ΡΥΘΜΙΣΗ ΜΟΤΕΡ!!

There are 11 replies in this Thread which was already clicked 939 times. The last Post () by stathisaekara.

  • Οπως λεει και η επικεφαλιδα εχω προβλημα ενω εχω φτιαξει το τοξο!!σε δυο τρεις δορυφορους θελει τη μικροκινηση για να εχω φουλ σημα!!αλλα δε ξερω πως να κλειδωσω τη νεα θεση!!μπορει καποιος να βοηθησει?

  • -1 Αν το τόξο το έχεις ρυθμίσει με usals τότε δεν γίνεται.

    -2 Αν έχεις ρυθμίσει χειροκίνητα ένα ένα τους δορυφόρους, τότε μπορείς σε ένα δορυφόρο που δε βρίσκεις με μικροσυντονισμό να σου τον βρει με το usals.


    Εκτός, αν κατάλαβα κάτι άλλο, ή έχει βρει κάποιος τον τρόπο και θα ενδιέφερε και μένα γιατί να συντονίζεις πάνω από 50 δορυφόρους δεν είναι και εύχρηστο.

    Edited 2 times, last by hercoulis: Προσθήκη -1 & -2 ().

  • Kαλημερα!!οχι δεν τους ρυθμισα χειροκινητα απλως βλεπω οτι παιζοντας με τη μικροκινηση ιδιως στις τρεις 3Ε που ειναι η digea ενω εχω 9.5db γυριζονας ελαχιστα με τη μικροκινηση ανατολικα κερδιζω 3db!!αυτο λεω μηπως μπορω να αποθηκευσω αυτη τη νεα θεση σε αυτο το δορυφορο!!Αλιλιως τη νοημα εχει η μοκροκινηση!!

  • Αν το τόξο το έχεις ρυθμίσει με usals τότε δεν γίνεται.

    Αν έχεις ρυθμίσει χειροκίνητα ένα ένα τους δορυφόρους, τότε μπορείς σε ένα δορυφόρο που δε βρίσκεις με μικροσυντονισμό να σου τον βρει με το usals.


    Εκτός, αν κατάλαβα κάτι άλλο, ή έχει βρει κάποιος τον τρόπο και θα ενδιέφερε και μένα γιατί να συντονίζεις πάνω από 50 δορυφόρους δεν είναι και εύχρηστο.

    Kαλημερα!!οχι δεν τους ρυθμισα χειροκινητα απλως βλεπω οτι παιζοντας με τη μικροκινηση ιδιως στις τρεις 3Ε που ειναι η digea ενω εχω 9.5db γυριζονας ελαχιστα με τη μικροκινηση ανατολικα κερδιζω 3db!!αυτο λεω μηπως μπορω να αποθηκευσω αυτη τη νεα θεση σε αυτο το δορυφορο!!Αλιλιως τη νοημα εχει η μοκροκινηση!!

  • το να ειναι μονο σε 2-3... δεν εχει λογικη. αν ειναι λοιπον σε 2-3, τοτε κατι δεν παει καλα με το τοξο. αλλιως, ειναι σε ολους, απλα πιθανον να μην φαινεται...


    τωρα...αν εισαι με usals, δοκιμασε απλα να παιξεις με τις συντεταγμενες στον δεκτη σου..., γιατι κατι παρομοιο εχω αντιμετωπισει κι εγω (αλλα με ολους τους δορυφορους).

    μου εχει τυχει δηλαδη, ενω θα επρεπε να βλεπει ο δεκτης σημειο 0 τις 21 μοιρες, για να διαβαζει σωστα το τοξο, του εβαλα σχεδον 26

  • φι

    το να ειναι μονο σε 2-3... δεν εχει λογικη. αν ειναι λοιπον σε 2-3, τοτε κατι δεν παει καλα με το τοξο. αλλιως, ειναι σε ολους, απλα πιθανον να μην φαινεται...


    τωρα...αν εισαι με usals, δοκιμασε απλα να παιξεις με τις συντεταγμενες στον δεκτη σου..., γιατι κατι παρομοιο εχω αντιμετωπισει κι εγω (αλλα με ολους τους δορυφορους).

    μου εχει τυχει δηλαδη, ενω θα επρεπε να βλεπει ο δεκτης σημειο 0 τις 21 μοιρες, για να διαβαζει σωστα το τοξο, του εβαλα σχεδον 26

    Φιλε δε μπορω να πειραξω τις συντεταγμενες δε με αφηνει ο δεκτης!!Εν τω μεταξυ ενω στις 3 μοιρες κανονικα ο δορυφορος ειναι 3.1 μοιρες εμενα ο δεκτης λεει 3.0E!!πρεπει λοιπον να παει λιγο πιο ανατολικα αλλα λογο οτι γραφει 3 μοιρες δε παρκαρει σωστα!!

  • Τροποποίησα το μήνυμα πάνω για κατανόηση . Ο μικρό συντονισμός (2) έχει λόγο ύπαρξης τη χειροκίνητη ρύθμιση του τόξου.
    Αν τo έχεις με usuals (1) πρέπει να κανείς αυτό που σου έγραψε ο George. Γιατί δε σου επιτρέπει όμως να αλλάξεις τις συντεταγμένες από τη ρύθμιση tuner δε ξέρω.


    Κάτι άλλο, δοκίμασε κ σε άλλους δορυφόρους μικρό συντονισμό να δεις, στα ανατολικά πρέπει να ανεβάζει το σήμα.

  • Τροποποίησα το μήνυμα πάνω για κατανόηση . Ο μικρό συντονισμός (2) έχει λόγο ύπαρξης τη χειροκίνητη ρύθμιση του τόξου.
    Αν τo έχεις με usuals (1) πρέπει να κανείς αυτό που σου έγραψε ο George. Γιατί δε σου επιτρέπει όμως να αλλάξεις τις συντεταγμένες από τη ρύθμιση tuner δε ξέρω.


    Κάτι άλλο, δοκίμασε κ σε άλλους δορυφόρους μικρό συντονισμό να δεις, στα ανατολικά πρέπει να ανεβάζει το σήμα.

    Καλημερα!!το θεμα ειναι οτι μονο σε δυο τρεις δορυφορους που εχουν αδυνατο σημα ανεβαινει οταν παω ανατολικα!!για αυτο δε θελω να πειραξω και το κατοπτρο απο την ταρατσα γιατι μπορει να χασω το τοξο!!

  • δεν θα πειραξεις το πιατο/μοτερ...


    μπες στο μενου ρυθμισεων usals και κανε δοκιμες με το γεωγραφικο μηκος...

  • Δυστυχως απο οτι βλεπω παλι το προβλημα δε λυθηκε!!Αφου οπως ειπα πειραξα το γεωγραφικο μηκος και ανεβηκε το σημα αλλα οταν χρειαστηκε

    Να λειτουργησω το disec αφου εχω αλλα δυο κατοπτρα σταθερα δε δουλευε!!και ετσι αναγκαστηκα να βαλω το tuner στη θεση προχωρημενω απο τη θεση

    Απλη το σημα παλι μειωθηκε!!Αφου μαλλων δεν αναγνωριζει τη νεα θεση που εβαλα!!Τελος παντων θα το ψαξω και θα ενημερωσω αν βρω λυση

  • .:T3O:.

    Closed the thread.

Φόρουμ γερμανικά LinuxSat

Participate now!

Don’t have an account yet? Register yourself now and be a part of our community!