Octagon sf8008/sf8008m mini Linux OS

There are 17 replies in this Thread which was already clicked 2,943 times. The last Post () by panoslvd77.

  • Καλά μου μαστόρια, χρειάζομαι βοήθεια.

    Μέσα από το recovery menu και το Network Multiboot Image Upgrade

    πέρασα στο slot 3 του Octagon SF8008 (single) δέκτη μου το νέο λειτουργικό Octagon Define 6.3 OS V1.05.24

    και μου άρεσε, έχει πολλές έτοιμες πρακτικές εφαρμογές όπως netflix, youtube, kodi, iptv εφαρμογές

    με κανάλια. ταινίες και ραδιόφωνα προεγκαταστημένα και διάταξη καναλιών που τα κρατάει στην λίστα

    με τη σειρά που τα κατεβάζεις κι όχι αλφαβητικά με το ζόρι όπως στα άλλα.

    Δε λέω ότι είναι καλύτερο από τα άλλα, αλλά διαφορετικό και αξίζει ένα απ' τα 4 slots.

    Η ενότητα εδώ στο φορουμ γι αυτό λειτουργικό είναι εδώ :

    OCTAGON SF8008/SF8008m Mini Multiboot with Octagon SX88 Linux OS

    και δημοσίευσα τα προβλήματα μου όπως και άλλοι χρήστες, αλλά δεν πήρα τις απαντήσεις που χρειαζόμουν

    και το πιο βασικό μου μέχρι στιγμής πρόβλημα είναι ότι δεν ανοίγουν τα pvu στις 0.8W & 4.8E.

    Έχει δοκιμάσει κάποιος με τον ίδιο δέκτη αυτό το λειτουργικό?

    octagon sf8008 4K combo

  • το βασικο ειναι τι ξεκιναει ο oscam ή ο oscam-emu ? και υπαρχει και λαθος με το oscam_gx -api γιατι το μηχάνημα είναι arm... και τι γινεται και με το openssl....;;

    και υπαρχει και η πιθανότητα να δουλευει μονο με τον κλειστό thcam αυτη την στιγμή

  • Επειδή είναι στο αρχικό στάδιο ακόμη? Ίσως να το φέρουν σύντομα στα κόλπα των άλλων λειτουργικών?

    Θα δείξει ο χρόνος, ευτυχώς έχουμε κι άλλες 3 εναλλακτικές στις υπόλοιπες slots γι αυτά που ακόμη δεν καταφέρνει.

    octagon sf8008 4K combo

  • Τελικά αναγκάστηκα να περάσω χειροκίνητα τα τελευταία pvu keys για να δώ ντοκυμαντέρ

    και θα περιμένω την πρώτη φορά που θ' αλλάξουν να δώ αν δουλέψει το au, διότι στα αρχεία που μου έδωσε ο taha90 εδώ :

    OCTAGON SF8008/SF8008m Mini Multiboot with Octagon SX88 Linux OS

    υπάρχει η ρύθμιση API for extended CWs και την ρύθμισα στο 1 - OE2.2

    Αν δεν γίνει η δουλειά θα το παρατήσω μέχρι να το διορθώσουν οι κατασκευαστές του, ευτυχώς έχουμε το SDG 8 για τα δύσκολα.

    octagon sf8008 4K combo

  • Σε ένα δέκτη Octagon SF8008 θέλω να περάσω το plugin XtreamTV.


    Ποιό απο τα τέσσερα ipk πρέπει να εγκαταστήσω;


    • opkg install /tmp/XtreamTV_0.0.1_armv7a.ipk
    • opkg install /tmp/XtreamTV_0.0.1_mips32el.ipk
    • opkg install /tmp/XtreamTV_0.0.1_mipsel.ipk
    • opkg install /tmp/XtreamTV_0.0.1_sh4.ipk
  • σιγουρα οχι τα 3 τελευταια...


    αλλα και με το πρωτο, το οποιο θεωρητικα ειναι της αρχιτεκτονικης του δεκτη, ισως να υπαρχει θεμα, αναλογα το image...

  • Μετά από ένα χρόνο, και ενώ έκανα κανονικά τις αναβαθμίσεις στο διάστημα αυτό,

    προσπάθησα σήμερα να συνδεθώ με dcc_e2 για ν' αλλάξω τον oscam.server, αλλά η σύνδεση προχωράει μόνο κατά το ήμισυ!

    Το FTP λέει ότι συνδέθηκε, μα στο καπάκι το Telnet λέει :

    Connecting to '192.168.1.29'

    Connected

    define 6.4 clap4k

    clap4k login: root

    Password:

    *** Server has closed ***

    Login incorrect


    Το FTP παρ' όλο που λέει connected δεν δείχνει κανένα αρχείο.

    Μπορεί κάποιος που έχει αυτό το "enigma" να δει αν συνδέεται στο dcc_e2 παρακαλώ?

    octagon sf8008 4K combo

  • υπαρχει περιπτωση να μην ζηταει ο δεκτης επιβεβαιωση password, οποτε και το dcc "κολαει" στο κενο pass..., γι αυτο προτεινω τα αλλα 2 πιο πανω.

  • Ευχαριστώ όλους σας για την ανταπόκριση, το πρόβλημα αυτό δεν υπήρχε, προέκυψε από τελευταία αναβάθμιση.

    Αυτό που λέει ο jserv το δώσανε σαν λύση σε κάποιον στο octagon forum και θα το δοκιμάσω αύριο,

    δείτε το κι εδώ : OCTAGON SF8008/SF8008m Mini Multiboot with Octagon SX88 Linux OS

    octagon sf8008 4K combo

  • δοκιμασε αυτα που σου λεω να μη βασανιζεσαι...


    για να επιτρεπει να βαλεις/αλλαξεις passwd χωρις να σε βαλει μεσα, το pass ειναι κενο.

  • Έχω τον sf8008...

    Μετά από 2 χρόνια άρχισε τα κουλά...

    Πολλές φορες κάνει μόνο του ζάπινγκ... εμφανίζεται μόνο του το epg και κάνει σαν τρελό.... τα ίδια και στο μενού...
    Πέρασα καθαρά στο πρώτο emmc από το boot menu διαφορά image (Openatv, Openeight, Open BH, Open Vix κλπ) με recovery και μου κάνει τα ίδια....

    Κάτι πρέπει να έχει καεί... επίσης στο led που λέει την ώρα δεν ανάβει μια μικρή γραμμή & σπάνια αναβοσβήνει...
    Μάλλον πάω για άλλο δεκτή...
    Λέω για OS Mio Plus η Dreambox One UHD (αν καταφέρω να βρω Combo). Τι προτείνετε? Ακόμα και άλλους δέκτες.

  • .:T3O:.

    Closed the thread.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!