Ερωτηση Γενικα για τον oscam

There are 19 replies in this Thread which was already clicked 1,482 times. The last Post () by marsias.

  • Τρεχω το oscam r11688-798 με κατι αγοραστα κλειδια.


    Αυτο το αρχειο το βαζω απλως στο etc/turbox/config και ο emulator το βρισκει αυτοματα και το χρησιμοποιει ή πρεπει να κανω καμμια ρυθμηση ?

  • Δηλ. δεν μπορω να τρεξω τα αγοραστα κλειδια(που δεν ειναι για ολα τα καναλια) και συχρονως και τα κλειδια που λειπουν απο το softcam.key ?


    Τα αγοραστα μου δειχνουν 4 Server που γινεται η συνδεση στο oscam status.


    Στο arena sport 3 (1.9e) μου δειχνει ενα 1010-emulator και επειδη αυτο το κλεδι υπαρχει στο softcam.key υπεθεσα οτι αυτο το διαβαζει απο εκει ?

    Edited 4 times, last by marsias ().

  • Γενικα ο cam και με τις ρυθμίσεις του και τα priority list θα δει αν μπορει με τα "local keys " ή θα ζητήσει απο κάπου απομακρυσμένα ( τα οποια αν υπάρχουν ή αν χρειάζονται κάτι ακόμα..) , πχ τα αρενα 1,2,3,4 εχουν 2 caid το 1010 και 4AEE ενω το arena 5 εχει μονο το caid 4AEE

    για τα αρενα 1,2,3,4 υπαρχει στο oscam.dvbapi η συνθήκη για priority P: 1010 ; το οποιο διαβαζει τα κλειδια απο το softcam.key

    ενω για το arena 5 θελει στο oscam.dvbapi mapping M: 4AEE:000001 4AEE:000000 ; γιατι εχει γινει αλλαγη στην καρτα και οι σερβιτόροι δεν εχουν κανει τις αντίστοιχες ενέργειες

    αν μπορείς δώσε μας κάποιο παράδειγμα τι θέλεις να ανοίξεις ;;

  • Φιλε μου.

    Εγω υπεθεσα(λαθος) οτι βαζεις το softcam.key αρχειο στο etc/turbox/config και ο oscam διαλεγει πιο κλειδι θελει και τελος!!

    Δοκιμασα ολα τα καναλια/δορυφορους που αναφερονται μεσα στο αρχειο και κανενα δεν επαιζε!

    Αφου εβαλα κατι ρυθμισεις στο oscam.dvbapi (οπως διαβασα εδω καπου), ανοιξαν και τα ελληνικα(39Ε) και τα αρενα 1,2,3,4.

    Τωρα εκεινα που δεν ανοιγουν και υπαρχουν τα κλειδια στο αρχειο ειναι

    1. ολα τα discovery (0.8w), 4,8Ε

    2. Τα AFN (9E)

  • τα powervu . Τα discovery θέλουν κάποιες ρυθμίσεις(config) σωστά κλειδια γιατί αλλάζουν σε τακτά χρονικά διαστήματα είτε να έχεις το ΑU (auto update ) ενεργό

    Για τα afn τα ξεχνάς γιατί είναι αρκετό καιρό εκτός με νέο " κλειδώμα"

  • Εχεις κανενα config αρχειο να μου στειλεις για να δω πως σεταρονται αυτα ?

    Οσο για το BEIN Sports (19.2E) κ Sky(19.2) δεν βλεπω κλειδια στο softcam,key, τι παιζει με αυτα τα καναλια ?

    Edited once, last by marsias ().

  • config εχω ανεβάσει και αναφερει κατά καιρούς στο νημα με τα "powervu" , "κανάλια ελληνικού ενδιαφέροντος" ," config για edision os mini/ plus 4k models "κτλ. αλλα δεν κανεις αναζητήσεις σε πιο παλιά νήματα ...

    Για BEIN Sports τα ειχα δεις πριν ενα χρονο σε prive cam και πότε ξανα από τότε

  • Διαβασα τις ενοτητες που αναφερεις, αλλα σαν αρχαριος που ειμαι δεν μου λενε τιποτα!

    Κατεβασα εινα config που εχεις επισηναψει και εχω την εξης απορια:

    Στο oscam.config εχεις το εξης στο [dvbapi]


    [dvbapi]

    enabled = 1

    au = 1

    pmt_mode = 0

    request_mode = 1

    delayer = 60

    user = satdreamgr

    read_sdt = 1

    write_sdt_prov = 1

    extended_cw_api = 2

    boxtype = dreambox


    Εαν κοιταξω το δικο μου oscam.config στο [dvbapi] εχω ενα αλλο user: user1 και κατι ρυθμισεις (Ειναι απο τα αγοραστα κλειδια που εχω και ετσι μου τα εδωσε η εταιρια).

    Μπορω ολο το επανω να το βαλω στο δικο μου oscam.config και κατω απο αυτο που εχω ωστε να εχω 2 x [dvbapi] ή αλλιως πως το κανω να εχω 2 διαφορετικους users το user1 & satdreαmer με 2 διαφορετικες ρυθμισεις ?

    Edited once, last by marsias ().

  • Θέμα είναι να καταλάβεις ότι υπάρχουν τα αρχεία οscam.conf το oscam.server το oscam.user κλτ... Τα οποία είναι τα config του cam

    Το θέμα είναι που έχει " τα αγοραστα " ?

    Και μετά είναι ο user στο dvbapi να είναι ο ίδιος και στο oscam.users ?( Το user βάλε ότι θέλεις εγώ έβαζα αυτό είναι η προτίμηση μου δεν αλλαγή κάτι αυτό)

    Και τέλος για τα pvu σε ποια κατάσταση δουλεύει το μηχάνημα σου extended_cw_api = 2 ή 1?

  • Η εταιρια που τα αγορασα, μου εδωσε 4 αρχεια(oscam.config,oscam.dvbapi, oscam.server,oscam.user) και μου ειπε να τα ριξω ολα στο etc/turbox/config και να ξεκινησω το oscam και αυτο ηταν και δουλευουν ολα.


    1. Οπως βλεπω ο user στο oscam.config(dvbapi) ειναι ο ιδιος και στο oscam.user.

    2. Στο oscam.dvbapi εχει κατι κλειδια τυπο P:XXX και Ι¨ΧΧΧΧ

    3. Στο Oscam.server εχει 4 x reader, που δειχνουν σε Servers.

    4. Oscam.user εχει το user.


    Εγω συμπληρωσα στο αρχεια oscam.dvbapi κατι κλειδια που υπαρχουν εδω στο φορουμ (ΕΡΤ1 HD,ERT2HD ....(39E), POLARIS Κτλ) και το αρχειο Softcam.key στο φακελο etc/turbox/config αυτο ηταν ολο.


    Οπως προειπα με τα αγοραστα δεν ανοιγουν ολα τα Discovery(0.8W),4.8E, σκαπος μου ειναι να τα συμπληρωσω στα υπαρχοντα ανοιχτα καναλια.


    Που βλεπω σε ποια κατασταση ειναι το μηχανημα ?

    Εχω το Dreambox dm920 με nwenigma2 image.

    Edited 2 times, last by marsias ().

  • Φιλοι μου.

    Υπαρχει μια γενικη ρυθμιση για ΟΛΑ τα καναλια που να κανει το εξης.

    Οταν υπαρχει το τοπικο Κλειδι(απο dvbapi,Softcam.key, κτλ) να μην κανει και τη συνδεση στο σερβιτορο ?

    Επειδη εχω και αγοραστα κλειδια παρατηρω το εξης

    Πρωτα περνει το κλειδι τοπικα (1010-emulator) και μετα παει στο σερβιτορο (εαν υπαρχει στο σερβιτορο, αλλιως μενει στο τοπικο)

    Εαν τωρα σερνεται το Ιντερνετ σερνεται και το καναλι.

  • Στο αρχείο oscam.dvbapi (μέσα στο oscam-emu) υπάρχουν τέτοιες ρυθμίσεις για προτεραιότητες στα πολυκωδικοποιημένα κανάλια.

    Δεν ξέρω τι περιέχεται στο δικό σου, αλλά υποψιάζομαι ότι μιλάς για τα Arena στις 1.9Ε, αν θέλεις κάνε μία δοκιμή με το αρχείο του Audi06_19

    που χρησιμοποιώ κι εγώ και δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. oscam.dvbapi

    octagon sf8008 4K combo

    Edited once, last by anestis1956 ().

  • Τα εχω βαλει ηδη αυτα τα settings:

    Τα αρενα 1-4 ανοιγουν με το τοπικο κλειδι, ενω το αρενα 5 παει στο σερβιτορα οπως και ολα τα υπολοιπα του POLARIS(1.9)

    Πιθανως δεν υπαρχει κλειδι στο σερβιτορα για τα αρενα 1-4.

    Και γενικος απο αυτο το αρχειο ανοιγω μονο τα αρενα και κανενα αλλο!

  • .:T3O:.

    Changed the title of the thread from “Ερωτηση για το Softcam.key?” to “Ερωτηση Γενικα για τον oscam”.
  • Εκανα ενα γρηγορα ζαπινκ στα καναλια, τα μoνα καναλια που ανοιγουν με τοπικο κλειδι ειναι τα arena1-4 και τα ελληνικα στο Astra 3.0E

    Μηπως αυτο που ειδα δηλ. αλλαγη απο τοπικο κλειδι σε σερβιτορο να ηταν ενα refresh προβλημα στο GUI.

    Τελος παντων.

    Μπορειτε να μου πειτε τι αλλα καναλια (που τα πιανουμε στην ελλαδα) ανοιγεται εσεις με τοπικα κλειδια?

  • 0.8w έχουμε τα discovery Hd σε powervu

    4.8e έχουμε τα Sis σε powervu και Τα discovery sd σε powervu

    9.0e έχουμε τον ant1 Europe σε viaccess

    16.0e έχουμε hnl &srtv feed σε biss

    39.0E έχουμε ert σε biss

    Κτλ σε διάφορες θέσεις που είναι σε biss είτε τα προσφέρει κάποιος σερβιτόρος

  • 0.8w τα discovey RO/HU ανοιγουν απο το σερβιτορα, ολα τα αλλα δεν ανοιγουν ουτε και καμμια αποδικοποιηση δειχνει.

    4.8E τα discovery Central Europe , (εχω 3), μου δειχνει 0Ε00-emulator αλλα δεν ανοιγουν.

    το ιδιο και στα Science Europe......τα Sis, ποια ειναι?

    9.0e to ant1 Europe ανοιγει.

    16.0ε το srtv feed HD μου δειχνει 2600-emulator αλλα δεν ανοιγει, το hnl feed δεν υπαρχει σε μενα.

    39.0ε ανοιγουν ξεχασα να τα αναφερω

    Edited once, last by marsias ().

  • .:T3O:.

    Closed the thread.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!