Μοτερ DG390 ερωτησεις ?

There are 9 replies in this Thread which was already clicked 729 times. The last Post () by hercoulis.

  • Μπορεις καποιος να με διαφωτισει σε τι χρησιμευουν οι 26 αποθυκευμενες θεσεις δορυφορων που εχει ,

    και πως τις χρησιμοποιω /εκμεταλλευομαι, μεσα απο το tuner Setup ?


    Τι πρωτη φορα που το σεταρα με DiseqC 1,2 μου βγηκε ο "πατος" να σεταρω ενα προς ενα τους δορυφορους.


    Ευχαριστω

  • master G

    Approved the thread.
  • Αυτος που μου τοποθετησε το πιατο κ το μοτερ ειναι ενας ερασιτεχνης.

    Με Diseqc 1.2 μπορεσα να συχρονισω με το χερι απο 46Ε-1W απο εκει και περα τιποτα,

    μαλλον δεν το εβαλε σωστα και ο ιδιος δεν ηξερε τι ειναι το USALS

  • 1. Ευθυγράμμισε τον ιστό σου ώστε να είναι απόλυτα κάθετος. (Απαραίτητη προϋπόθεση για να μην έχει απόκλιση το τόξο)


    2. Βρες τις συντεταγμένες της περιοχής σου, βάλε στο σημείο 0 το μοτέρ σου και κέντραρε τον πιο κοντινό δορυφόρο στον νότο σου

    με την σωστή ανύψωση και την σωστή γωνία απόκλισης όπως αυτή ορίζεται στο μάνιουαλ του μοτέρ με βάση την γεωγραφική σου θέση.


    3. Βάλε το τιούνερ στην λειτουργία "μοτέρ" και όρισε τις συντεταγμένες σου . (Μέσα από τις ρυθμίσεις του δέκτη)


    4. Κατέβασε μια λίστα δορυφόρων για μοτέρ πχ του vhannibal κι άσε τα υπόλοιπα να τα κάνει το usals.


    O νότος σου είναι η ανατολική τιμή στις συντεταγμένες σου. πχ αν είσαι 45 βόρεια και 27 ανατολικά βάλε για κέντρο τον Badr στις 26Ε.


    Αυτά εν ολίγοις.

    Liverpool.png


    YOU'LL NEVER WALK ALONE


  • Φιλε μου.


    Οι συντεταγμες της τοποθεσιας μου ειναι 40.57 Βορεια κ. 21.60 ανατολικα.

    Δεν καταλαβαινω πως συμπερανεις οτι ο νοτος, στο παραδειγμα σου. ειναι το Badr 28 E?

    και πως λεω στο τουνερ οτι αυτο ειναι το κεντρο μου?

  • ολυμπιαδα δηλαδη?


    Quote

    O νότος σου είναι η ανατολική τιμή στις συντεταγμένες σου. πχ αν είσαι 45 βόρεια και 27 ανατολικά βάλε για κέντρο τον Badr στις 26Ε.

    νομιζω οτι το λεει ξεκαθαρα το πως το συμπεραινει...

    ο νοτος σου ειναι η ανατολικη τιμη. στο δικο του παραδειγμα ειναι 26Ε στο δικο σου, ειναι 21.6Ε . συμπτωματικα υπαρχει εκει δορυφορος (οχι πολυ δημοφιλης) και οχι πανευκολης ληψης. αν το πιατο σου ειναι 1Μετρο + , τοτε οταν το μοτερ σου ειναι σημειο 0 (απολυτο κεντρο) τοτε θα πρεπει να εχεις σημα σε αυτον...


    αν το μοτερ υποστηριζει usals, τοτε απλα στις ρυθμισεις tuner βαλε usals και δωσε τις τιμες που εγραψες...

    βεβαια, υπαρχει παντα και το ενδεχομενο οι τιμες, να εχουν μικροαποκλισεις με την πραγματικοτητα...

  • Όλοι οι δορυφόροι βρίσκονται επάνω στον ισημερινό, οπότε εμείς οι του βορείου ημισφαιρίου στεφόμαστε νότια για να τους "κοιτάξουμε".


    Το usals για να αναγνωρίσει τις τροχιακές θέσεις των δορυφόρων στον ορίζοντα ώστε να δουλέψει το τόξο χρειάζεται ως σημείο αναφοράς

    τον απόλυτο νότο σου, ο οποίος αναφέρεται ως σημείο 0 επάνω στο μοτέρ.


    Στην περίπτωση σου αυτό το σημείο στον ορίζοντα είναι οι 21,6 μοίρες ανατολικά, ο απόλυτος νότος σου δηλ. οπότε κεντράρεις

    μια ισχυρή συχνότητα στον Eutelsat 21,6 και είσαι κομπλέ.


    Εάν δεν είχες δορυφόρο εκεί η εκεί κοντά, θα δυσκόλευε λίγο το πράμα γιατί θα έψαχνες τον νότο με πυξίδα.

    Liverpool.png


    YOU'LL NEVER WALK ALONE


  • βάλε στο σημείο 0 το μοτέρ σου και κέντραρε τον πιο κοντινό δορυφόρο στον νότο σου με την σωστή ανύψωση

    και την σωστή γωνία απόκλισης όπως αυτή ορίζεται στο μάνιουαλ του μοτέρ με βάση την γεωγραφική σου θέση.


    3. Βάλε το τιούνερ στην λειτουργία "μοτέρ" και όρισε τις συντεταγμένες σου . (Μέσα από τις ρυθμίσεις του δέκτη)

    Liverpool.png


    YOU'LL NEVER WALK ALONE


  • .:T3O:.

    Closed the thread.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!