ΝΕΟΣ : ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

There are 3 replies in this Thread which was already clicked 723 times. The last Post () by georgeflu.

  • Γεια σας Παιδες.

    Ειμαι νεος στους Δορυφορικους Δεκτες και απο Linux ξερω αρκετα.

    Για αυτο και παραγγειλα το Dreambox DM 920.

    1. Διαβαζω πως υπαρχουν διαφορα image, OpenPLI, Open ATV, κτλ. εκτος απο το μαμισιο Enigma 2.

    Θα ηταν καλα να βαλω ενα απο αυτα και ποιο και γιατι ?

    2. Υπαρχει πουθενα στο Ιντερνετ καμμια σελιδα που περιγραφει τι κανει καθε διαθεσιμο Plugin ?

    3. Πως συντονιζεται ο δεκτης με ενα δορυφορο?

    Στη τηλεοραση μου με ενσωματομενο δεκτη, εαν κανω αυτοματο συντονισμο βρισκει ορισμενους σωστα αλλα κια πολλους λαθος.

    Με χειροκινητο συντονισμος "βαζω" μια αυχνοτητα που εχει ενας συγκεκριμενος δορυφορος και παω βηματικα που ειναι χρονοβορο, γιατι πρεπει να ξερω συνεχεια μια αλλη συχνοτητα.

    Εχει καθε δορυφορος μια συχνοτητα ID που λεει στο δεκτη οτι εγω ειμαι λχ. ο ASTRA 18.2 ?

    Εαν οχι, πως συντονιζει ο δεκτης στο αυτοματο συντονισμο ?



    Ευχαριστω πολυ.

    Νικος

    Edited once, last by marsias ().

  • master G

    Approved the thread.
  • καλοσωρισες λοιπον στην παρεα μας...


    τωρα... επεσες στην περιπτωση (με τον dream) , μια και εδω και αρκετο καιρο η dream εχει "σπασει" απο τον κοινο τυπο που δουλευουν οι υπολοιποι δεκτες, και ακολουθει δικο της δρομο...

    στα θεματα σου τωρα.


    1) το επισημο λογισμικο, θα πρεπει να ειναι "αδιαφθορο", και να μην περιεχει οτιδηποτε μη νομιμο. τα αλλα λογισμικα, ολο και κατι παραπανω εχουν να δειξουν (οχι οτι δεν μπορει και στο μαμα, αλλα στα αλλα ειναι πιο ετοιμα καποια πραγματα).

    στον dream τωρα, υπαρχουν 2 δρομοι...

    τα image που βασιζονται στον κωδικα της dreambox (newnigma,dreamelite κλπ) και τα αλλα που βασιζονται στον παλιο κωδικα (openatv κυριως, μια και η openpli επισημα δεν υποστηριζει dreambox, και οτι κυκλοφορει ειναι δημιουργιες τριτων).

    αφου ξεκινησεις, βημα-βημα βλεπεις/ρωτας/προχωρας...


    2) δυστυχως ... αυτο δεν υπαρχει. σε πολλα plugin υπαρχει μια μικροεξηγηση, με λιγο google ισως βρεις πληροφοριες μεμονομενα, αλλα μαζεμενες πληροφοριες καπου, δεν...


    3) το πως συντονιζεται... οτι και να σου πουν, αν δεν εχεις πρωτα ριξει μια ματια στον δεκτη να ξερεις που "πατας" , παλι δε θα καταλαβεις...

    μολις τον παραλαβεις και περιηγηθεις στα μενου, θα επαναλαβεις την ερωτηση, πιο συγκεκριμενα (αφου δεις πως και που πας).


    κατα βαση, μπαινεις στις ρυθμισεις tuner,και οριζεις τους δορυφορους συμφωνα με το diseq σου. απο εκει και περα ενας μονο κανονας, ειναι οτι σε αυτου του τυπου δεκτες, δεν κανουμε αυτοματη αναζητηση, αλλα παμε χειροκινητη και επιλεγουμε full scan δορυφορο (ειναι διαφορετικο το νοημα σε σχεση με μη Linux δεκτες). αν εχεις βαλει λοιπον σωστα τις θεσεις diseq/δορυφορο, με χειροκινητη /ενα δορυφορο, θα σου ξεχωρισει τα καναλια ανα δορυφορο...

  • Ευχαριστω Φιλε μου για τις πληροφοριες.


    Οσο για τα images θα ελεγες να βαλω τα βασισμενα στο κωδικα της Dreambox (newnigma,dreamlite) ή τα "παλια" Openatv και openpli ?


    Επειδη σκοπευω να αγορασω oscam κλειδια, 2-3 πωλητες μου συνηστουν το Open Atv ή δεν παιζει κανενα ρολο ?

  • δε σου προτεινω τιποτα... αν εχεις χρονο, δοκιμασε 3-4 και δες ποιο καθεται σε εσενα καλυτερα (και για να σου πω και μια αληθεια... τα νεα images της dream, ουτε που τα εχω δει τι και πως).


    για το αλλο επισης, δεν παιζει κανενα ρολο. αν βαλεις στον δεκτη το oscam-emu, φτιαχνεις τα config και τελος.

  • .:T3O:.

    Closed the thread.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!