Zgemma H9s κλείνει μόνος του

There are 5 replies in this Thread which was already clicked 463 times. The last Post () by snapy14.

  • Καλησπέρα.

    Έχω εδώ και 8-9 μήνες τον Zgemma H9S. Τον αγόρασα από το Ebay από Αγγλία.

    Του είχα περάσει το openatv 6.3 και τον χρησιμοποίησα ελάχιστα ( ζήτημα να έπαιξε 20 ώρες).

    Σήμερα με το που τον ανοίγω μετά από 2-3 λεπτά κλείνει μόνος του.

    Τον ξανανοιξα ,πάλι τα ίδια μετά από λίγο.

    Για να μην κουράζω δοκίμασα και με άλλο τροφοδοτικό ,πάλι τα ίδια.

    Αποσυνδεσα όλα τα καλώδια από πάνω και το άφησα μόνο στο ρεύμα , πάλι μετά από 5 λεπτακια έκλεισε.

    Φαίνεται ότι πάει για ανακύκλωση , ίσως αύριο τον ανοίξω μήπως είναι φουσκωμένος κάποιος πυκνωτής.

    Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

    Μήπως μου ξεφεύγει κάτι; Καμιά ιδέα ίσως;

    Ευχαριστώ

  • Καλησπέρα κι ευχαριστώ για την απάντηση.

    Εγώ δεν πείραξα τίποτα ,δεν του πέρασα κάτι να τον μπρικαρω.

    Στα καλά καθούμενα εκεί που τον άνοιξα να δω κάτι έκλεισε από μόνος του μετά από 2 λεπτά περίπου.

    Και τώρα αν τον ανοίξω δουλεύει ,αλλά μετά από λίγο κλείνει μόνος του.

    Η θερμοκρασία ισως είναι πιθανη αιτία αν και τον έχω πάνω σε ένα έπιπλο ,ούτε χωμένο κάπου , αερίζεται επαρκώς.

    Και ακουμπώντας τον δεν ένιωσα καμιά ιδιαίτερη ζεστη.

    Επίσης δεν δοκίμασα να του περάσω νέο image γιατί φοβήθηκα μήπως κλείσει την ώρα που το περνάει και το μπρικαρω

  • απλα κλεινει?η χτυπαει και κανα crash ταυτοχρονα? (δηλαδη μηπως αφηνει καποιο crashlog).


    επισης...(εψαξα το μυνημα, αλλα δεν το βρηκα) πριν καποιο καιρο, υπηρχε μια ιδια περιπτωση με δεκτη (αν δεν κανω λαθος) vu+ , που επισης ο φιλος ειχε δοκιμασει με αλλο τροφοδοτικο (και μαλιστα θεωρητικα με περισσοτερα Amper) , που τελικα και το δευτερο ειχε θεμα.



    το βρηκα... αυτο κρασαριζε σε αλλαγη tuner


    VU+ reboots while switching to another tuner !!!

  • Κλεινει χωρίς crashlog η κάτι άλλο.

    Απλά κλείνει.

    Χτες αργά το βράδυ το αποσυνδεσα πάλι τελείως και το άφησα ανοιχτό. Μόνο στην πρίζα δηλαδή

    Με το δικό του τροφοδοτικό.


    Τωρα που ξύπνησα το είδα και είναι ακόμα ανοιχτό.

    Πάω να το συνδέσω πάλι να δω τι θα γίνει.

    Ενημερώνω


    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.

  • Λοιπόν.

    Παίζει εδώ και 20' χωρίς πρόβλημα.

    Το μόνο που του έκανα διαφορετικό σε σχέση με χτες είναι ότι έβγαλα από πίσω τις κεραιουλες για το WiFi ,που έτσι κι αλλιώς δεν της χρησιμοπουσα.

    Δεν ξέρω αν έφταιγε αυτό ,δεν το νομίζω όμως.

    Ανεξήγητο όλο αυτό που συμβαίνει.

  • .:T3O:.

    Closed the thread.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!