Moteck V-Box II & Actuator

There are 11 replies in this Thread which was already clicked 991 times. The last Post () by greekgreek.

  • Ξαφνικά μου βγάζει Er 2 το Moteck V-Box II .

    Και άλλες φορές το έκανε αυτό ,όταν στα άκρα του τόξου το actuator σφηνώνονταν κάπου.

    Κοίταξα δεν έχει τέτοιο θέμα.

    Άνοιξα πριν λίγο το actuator , καθάρισα τη σκουριά ,έβαλα αντισκουριακό ,συνεχίζει να μου βγάζει Er 2 και να μην κινείται.

    Μας άφησε χρόνους , το actuator ;

  • Καλημέρα

    σε πρώτη φάση βγάλε το Moteck από την πρίζα
    Άστο περίπου ένα λεπτό εκτός

    μετά (προσοχή εδώ) κρατώντας πατημένο το δεξί από τα τρία κουμπιά που είναι πάνω στο moteck βάλτο και πάλι στην πρίζα. Θα δεις στην οθόνη να κάνει αντίστροφη μέτρηση 10,9,8,7 .... άσε το κουμπί και θα σου ξαναβγάλει ένδειξη 000.
    Έτσι κάνεις reset το Moteck.
    Τώρα θα πρέπει να το ξαναστήσεις από την αρχή.
    Δεν έχει ούτε τις θέσεις των δορυφόρων, ούτε τα όρια
    Αν δεν επανέρχεται ξαναδοκίμασε, κάποια στιγμή θα πάρει μπρος (απλά σιγουρέψου ότι τα 4 καλώδια πίσω είναι σωστά-δεν έχει κοπεί-φύγει κάποιο)
    Ελπίζω να βοήθησα

  • Έχει στο τηλεχειριστήριο μια τρύπα που αν βάλεις στυλό ή κάτι τέτοιο κάνει reset, το έχω κάνει αυτό.


    Ξανά καθάρισα και ξανά έβαλα αντισκουριακό ,το Moteck V-Box II σαν να κίνησε λίγο το actuator 5 κλικ ,πριν ξανά βγάλει Er 2.

    Το μυαλό μου πήγε ότι το αντισκουριακό άρχισε να δρα ,αλλά επειδή ήταν σε δυο τρία σημεία που είχε θέμα, θα ήθελε κάποια ώρα να εισχωρήσει .

    Δοκίμασα ξανά πιο ύστερα και έδειξε να γυρίζει την κεραία το V-Box II αριστερά και δεξιά ,χωρίς να βγάλει Er 2.


    Τι επόμενη μέρα ξανά δοκίμασα μου έβγαλε κατευθείαν Er 2.

    Τις τελευταίες μέρες δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ.

  • Ολικό reset γίνεται μόνο από το μηχάνημα, με τον τρόπο που σου έγραψα
    Το είχα πάθει κι εγώ πριν χρόνια

    Με το χειριστήριο δεν έγινε δουλειά
    Θέλει απευθείας και υπομονή

  • Τσέκαρε και τα καλώδια μήπως κάποιο είναι κομμένο, δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο
    Λογικά έπρεπε να έχει επανέλθει.

    Αλλιώς ψόφησε το μηχάνημα

  • Κάποιες στιγμές φάνηκε ότι κούνησε την κεραία, οπότε δεν είναι θέμα καλωδίου.

    Το μυαλό μου πάει στο actuator, το καθάρισα και δούλεψε λίγο .

    Ίσως θέλει και άλλο καθάρισμα, δεν πρόλαβα τις προηγούμενες μέρες να ξανά ασχοληθώ.

  • δεν ειχα προσεξει το θεμα...

    το προσεξε ο φιλος @technodvl2 ... πιθανον να ειναι ο αισθητηρας οπως ανεφερε...

    https://www.linuxsat-support.c…9-11ed9fd192c6419b7f-jpg/


    τωρα το αλλο θεμα, ειναι οτι πριν 2-3 μερες στο satdreamgr και αλλος φιλος ανεφερε προβλημα στον αισθητηρα, αλλα ελλαδα δεν βρηκε καπου, και οπως ανεφερε το κοστος+ τα μεταφορικα... τον εβαλαν σε σκεψη να το αλλαξει ολο.

  • Μου έστειλε και μήνυμα ο φίλος στα αγγλικά.

    Τα αγγλικά μου δεν είναι καλά ,κάτι λίγα πράγματα έπιασα .

    Η παραπάνω φώτο δεν ανοίγει.

  • Πριν 6-7 χρόνια άλλαξα και actuator και positioner.

    Νομίζω το actuator δεν είχε πρόβλημα και το έχω σε μια άκρη, θα δοκιμάσω εκείνο.

  • Δεν ασχολήθηκα το προηγούμενο διάστημα με το Actuator ,θεωρώντας ότι έχει χαλάσει.

    Σήμερα είπα με το Moteck V-Box II να δω αν τη γυρίσει την κεραία και είδα ότι τη γυρίζει.

    Βρήκα και μερικές θέσεις δορυφόρων (μιας και τις έσβησα) και συνεχίζω τη ρύθμιση.

  • .:T3O:.

    Closed the thread.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!