Διακόπτης DiSEqC 16/1

There are 18 replies in this Thread which was already clicked 1,552 times. The last Post () by greekgreek.

  • Καλησπέρα σε όλους !

    Είχα τόσα χρόνια το EMP Centauri DiseqC 16/1 ,κάποια στιγμή άρχισε να μου κάνει νερά .

    Μετακινούσα το διακοπτάκι μπρος πίσω (σαν να μην έκανε καλή επαφή) και έβρισκε τη θέση του δούλευε κανένα εξάμηνο .

    Πριν λίγες μέρες μάλιστα σπάσανε τα πλαστικά διακοπτάκια , βρήκα τη θέση τους με ένα μαχαιράκι δούλεψε πάλι ,μέχρι και σήμερα.


    Τον EMP Centauri DiseqC 16/1 δεν βλέπω να το έχουν στη Ελλάδα ,βρήκα μόνο άλλης εταιρείας διακόπτη DiSEqC 16/1.

    Το ερώτημά μου είναι τι υπάρχει στην αγορά από διακόπτες DiSEqC 16/1.

  • Το τελευταίο διακοπτάκι (το μόνο που δεν έχει σπάσει)και είναι για το DiSEqC 1.1 αν το ανεβάσω εντελώς τέρμα ,χάνει την "επαφή" κάποια στιγμή μετά από καιρό.

    Το έβαλα ελάχιστο κλικ πριν το εντελώς τέρμα και μου έδωσε σήμα.


    Σκέφτομαι να βάλω δυο διακόπτες DiSEqC 10/1 και ένα DiSEqC 4/1 πιο πριν .

    Έχω ένα Sab DiSEqC 10/1 και ένα Spaun DiSEqC 4/1 και σκέφτομαι να αγοράσω ένα ακόμη DiSEqC 8 ή 10/1 ,για να ξεμπερδέψω με τα διακοπτάκια .

  • με τα διακοπτακια θα ξεμπερδεψεις, μπορει να αρχισεις με αλλα...

    κατ αρχην θα πρεπει να βρεις 8αρια (η 10αρια) diseq, που να ειναι καθαρο 1.1 , ωστε να βαλεις εναν 1.0 1/2 και να κανεις δουλεια.


    ομως... σε καθε περιπτωση, οι διακοπτες της emp, ειχαν μια καλη ποιοτητα/συμπεριφορα, σε σχεση με πολλους αλλους που ειχα δοκιμασει...


    τωρα... (αν και ειχα ανοιξει κι εγω τον δικο μου, δεν θυμαμαι το ποσο ευκολο/δυσκολο ειναι...) δες αν μπορεις να "κολλησεις/γεφυρωσεις" (κι αν οχι εσυ, καποιος του ειδους) τα διακοπτακια σε μια fix θεση (μαλλον η σταθερη 1.1 ειναι η καλυτερη επιλογη, ωστε να εκμεταλευτεις πληρως τον διακοπτη) και να ξεμπερδευεις

  • Έχω και έναν EMP Centauri DiseqC 8/1 που είναι μόνο DiSEqC 1.1, απλά επειδή είναι πολύ παλιός είπα να πάρω ένα καινούριο DiSEqC 8 ή 10/1.

    Ένα EMP Centauri DiseqC 8/1 που βλέπω υπάρχει στα καταστήματα ,από τα τεχνικά βλέπω ότι μάλλον είναι σαν το μεγάλο 16απλό ,οπότε θα πάω σε κάτι άλλο.


    Στην κωμόπολη που ζω δεν υπάρχει ή δεν θα εμπιστευόμουν κάποιον να το κολλήσει /γεφυρώσει.

    Αν και πιάνουν τα χέρια μου και όλες τις κεραίες μου τις τοποθέτησα και ρύθμισα εντελώς μόνος (παρότι δεν έχω σχέση επαγγελματικά με το χώρο), δεν μπαίνω σε τέτοια διαδικασία και γιατί είναι παλιό και η μία είσοδος είναι καμμένη.


    Αν κατάλαβα καλά λες στην είσοδο του ενός διακόπτη DiSEqC 10/1 λες να βάλω το άλλο.

    Έχω στη μία είσοδο του διακόπτη DiSEqC 16/1 και ένα DiSEqC 4/1 γιατί δεν μου φτάνουν οι 15 θέσεις.

    Μια σκέψη είναι να κάνω αυτό.

  • Quote

    Αν κατάλαβα καλά λες στην είσοδο του ενός διακόπτη DiSEqC 10/1 λες να βάλω το άλλο.

    δεν ειπα ακριβως αυτο, και δεν ειμαι σιγουρος οτι θα δουλεψει 8αρι πανω σε 10αρι (και αντιστροφα) λογω του οτι και τα 2 κανουν χρηση 1.1.

    να παρεις 2 που να ειναι 1.1 καθαρο ειπα, και να τα οδηγησεις σε εναν αλλο διακοπτη 1/2 τυπου 1.0


    προφανως αυτη τη στιγμη εχεις το 16αρι σε καθαρο 1.1 και πανω του ενα 4αρι 1.0..., οποτε και συνδιαζονται


    το προβλημα με τα 10ρια, ειναι οτι (προσωπικα, αν και επιασα αρκετα στα χερια, τελικα ολα ειναι ο ιδιος διακοπτης), εχουν καπου/καπως προγραμματιστη, για το τι mode θα δουλεψουν.

    δεν τα εβαλα ποτε σε "συστοιχια", δεν ξερω συμπεριφορα σε συνδιασμο με αλλους διακοπτες.


    αν ομως πας σε διαδικασια να συνδιασεις, τοτε μπορεις να παρεις εως και 4 8αρια σε καθαρο 1.1 , και να τα μαζεψεις σε ενα 4αρι 1.0 ...(με τις σχετικες εντολες απο τον δεκτη.

  • Ευχαριστώ για την απάντηση !

    Αυτό σκεφτόμουν να κάνω .


    Σκεφτόμουν να πάω σε ένα ακόμη διακόπτη DiSEqC 8 ή 10/1 και να χρησιμοποιήσω και τον Sab DiSEqC 10/1 που έχω, και "θα μαζεύουν " σε ένα Spaun DiSEqC 4/1.

    Λες ότι τα 10ρια μπορεί να μου βγάλουν πρόβλημα στη "συστοιχία" και να πάω σε 8αρι;

  • να μπω και εγω λιγο στη συζητηση. εχω στησει τρια δορυφορικα πιατα . το ενα με κεντρο 3.0e με παρακεντρο δεξια τον 0.8W και με παρακεντρο αριστερα τον 9.0e(μαζι και ο 7.0e) και τον 13.0e. το δευτερο με κεντρο τον 39.0e με δεξι παρακεντρο τον 19.2 και τον 31.5 και αριστερο παρακεντρο τον 42.0e και τον 46.0e και τελος τον 23.5e κεντρο και δεξι παρακεντρο τον 16.0e. τωρα στο καθε ενα δορυφορικο πιατο ολα τα lnb του καθε δορυφορικου πιατου (κεντρο και παρακεντρα) ειναι συνδεδεμενο σε ενα DiSEqC 1.0 και η καθε μια εξοδος του DiSEqC 1.0 "φευγει" και παει σε μια ξεχωριστη εισοδο στο DiSEqC 1.1(π.χ το πρωτο πιατο σε lnb1 το δευτερο σε lnb2 το τριτο σε lnb3) . τωρα η εξοδος απο το DiSEqC 1.1 ειναι αυτη που παει το δεκτη.

  • Μια απορία ,αν κατάλαβα καλά ,γιατί τις 19.2 δεν τις έχει στο πιάτο με κέντρο 23.5e ;

    Για τη σύνδεση , έτσι έχω το διακόπτη DiSEqC 16/1 και DiSEqC 4/1.

  • για το λογο οτι το πιατο με κεντρο τον 39e ειναι 1.10 και τον πιανει τον 19.2 ανετα και το εχω στημενο 3 χρονια τωρα.

    προτιμησα λοιπον να βαλω αλλο ενα με κεντρο 23.5 για να εχω και τον 16αρι ανατολικα.

    και ετσι τωρα εχω 0.8w, 3.0e(μαζι με 1.9e), 7.0e(μαζι με 9,0e), 9e(μαζι με 10ε) 13e, 16e, 19,2e, 23,5e, 31,5e, 39e, 42e, 46e

  • Nα ρωτήσω κι εγώ την απορία μου εδώ να μην ανοίγω άλλο θέμα.


    Θέλω να βάλω τους δορυφόρους 1.9Ε-3Ε-9Ε-13Ε-19Ε-39Ε


    Αγόρασα το παρακάτω DiSEqC


    https://www.ergo-tel.gr/product_info.php?products_id=4930


    Το πήρα βιαστικά και δεν παρατήρησα οτι είναι diseqc 1.1

    Eπειδή πρώτη φορά πήρα 8αρι diseqc πρέπει να αγοράσω και κάτι άλλο ή απλά θέλει ειδική ρύθμιση στον δέκτη;.

  • θα πας στις ρυθμισεις tuner και θα βαλεις lnb1 τον 1.9Ε και diseqc 1.1 εισαγωγη 1

    lnb2 τον 3Ε και diseqc 1.1 εισαγωγη 2

    lnb3 τον 9Ε diseqc 1.1 εισαγωγη 3

    και ουτο καθεξης

  • Eκανα σήμερα την εγκατάσταση αλλά άκρη με τις ρυθμίσεις του diseqc δεν εβγαλα και δεν παίζει.

    Ο δέκτης είναι ο Edision Mio Plus με SatDream.


    Το diseqc είναι αυτό.


    https://www.ergo-tel.gr/product_info.php?products_id=4930


    Oι δορυφόροι είναι:

    LNB1= 13E

    LNB2= 9E

    LNB3= 39E

    LNB4= 3E

    LNB5= 19E


    Kάποια στιγμή επαιξε το 4Ε απο τις 9Ε αλλά έκανα zapping στον ANT1 EUROPE και μετά στην ΕΡΤ1 απο 39Ε αλλά σταμάτησε να παίζει.


    Οι ρυθμίσεις που κάνω είναι αυτές.


    Εdit- Παρατηρώ τώρα που το είχα αφήσει μόνο του στο 4Ε ήρθε πάλι το σήμα.

    Πειράζει που ο 13Ε είναι ακόμα αρύθμιστος; Ειναι συνδεμένο το καλώδιο αλλά θέλει ρύθμιση.

  • Eυχαριστώ όλους για τον κόπο και την βοήθεια τους.

    Αργησα να απαντήσω γιατί έχω αγροτικές δουλειές.


    Λοιπόν το πρόβλημα ήταν αρχικά οτι ο ηλεκτρολόγος έγραψε λάθος ονόματα στα καλώδια που έστειλε στην ταράτσα και έκανε μια πολυκατοικία άνω κάτω.


    Οι δορυφόροι που είναι συνδεμένοι στις 4 πρώτες εισόδους του diseqc παίζουν μια χαρά.

    Στη θέση 5 με τον 19Ε όμως δεν έχω βρει άκρη ακόμα.

    Εχω ψάξει όλους τους συνδυασμούς αλλά μία δεν παίζει καθόλου μία παίζει με σπασίματα και μία ανεβοκατεβαίνει το σήμα απο full σε 0.


    Σύνδεσα τον Astra στο δεύτερο tuner του OS MIO Plus χωρίς diseqc και παίζει καλά.

    Εχω την εντύπωση οτι το diseqc δεν είναι και ότι καλύτερο πήρα. Υποπτεύομαι οτι ίσως δεν είναι και αυθεντικό.


    Στον Edision Primo IP δεν κατάφερα να βρω σήμα με τίποτα.

  • Χτες πάλι δεν είχα σήμα από τον διακόπτη.

    Σήμερα προσπάθησα να βρω τη θέση από τα διακοπτάκια ,αλλά ότι και να έκανα σήμα δεν έβρισκα.

    Τελικά άλλαξα τον διακόπτη και σύνδεσα τον Sab DiSEqC 10/1 και πάλι δεν έχω σήμα.

    Λογικά μένει να είναι θέμα καλωδίου από τον διακόπτη στον δέκτη.

    Το καλώδιο είναι το Biokal Vector Dgs 2000 ,δύσκολα να έπαθε κάτι.

    Θα το κοιτάξω αύριο αν είχε κάποιο θέμα ο Sab DiSEqC 10/1 ή κάποιο άλλο θέμα με το καλώδιο.


    Υ.Γ:Όλα καλά με το σήμα.

  • .:T3O:.

    Closed the thread.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!