτικά .


    Tuner :Σε οριακό κανάλι ο Zgemma H9S είχε καλύτερη συμπεριφορά .Στον Zgemma H9S είχα εικόνα με σπασίματα και στον Octagon SX88 κάτι σαν μωσαϊκό ,όπου δεν έβλεπες κάτι .Νομίζω αυτό είναι περίπου 0,3 με 0,5 db η διαφορά στην ευαισθησία του tuner .


    Multistream :Δοκίμασα να κάνω αμέσως τυφλή αναζήτηση σε T2mi στις 40 Ε .Με το πρώτο firm δεν μου κατέβασε κανάλια .

    Το σύνδεσα στο internet και τον αναβάθμισα με το τελευταίο firm και μου κατέβασε με τυφλή αναζήτηση τα κανάλια σε T2mi .


    Στην εικόνα :

    Κανάλι match!

    Δορυφόρος :Express-AM7 40˚E C band

    Συχνότητα 3915 L 14990 T2-MI με τον Octagon SX88 με τυφλή αναζήτηση σε T2-MI.

  • ωραιότατο review!

    μόνο που στην octagon χάνουμε σε θέματα υποστήριξης αν δεις και αλλού δεν έχει τις πιο ικανοποιητικές κριτικές σε αυτό το θέμα

    :(

  • Δεν είχα μέχρι τώρα δέκτη Octagon, ούτε τίποτα από τα άλλα που έχει η εταιρεία (lnb κ.τ.λ)

    Χτες που έψαχνα παντώς για λίστα καναλιών όλου του τόξου δεν βρήκα .Βέβαια ο δέκτης νομίζω παίρνει και τα άλλα e2 image, που υπάρχουν κανάλια όλου του τόξου.


    Γιάννη τον πήρα για συγκεκριμένα πράγματα .

    Είναι για τα κανάλια σε T2mi στις 40˚E, όπου το match δείχνει ζωντανα αγώνες του ρώσικου πρωταθλήματος ,αλλά και άλλων πρωταθλημάτων .

    Τον πήρα για τα multistream κανάλια .

    Και από εκεί και πέρα θα δω τι παίζει με τα emu .

    Τον βρήκα καινούριο στα 60 ευρώ στην tronix.gr και σκέφτηκα αξίζει .

  • τα GX chip δεν παίρνουνε image αλλα μονο το firmware του κατασκευαστή .... το μονο που μπορει να να πάρει απο το enigma ειναι η λίστες καναλιών... θα μπορούσε τα T2mi να τα κανεις και με τα enigma μηχανητα που εχεις , υπάρχει αναφορά στο satdream για τον τρόπο δημιουργίας αυτον σε enigma

    Για θέμα τιμής υπάρχει και ο SX8 που εχει και το dolby digital plus, μονο μειον ειναι οτι θελει το usb dongle για το internet

    και για Enigma όποιος πάρει τον edision os nino pro έχει απευθείας αναπαραγωγή των t2mi χωρίς την δημιουργία stream όπως τα υπόλοιπα απλός με το σκανάρισμα της συχνότητα

  • Κοίταξα πρώτα με το firmware του κατασκευαστή να δω τι παίζει και μετά θα κοιτούσα τα άλλα .Στο ψάξιμο νόμιζα ότι διάβασα ότι παίρνει τα άλλα image ,δεν τον ήξερα τον δέκτη αφού το λες ότι δεν παίρνει θα ισχύει .

    Το σκέφτηκα για τον SX8 που είναι ακόμα πιο φτηνός ,αλλά φάνηκε πάρα πολύ απλός .


    Το T2mi το έψαχνα και για τους enigma δέκτες που έχω ,δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη.

    Κοιτάω με dreamboxEDIT τις τελευταίες μέρες ,αλλά ακόμα δεν τα κατάφερα τίποτα .

    Για το satdream το διάβασα και εγώ , γιατί συνεχίζω να το ψάχνω το θέμα και ήταν το τολευταίο βήμα.

    Δίνεις κάποιο link ;

  • Γειά σας κι απο μένα...θα ήθελα τη βοήθειά σας...

    Με ενδιαφέρει το match tv στις 40e...έχω αυτόν τον δέκτη (octagon sx88 +) τον έκανα update μέσω internet στο τελευταίο firm...1.80 κάτοπτρο...13k cband lnb και περιοχή Λαμία...γιατί δεν το βρίσκει ο δέκτης????Σήμα απο μέγεθος κατόπτρου ή lnb???ή κάτι άλλο...ευχαριστώ


    *Κάτι άλλα ρώσικα κατεβάζει μόνο που είναι σε dvb-s

  • Το έπιανα το κανάλι με τον octagon sx88 .Τον έχω βγάλει τον δέκτη ,αλλά το κανάλι το πιάνω με τον nino .

    Δεν έχει κάτι το κανάλι και το σήμα είναι δυνατό .

    Δεν το έπιασα με το firm το μανίσιο(με τον octagon sx88 ),αλλά όταν έκανα update το έπιασα .

    Έκανα τυφλή αναζήτηση και το βρήκε αμέσως ο δέκτης .

    Κάνεις τυφλή αναζήτηση και δεν το βρίσκει ο δέκτης ;

  • Το έπιανα το κανάλι με τον octagon sx88 .Τον έχω βγάλει τον δέκτη ,αλλά το κανάλι το πιάνω με τον nino .

    Δεν έχει κάτι το κανάλι και το σήμα είναι δυνατό .

    Δεν το έπιασα με το firm το μανίσιο(με τον octagon sx88 ),αλλά όταν έκανα update το έπιασα .

    Έκανα τυφλή αναζήτηση και το βρήκε αμέσως ο δέκτης .

    Κάνεις τυφλή αναζήτηση και δεν το βρίσκει ο δέκτης ;

    ναί ακριβώς...με τυφλή δεν το κατεβάζει....υποψιάζομαι φταίει το lnb...αλλά αν σου είναι εύκολο,μπορείς να δείς ποιά ακριβώς έκδοση έχεις πάνω στον octagon???

  • Δυστυχώς τον έχω πακετάρει τον δέκτη .

    Σίγουρα πιάνεις τον σωστό δορυφόρο ;

    Αν είχες πρόβλημα με το lnb ,δεν θα έπιανες τα άλλα κανάλια .

    Τη διηλεκτρική πλάκα την έβαλες ;

  • Mambo 180...και lnb 13κ με σβησμένα χαρακτηριστικά...τό χω απο παλιά,μ τό χε δώσει φίλος...και κάπου εδώ να ρωτήσω κάτι άσχετο με το θέμα...έχει δοκιμάσει κανείς λήψη του 100.5 E ???

  • Τόσο ανατολικά θα πρέπει να είναι και η κεραία στα ανατολικά άκρα της Ελλάδας .

    Ο Adonis από την Σύρο θυμάμαι έπιανε τόσο ανατολικούς δορυφόρους .

  • Τόσο ανατολικά θα πρέπει να είναι και η κεραία στα ανατολικά άκρα της Ελλάδας .

    Ο Adonis από την Σύρο θυμάμαι έπιανε τόσο ανατολικούς δορυφόρο

    Ευχαριστώ φίλε μου...θα ψάξω στο φόρουμ να τον βρώ!Απλά έχω το 3.60 και είμαι σε δίλημμα να πειράξω το τόξο του,για να το κατεβάσω σχεδόν κατακόρυφα...ευχαριστω κ πάλι για την βοήθειά σας!

  • Μου φαίνεται ο Adonis δεν είναι σε αυτό το φόρουμ .

    Για πολλά χρόνια έβλεπα ότι προσπαθούσε να πιάσει τέτοιους δορυφόρους στο SDTV, το οποίο έκλεισε .

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!