περί δορυφορικών δέκτων enigma2

There are 5 replies in this Thread which was already clicked 905 times. The last Post () by .:T3O:..

  • medousa89 καλησπέρα,


    γνωρίζεις μήπως ποιοι δορυφορικοί δέκτες είναι πιο λειτουργικοί μέσω web interface όσον αφορά το zapping το signal level το remote control και το streaming??? Εχω Dreambox 500HD, Dreambox 900SE και με ενδιαφέρει κάτι μεταξύ Edision VU+ Duo , octagon ??, zgemma ??,. Ποια η γνώμη σου?? Ευχαριστώ

  • τι θελεις snr πχ στο κινητό και stream σε αυτο ;; ολοι οι enigma εχουν αυτοι την δυνατότητα απο εκει και περα για το ποσο ειναι πραγματικά τα νούμερα εξαρτάται από τους driver ... και έχουμε δει οτι η edision εχει δείξει πολύ καλά βήματα στον τομέα αυτον

  • τι θελεις snr πχ στο κινητό και stream σε αυτο ;; ολοι οι enigma εχουν αυτοι την δυνατότητα απο εκει και περα για το ποσο ειναι πραγματικά τα νούμερα εξαρτάται από τους driver ... και έχουμε δει οτι η edision εχει δείξει πολύ καλά βήματα στον τομέα αυτον

    Το βασικό είναι η αλλαγή δορυφόρων σε polarmount( diseqc1.2) και remote control των δεκτών ( zapping , signal level, screenshot or stream). Ακόμη ψάχνω πρόγραμμα που να "μικρορυθμίζει" east/west το polarmount μέσω του δέκτη. Όσο για τους enigma και ο Primo απ όσο ξέρω είναι Linux με Enigma 2 αλλά δεν αλλάζει κανάλι μέσω web

  • πρώτον ειμαστε εκτος θεματος γιατι ο primo και γενικα τα gx ειναι μια κατηγορία ξεχωριστή απο μόνα τους

    δευτερον χρησιμοποιείς Quote(παρένθεση) το οποίο δεν χρειάζεται γιατι δεν ειναι κατι που εχω πει πιο παλια ειτε κατι που ειναι σαν οδηγίες ή οδηγός ... όποτε πρέπει να μάθουμε να γράφουμε σωστά

    και το τριτο με την Dreambox ειναι οτι δεν υποστηρίζεται απο τις open source ομάδες(γιατί τράβηξε τον δικό της κλειστό δρόμο ) και υπάρχουνε πολλα θεματα στους drivers και μετέπειτα τις εφαρμογές

    και για την μικρορύθμιση east/west υπαρχει αυτο ,που μαλλον το image που εχει δεν το υποστηρίζει

    51a40a714bd66b5a8b.jpg

    για τα gx έχουνε τελείως διαφορετική προσέγγιση στο θεμα μοτερ ...που ειναι και αυτα σε κλειστό κωδικά

  • .:T3O:.

    Changed the title of the thread from “περι enigma2” to “περί δορυφορικών δέκτων enigma2”.
  • Ευχαριστώ medusa89 για τις διορθώσεις. Η αλήθεια είναι ότι δεν γράφω συχνά σε forum οπότε αυτά που αναφέρεις θα με βοηθήσουν.

  • Όσο για τους enigma και ο Primo απ όσο ξέρω είναι Linux με Enigma 2 αλλά δεν αλλάζει κανάλι μέσω web

    να προσθεσω και την παρεξήγηση με το primo και τα "αδερφάκι" ειναι με lixux OS και οχι με linux enigma2 ...αν ηταν enigma θα ειχε και τις αντίστοιχες εφαρμογες οπως openWEBIF κτλ... Συν ότι ολo το λειτουργικό του ειναι σε κλειστό κωδικά μερχι και ο oscam, οπου ο oscam ουτε ο κατασκευαστής cSKY δεν το υποστηρίζει και το εχει αναλάβει η edision για τους υπολοίπους OEM ...

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!