Dreambox DM920 UHD 4K 2x DVB-S2X Multistream Dual Tuner

There are 11 replies in this Thread which was already clicked 1,066 times. The last Post () by bily.

  • Kαλησπερα σας πριν μερικές μέρες παρελαβα τον Dreambox DM920 UHD 4K 2x DVB-S2X Multistream διπλό δέκτη, εχω προβλημα με την συνδεσμολογια των δέκτη στην κεραια εχω 3 δορυφορους με DiSEqC ton 3, 9 και 19, ο dreambox εχει θεση για 4 LNB εχω βαλει στο LNB1, το καλωδιο της κεραιας με DiSEqC απο τους 3 δορυφορους, ολα καλα στην εναλλαγη τηλεθεασης απο ολους τους δορυφόρους , ΟΤΑΝ ομως κανει εγγραφει ΚΑΙ αλλαζω δορυφορο χανω ΤΗΝ εικονα απο Ολους τους δορυφόρους.

    μηπως μπορει καποιος να βοηθησει?

  • θελεις και δεύτερο καλωδιο και twin lnb ή Unicable ή και περισσότερα καλωδια


    και το tuner ειναι FBC δηλαδη κάνει ψηφιακή δειγματοληψία του εισερχόμενου φάσματος και μπορεί να κάνει demodulation μέχρι 8 διαφορετικούς transponders ταυτόχρονα. Υπάρχουν 2 tuner ρίζας (root) που μπορούν να πάρουν σήμα από δύο διαφορετικά καλώδια και . Αν έχουμε συμβατικό δορυφορικό εξοπλισμό, τα συνδεδεμένα tuner θα πρέπει να ανήκουν στο ίδιο τεταρτημόριο φάσματος, ενώ με χρήση Unicable/Unicable2 (JESS) εξοπλισμού μπορούμε να έχουμε 8 πλήρως ανεξάρτητα tuner.

  • Δυστυχως το δημοσίευσα δυο φορες κατα λαθος προσπαθησα να το διαγραψω δεν τα κατάφερα δεν ειμαι expert στον υπολογιστη με συγχωρείτε!

  • Εχεις λοιπόν 3 Twin LNB + 3 DiSEqC 4/1.....που πανε στην εισοδο Tuner1 +Tuner2 ???????

    Πόσους Δορυφόρους προσπαθείς να κανεις εγγραφή,ταυτοχρονα;;;;;;

    Τα Tuner3 +4 ,δεν εχουν καμμια συνδεση;;;Τι ειδος Tuner εχεις;;;;Γιατί υπαρχουν πολλα και

    διαφορετικα ειδη...πχ. προσωπικα εχω στο δικο μου 920 Silab Tuners.

  • Tuner A-B-C-D-E-F-G-H ??????

    Σε ποια Tuners τελικά εχεις συνδεσει τα καλώδεια,εκεινα δρομολογησε τους Δορυφόρους,τα υπολοιπα σβήστα,δηλ

    να μην υπαρχουν Δορυφόροι.

  • Προσωπικα με Image Newnigma2,Tuner 1+Tuner 2 που ειναι ενα Triple Tuner DVB-S2X βλέπω τις

    εκπομπές της αρεσκείας μου (Tuner 1= Eutelsat 3E+Eutelsat 9E+Thor 0.8W και στο Tuner 2=DiSEqC USALS Motor)

    και στο κατω Tuner υποδοχης του 920 ενα Twin Tuner DVB-S2X (Tuner 1=Astra 19.2E+HotBird 13E+Eutelsat 16E+TurkSat 42E)

    (Tuner 2=nothing conf.)κανω συνηθως εγγραφες απο τους Astra 19.2E,Eutelsat 3E,ταυτοχρονα βλέπωντας Live απο αλλους Δορυφόρους,

    δεν μπορείς ομως να δεις απο τους Δορυφόρους που κανεις ενγγραφη,παρα μονο τα καναλια που βρισκονται στον ιδιο πολυπλέκτη.

    Π.Χ 12702 H Alpha,ANT1 ktl..ktl...αναφερομαι στην δικη μου εγκατασταση,τωρα τι πρόβλημα εχεις,δεν μπορω να καταλαβω....Παντως θελει

    πολλές δοικμές με διαφορετικα Image και ρυθμησεις Tuners.

  • Ήθελα να σε ρωτήσω έτσι για επιμόρφωση γιατί δεν θα μπορούσε να να κάνεις εγγραφές; Άμα στους δορυφόρους που εχεις σε DiSEqC τους βάλεις στο triple tuner και στο άλλο twin tuner βάλεις το πιάτο με το μοτέρ σε USALS ώστε άμα κάνεις εγγραφή σε ένα δορυφορο που έχεις στο DiSEqC να πηγαίνεις με

    το μοτέρ στον ίδιο τον δορυφόρο. Βέβαια δεν ξέρω πόσα καλώδια κατεβαίνουν από τα πιάτα στον δέκτη.

  • Παιδια τα κατάφερα σας ευχαριστώ όλους για την βοηθεια εβαλα χωρις diseqc τους δορυφόρους και λυθηκε το προβλημα!

  • .:T3O:.

    Closed the thread.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!