σήμα σε db ή σε % || DVB API v3 & v5+

There are 12 replies in this Thread which was already clicked 1,046 times. The last Post () by georgeflu.

  • Γεια σας,έχω εγκαταστήσει το satdreamgr 6 στον octagon SF8 hd,μια.χαρα είναι το image ,αλλά θα ήθελα να ρωτήσω η αναλογία στο σήμα από db σε % είναι πραγματική?για παράδειγμα στο κανάλι

    M.accion hd έχει σημα 16.5 με 17 db σε αναλογία σε %...85%,νομίζω δεν είναι σωστό....απλά σε μελλοντική λήψη αλλού δορυφορου δεν ξέρω αν βοηθάει τόσο να έχω μια εικόνα ως προς το σήμα.. ευχαριστώ

  • αυτός ο δεκτης δεν υποστηρίζεται απο το satdreamgr οπότε ειναι σαν μην εχει γινει η αναφορά...

    απλος για να ξέρεις αυτό εξαρτάται από τους drivers και αν μπορεί να υποστηρίξει dvb-api v5

    Αα οκ φίλε,δεν ήξερα ,απλά να αναφέρω ο συγκεκριμένος δέκτης δέχεται images maxdigital xp1000,που μπορώ να.δω αν υποστηρίζει dvb-api v5, πάντως μεχρι.στιγμη αυτό έχω δει ως προς το image κατά τα άλλα μια χαρά πάει

  • Δεν υποστηρίζει DVB API 5.10 αν δεν κάνω λάθος και δεν νομίζω να βγούν drivers με API 5.10.


    Εδώ καλά καλά, νέοι δέκτες που κυκλοφορούν τώρα στην αγορά δεν το υποστηρίζουν...


    H femon επιστρέφει API < 5 μονο. Η dvb-femon επιστρέφει API 5+.


    FE_READ_SIGNAL_STRENGTH, FE_READ_SNR = old API


    FE_GET_PROPERTY FE_SCALE_DECIBEL,FE_SCALE_RELATIVE = new API.



    Στο API <5 κάποιοι επιστρέφουν % άλλοι dB, άλλοι τίποτα, άλλοι επιστρέφουν λάθος ρυθμίσεις κλπ. Η λύση είναι ΑP(L)I 5.10.


    Η Edision το έλυσε αυτό πρώτη εδώ και αρκετά χρόνια...


    ΥΓ. Ακόμη και στο API 3 επιστρέφει σωστά dB... 2b84 = 11140 = 11,14 dB

  • πιστεύεις δηλαδή ότι αυτό το κλωνάρι θα παίξει v5 κανονικά?

    δεις δεν δεις το ίδιο θα ναι


    παιδιά....αυτοκίνητο & κινητό παίρνετε ΜΑΡΚΑ (brand)

    δορυφορικούς δέκτες που ΠΑΤΕ & τους βρίσκεται? δεν ξερω :(

    μήπως ξεστοκάρουν οι μαγαζάτορες?; :!:

    νομίζω πρέπει να ρωτάτε πριν ψωνίσετε. δεν έχω κάτι άλλο να πω

  • καλημερα και καλη πρωτομαγια ,να ρωτησω παιδια...για να διορθωθει για το αν δειχνει

    το κουτι τα σωστα db στο σημα,γτ εχω δει διαφορα στο το τι δειχνει για παραδειγμα openpli4 με τα υπολοιπα image

    οπως το openpli 7,satdream,openatv

    ειναι θεμα drivers?

  • παλι τα ιδια ρωτας??? τα εχουμε πει και πιο πισω...

    Γεια σας,έχω εγκαταστήσει το satdreamgr 6 στον octagon SF8 hd,μια.χαρα είναι το image ,αλλά θα ήθελα να ρωτήσω η αναλογία στο σήμα από db σε % είναι πραγματική?για παράδειγμα στο κανάλι

    M.accion hd έχει σημα 16.5 με 17 db σε αναλογία σε %...85%,νομίζω δεν είναι σωστό....απλά σε μελλοντική λήψη αλλού δορυφορου δεν ξέρω αν βοηθάει τόσο να έχω μια εικόνα ως προς το σήμα.. ευχαριστώ

    Ερωτήσεις - Απαντήσεις

  • έκανα νέο νήμα για να μην λέμε τα ιδια ...

    φιλε μου να σε ρωτησω ,γενηκα καταλαβα τι παιζει με τους drivers,

    να σε ρωτησω οι api drivers γενηκα για τη σωστη μετατροπη τα db σε %ποσοστο? για αυτο χρειαζεται?

    τα db ασχετα με τους drivers api(οποιοα εκδοση API ειναι) σε ολα τα image βγαινουν σωστα ετσι...

    τουλάχιστον να τα εχω σε db οποιο image περναω στο κουτι

  • Quote

    τα db ασχετα με τους drivers api(οποιοα εκδοση API ειναι) σε ολα τα image βγαινουν σωστα ετσι...

    δεν ειναι τοσο απλο και το πιο πανω, δεν ιχυει...

    εχω δεκτη μαρκας ixuss, που οταν ολοι οι δεκτες μου,δειχνουν απο 7 εως 8db (ισως λογικες αποκλισεις), αυτος δειχνει 12.5db (στην ιδια συχνοτητα φυσικα).

    δεν ειναι δηλαδη μονο η μετατροπη απο db σε % δηλαδη, αλλα ειναι μια ολοκληρη διαδικασια, για το πως θα παρει τις πληροφοριες απο το tuner, και θα τις κανει σωστο υπολογισμο ,ωστε να προβαλει (με την σχετικη μικρη η μεγαλη αποκλιση ) σε db. εκει παιζει και τον ρολο του το api, οπου σε συνδιασμο με τους drivers του δεκτη, θα φανει, αν ειναι κοντα η οχι...

    απλα ειναι αποδεδειγμενο,οτι api 5.10 = πολυ κοντα στο πραγματικο...

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!